DIY Ekran MULTIFORMAT (maskowanie/bordery) do 21:9 domowej roboty. Wykonanie/pomysły

Noisy

Member
AMP przeciez na pierwszej stronie jest caly filmik instruktarzowy jak zrobic bordery do ekranu ramowego. Armaning dodal w pierwszym poscie ;) Kup sobie odpowiednie wielkosci hdf ( plecy w mebkach z tego sa robione ) pomaluj sobie czarna matowa farba i przyklej z tylu magnesiki. Do ramy ekranu przyklej blaszki i po robocie ;) tylko te magnesy to nie tylko na pionach ale tez wzdloz bym dal co by ustabilizowalo hdf bo ma tylko 3 mm i jest wiotka. Szybko, tanio bezbolesnie. Myske ze w 30 zl sie zmiescisz :D
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Super robota. Istotne jest to, że dół masz czarny, a nie świeci po jasnej ścianie.
Generalnie gdzie nie popatrzeć, we wszystkich dobrych salach KD taki ekran to podstawa, można to zauważyć na kanałach prezentujących przeróżne systemy KD. Projektor to jedno, ale odcięcia to dla mnie mus.
Bez względu czy tani proj czy topowy - chociaż w przy tych topowych i tak większość właśnie takie posiada, także działać, bo to na prawdę podstawa.
Nie ma takiej siły, żebym kiedykolwiek wrócił do typowego ekranu, tylko multiformat.
 

AMP

New member
@Noisy, właśnie o tym myślę i wydaje się to najlepszy sposób ale mam 2 wątpliwości: czy górny border się utrzyma na magnesach (3 metrowy), oraz to że płyta występuje tylko w szerokości 2800mm a ja mam 3 metry ekranu projekcyjnego.. łączenie odpada
 

Noisy

Member
No to faktycznie, te trzy metry sa pewna blokada ale jestem pewny ze do przejacia. Trza by pomyslec konkretnie nad odpowoednimi materialami i mechanizmami ;) jak mi cos pfzyjdzie do glowy to sie z Toba podziele pomyslem ;)
 

kivlov

New member
Macie może jakiś pomysł na ekran, ale sztywny?
Myśląłem, aby kupić płyte mdf obić jakimś materiałem białym - no własnie jakim i by było ok czy źle kombinuję?
 

Noisy

Member
Witam

Ostatnio rozkminiałem problem z napisami w filmach 21:9 i rozkminiłem fajny patencik o którym nie słyszałem. Do oglądania filmów używam KODI i słyszałem ze mozna przestawic napisy góra dół. Albo jestem ślepy albo nie ma takiej opcji. Ale za to można obniżyć wyświetlany obraz ze strony odtwarzacza a napisy dalej są w tym samym miejscu. W efekcie końcowym napisy są wyświetlane na filmie a nie na czarnym pasku. Teraz mogę obraz wyświetlać niżej przez co poprawiaja sie diametralnie odczucia podczas oglądania :D
Ponizej fotki zrobione telefonem ;( ale cos widać


[url=https://postimg.cc/5HG28hhd] [/URL]
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W Kodi wchodzimy w ustawienia:
System>Settings>Video>Subtitles (czyli właśnie napisy) i mamy ekran na którym w jednej z pozycji masz:
"Subtitle position on screen" i tam wybieramy z listy "Bottom of video"
Napisy będą na filmie, nie na pasku.
Tak to wygląda u mnie w menu na Shieldzie, ale podejrzewam, że w wersji Win podobnie.
Załatwiasz tym sposobem napisy na pasku i temat zamknięty.

No, ale skoro przez przypadek odkryłeś inny patent...:

Ale za to można obniżyć wyświetlany obraz ze strony odtwarzacza a napisy dalej są w tym samym miejscu. W efekcie końcowym napisy są wyświetlane na filmie a nie na czarnym pasku. Teraz mogę obraz wyświetlać niżej przez co poprawiaja sie diametralnie odczucia podczas oglądania :D
Ponizej fotki zrobione telefonem ;( ale cos widać

... to pogratulować ; )

To jest chyba jeszcze lepsze rozwiązanie. Nie dość, że rozwiązałeś problem z napisami, to przede wszystkim są lepsze wrażenia, bo wizja 21:9 (czyli mówiąc wprost film) ląduje przy dolnej krawędzi, a nie na środku ekranu projekcyjnego, a przy okazji rozwijasz bardziej górny border.
Zgadza się?

