Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

maracz

New member
Z pofalowanym ekranem(mój był ekstremalnie pofalowany) poradziłem sobie w taki sposób że do boków ekranu przymocowałem listwy drewniane które z kolei z bocznymi ścianami pomieszczenia połączyłem za pomocą łańcuszków i śrub tak zwanych "szpanerów", następnie po naszpanowaniu wszystkiego owymi śrubami uzyskałem idealną, tak...dosłownie idealnie gładką powierzchnię bez najmniejszych nawet nierówności, jedyny minus:nie mogę go zwinąć, na szczęście jednak w niczym mi to nie przeszkadza.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Mam ekran Projecta SlimCinema Matte White chciałbym zapytać użytkowników różnych ekranów czy ekran przepuszcza światło? podczas projekcji widać z tyłu że światło przechodzi . Czy to normalne?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
To zależy od "konstrukcji" materiału, niektóre mają czarną warstwę, często z przeznaczeniem do montażu np w oknie (wash & go, ekran z roletą zaciemniającą? ;) )...

A inne pytanie, czy to dobrze że światło przechodzi, zawsze to jakaś strata...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Leonsio: a przepuszcza? Nie chce mi się wierzyć. To jest PVC - nawet dość cienka warstwa nie przepuszcza światła. Z tyłu zwykle jest czarna warstwa dodatkowo pochłaniająca światło ewentualnie padające z tyłu ekranu.
 

brizer

New member
Czy nie jest tak, że w projkach, podobnie jak w aparatach cyfrowych, użycie zoomu powoduje zmniejszenie jasności obiektywu? W takim wypadku najlepiej byłoby znaleźć najjaśniejsza alternatywę przy ustalaniu odległości od ekranu....
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
brizer: spadek jasności jest relatywnie dużo większy przy zwiększaniu odległości projektora od ekranu niż przez użycie zoomu.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Przykładowe dane dla Sanyo Z60 według:
http://www.projectorcentral.com/Sanyo-PLV-Z60-projection-calculator-pro.htm
Stała szerokość ekranu 217 cm.
Dla małej odległości i dużego zoomu jasność wynosi 72 nity.

_
Screen_5.jpg

Dla dużej odległości i małego zoomu jasność równa jest 43 nitom.

Screen_4.jpg


Dla porównania z monitorami i TV dodam, że 1 nit = 1 cd/m2 ... ;)
 
Ostatnia edycja:

maracz

New member
Ja też byłem przekonany że maksymalny zoom bardziej zmniejsza jasność projektora niż większa jego odległość od ekranu z minimalnym zoomem.

Dopiero teraz sprawdziłem że mój proj ma na szczęście niewielki spadek jasności przy 100" w obu skrajnych przypadkach różnica wynosi 6 nitów, no chyba że się mylę że to jest niewiele.
 

bestisz

Member
Właśnie a podpowiedzcie co nieco w sprawie podwieszenie mojego Epsona-TW700 pod sufitem na uchwycie.
Pokój ma 2,65m wysokości. Ekran zaczynał się będzie mniej więcej około 65cm nad podłogą. Czy przy takiej wysokości ekranu mogę zastosować uchwyt sufitowy z rodzaju krótkich?? Np. taki 170mm od powierzchni sufitu do podstawy montażowej. Czyli sumarycznie powinno to dać około 21cm od sufitu do osi soczewki.
Powiem że tu kieruje się czysto względami estetycznymi. Po prostu nie chciałbym mieć pod sufitem długiej straszącej tyczki.
TW-700 ma dość duży lens shift ale wiem że trzeba zachować rozsądek.
Jak to widzicie??
 

bestisz

Member
Jest jeszcze opcja takiego samego uchwytu tylko regulowanego w zakresie 8-98cm. Jenak jak mam przy każdym seansie obniżać ramię uchwytu do poziomu przy którym soczewka będzie w osi z ekranem to jaki sens kupowania ekranu sterowanego z pilota.
Nie to żebym był taki leń ;) lecz każdy budujący swoje home cinema na konkretnym poziomie chyba chciałby owy poziom zachować przy każdym elemencie. Winda do proja odpada bo na nią mnie nie stać:)
Wychodzi na to że trzeba kupić coś regulowanego a przy końcowym montażu ustawić optymalnie pomiędzy osią do ekranu a estetyką.
 

