Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

Leeonsjo

New member
Bez reklam
chyba lepiej kupic gotowy bez malowania itp. najwazniejsze to najpierw wybrac na pustej scianie wielkosc jaka bedzie nas fascynowala do odlegloci jaką bedziecie ogladać moge zasugerować takie wymiary jak w moim opisie z okolo 3 -3.5m jest ok reszta to kwestia gustu jakosć materialu ma znaczenie ale nie rezyguje z divix, a blu ray to aż oczy bolą normalnie bajka.
 

Juchy

New member
ja tez ponawiam pytanie (tez zamowilem juz Panasonic PT-AX 200E) jaki ekran do tego, czy szary czy bialy...

oraz pytanko o ekran jakiej firmy brac (a jaka omijac) przy warunkach gdzie ma byc zwijany (najlepiej recznie aby tanszy i mniej zawodny) i po rozwineicu ma zaslaniac okno, oczywiscie najlepiej jak najtanszy bo i tak planuje ponad 100" a ceny widzialem ze szybko rosna przy duzych wielkosciach...
 

Fanek

New member
Bez reklam
@ python pytasz o ekran biały - szary chyba w 5 topicach!

odpisałem tobie, to zależy od aranżacji pomieszczenia, jak masz jasne ściany i sufit to preferowany szary, gdy używasz trybu eco proja ekran biały.
jasne proje - ekran szary.
ax200 świeci najjaśniej w swojej klasie, ale pomyśl jakiego trybu lampy bedziesz używał, np. na eco lampy i ekranie szarym bedziesz miał strasznie smutne kolory.

wyższy kontrast - ekran szary.
większa dynamika obrazu - ekran biały.

ja używam ekranu białego, bo projektor w trybie eco lampy.
 

Juchy

New member
Widze ze masz ekran Kraftmann'a, wiec pytanko czy zadowolony i nei bylo z nim problemow, bo na allegro ywstawiaja sie i ceny maja w miare akceptowalne... tylko czy jakosc odpowiednia? :)
 

python636

New member
Fanek dzięki za podpowiedzi.
Testowałem biały ekran i szary i muszę przyznać, ze kontrast na szarym jest ok ale obraz jednak trochę przyciemnawy jesli chodzi o gry na PS 3 tak więc chyba zamienię znowu na biały.
Tryb lampy eco .
 

Fanek

New member
Bez reklam
jak ekran tylko/głównie do konsoli to lepiej ekran biały, większa dynamika obrazu, to ktoś mądrzejszy ode mnie udowodnił na forum :)
 

python636

New member
Głównie to może nie bo filmy tez sie obejrzy i wydarzenia sportowe czyt. mecze piłkarskie ale myslę ,ze na białym da sie wszystko pogodzić jakoś. Niestety nie ma jednoznacznego kompromisu. Biały ekran jest jednak bardziej uniwersalny jak ktoś to już napisał tutaj.
 

demografik

New member
Dostałem w gratisie do projektora ekran biały, rozwijany ręcznie(jakiś tani zapewne) o wymiarach 220x200. Jest cały biały a ja chciałbym aby białe było tylko pole pod obraz ok 90". Czyli w okolicach 210cm szerokości.
Jak wiec to zrobić? Coś na niego przykleić a może pomalować? Po bokach byłyby pasy o szerokości 5cm(i od dołu) a na górze szeroki czarny pas.
 

tomek67

New member
Juchy napisał:
ja tez ponawiam pytanie (tez zamowilem juz Panasonic PT-AX 200E) jaki ekran do tego, czy szary czy bialy...
oraz pytanko o ekran jakiej firmy brac (a jaka omijac) przy warunkach gdzie ma byc zwijany (najlepiej recznie aby tanszy i mniej zawodny)
Ja osobiście preferuję Matt Grey.
Po prostu na białym mocniej spada jakość obrazu jak jest nawet minimalne światło w pokoju.
A z tą niezawodnością ekranów ręcznych to nie byłbym taki pewny.
Miałem ekran Sopar, mechanizm przestał działać błyskawicznie,
potem 3M podobnie, po wymianie było jako tako.
Teraz mam dość droga Projectę,
zwijanie jej nie jest zbyt przyjemne.
trzeba mieć spore wyczucie.
Z tego co się czyta na grupie to typowe.
Kurcze niby renomowane firmy a nie potrafią zrobić tak zdawałoby się prostego mechanizmu.
Jedyny działające bezproblemowo jakie miałem to "made by allegro",
one po prostu mają podobne rozwiązanie jak w roletach.
W pracy mamy dwa ekrany elektryczne na razie zero problemów.
 

python636

New member
Biały ekran jest zdecydowanie lepszy od szarego - sprawdzone i przetestowane osobiście. Jeszce raz powtórze biały ekran jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od szarego !!!!
 

