Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

inkanaju

New member
witam musze sie troche wtrącic co do ekranów wlasnej produkcji

uwazam ze malowanie dykty to błłąd !!

rozwiazanie ktore mam w głowie to zakup gotowej płty jaka stosuja w magic screen czyli aluminium z polimerem koszt takiej plyty to około 500 zł brutto

do tego przydały by sie ramki aluminiowe oraz uchwyty tak aby ekran był składany tak składany najlepiej zastosować siłowniki takie teleskopowe cos jak w szafkach kuchennych jak znajdę filmik z internetu kogoś kto to robił to wrzucę

płyta aluminiowa jest malowana proszkowo i to jest idealna powierzchnia teraz tylko dobór koloru
gładkości oraz uchwytów i za cene do 1000 zł uzyskujemy ekran wart 4600 zł ramowy składany sadze ze to rewelacja

a i jeszcze jedno i najwazniejsze ekran multiformatowy !!!

odpowiednie maskowanie z góry i dołu i uzyskujemy format 16:9 oraz 21:9

a moze ktos che ogladnac stary film w proporcjach 4:3 tez das ie to zrobic tylko kwestia matriału i sterowania

dla wygodnych mozna było by zastosowac silnik krokowy , tubowy i dać sterowane z pilota

a czy wiecie ile takie cacko kosztuje na zmówienie kilka ładnych tysiecy euro lub dolarów

pewnie w tydzien dalo by sie taka kostrukcje zrobic samemu

https://www.youtube.com/watch?v=AxbLfiwBAiw

multiformat :

https://www.youtube.com/watch?v=uuGU1J3c1Pw

https://www.youtube.com/watch?v=RGAledEkoIA
 
Ostatnia edycja:

jgx

New member
Bez reklam
rozwiazanie ktore mam w głowie to zakup gotowej płty jaka stosuja w magic screen czyli aluminium z polimerem koszt takiej plyty to około 500 zł brutto
Też od jakiegoś czasu przymierzam się do zrobienia ekranu na bazie płyty aluminiowej. można kupić np. dostępne są różne arkusze np. 2x3m a z takiego spokojnie można zlecić wymiar jaki komu potrzebny. koszt tak jak pisałeś do 500zł w zależności jaka grubość (myślę że 2-3mm optymalnie). Tylko nie wiem o co Ci chodzi z tymi polimerami? Co miałeś na myśli, możesz rozwinąć?
 

jgx

New member
Bez reklam
dzięki za info pozostaje tylko znaleźć idealny materiał na ekran a ramka to rzecz ważna ale 2-go rzędna
No właśnie wszystko rozbija się o powierzchnie na tą płytę. Producent MS opracował sobie coś ale na pewno nie będzie się chwalił co to jest :). Wspominałeś coś o malowaniu proszkowym że byłoby najlepsze ale trzeba by zrobić próbę na jakimś mniejszej formatce no i nie wiem czy jest możliwe zlecić taką powierzchnie . pod 120", przecież do tego musi być chyba specjalny piec. cala trudność w tej powierzchni....
 

bubafat

Active member
Bez reklam
MS nie ogranicza wysokosci ekranu z powodu wilkosci pieca, bo malowanie proszkowe to wg mnie pic na wode, a dlatego, ze folia ktora przykleja na plyte ma taka szerokosc maksymalna
 

jgx

New member
Bez reklam
MS nie ogranicza wysokosci ekranu z powodu wilkosci pieca, bo malowanie proszkowe to wg mnie pic na wode, a dlatego, ze folia ktora przykleja na plyte ma taka szerokosc maksymalna
No być może, ktoś na niebieski forum pisał że to właśnie folia naklejana jest najprawdopodobniej, Tylko cały myk polega na tym co to za folia - czy to coś ogólnie dostępnego (w miarę) czy to jakieś autorskie, specjalne, skomplikowane rozwiązanie
 