Jeżeli tak, to faktycznie rewelacja i zbliżamy się do ideału podczas seansów.
Obniżasz obraz 21:9 programowo przez Kodi rozumiem, czy jak?
Gdzie konkretnie ta opcja?
 
Ostatnia edycja:

Noisy

Member
Dokładnie tak to wygląda, obniżam obraz a napisy zostają w tym samym miejscu. Dzięki temu zabiegowi mamy niżej obraz o czarny pas wyświetlany przez film. Opcja ta jest dostępna w opcjach podczas seansu. O tam oo je obrazu i dźwięku, na górnej półce playera. Wchodząc w ustawienia obrazu możemy regulować pozycję w pionie wyświetlanego obrazu. Obraz jest niżej, przez co lepiej zgrywa się obraz z centralnym. Nie trzeba tak unosić głowy, a dzięki napisom na filmie. Ogląda się z większą uwagą ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W Kodi ; )

Chodzi o to, że przy oglądaniu materiału 21:9 zjeżdżasz nim jeszcze niżej.

Widzę już opcje, ale trzeba użyć opcji "Vertical Shift" i dodatkowo "Pixel ratio", w przeciwnym wypadku zjeżdza góra wizji, ale dół zostaje nieruchomo, przez co obraz się zniekształca. Robisz to jednym suwakiem?

Zrób fote tego menu.
 

Noisy

Member
Caly czas pisze o Kodi ;) w momencie jak leci seans klikam na ekran i pojawiają się belki. Na górnej wybieram OPCJE i ustawienia obrazu, tam natomiast reguluje Przesunięcie w pionie ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
OK,
Wgryzam się w temat, bo lada dzień i u mnie zawiśnie ;)
Na razie ekran tymczasowy, który mi został z poprzedniej instalacji - będzie coś 95-96'' dla 16:9 i już kombinuję jak tu bordery dołożyć. Oczywiście budżetowo i prowizorka do czasu właściwego ekranu i kto wie czy nie ramowego.
Mam w głowie koncepcję aby go opuszczać na seans, a normalnie będzie spoczywał pod sufitem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam nadzieję, że zrobisz to jak ustawa przewiduje (niech będzie nawet prowizorka), bo wierzyć się nie chce, że tak kluczowy element projekcji jest olewany w Polsce. Słowo daje, nie zamieniłbym dziś swojego projektora i ekranu Multiformat własnej roboty, na żaden hiper ultra HD za 30k i wyświetlał, to na typowym ekranie.
No nie ma szans ; )

Jakieś dyskusje który projektor lepszy, HD, UHD i inne cuda które widziałem dziesiątki razy w salonach, czy chociażby na prezentacjach na AS, a o ekranach cisza, a to właśnie one z borderami są kluczowe.
Wiedzą o tym koledzy na zagranicznych forach, piszą o tym, robią salki z uwzględnieniem takich ekranów na pierwszym miejscu, ale u nas jak zwykle 20 lat za murzynami.

Henry, rozwiązanie masz w tym wątku. Foty które wklejałem z montażu poszły w pi... , ale budowa nie jest trudna. Dokup do swojego docelowego ekranu jakikolwiek inny (najlepiej elektryczny, to są groszowe sprawy), byle miał tą samą przekątną (czyli szerokość), zamontuj go do obecnego, odwróć "płótno" na stronę czarną i rozwijaj dowolnie. Do 16:9 nic nie robisz, a przy seansach 21:9 - czyli większość, podciągasz obecny, a drugi opuszczasz.
Różnice w odbiorze są kolosalne.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Myślałem o tym, ale tutaj będzie spora różnica w wielkości.
Na obecnym mogę zrobić max. te 96 cali, a docelowo mogę mieć nawet do 130''
Koncept mam zbliżony do tego:
ekran.jpg
Co prawda nie tak skomplikowany i chowający się w suficie, mogę rozkładać ręcznie, od spodu jakieś podświtlenie, jak nie będzie rozłożony, to spełni funkcję dekoracyjną.
Kilka profili aluminiowych i dobrze naprężone płótno załatwi sprawę napinaczy, do tego "pas rozbiegowy wymalowany na stałe i bordery ;)
Będę miał trochę czasu, żeby potestować optymalną wielkość, pozycję itd.
A że ekran jest ważny, to podchodzę do tematu na spokojnie, szczęściem mogę bez problemu wykorzystać to, co mam i kombinować z docelowym, jak najlepszym rozwiązaniem.
 

