Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

darek64

New member
Zapytanie kieruje do osób, które miały rzeczywisty kontakt z ekranami 'marki' Allegro. Nie interesują mnie uprzedzenia o niemarkowym szajsie, ani wychwalanie przez osobę, która nimi handluje... Będę wdzięczny za rzeczowe uwagi osób mających doświadczenie z tego rodzaju produktami. Niektóre takie ekrany wydają się sensowne, a wydatek rzędu 300-400 PLN kusi w porównaniu z 1000 i więcej. Niekoniecznie te pierwsze muszą być gorsze. Kto mi powie, jak jest naprawdę?
 

lepp

New member
Bez reklam
Nie wiem czy się cos w tej kwestii ostatnio zmieniło, ale tanie "ekrany" z allegro to zwykłe rolety z matowym białym materiałem, który jako tako nadaje się do projekcji. Używałem takiego wynalazku przez ponad 2 lata ze względu na cenę. Obecnie mam prawdziwy ekran i różnica jest spora, aczkolwiek na początek tego typu rozwiązanie można zastosować.
Podstawowe wady to, słabo nadający się do projekcji materiał, może w niektórych scenach "wyłazić jego struktura".
Prosty mechanizm zwijania, łatwiej podczas zwijania uszkodzić taki ekran, jest tez bardziej podatny na falowanie.
Podsumowując, jeśli brakuje Ci kasy na porządny ekran kup jakiś badziew za 200zł i zbieraj na prawdziwy porządny ekran, lub jeśli nie musi być to ekran wijany, wykonaj samodzielnie ramowy, lub namaluj sobie ekran na ścianie, w sieci można znaleźć wiele przepisów jak to zrobić.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
darek64 napisał:
Nie mogę przystosować pokoju dziennego (tam oglądam filmy) na stałe do projekcji, dlatego szukam przenośnego ekranu (montaż 1 minuta) i w miarę mobilnego projektora...
Myślisz, że taki ekran: http://www.allegro.pl/item320846932_ekran_projekcyjny_200_x_200_projektor_gwar_f_vat.html
to zwykła roleta?
Ile wobec tego powinienem wydać na sensowny? (przykłady mile widziane...)
Ja mam na codzień kontakt, bo w oknach wiszą u mnie właśnie zwijane rolety. To nie jest dobre rozwiązanie. Skoro nie możesz zawiesić kasety na ścianie, może w grę wchodzi zamontanie jej na suficie?
 

darek64

New member
Myślę raczej o takim, który można powiesić na stojaku i szybko zdemontować. Ale cena ma byc przyzwoita - myslę, że około 1000 PLN za kawałek PVC to za dużo. Bliżej połowy tej kwoty - znajdzie się cos sensownego?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
darek64 napisał:
Myślę raczej o takim, który można powiesić na stojaku i szybko zdemontować. Ale cena ma byc przyzwoita - myslę, że około 1000 PLN za kawałek PVC to za dużo. Bliżej połowy tej kwoty - znajdzie się cos sensownego?
Ekran to nie tylko PVC, ale też specjalne pokrycie (tzw. optical coating) dzięki któremu światło jest odpowiednio rozpraszane (tzw. odbicie dyfuzyjne). Do tego dochodzi jeszcze czarne obramowanie, które w wypadku ekranu do kina domowego jest nieodzowne.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ekran to jak akustyka w audio. Warto raz zainwestować, a solidnie.
Zajrzyj na stronę viz-artu. Powinni być w miarę tani, bo to polska firma.
 

darek64

New member
Nie wiem w jakich sklepach można to znaleźć w przyzwoitych cenach, bo te kilka, do których zajrzałem, oferuje 80' ekran ręcznie rozwojany na stojaku od 1800 zł, to 2/3 ceny W500! - w tej cenie odpada zdecydowanie!
 

darek64

New member
Znalazłem nieco ekranów znacznie tańszych... np. Perfecta Crystal Lina, niektóre modele Hama itp. nawet za 300-400 zł. Mam nadzieję, że nie jest to shit porównywalny z samoróbkami z Allegro?
Co oznacza gain 1,1 i czym sie różni od 1,0?
 

lepp

New member
Bez reklam
Ten "ekran" z linku to zdecydowanie jakiś shit, cudów w tej cenie nie ma. Gain to współczynnik odbicia światła.
Skoro nie jesteś pewien co masz kupić i zdecydowanie nie chcesz wydawać dużo kasy, kup ten shit za 200zł , po jakimś czasie będziesz wiedział czego ci brakuje.
Zdecydowanie odradzam opcję ze stojakiem. Czy naprawde nie da się u ciebie powiesić ekranu na suficie? Ciągłe demontowanie ekranu, jest dość czasochłonne, trudniej będzie Ci go dobrze zwijać, a niestaranne i szybkie zwijanie spowoduje szybsze zużycie, ekran zacznie falować, a to jest bardzo drażniące.
Nie znam tych ekranów o których piszesz, ale nie spodziewałbym się jakiejś rewelacji. Sam z bólem dojrzewałem do decyzji wydania prawie 2 tysięcy za kawałek materiału, jednak obecnie jestem z tego zakupu bardzo zadowolony. Jeśli nie możesz zainwestować od razu takiej kwoty, kup badziew i odkładaj na lepszy. Takiego ekranu z allegro nie szkoda będzie wywalić, za jakiś czas. Jeśli wydasz 400-600zł na słaby ekran bedzie bardziej szkoda.
 

