DIY Ekran MULTIFORMAT (maskowanie/bordery) do 21:9 domowej roboty. Wykonanie/pomysły

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chcąc nieco zgłębić temat, odkryłem kolejną fajną funkcję w swoim projektorze. A mianowicie automatyczne przesuwanie obrazu gdy nastąpi wykrycie filmu w formacie 2,35:1 na dół ekranu. Sprawdźcie, bo być może Wasze projektory też posiadają taką funkcję. Plusem jest to, że nie mamy żadnych strat jakości obrazu, gdyż obraz wyświetlany jest na dolnej części matrycy, po prostu dolne piksele zamiast czarnego pasa wyświetlają dolną część filmu, a górne piksele, na których wcześniej wyświetlany był fragment filmu, świecą na czarno.

Ręczne przełączanie - oryginalny obraz filmu w formacie 2,40:1:



Zmiana ustawienia pamięci obrazu z 16:9 na 2,40:1:



Obraz przesunięty na dół:





Zdjęcia zrobiłem celowo rozjaśnione, aby pokazać szerokości pasów na ekranie.

Następnie automatyczna detekcja i przełączenie:






Ponadto, po wykryciu obrazu w formacie 2,35:1 czy 2,40:1 mój projektor jest w stanie wyzwolić sygnał na wyjście TRIGGER 12V. Więc uzyskujemy w miarę łatwy sposób na zautomatyzowany system sterowania ekranem multiformat. Wystarczy, że teraz zamontuję drugi ekran, który po otrzymaniu sygnału z wejścia trigger opuści się jedynie do górnej krawędzi obrazu.
Fajne jest to, że w filmach Nolana, gdzie mamy do czynienia ze zmiennym formatem 2,40:1/16:9 obraz sam się przełącza, więc nie będzie trzeba nic ruszać :)

No i super, pomijając fakt, że pisaliśmy o tym rozwiązaniu z "przesunięciem" obrazu ostatnio ;)
Ja to właśnie mogę zrobić na Shieldzie w opcjach, film w proporcjach 21:9 który jest wyświetlany na ekranie 16:9 po środku, zjeżdza na dół (lub do góry jak kto woli) i jedną stronę mamy odciętą, tyle, że w sumie nic nie musimy kombinować, bo zrobić to może każdy, wystarczy podnieść ekran do góry :D

Plusem tego rozwiązania (z przesunięciem wizji) jest obniżenie filmu 21:9 - bliżej podłogi, co daje lepsze wrażenia (jak ktoś ma wysoko ekran) bo nie musi zadzierać głowy.
Tak czy inaczej, drugi ekran i tak musimy kupić, bo zostaje problem z drugim pasem i tutaj trzeba go właśnie zasłonić ; )
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armanig, nie tylko to jest plusem.
Pisałem o tym wyżej. W momencie detekcji przez projektor obrazu w formacjie 21:9 obraz zjeżdza na dół a gniazdo Trigger wysyła impuls 12V, którym można w bardzo łatwy sposób wyzwolić opuszczanie borderu. Dzięki powyższemu rozwiązaniu bez ruszania się z kanapy masz w pełni działające zautomatyzowane maskowanie, a nie klikanie dwoma pilotami i "celowanie" w krawędź obrazu :)
Mówisz, że Shield ma opcję opuszczania obrazu, lecz pamiętaj że pozostaje problem filmu na płycie blu ray. Ja na przykład większość filmów oglądam na płytach. Dlatego zarzuciłem temat, aby każdy przejrzał ustawienia swojego projektora. Podejrzewam, że o ile może w najtańszych urządzeniach tej funkcji nie będzie, ale w projektorze średniej klasy powinno już się znaleźć.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armanig, nie tylko to jest plusem.
Pisałem o tym wyżej. W momencie detekcji przez projektor obrazu w formacjie 21:9 obraz zjeżdza na dół a gniazdo Trigger wysyła impuls 12V, którym można w bardzo łatwy sposób wyzwolić opuszczanie borderu. Dzięki powyższemu rozwiązaniu bez ruszania się z kanapy masz w pełni działające zautomatyzowane maskowanie, a nie klikanie dwoma pilotami i "celowanie" w krawędź obrazu :)

To prawda. Pełna automatyka, wiem o co chodzi ; )

Mówisz, że Shield ma opcję opuszczania obrazu, lecz pamiętaj że pozostaje problem filmu na płycie blu ray. Ja na przykład większość filmów oglądam na płytach. Dlatego zarzuciłem temat, aby każdy przejrzał ustawienia swojego projektora. Podejrzewam, że o ile może w najtańszych urządzeniach tej funkcji nie będzie, ale w projektorze średniej klasy powinno już się znaleźć.