Noisy

Member
Armanig i jak, znalazłeś tą opcję u siebie ?
Bo np u mnie ustawienie napisów jest, ale nie ma opcji napisy na obrazie tylko pod obrazem albo standardowo. Będę w domu to dokładnie sprawdzę i zrobię screeny ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie to wygląda tak, że ja już i tak mam stosunkowo nisko ekran, a nawet nie tyle co ekran, bo ten wisi przecie na suficie jak u wszystkich, a sam pas rozbiegowy jest spory.
Więc przy 130" i 16:9 ta wizja jest dla mnie idealnie, bo stosunkowo nisko, a przy materiale 21:9 jest ok, więc jak zniżę programowo, to nie ma aż takich wielkich różnic.
Tak czy inaczej, opcja na obniżenie fajna.
Tylko tak jak pisałem, nie ma jednego suwaka, muszę użyć dwóch. Kwestia kilku sekund, w ustawieniach Kodi i to zaraz po kliknięciu na pasku.
Generalnie nie problem.
Napisy same się dostosowują, bez względu jak obniżysz ekran i co oglądasz.
Zawsze są na wizji, nie na pasach.

Sprawdż dokładnie te opcje, bo w którejś wersji też miałem problemy z tym. Zainstaluj sobie SPMC, to jest ulepszona wersja KODI i tam sprawdż opcje.

Henry, to co Ty właściwie tworzysz? ; )
Ekran z borderami na suficie, tv na suficie?
Mam gdzieś fajne patenty na filmach na takie konstrukcje.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Mam nadzieję, że zrobisz to jak ustawa przewiduje (niech będzie nawet prowizorka), bo wierzyć się nie chce, że tak kluczowy element projekcji jest olewany w Polsce. Słowo daje, nie zamieniłbym dziś swojego projektora i ekranu Multiformat własnej roboty, na żaden hiper ultra HD za 30k i wyświetlał, to na typowym ekranie.
No nie ma szans ; )
.

Wymien na dobry projektor i za ekranem wsadz ledy to zobaczysz ze bordery wogole nie sa potrzebne. Czarne pasy sa czarne i nie trzeba robic multiformatu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lolo, ja lata temu przerabiał różne rozwiązania o których tu się mawia i podnieca każdego dnia i traktuje jako nowinki.
Czasami nie chce mi się nawet komentować.
Sam dobrze wiesz, jak było chociażby z monitorami 21:9, a to tylko wierzchołek.
Sam się przekonałeś, a wierz mi, też byli sceptycy.
Jak brałem tv 80", to zdziwiłbyś się, jak idiotyczne wpisy były na forum.
Dziś, na szczęście do niczego nie trzeba przekonywać, każdy wie, że im większy tv tym lepiej.


Ledy powiadasz? ; )
Ledy za ekranem mam od czasu jak Cię jeszcze na forum nie było.
Mało tego, celowo mam czarną ściane, co już jest kluczowe na wielu płaszczyznach i rozwiązuje wiele spraw.
No i co to jest dobry projektor dla Ciebie?
Pewnie Sony HW55? Bo tego miałem u siebie, wisiał i nawet (nie pamiętam już, na forum proponowałem komuś, nie wiem czy nawet nie Tobie), zrezygnowałem, bo trafił się dobry kupiec.
Myślisz, że nie zostawiłbym go, gdyby był taki hiper fajny i cokolwiek zmienił w temacie czerni? Proszę Cię...
Szczególnie, że chodzą po 3500zł używki, trzeba wiedzieć gdzie szukać.
To oczywiście bdb sprzęt, ale nie wiele ma wspólnego z ideą odcinania czerni.
Na prezentacjach widziałem 5x droższe proje i dalej nic nie ma to wspólnego z multiformatem.
Mało tego, jak rozmawiałem jakiś czas temu z goścmi (a to ponoć czołówka w PL od projów), to gębę otwierali na temat Multiformatowych ekranów (pozdrawiam ; )

W tym samym czasie powstawały kozackie instalacje na zagranicznych forach, nie dość, że oparte na tych nowościach sprzętowych o których panowie tak rozprawiali, to przede wszystkim ekranach z prawdziwego zdarzeniach. Na YT masz pełno tych instalacji.

Piszesz kupić lepszy dobry proj, wierz mi, że to żaden problem dla mnie, ale nie w tym rzecz.
Wręcz przy jeszcze lepszym sprzęcie, taki multiformat, to obowiązek.
Tak to się właśnie robi, a nie, na zasadzie, kupiłem proja za 30k, to nie muszę mieć już ekranu multi, bo czerń będzie lepsza i nie ma problemu. Otóż jest problem i zawsze będzie.