tomek67

New member
darek64 napisał:
Znalazłem nieco ekranów znacznie tańszych... np. Perfecta Crystal Lina, niektóre modele Hama itp. nawet za 300-400 zł. Mam nadzieję, że nie jest to shit porównywalny z samoróbkami z Allegro?
Co oznacza gain 1,1 i czym sie różni od 1,0?
Gain to współczynnik odbicia światła.
Im wyższy tym masz jaśniejszy obraz.
Aczkolwiek przy dużych współczynnikach (większych jak te) zmniejsza się kąt pod jakim można obserwować ekran.
Miałem kilka ekranów takich ciut markowych ale tanich.
Np. 3M, jakiś Sopar i jeszcze jakiś.
Zakup takiego ekranu nie ma sensu,
allegro daje naprawdę lepszy obraz od nich.
W dodatku w większości przypadków miałem problem ze zwijaniem ekranu do kasety.
Bierz albo allegro(miałem taki) albo coś w klasie Projecta czy może też ten Wizart polecany przez Melomana.
Projecta daje lepszy obraz jak allegro.
Ale allegro na pewno jest lepsze o ściany, a moim zdaniem także od tych ekranów firm co się w tym nie specjalizują.
 

darek64

New member
Twn, który wymieniłem jako przykład w ostatnim wpisie to właśnie Projecta 200x200 za ca 500 zł. Bez stojaka, ale takie też są. Chodzi o to, czy tania Projekta jest OK, czy shit.
PS. Zaskoczyła mnie w miarę pozytywna opinia o rolecie z Allegro, myślałem, że wszyscy je totalnie potępiają.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
darek64 napisał:
Twn, który wymieniłem jako przykład w ostatnim wpisie to właśnie Projecta 200x200 za ca 500 zł. Bez stojaka, ale takie też są. Chodzi o to, czy tania Projekta jest OK, czy shit.
PS. Zaskoczyła mnie w miarę pozytywna opinia o rolecie z Allegro, myślałem, że wszyscy je totalnie potępiają.

Projecta to uznana firma należąca do koncerny Da-Lite. Jaką powierzchnię ma ten ich ekran za 500 zł?
 

Pit80

New member
Przede wszystkim to ja bym szukał ekranów do kina, 16:9 z czarnymi pasami a nie kwadraciaków 2x2m.
Poza tym ciekaw jestem czy nie będzie taki stojakowy ekran falować.

Czy biała (czarna) kaseta, która pozostaje po zwinięciu ekranu wysoko przy sufcie będzie przeszkadzać w salonie?
 

darek64

New member
Może to i racja... ale nie wyobrażam sobie 80' ekranu 16:9, którego wysokość nieznacznie tylko przekracza 100 cm, który mi zwisa z sufitu. Przy pokoju o wysokości 2,80 musiałbym ogladać zadzierając wysoko głowę :( Zmęczenie i ból karku szybko by mi obrzydziły oglądanie filmów.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
darek64 napisał:
Może to i racja... ale nie wyobrażam sobie 80' ekranu 16:9, którego wysokość nieznacznie tylko przekracza 100 cm, który mi zwisa z sufitu. Przy pokoju o wysokości 2,80 musiałbym ogladać zadzierając wysoko głowę :( Zmęczenie i ból karku szybko by mi obrzydziły oglądanie filmów.

To nie do końca tak. Zwijane ekrany mają pewien zapas i można w ten sposób dość swobodnie regulować jego położenie w pionie. Oznacza to, że wcale nie musisz zadzierać głowy do góry, bo ekran można rozwinąć niżej.
Lepiej kupić raz, a porządnie.
 

Pit80

New member
Mój ekran 106'' ma u góry ok 30cm czarny pas dzięki któremu mogę go opuścić niżej i nie zadzierać głowy do góry.
Mam sufit na ok 2,45m i gdyby był wyżej byłoby lepiej bo w tej chwili nie mogę właśnie wykorzystać tego czarnego pasa. Przez to dużo tracę na kontraście gdyż mocno odbija mi się od jasnego sufitu :-/

Także kupuj ekran dedykowany do kina, 16:9, przystosowany do wysokich omieszczeń czyli z pasem u góry i obramówką dookoła.
Jak zwiniesz to kaseta nie rzuca się w oczy.

Kwestia dyskusyjna to jaki materiał, matt white czy high contrast.

EDIT:

http://da-lite.com/products/pricing_pdfs/229.pdf
ja mam model 98029


tak to mniej więcej wygląda :
http://www.projectorpoint.co.uk/projector-screens/eyeline-manual-projector-screen.html

http://www.projectorpoint.co.uk/projector-screens/leader-home-cinema-manual-projector-screen.html

Jak widzisz kaseta jest praktycznie niewidoczna po złożeniu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry