Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

darek64

New member
A gdybym chciał rzucić na ekran mecz z TV? Zmierzam do tego, czy ekran 4:3 - przy tej samej długości podstawy co 16:9 - nie jest bardziej uniwersalny?

PS. Proszę o jakieś namiary na polski sklep z takimi ekranami.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
darek64 napisał:
A gdybym chciał rzucić na ekran mecz z TV? Zmierzam do tego, czy ekran 4:3 - przy tej samej długości podstawy co 16:9 - nie jest bardziej uniwersalny?

PS. Proszę o jakieś namiary na polski sklep z takimi ekranami.

Mecze piłkarskie ile procentowo będą zajmować w Twoim repertuarze? Sądzę, że kilka procent. Poza tym być może w konću sport będzie nadawany w formacie 16:9.
I najważniejsze - filmy w prawdziwym formacie kinowym (a jest ich większość) to 2,35:1. Więc kupowanie ekranu 4:3 naprawdę nie ma sensu.
Wpisz proszę w google projecta lub vizart. Sklepów jest bardzo dużo. Może znajdziesz, taki blisko miejsca zamieszkania? Wtedy jest szansa zobaczenia go w akcji.
Jeżeli jesteś z okolic Katowic to masz np. Audiostyl na Al. Roździeńskiego lub MegaHz na ul. Słowackiego.
Możesz też skorzystać z wyszukiwarek cenowych, jak np. ceneo.pl.
 

darek64

New member
OK. Jestem już prawie przekonany, ale, ponieważ w temacie ekranów jestem kompletnym ignorantem, mam dodatkowe pytania:
1. kupuję ekran 16:9 o podstawie do 2 m, tj. przekątnej około 90', co daje wysokość nieco ponad 110 cm; ponieważ środek ekranu powinien być mniej więcej na wysokości wzroku (1 m od podłogi, 1,8 m od sufitu u mnie w pokoju), łatwo obliczyć, że czarny pas u góry ekranu powinien mieć szerokośc co najmniej 1 m (lepiej nawet 1,2 m) - czy są takie?
2. najczęściej na tym forum wspomina się ekrany Projecta, nie wiem z jakich są materiałów, ale rozrzut cenowy sugeruje sporą rozpiętość jakościową - czy dowolny (czytaj: jak najtańszy) ekran tego producenta spełni wymagania przeciętnego użytkownika, czy pójdzie do śmieci, bo konieczna będzie wymiana na nowy? (ponieważ nie mam jasności w sprawie, liczyłem na sugestie co do konretnych modeli; w tej sytuacji wyszukiwarki niewiele dają...)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Nie wiem czy czarny pas u góry, w Projectie ma szerokość 1,0 m. Nigdy nie mierzyłem, ale NA PEWNO pozwala rozwinąć ekran niemal do podłogi.
Jeżeli szukasz ekranu spełniającego warunek jakości do ceny, szukaj o powierzchni Matt White lub High Contrast, rozwijane ręcznie (uwaga na falowanie - Projecta raczej słynie z tego, że jej ekrany nie marszczą się po rozwinięciu), o współczynniku odbicia 1,0.
 

lipa_ml

New member
ja mam ekran projecta procinemta hc 200x117
wymiary
obszar roboczy 190 x 107
wysokosc czarnego paska nad ekranem 65 cm

ja mam wysokosc pokoju ok 250-260 i idealnie po całkowitym rozwinieciu środek obrazu jest na wysokosci wzroku , w wątku screenshot zamiesciłem fotkę rozwinietej i zwinietej projecty
 