bacowkagorce

New member
Panowie czy ktoś z Was przerobił ekran el na napinany ( : zaznaczam że nie zapłacę za takowy ekran równowartości projektora więc kombinuję bo korzystam z neta na projektorze i zwłaszcza na białym tle widać fałdy po dociążeniu dolnej wstęgi 10kg wszystko wygląda estetycznie , ekran nawet się dźwiga lecz jak staje silnik przy końcu pracy dostaje lewych obrotów i mata wraca na dół ( :
a drażni mnie jak jest rozłożona , nie mam tez niestety możliwości zrobienia stałego ekranu bo mam skos. Myślę teraz zamówić kilka kilo ołowiu i wsunąć odlane kształtki do dolnej rurki może się uda eksperyment a w razie czego dodać po bokach paski z stalowego brzeszczota z piły taśmowej i połączyć to z ekranem za pomocą żyłki np
Stalowy pasek napinany pod ciężarem będzie bardzo sztywny i spokojnie napnie matę nie widziałem na żywo oryginalnych konstrukcji lecz sadze że tak to właśnie jest realizowane . Co Wy na to ?
 

jgx

New member
Bez reklam
Panowie czy ktoś z Was przerobił ekran el na napinany ( : zaznaczam że nie zapłacę za takowy ekran równowartości projektora więc kombinuję bo korzystam z neta na projektorze i zwłaszcza na białym tle widać fałdy po dociążeniu dolnej wstęgi 10kg wszystko wygląda estetycznie , ekran nawet się dźwiga lecz jak staje silnik przy końcu pracy dostaje lewych obrotów i mata wraca na dół ( :
a drażni mnie jak jest rozłożona , nie mam tez niestety możliwości zrobienia stałego ekranu bo mam skos. Myślę teraz zamówić kilka kilo ołowiu i wsunąć odlane kształtki do dolnej rurki może się uda eksperyment a w razie czego dodać po bokach paski z stalowego brzeszczota z piły taśmowej i połączyć to z ekranem za pomocą żyłki np
Stalowy pasek napinany pod ciężarem będzie bardzo sztywny i spokojnie napnie matę nie widziałem na żywo oryginalnych konstrukcji lecz sadze że tak to właśnie jest realizowane . Co Wy na to ?
Jaki masz ten ekran? Ja zanim zdecydowaem sie na ramowy też chciałem przerabiać zwykły rozwijany na napinacz DIY. W tym celu udałem sie do sklepu żeby podpatrzeć co i jak - Tobie też to zalecam.Twój pomysł wydaje się ciekawy ae jak to w praktyce wyjdzie można sie będzie przekonać dopiero empirycznie to wykorzystując. Czy tam potrzebny napinacz tak mocny jak ten brzeszczot? Trudno powiedzieć jak to zda egzamin, fabrycznie chyba to robią na prętach elastycznych coś jak w namiotach turystycznych. Jesli będziesz to wdrażal koniecznie zdawaj tu relacjje
udanych prób i pozdro
 

bacowkagorce

New member
szerokość 300cm 16:9 to chyba jakieś 134cale firmy nie znam na allegroszu kupiłem tanio bo rzekomo obudowa była pognieciona i brak pilota . po drobnym klepaniu i oklejeniu czarnym karbonem wygląda bardzo fajnie z oglądaniem oryginału ciężko w okolicy nie ma tego typu sklepów do Krakowa nie mam czasu jechać 70km . może by nie trzeba było z brzeszczotem kombinować lecz tylko ten materiał znam który nawinie mi się na wąską rolkę na razie ołowiu zamówię może będzie ok
 

redsoon

New member
Dołączę się co mi tam

Drodzy Forumowicze,

Od lat marzyłem o własnym małym kinie i od planów i różnych takich przeszedłem w fazę realizacji :)
Czytam wszystkie wywody na temat ekranów - profesjonalnych, samorobionych, ect. Tymczasem przyznaję się do czegoś własnej roboty, przy wykorzystaniu materiału zebranego tu na forum.

Idealne gładzenie ściany - ten element wykonałem za pomocą: Megaron Super Finish GT-120 20kg
Tych, którzy będą chcieli skorzystać z tego pomysłu od razu zapraszam do 2 rzeczy:
1. idealne proporcje producenta - tak korzystałem z miarki i wagi
2. gładź położona została 2 razy - za pierwszym razem nie ma szans zrobić dobrej gładzi, albo się człowiek uszlifuje jak głupi
Po pełnym wyschnięciu - w moim przypadku dałem temu około 36h do gładzenia nie zostało już wiele.