Kenjiro

New member
Ja mam obecnie ekran manualny Kraftmanna 200, powierzchnia Matt White HD. Nie marszczy się jak narazie, ale tutaj sukces polega na dokładnym montażu z poziomica w ręku. Powierzchnia projekcyjna to 190 cm w podstawie, pas rozbiegowy 70 cm i ramka ok 5 cm wokół.
Z samego ekranu, jego wykonania, mechanizmu zwijajacego jestem zadowolony. Powierzchnia projekcyjna przy moim projektorze (Z5) i moich warunkach zaciemnienia 99% ;) chyba lepsza byłaby Matt Gray.
No, ale teraz już za późno. Chyba że ktoś z Was potrzebuje taki ekranik, to mozemy pogadać i odstąpię po cenie nieco niższej niż u Kraftmana (choć ekran wisi u mnie dopiero miesiąc).
Ogólnie polecam...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Screen Innovations Black Diamond II 1.4-gain Ambient Light Rejection Screen

Wszyscy zasadniczo "podniecamy" się nowymi projektorami, coraz lepszymi ich parametrami, specjalnie nie zwracając uwagi na to co się dzieje w równorzędnej dziedzinie naszej zabawy. Niby każdy to wie (każdy? ;) ) że o sukcesie projekcji w RÓWNYM stopniu decydują trzy czynniki: projektor, ekran i pomieszczenie. Zapewne bierze się to w dużej części z przyczyn ekonomicznych, po wydaniu kilku, kilkunastu tysięcy na projektor niełatwo jest wydać drugie tyle na ekran...

Polecam opis testu tytułowego ekranu na Projector Central:
http://www.projectorcentral.com/SI_black_diamond_ii_1-4gain_screen_review.htm?em

Ma on specjalną powierzchnię, w minimalnym stopniu odbijającą światło padające pod innymi niż prostopadły kątami. Cena to skromne [FONT=Arial,Helvetica]2699 USD za ekran o przekątnej 100 cali... :D

Test przeprowadzony w pomieszczeniu o dobrej lecz nieidealnej kontroli światła, powierzchnia referencyjna to powszechnie szanow
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica]a[/FONT][FONT=Arial,Helvetica]ny Stewart Gray Hawk RS. Wyniki pomiarów kontrastu:
- światło wyłączone - 40% więcej z BD II niż ze Stewarta
- włączone rozproszone oświetlenie górne i dekoracyjne oświetlające ekran pod kątem 45 stopni - BD II daje 70% więcej kontrastu niż Gray Hawk.

Inne parametry ekranu również prezentują się znakomicie, nie ma tu miejsca na spotykane czasem zjawisko iż wynalazki rewolucyjne w jednym aspekcie kuleją w innych. Co ciekawe, nowa wersja z gain=1,4 ma szerszy kąt oglądania od starszej, z gain=0,8 - 100 (+/- 50) stopni dla spadku gain o połowę. A zazwyczaj ekrany o wyższym współczynniku gain mają słabsze kąty...

Taki ekran to zajefajna sprawa do pomieszczenia o jasnych ścianach i suficie. :rolleyes:

Muszę popatrzeć czy nie pęta mi się tu gdzieś trzy tysiące baksów... :D

[/FONT]
 
Ostatnia edycja:

maracz

New member
He.he..Wiatrak jak już go kupisz to podziel się wrażeniami, jak się sprawuje.

Ja na razie nie myślę nad wymianą swojego "dziadowskiego" ekranu, zwłaszcza że nie dawno zrobiłem z nim porządek(oprócz naciągu poziomego zrobiłem jeszcze naciąg pionowy) i jest git, co prawda pewnie jakość samego materiału z którego jest zrobiony ekran jest nie najwyższych lotów ale muszę na razie przy nim zostać.Poważnie natomiast zaczynam się zastanawiać nad zaciemnieniem sufitu w moim pomieszczeniu, zwłaszcza że jest on z drewna i jest pomalowany błyszczącym lakierem bezbarwnym a więc odbija światło dość mocno, malowanie nie wchodzi w grę więc coś mi kiełkuje w głowie żeby wyłożyć sufit czymś w rodzaju czarnego aksamitu ale w taki sposób żeby jak przyjdzie taki czas móc go zdjąć z sufitu bez uszkodzenia jego samego, minusem takiego zaciemnienia sufitu u mnie jak podejrzewam będzie to że należało by powtórzyć kalibrację projektora co mi się specjalnie nie uśmiecha.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie przypuszczam aby zaciemnienie sufitu miało jakikolwiek wpływ na odtwarzanie kolorów lub gammę, na pewno (szczególnie na kolory) wpływają zmiana ekranu (dość subtelnie), zużycie lampy i w LCD zużycie paneli organicznych. A pozostałe parametry, czyli jasność i kontrast możesz sobie ustawić sam przy pomocy ogólnie dostępnych plansz testowych.

Czyli efektów kalibracji nie stracisz, śmiało zaciemniaj!

Ciekawe jak by wyglądała realizacja innego pomysłu na "ruchome" zaciemnienie sufitu, czyli dwa równolegle karnisze / szyny zamocowane do sufitu i pomiędzy nimi czarna zasłona przymocowana do "żabek"...;)
 
Do góry