darek64

New member
>meloman69> uległem Twojej agitacji, decydując się na Epsona (TW700), jeszcze do mnie nie dotarł, ale już zamówiony,
w tym kontekście wraca sprawa ekranu:
- użytkować go będę w pokoju o ogólnm przeznaczeniu, dlatego trudno w nim o specjalne dostosowanie,
- odległość od ekranu około 3,5 metra
- ekran 3:4 o podstawie do 2 m (czyli 90-100') - dlaczego nie 16:9? bo oglądam dużo starych filmów i nie chcę, żeby mi coś obcinało...
- ekran ma być przyzwoity, ale z zachowaniem przyzwoitych relacji cenowych; mam na myżli to, że cena ekranu nie powinna przekroczyć ok. 1/4 ceny projektora (myśle, że ekran odgrywa taką mniej więcej rolę, jak kable przy sprzęcie audio; w mój zestaw nie wpiąłem tanich drutów, ale moim zdaniem przesadzają ci, którzy na okablowanie wydają tyle samo co na sprzęt...)
Po tym wprowadzeniu konkretne propozycje, proszę o krótkie opinie, co jest OK, a co nie i dlaczego to się nadaje, a tamto nie, abstrahuję w tym momencie od formy ekranu (sufit, podłoga, stojak itp.), chyba że ma ona wpływ na fukcjonalność (np. szybkie zużycie, falowanie itp.); interesuje mnie szczególnie powierzchnia pokrycia, solidność (marka - Projectę polecacie, Geha - o tym nic nie wiem) i opłacalność zakupu w proponowanej cenie:
1. Projecta SlimScreen 153x200 cm. Matte White S za ok 600,- zł
2. Projecta SlimCinema 153x200 cm. Matte White S za ok 820,- zł
3. Projecta ProCinema 153x200 cm. Matte White S za ok 1000,- zł1.
Teraz kilka linków ze specyfikacją:
4. http://www.projektor-ag.pl/ekran/medium/movielux-compact-p-8436.html?cPath=638_711_721
5. http://www.projektor-ag.pl/ekran/medium/easyfixx-comfort-p-2657.html?cPath=638_711_717
6. http://www.projektor-ag.pl/ekran/kinostar/rollo-video-p-494.html?cPath=638_639_740
7. http://www.projektor-ag.pl/ekran/geha/procinema-video-p-8276.html?cPath=638_639_850
8. http://www.projektor-ag.pl/ekran/geha/slimcinema-video-p-8326.html?cPath=638_639_869
9. http://www.projektor-ag.pl/ekran/medium/rollobildwand-premium-p-1781.html?cPath=638_639_748

Będę wdzięczny za rzucenie okiem na te linki i krótkie sugestie...
 

darek64

New member
Witam wszystkich ponownie. Widzę, że mój poprzedni wpis był w nieco kłopotliwy sposób skonstruowany (zbyt dużo linków).
Może ktoś mi odpowie na inaczej sformułowane pytania:
- matt white czy matt grey (gain=0,8) - co w jakich warunkach?
- czy ekran podłogowy, wyciągany z kasety, jest praktyczny, chodzi mi o ewentualną kłopotliwość montażu, a szczególnie o awaryjność: czy sprawi on więcej kłopotów niz sufitowy, czy szybciej sie rozleci, czy nie, bo mechanizm oparty jest na podobnej zasadzie działania?
będę zobowiązany za rzeczowe odpowiedzi....
 

Pit80

New member
darek64 napisał:
Witam wszystkich ponownie. Widzę, że mój poprzedni wpis był w nieco kłopotliwy sposób skonstruowany (zbyt dużo linków).

Jeżeli chodzi o mnie to się nie wypowiadam bo moim zdaniem głupotą jest kupowanie 4:3 do projektora który świeci 16:9.
Również oglądam programy 4:3 na moim ekranie 106'' Da Lite 16:9 i nic mi nie obcina, poprostu są czarne pasy po bokach, obraz jest zmniejszony.
Nie chciałbym natomiast oglądać materiałów HD 16:9 - po to w zasadzie kupiłem projektor, ściśniętych do 4:3.

Twój wybór. Jeżeli chodzi o system mocowania to polecam rozwijany, już pisałem wcześniej.
Czy Whitte Matt czy HC to nie wiem, też zadałem takie pytanie zanim kupiłem swój matta white ale nikt mi nie odpowiedział. Myślę, że sam muszę kiedyś jakoś porównać. Może kolega kupi matt to wezmę proj do niego na próbę.


pozdro
 

lepp

New member
Bez reklam
Grey jest ekranem typowym do kina domowego, jednak czesć użytkowników woli mimo wszystko white. Na plus dla szarego, lepszy kontrast i czernie. Najlepiej, jeśli to możliwe porównać samemu. Ja wybrałem szary ekran i jestem bardzo zadowolony.

Mocowanie podłogowe wydaje mi się dziwnym rozwiązaniem w domu i spodziewam się, że rozleci się szybciej, a na pewno będzie się brudził łatwiej.
 

darek64

New member
Napisał Pit80:
"...moim zdaniem głupotą jest kupowanie 4:3 do projektora który świeci 16:9. Również oglądam programy 4:3 na moim ekranie 106'' Da Lite 16:9 i nic mi nie obcina, poprostu są czarne pasy po bokach, obraz jest zmniejszony. Nie chciałbym natomiast oglądać materiałów HD 16:9 - po to w zasadzie kupiłem projektor, ściśniętych do 4:3."

Jeśli dobrze rozumuję to:
- na ekranie 150x200 cm (4:3) oglądam film 4:3 o wymiarach 150x200 cm, a film 16:9 o wymiarach 112x200 cm,
- na ekranie 112x200 cm (16:9) oglądam film 4:3 o wymiarach 112x149 cm, a film 16:9 o wymiarach 112x200 cm,
z czego wynika, iż na ekranie o tej samej podstawie, ale propocji 16:9, nic nie zyskuję (na wielkości) w formacie 16:9 a sporo tracę w formacie 4:3;
dlaczego tu mowa o ściskaniu formatu 16:9 do 4:3?jeśli czegoś nie wiem, to proszę o wyjaśnienie...