Pierwsze malowanie: biała farba wymieszana z gruntem.
Dzięki temu ściana już złapała gładkość i jasny kolor
Drugie i 3 malowanie: Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt [3] z kolorem H499
Kolor jest ten, który poleca Tikkurila, ale akurat sklep w którym kupuje farby (byle nie market budowlany) nie miał bazy Feelings Interior Paint.

Efekt... daje radę ;-) w tej chwili chcę jeszcze zrobić obramowanie bukowe oklejone
Okleina Samoprzylepna Welur Zamsz Plusz - dostępne na alle... czy gdzieś tam :)

Wczoraj pierwszy raz przyświeciłem Benkiem W1070 na ekran (jeszcze bez obramowania) i muszę przyznać, że zrobiło mi się wielkie WOW!
Zdecydowanie jest to efekt którego oczekiwałem.

jakie pomieszczenie? Piwnica, cała wymalowana kolorem hot chocolate beckers

Myślę, że z spokojem ducha mogę polecić takie samodzielne wykonanie pomieszczenia. A relacja koszty do jakości... dają bardzo radę :)

Pozdrawiam wszystkie Zosie Samosie :)
 

Lukasz2525

New member
Idealne gładzenie ściany - ten element wykonałem za pomocą: Megaron Super Finish GT-120 20kg
Tych, którzy będą chcieli skorzystać z tego pomysłu od razu zapraszam do 2 rzeczy:


Pierwsze malowanie: biała farba wymieszana z gruntem.
Dzięki temu ściana już złapała gładkość i jasny kolor


Ja polecam Knaufa Super Finish w wiadrze . Lepsza firma i jest gotowy do użycia . Na budowie można mieszać z proszku , ale w gotowym mieszkaniu szkoda robić bałaganu przy rozsypywaniu z worka , chlapaniu wodą , mieszaniem itp .

Co do mieszania farby z gruntem - nigdy nie słyszałem o takim rozwiązaniu . Grunt ma być pod farbę , zwiększyć przyczepność dla niej , a nie z farbą , z resztą mają inny czas schnięcia , więc wykluczają się , poza tym grunt to mocna , wżerająca się chemia . Specjalnie poszukałem informacji na forum budowlanym , ludzie odradzają takie rozwiązanie z kilku powodów , również polecam poczytać .
 

bacowkagorce

New member
Ja polecam Knaufa Super Finish w wiadrze . Lepsza firma i jest gotowy do użycia . Na budowie można mieszać z proszku , ale w gotowym mieszkaniu szkoda robić bałaganu przy rozsypywaniu z worka , chlapaniu wodą , mieszaniem itp .

Co do mieszania farby z gruntem - nigdy nie słyszałem o takim rozwiązaniu . Grunt ma być pod farbę , zwiększyć przyczepność dla niej , a nie z farbą , z resztą mają inny czas schnięcia , więc wykluczają się , poza tym grunt to mocna , wżerająca się chemia . Specjalnie poszukałem informacji na forum budowlanym , ludzie odradzają takie rozwiązanie z kilku powodów , również polecam poczytać .
Nie słyszałeś bo z tym nie robisz i to co piszą ludzie czasem to głupoty i ich wywody teorie bez potwierdzenia a tak naprawdę stopniowo w ten sposób wzmacnia się strukturę gipsu bo czasem lubi odparzyć
Gips co kto lubi gotowy jest wygodny najlepszy to silora włoska silna jak szpachla samochodowa ale trzeba potrafić ją położyć umiejętnie ale to już finisz jest , przed tym łatę 2,5m i sprawdzasz czy ściana jest prosta w ogóle , rzadkość polscy fachowcy trzymają standard na jeb... pies robią
grunt tylko głęboko penetrujący , ceresit jest najlepszy na rynku. Najlepsi fachowcy zakrywają okna i świeca pod kontem na ściany czyszcząc i malując . sprawdź sobie czy samemu masz na igłę zanim poradzisz innym ( : w moim przypadku akurat nie miałem takiej możliwości a to najlepsze i najtańsze wyjście zrobienie takiego ekranu
 