Chyba sam rozumiesz, że nie rozchodzi się o projektor, bo to, że jeden da więcej czerni, drugi mniej, to osobny temat i oczywista sprawa, ale żaden fizycznie nie odetnie jej jak kawałek czarnego materiału.
To co Ty proponujesz z ledami czy podświetlaniem tyłu, opisywałem jeszcze za czasów plazmy na tym forum.
Myk z tv i podświetlaniem od tyłu działa na podobnej zasadzie, ale chyba mi nie powiesz, że działa to jak tv OLED? No właśnie.

Tu chodzi o dopieszczanie, bez znaczenia czy jest to słaby projektor, czy bardzo drogi.
Jeżeli słaby, to nie trzeba tłumaczyć, bo efekty są spektakularne, jeżeli drogi z wyższej półki, to kpiną jest zabieranie mu tej jeszcze lepszej jakości za którą płacimy zwyczajnym ekranem. To tak, jakbyś kupił audio za 200k i pożałował na dobre kable.

Można czerń zgłębiać innymi sposobami, tak jak Ty to zrobiłeś z MS, bo rozumiem, że na tej fali jesteś teraz zadowolony. Tylko o czym my piszemy, masz ekran który nie ma nic wspólnego z tym co jest u 99% w domach.
Ekran który raczej jest dedykowany do zastosowań dziennych.
Twój ekran, tak jak BlackDiamond o którym juz pisałem lata temu, to zupełna inna para kaloszy, tam czerń faktycznie już jest na tyle zadowalająca, że możemy odpuścić bordery, a Ty nie dość, że wyświetlasz na "czarnym ekranie", to dodatkowo oszukujesz wzrok kontrastem w postaci ledów.

My tu piszemy o ekranach typowych, jasnych i nie ma opcji, żebyś jakością proja odciął się tak jak kawałek wspomnianej czarnej szmaty.

Wejdż na niemieckie fora, czy kanały. Tam właśnie ludziska mają najlepiej dopracowane salki kinowe.
Tak wynika z moich obserwacji. Ta precyzja niemiecka, nie jest tak do końca gołosłowna.

Nawet w "budżetowych" salkach, dobrą instalację KD zaczyna się od multiformatu i dla mnie jest to oczywiste jak budowa cepa, a w tych lepszych, gdzie zaczynają się już konkret proje UHD, mamy pełne Multiformaty i to nie tylko w pionie jak my tu robimy, a także w poziomie, ale to już kwestia osprzętu proja.
Mówiąc wprost, proporcji 21:9 nie wciskamy do naszego sztywnego ekranu 16:9, a poszerzamy ekran fizycznie.
To jest pierwsza rzecz którą bym robił mając dedykowaną salkę kinową, ale to nie na ten wątek czy nasze Polskie fora, skoro u nas najzwyklejszy multi jest egzotyką ;)

Nie bierz tego wpisu do siebie, piszę tu bardziej do tych postronnych którzy zaglądają, a potem się pytają na priv o co w tym wszystkim chodzi.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Ekran z borderami na suficie, tv na suficie?
Mam gdzieś fajne patenty na filmach na takie konstrukcje.
Format docelowy, który chcę uzyskać - 120''-130'' przy zwijanym ekranie wymaga napinaczy, dlatego zacząłem kombinować czy nie ogarnąć tematu z ekranem ramowym.
Kilka lekkich profili aluminiowych, rozciągnąć dobry materiał i teoretycznie sprawa załatwiona, a że nie chciałbym mieć ekranu na stałe, bo TV, bo ściana przy której będzie ekran pełni też funkcję dekoracyjną, to pomyślałem, że jak są ekrany zwijane, to czemu nie zrobić ramowego - składanego.
Później znalazłem tę fotkę i patent z TV działa mniej więcej podobnie, jak to co sobie wymyśliłem z ekranem - mocowanie na zawiasach blisko styku ściany z sufitem i po prostu całość będzie opuszczana na projekcję, a normalnie będzie "przyklejony" do sufitu.
Nie wiem czy to dobry pomysł i muszę jeszcze wszystko przemyśleć czy gra warta świeczki i taki system się sprawdzi.

A TV będzie wisiał jak Pan Bóg przykazał, nic nie będę z nim kombinował i zadzierał głowy do góry ;)
 
Do góry