Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

harry_keogh

New member
Historia wygląda tak...

Architekt planował wnętrze, w którym miał być ekran pod projektor.
Ja podałem min. szerokość (głupi ja, że tylko szerokość) - 250cm.
Powstał projekt i wizualizacje, które nie włączyły alarmu u mnie (głupi ja ^2).

attachment.php

(bez ekranu rozwijanego i bez dziury na TV)


Dopiero wczoraj oglądając wybudowany ekran, zawyły syreny...

attachment.php

Sprawdziłem projekt i ekran ma 260x230cm.

Obawiam się, że z uwagi na te proporcje moje wewnętrzne zen, feng shui i inne jing-jang zwyczajnie cholera weźmie ;)

Jakie opcje?

1 - zostawić, jak jest. Po prostu obraz będzie miał dziwną ramkę z samego ekranu. Przy zaciemnieniu (90% czasu) i tak nie będzie tego widać

2 - zostawić, jak jest + dokleić jakieś czarne pasy z tych borderowych taśm (ew pomalować)

3 - obcinać ekran z góry i z dołu. Problematyczne z uwagi na sposób zbudowania, de facto trzebaby od nowa to montować.
+ rzutuje na całą kompozycję wnętrza


Macie jakieś uwagi?
Wszelkie rady mile widziane :)
 
Ostatnia edycja:

Excalibue

New member
Witam.
Sprzedałem swój ekran ramowy Projecty, biorę się teraz za ekran DIY.
Zastanawiam się nad materiałem.
Nie wiem czy jest sens dopłacać do płyty PCV.
Czy jest ona w jakiś sposób lepsza niż HDF ?
Jaki rodzaj płyty HDF jest najlepszy pod ekran ?
Jeśli ktoś mógłby wskazać dokładną nazwę płyty byłbym wdzięczny.
Zwykła biała, z bliska ma widoczną strukturę, martwie się, że mogłaby być widoczna w trakcie oglądania, ciekawi mnie też kwestia hotspotów.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

jgx

New member
Bez reklam
Zależy jakie PCW.
Swietny jest np Tusand (Tuplex).
10mm płyta warstowa - w środku pianka, na zew pcw.
Lekka i sztywna.

HDF 3mm jest gipkie i trzeba je usztywnić.
"Skórka pomarańczy" nie przeszkadza.
I tak trzeba malować każdą płyte.
Co do płyty faktycznie HDF trzeba by usztywnić więc być może ta Tuplex będzie dobrym wyborem a jeśli chodzi o malowanie to też ma racje - przecież trzeba odpowiedni kolor nadać ja polecam Tikurille pełny mat o kolorze H499 z ich kolorów - G499 który też wchodzi w gre moim zdaniem jest za jasny (miałem go i musiałem przemalować)
 

Excalibue

New member
Z malowaniem oczywista sprawa, wybrana Tikurilla H499.
Chodzi mi tylko czy PCV ma jakąś przewagę ( plusy ) względem HDF'u ?
Gdzieś wyczytałem opinie ekranu opartego na płycie HDF, że występują całkiem spore Hotspoty oraz faktura ekranu jest widoczna przy oglądaniu, gdyż pixel jest mniejszy od tej faktury.
To by od razu dyskwalifikowało taki ekran.
Jeśli chodzi o projektor, będzie to Optoma HD82, myślę, że H499 będzie odpowiednim odcieniem.
Wielkość ekranu mierze na ok 250cm szerokości przy proporcji 16:9, zamierzam również dorobić maskowanie do filmów cinemascope.
O gibkość płyty się nie martwię, będzie odpowiednio wzmocniona profilami.
 

YABBA235

New member
Akurat mam na zbyciu nieotwieraną tikkurilę Feeling interior odcień h499.
Jest dobry do pj dlp, niestety, do mojego jvc jest za ciemna więc sprzedaję.
Kont. na priv
Chętnie też mogę się wymienić na g499 lub jeszcze lepiej f499.

Send from IOS with Tapatalk
 

gerrard

New member
Mam ekran z HDF i faktury nie widzę.
Tym bardziej, że samo malowanie wałkiem zostawia większą fakturę niż oryginalny lakier na hdf.
Hotspoty zależą od farby.
Tikkurila jest matowa, więc nie ma problemu.
Ja malowałem satynową i też jest dobrze.

Rodzaj płyty raczej nie ma znaczenia, bo o jakości obrazu i tak decyduje malowanie.
To bardziej kwestia ceny, dostępności i wygody w montażu.
 

Excalibue

New member
Ok, super, za PCV zapłaciłbym około 300zł z transportem, za HDF wyjdzie około 60zł i mam go na miejscu więc nie ma się nad czym zastanawiać.

YABBA235

Jeśli nie otwierana to jeden szwanc czy ze sklepu czy od Ciebie.
Jak ma leżeć to ją wezmę, na privie ustalimy reszte.
 

zibi_pl

New member
Panowie przeczesałem ten temat i nakręciliście mnie na własny ekran z płyty + farba Tikkurila h499. Czy farba screen go warta jest kilkukrotnie wyższej ceny ?
 

koziolek10

New member
Witam wszystkich, pierwszy raz w tym temacie sie udzielam:).

Czy ktos moze wypowiedziec sie na temat materialu sprzedawanego przez Tuplex a mianowicie TUSAND biały?. Bede mial do zrobienia na tym z jednej strony jakis obraz lub zdjecie a z drugiej ekran:D. Taki niestety pomysl mi wpadl do glowy na ktory moja Luba przystala. Plyte tak jak koledzy proponuja Tikkurila H499 (projektor Benq W1070). Plyta bedzie miala wymiar 180x100cm ~80'.