Matador

Member
Nie słyszałeś bo z tym nie robisz i to co piszą ludzie czasem to głupoty i ich wywody teorie bez potwierdzenia a tak naprawdę stopniowo w ten sposób wzmacnia się strukturę gipsu bo czasem lubi odparzyć(...)
Takie kombinacje z mieszaniem, odpierdzielają domorośli "fachowcy",
którym się wydaje, że są mądrzejsi od producentów chemii z laboratorium i zapleczem technologów.

Gips nie odparza "bo lubi",
odparza najczęściej jeśli wysycha szybciej niż wiąże, np. na skutek dużej chłonności podłoża,
czy silnym nasłonecznieniu pomieszczenia.

Jeśli odparza przy malowaniu, to oznacza, że jest źle położony i nadaje się do zerwania..
Do gruntowania są farby gruntujące, preparaty typu "unigrunt" stosuje się na tynki, do gładzi się nie nadają, mieszanie tego z farbą to proteza.
 
Ostatnia edycja:

bacowkagorce

New member
Takie kombinacje z mieszaniem, odpierdzielają domorośli "fachowcy",
którym się wydaje, że są mądrzejsi od producentów chemii z laboratorium i zapleczem technologów.

Gips nie odparza "bo lubi",
odparza najczęściej jeśli wysycha szybciej niż wiąże, np. na skutek dużej chłonności podłoża,
czy silnym nasłonecznieniu pomieszczenia.

Jeśli odparza przy malowaniu, to oznacza, że jest źle położony i nadaje się do zerwania..
Do gruntowania są farby gruntujące, preparaty typu "unigrunt" stosuje się na tynki, do gładzi się nie nadają, mieszanie tego z farbą to proteza.

Nie jestem fachowcem lecz fachowcy robili mi mieszkanie ja za młoda też z tym robiłem to mam pojęcie z czym to się je . Jak taki mądry jesteś to po szpachluj obecnie najlepszym systemem nidy sinat dawny lafarage i pomaluj sobie jakąkolwiek farbą gruntującą teoretycznie wg producentów tak ma być w rzeczywistości w najlepszej sytuacji wałkiem narobisz pasów bo za szybko wpije jeżeli pociągniesz to gruntem penetrującym miejscami skruszy lub wyciągnie rysy i nierówności i co teraz? Pewnie masz zwykłe sufitowe oświetnenie także nie widzisz że masz spaprane ściany ale przy oświetleniu scian sufitu ledami z płaszczyzny zobaczysz każdą rysę każdą dziurkę każdą nie równość . bodajże tylko biały gips ceresita jest na tyle twardy że wytrzyma to ale tym prawdziwej gładzi nie zrobisz za gruba struktura ...
Teraz wyjście najlepsze mieszasz farbę gruntującą z gruntem połączenie idealne nie schnie za szybko i pokrywa mikro rysy do tego siła niesamowita wierz mi że przestudiowałem wszystkie możliwe sposoby miałem okazje używać produktów wiodących producentów i wiem co mowie . ostatecznie robiłem dwa razy gładzie bo na koniec po malowaniu b drogą farbą lateksową z połyskiem wychodziły pasy pod słońce i świtało . Każde zniekształcenie grubości włosa widać na koniec musiałem malować agregatem wszystko ale efekt jest ekstra niby białe ściany ale mają gładką strukturę jak na samochodzie i delikatnie się mieni w dotyku jak skóra jest . Ostatecznie wytrzymalsza na zarysowania i wgniecenia niż parkiet egzotyczny . Pod ekran nie trzeba aż tak się spuszczać lecz jak coś robić to robić to dobrze i na lata ale zabawni jesteście z wymądrzaniem się z mieszaniem brat tyle kombinował testował że potrafi zastąpić najdroższe tynki ozdobne swoimi zamiennikami i robi to kilkakrotnie taniej łazienkę (stiuk) na bacówce np myje myjką ciśnieniową raz na jakiś czas , ostatnio montowałem grzejnik to sds się trochę zmęczył żeby przebić tą strukturę ale co mieszać nie wolno panowie ? laboratoria po to są ? trzeba sobie radzić coś mam na okrągło w remoncie jakbym sugerował się laboratoriami z torbami bym poszedł
 