tomek67

New member
python636 napisał:
Biały ekran jest zdecydowanie lepszy od szarego - sprawdzone i przetestowane osobiście. Jeszce raz powtórze biały ekran jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od szarego !!!!
Szary ekran jest zdecydowanie lepszy od białego sprawdzone i przetestowane osobiście. Jeszcze raz powtórzę biały ekran jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od szarego !!!! ;););)
A tak poważnie to raczej kwestia gustu.
Ja przetestowałem też oba i mi pasuje szary.
 

maracz

New member
Dokładnie,jest to kwestia gustu.Miałem okazję oglądania na ekranie białym jak i szarym,przy ekranie białym według mnie obraz jest nieco jaśniejszy i ma bardziej żywe kolory ale też słabszą czerń niż obraz na ekranie szarym,dodatkowo obraz na ekranie szarym jest ciut ciemniejszy i ma bardziej stonowane kolory,mi osobiście podpasił ekran szary.
 

Cezarh

New member
Witam,

Moje 5 groszy w sprawie doboru powierzchni...
Mam BenQ W5000, który pracuje w salonie. Biały sufit i jasne kafle na podłodze. Ściany (tapeta) i zasłony oraz siedziska są już za to bardziej dostosowane - ciemny brąz. Można by powiedzieć, że nie są to warunki idealne ale w porach wieczornych / nocnych jest naprawdę ciemno (miesiąć temu zmieniłem kolory ścian na ciemne - duuuża poprawa w odbiorze!).

Przez pierwsze 6 miesięcy miałem 2 ekrany o białej powierzchni. O ile bardzo ciemne sceny były całkiem dobre w odbiorze to te jasne były zdecydowanie wyprane z kolorów a czerń była dosyć kiepska (W5000 ma bardzo dobrą czerń choć może nie tak jak ostatnie Epsony i Panasy). Powodem jest jasne podwieszenie sufitu, które w momencie pompowania większej ilości światła na ekran powoduje jego oświetlenie i odbijanie ponowne na ekran.

Miesiąc temu zdecydowałem się na materiał Matt Grey 0,8 Gain. Przetestowałem 3 ekrany w różnych producentów i skończyłem na Kauber'ze elektrycznie rozwijanym. Minusy - mankamenty to trochę inny odbiór bieli, nie jest taka śnierzna jak poprzednio. Plusy znacznie przewyższają powyższą niedogodność - zwiększenie poziomu czerni i kontrastu - po pierwsze dlatego, że sam gain pozwala na uzyskanie niższego poziomu czerni, po drugie znaczna redukcja odbicia wtórnego od sufitu. Kolory zyskały na wypukleniu. Po prostu jest znacznie lepiej...

Gdybym miał jaskinię Batmana pewnie zostałbym z ekranem białym, niestety to dopiero za jakiś czas. Jeżeli masz w miarę jasny pj (1200 lm) i pomieszczenie nieprzystosowane do projekcji to polecam Matt Grey. A zamiast kupowania drogich projektorów czasami lepszym i tańszym rozwiązaniem jest dostosowanie pomieszczenia...

Pozdr / Cezarh.
 

tomek67

New member
Cezarh napisał:
Minusy - mankamenty to trochę inny odbiór bieli, nie jest taka śnierzna jak poprzednio. Plusy znacznie przewyższają powyższą niedogodność - zwiększenie poziomu czerni i kontrastu - po pierwsze dlatego, że sam gain pozwala na uzyskanie niższego poziomu czerni, po drugie znaczna redukcja odbicia wtórnego od sufitu. Kolory zyskały na wypukleniu. Po prostu jest znacznie lepiej...
Pozdr / Cezarh.
Mam dokładnie takie same odczucia, ogólnie jest sporo lepiej.
 

maracz

New member
No właśnie ,też tak myślałem że biel na ekranie białym powinna wyglądać lepiej,chyba jednak tak nie jest,sam osobiście tego nie zauważyłem ale dowiedziałem się od mądrzejszych odemnie że to właśnie ekran szary pozwala na lepsze zróżnicowanie bieli.
Pomijając biel uważam że to jednak czerń jest jedną z największych bolączek projektorów.

Ekran u mnie stoi dokładnie między kolumnami frontowymi,są one koloru srebrnego i ciekawi mnie czy zyskałbym dużo zaciemniając te boki kolumn które są od strony ekranu.
 

matkol

New member
Po zapoznaniu sie z tematem i przegladnieciu wielu ofert wpadl mi w rece ekran Optoma DS-9092PM, czyli jak to mowia hit 2008 roku :)
Teraz pytanie, czy jest to optymalny ekran pozbawiony wad jakie mozna spotkac zwiazanych z marszczeniem, falowaniem sie w innych tanich ekranach ?
Sa w sklepach ekrany 16/9 o podstawie 200cm w cenie 300-500zl roznych firm ( AVTek, Kraftmann, Kauber ), jednak ten ekran jest tu chwalony za jakosc.
Glownie chodzi mi o zachowanie gladkiej powierzchni i by z czasem nie okazalo sie boki sa o pare centymetroww dluzsze od srodka ekranu :)
 
Do góry