Czy ktos od nich bral mniejsze kawalki niz 3050x2050 tak jak na stronie podaja?
 

davey

New member
witam
udało mi się przebrnąć przez cały ten wątek, uff :)
jestem zdecydowany na wykonanie samemu ekranu, mam tylko dwa pytania do szanownych forumowiczów i zaprawionych w bojach kolegów :)
1. płyta HDF czy PCV, czy jest jakaś wyraźna przewaga płyty PCV ? czy decydując się na płytę HDF kupujemy już polakierowaną (na biało?) i na ten fabryczny lakier/farbę dajemy dopiero ww. tirkulilę ?
2.wszyscy piszą że na ramę najlepiej zamsz, bądź inny rośnie sexowny materiał, w moim projekcie nie chciałbym ramy, ponieważ cała ściana będzie czarna, czy jest farba (kolor) którym mógłbym pomalować ścianę, o podobnych właściwościach pochłaniających światło co "zamsz", nie chciałbym mieć "zamszowej" ściany :)

pozdrawiam
dawid

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

jgx

New member
Bez reklam
witam
udało mi się przebrnąć przez cały ten wątek, uff :)
jestem zdecydowany na wykonanie samemu ekranu, mam tylko dwa pytania do szanownych forumowiczów i zaprawionych w bojach kolegów :)
1. płyta HDF czy PCV, czy jest jakaś wyraźna przewaga płyty PCV ? czy decydując się na płytę HDF kupujemy już polakierowaną (na biało?) i na ten fabryczny lakier/farbę dajemy dopiero ww. tirkulilę ?
2.wszyscy piszą że na ramę najlepiej zamsz, bądź inny rośnie sexowny materiał, w moim projekcie nie chciałbym ramy, ponieważ cała ściana będzie czarna, czy jest farba (kolor) którym mógłbym pomalować ścianę, o podobnych właściwościach pochłaniających światło co "zamsz", nie chciałbym mieć "zamszowej" ściany :)

pozdrawiam
dawid

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

kolor płyty nie ma znaczenia i tak musisz pomalować dobrym wałkiem (krótkie włosy do pow. gładkich mnin 50zł) więc spokojnie nie malowaną płyte możesz kupić co do farby to myśle że dobrze sprawdzi się tikurilla Optiva 3 RAL 9005 - najczarnieszy czarny ewentualnie który kolor ci pasi z ich mieszalnika na bazie tej Optivy 3 (max. mat). Weż pod uwage że HDF trzeba usztywniać!
 
Ostatnia edycja:

davey

New member
kolor płyty nie ma znaczenia i tak musisz pomalować dobrym wałkiem (krótkie włosy do pow. gładkich mnin 50zł) więc spokojnie nie malowaną płyte możesz kupić co do farby to myśle że dobrze sprawdzi się tikurilla Optiva 3 RAL 9005 - najczarnieszy czarny ewentualnie który kolor ci pasi z ich mieszalnika na bazie tej Optivy 3 (max. mat). Weż pod uwage że HDF trzeba usztywniać!
dzięki, za odpowiedź,
mam jeszcze kilka pytań dla uściślenia:
płytę i tak dam do malowania pistoletem, sobie jakoś nie ufam :)
1. czy na nielakierowanej płycie nie wyjdzie faktura płyty, w końcu to płyta wiórowa ?
2. płytę HDF trzeba usztywnić ? a PCV nie ?
PCV jest sztywniejsze ?
3.farba o której piszesz to rozumiem na ścianę ? zamiast ramy



Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

jgx

New member
Bez reklam
1 - przecież HDF jest gładziutki przynajmniej ja takie widziałem chyba że mówimy o róznych płytach ja mam na myśli tą 3mm meblówke a farba i tak ma swoją fakturę czym by nie była malowana
2 nie wiem jak pcv bo nie miałem do czynienia - ja mam ekran na idealnie wygładzonym i wyrównanym kawałku ściany
3 ta czarna oczywiście że zamiast ramy - im więcej wokół ekranu tym lepiej i koniecznie chociaż pas na suficie nad ekranem jeśli nie może być czarna to jakiś inny ciemniejszy kolor
Malowanie pistoletem jest moim zdaniem bez sensu - kup dobry wałek i pomaluj nic nie będzie widać
 

davey

New member
1 - przecież HDF jest gładziutki przynajmniej ja takie widziałem chyba że mówimy o róznych płytach ja mam na myśli tą 3mm meblówke a farba i tak ma swoją fakturę czym by nie była malowana
2 nie wiem jak pcv bo nie miałem do czynienia - ja mam ekran na idealnie wygładzonym i wyrównanym kawałku ściany
3 ta czarna oczywiście że zamiast ramy - im więcej wokół ekranu tym lepiej i koniecznie chociaż pas na suficie nad ekranem jeśli nie może być czarna to jakiś inny ciemniejszy kolor
Malowanie pistoletem jest moim zdaniem bez sensu - kup dobry wałek i pomaluj nic nie będzie widać
dzięki, dużo mi wyjaśniłeś :)
jakoś cały czas myślałem o HDF, jako o takiej płycie meblowej 18mm, nie o 3mm, jeśli mogę jeszcze prosić o pomoc, to w jaki sposób w takim razie usztywnić tak cienką płytę ?
jak masz to zrobione u siebie ?

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

koziolek10

New member
Macie jakieś patenty żeby maksymalnie zminimalizować światło z projektora bo mam W1070 i mega jasny wyszedł w pokoju 16m2 przy odleglejsi od projektora 3m. Jakieś przesłony przy ekranie?. Ekran z mniejszym gain niz 0,8?
 
Do góry