Ostatnia edycja:

Matador

Member
Pewnie masz zwykłe sufitowe oświetnenie także nie widzisz że masz spaprane ściany

Nie no jasne.. ja to w ogóle przy lampie naftowej siedzę i paciorki odmawiam.

brat tyle kombinował testował że potrafi zastąpić najdroższe tynki ozdobne swoimi zamiennikami (...) ostatnio montowałem grzejnik to sds się trochę zmęczył żeby przebić tą strukturę

wow.. :shock:
 

redsoon

New member
Ale uruchomiłem dyskusję. Z forum HDTV zrobiło się forum budowlane :)

Panowie, padają tu różne doradztwa i różne rozwiązania. U mnie sprawdziło się takie jak opisałem.

Przyznaję równocześnie, że wielokrotnie byłem przestrzegany, przed gruntowaniem za pomocą gruntu głęboko penetrującego gładzi typu finisz. Nie wiem jakie mogą być tego skutki, ale nie robię tego, a w zamian staram się stosować farbę gruntującą, którą zarówno ujednolica podłoże, jak i nadaje strukturę oraz można "kolorować". W przypadku ekranu zwykła biel wystarczy, bo i tak potem malujemy "szarym" - stąd też biała farba wymieszana z gruntem daje pozytywny efekt.

Tak jestem domorosłym zapaleńcem majsterkowiczem i nie wymądrzam się, tylko dzielę własnym doświadczeniem. Ktoś chce - skorzysta, ktoś uzna za bzdury, czyta dalej. Nie jestem mądrzejszy od sztabu chemików, tylko skorzystałem z podpowiedzi i okazało się, że zadziałało to rewelacyjnie.

Stosowanie gotowych gładzi... z pewnością jest dobrym pomysłem zwłaszcza jak ktoś nie chce "zadymy" w powietrzu. Czy są lepsze? Nie wiem, tradycjonalista jestem i chętniej korzystam z mieszanek zrobionych samodzielnie niż z gotowych "past". Choć nie wykluczam ich.

Tak czy inaczej przygotowanie tego pomieszczenia sprawia mi ogromną frajdę, a jeżeli komuś się przyda moje doświadczenie to fajnie :)

Miłego oglądania i słuchania we własnoręcznie wypicowanych jaskiniach !
 

jgx

New member
Bez reklam
Panowie nie potrzebnie sie napinacie - nie ważne jak, nie ważne jakimi materiałami - ważne aby uzyskać pożądany efekt czyli gładki kawałek pod ekran, ale też znowu bez przesady!!! Padały tu sformułowania o szpilkach, włoskach - bzdury, wiadomo że ma być gładko i w miarę równo ale bez przesady!. Jeśli na długości, powiedzmy 2,6-3m po przyłożeniu łaty bedzie2-3mm różnicy i tak tego nie będzie widać. Owszem gdyby pozastawiać dziurki, duże nierówności czy smugi to tak ale jeśli jest to w miarę dopracowana gipsówka nic więcej nie potrzeba!. Co do farby to kolega dal idealna moim zdaniem H499 - Tikkurila poleca też G ale jest za jasna. mam H i porównywałem obraz z Adeo RG - powiem wam że mimo iż wielu "znafców" :) co maja profesjonalne ekrany drwi sobie ze ściany jako ekran ja osobiście nie chciałbym tego Adeo RG zamiast mojej ściany :). Na RG ciut lepsza czerń byla ale kolory bardziej ciemne, wyprane no i biel szara w porównaniu z Tikkurilą H499. Ja mam co prawda Filing Iter. Paint (polecaną) ale wiem że są problemy z zakupem jej a sadze że nie ma to większego znaczenia i inna Tikkurila tez będzie OK.
 
Do góry