PS (odnośnie pprzedniego pytania): nie chodziło mi o porównanie Matte White do HC ale Matte White do Matte Grey;na forum sporo było o HC ale nie o MG. czy to to samo?
 

darek64

New member
> lepp > dzięki za odpowiedź nt. Matte Grey, która padła w czasie, gdy się rozpisywałem...
... czy ktoś jeszcze ma doświadczenia z ekranami podłogowymi? czy ich mechanizm zwijający (i awaryjność) różnią się od sufitowych?
 

lepp

New member
Bez reklam
co do formatu ekranu, to zalezy jak duży obraz bedzie dawał twój projektor. Jeśli będzie moż po przejściu z formatu 16/9 do 4/3 zoomem rozszerzyć obraz na pełen ekran to w twoim przypadku jest to niezłe rozwiązanie. Ftedy faktycznie nie tracisz rozmiaru, ekrany. gorzej jeśli wtój projektor nie poradzi sobie z takim dużum ekranem, wtedy bedziesz miał ekran, ani do 16/9 ani do 4/3. Musisz dobrze pomierzyć odlegóości przed zakupem.
 

darek64

New member
OK, ważne, że nie ma istotnych przeciwwskazań do zastosowania ekranu 4:3.
Teraz rozpatruję materiał na ekran, niestety nie mam możliwości porównań w akcji, stąd moje dociekania...
Swego czasu Tidus1024 pisał:
"Kupuj ekran HC:
a) jeśli pokój nie jest przystosowany do projekcji;
b) oglądasz tylko w zupełnych ciemnościach.
Kupuj ekran biały:
a) jeśli masz pokój dostowany do projekcji;
b) często oglądasz w dzień lub przy świetle."

A jaką powierzchnię ekranu zastosować gdy:
a) jeśli pokój nie jest przystosowany do projekcji;
b) często oglądasz w dzień lub przy świetle.
??????????????????????????????????????????
 

lepp

New member
Bez reklam
Przestać oglądać w dzień lub przy świetle i kupić szary :D Ogladanie obrazu z projektora przy świetle to totalna bzdura, jeśli oglądasz w dzień, dokup sobie porządne rolety blackout i po temacie.
 

tomek67

New member
lepp napisał:
Przestać oglądać w dzień lub przy świetle i kupić szary :D Ogladanie obrazu z projektora przy świetle to totalna bzdura, jeśli oglądasz w dzień, dokup sobie porządne rolety blackout i po temacie.
Niestety to prawda.
Naprawdę dobrej jakości nie uzyskasz przy świetle.
Jeśli masz ciut światła to pomoże właśnie ekran HC (szary).
 

darek64

New member
Chodzi o to, że (chyba) nie każdy szary to HC, a mi chodziło właśnie o opinie nt. Matt Grey.
Po drugie, to jasne, że tylko całkowite zaciemnienie da pełną satysfakcję przy oglądaniu filmów, ale:
- po pierwsze - nie zawsze jest ono pełne (mimo starań, są też np. domownicy ;-)
- po drugie - chodziło i o to, że sytuacje, które opisał Tidus1024 nie wyczerpują tematu, ponieważ mogą wystąpić kombinacje sytuacji modelowych, a wtedy... chyba trzeba mieć dwa ekrany :)
Podsumowując moją konkretną sytuację (Epson TW700, ekran o podstawie 2 m, odległość projektora od ekranu ok. 3,5 m, odległość oglądającego od ekranu ok. 3,2 m, zaciemnienie niecałkowite - warunki domowe), wychodzi na to, że niezłym rozwiązaniem będzie Matt Grey (gain 0,8)
????????????
 

lepp

New member
Bez reklam
Bardzo ważne jest też czy z tyłu ekrany są jakieś źródła światła, nie w pełni zaciemnione okno. Niektóre powierzchnie wogóle nie tolerują światła z tyłu, a niektóre są do tego specjalnie przygotowane.
 

drobers

New member
lepp napisał:
Przestać oglądać w dzień lub przy świetle i kupić szary :D Ogladanie obrazu z projektora przy świetle to totalna bzdura, jeśli oglądasz w dzień, dokup sobie porządne rolety blackout i po temacie.
Da sie ogladać w dzień spójrzcie wszyscy sobie na to: DNP SUPERNOVA
 

lepp

New member
Bez reklam
Je. st to jakieś rozwiązanie, ale cena z kosmosu. Nie widziałem, żeby ktoś to u nas sprzedawał. nie wszystko musi tak różowo wygladać jak opisują w sieci, nie wyobrażam sobie, zeby obraz w dzień na tym wynalazku był lepszy od obrazu na moim ekranie w nocy.
 
Do góry