Fakt. Ja zrzucam na dzień dobry wszystkie filmy BR na HDD, nie odpalam ich już docelowo.
Wówczas można z nimi robić co chcesz.
Warto dodać, że zostaje w przypadku playerów BR problem z napisami.
Wypadałoby je przesunąć na wizje, tak aby mieć możliwość pełnego odcięcia.
W przypadku jednego odcięcia borderem, wystarczy zjechać ekranem w dół.

A czy Kodi, vlc albo inny odtwarzacz ma taką opcje?

W Kodi masz taką opcje, kilka kliknięć i temat załatwiony. Wyświetlany film w propocjach 21:9 zniżasz dowolnie. Nie wiem jak w VLC, nie użytkuje.
Przy Kodi nie widzę sensu na urządzeniach z androidem, co innego na PC.
Ja generalnie nie korzystam z tej funkcji, bo sam w sobie ekran mam stosunkowo nisko.
Czy to przy filmie 16:9 (czyli pełna powierzchnia ekranu), czy przy filmie 21:9 (czyli pasu góra/dół).
 
Ostatnia edycja:

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Warto dodać, że zostaje w przypadku playerów BR problem z napisami.
Wypadałoby je przesunąć na wizje, tak aby mieć możliwość pełnego odcięcia.
W przypadku jednego odcięcia borderem, wystarczy zjechać ekranem w dół.

U mnie po obniżeniu się obrazu z płyty, napisy pozostają w tym samym miejscu. Musiałbym jeszcze zweryfikować jak się sprawa ma w przypadku odtwarzania filmów z usb, czy przypadkiem napisy nie zostaną wtedy ucięte.
 

kivlov

New member
Ktoś ma jakis ekran ramowy na sprzedaż może byc DIY? CHyba, że macie jakis dobry tutorial i sprawdzone namiary na materiał na ekran. Chciałbym tak 120"
 

marcing3

Member
Hej
Poszukaj płyty ze spienionego PCV 6mm gr będzie ok
Ewentualnie taniej płyta hdf surowa

Ale lepszym rozwiązaniem jest PCV łatwiej się maluję i struktura jest lepsza oraz nie chlonie tak farby jak hdf
Miałem swego czasu zrobiony ekran z PCV ale w końcu zdecydowałem się zrobić ekran na ścianie wyrównanej gładzia, jeśli jest możliwość zrobić ekran na stałe to tylko takie rozwiązanie widzę.
Pozdri
 

kivlov

New member
A te ramki macie jakieś namiary bo chciałbym zamówić, ale nie wiem jak tego nawet szukać. MDF już znalazłem 200zł za płytę, ale co zrobić.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Jestem po założeniu tego pasa czarnego Velvetu samoprzylepnego. Zmiana formatu ekranu rozwijanego z 16:9 na 21:9.
Dla filmów to bajka. Bardzo żałuję że od razu takiego formatu nie kupiłem.

Jest jeden mały minus.
Ten Velvet ma jakieś 0.8mm grubości i jak się zwinie ekran i długo nie rozwija odciskają się poziome pasy na ekranie ale po około godzinie się rozprostowują.
Ale to po kilku dniach nie rozwijania, jak rozwijam codziennie, to ich nie ma.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Ano tak.
1a30fb1b0e5163cb53b8e66242e05cf3.jpg
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Na zdjęciu nie widać tych pasów, bo wczoraj oglądałem i się rozprostowaly.
Poprostu, muszę częściej używać ekranu [emoji3]
Żeby do nich nie dopuścić.
 

P-U-M-A

New member
Moje rozwiązanie na 21:9 z idealną czernią. Główny ekran podniesiony wyżej. A górą obniżam zwykłą roletę okienną.
Moje rozwiązanie jest manualne jako że ekran też posiadam ręczny.
Efekt na zdjęciach mówi sam za siebie.











Tutaj bez rolety






 

darekguma

New member
Bez reklam
PUMA jaką znalazłeś najszerszą toaletę okienną z czarnym materiałem i jak zamocowalec to do kasety?, wygląda jak przykręcone. Efekt super. Masz taki sam problem jak ja, czyli ekran wyjazdza z tyłu kasety, z przodu było by lepiej to ogarnąć

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

P-U-M-A

New member
Ekran mam 106" Roletę zamówiłem 240cm. Myślę że spokojnie na zamówienie zrobili by większą. Mnie to kosztowało 89zł+kw.
Przykręcone na 2 wkręty po bokach. Nie widać ich bo są od środka.
Ja planuje docelowo większy ekran elektryczny wtedy kupię ekran który ma roletę od przodu właśnie
 

darekguma

New member
Bez reklam
Ekran mam 106" Roletę zamówiłem 240cm. Myślę że spokojnie na zamówienie zrobili by większą. Mnie to kosztowało 89zł+kw.
Przykręcone na 2 wkręty po bokach. Nie widać ich bo są od środka.
Ja planuje docelowo większy ekran elektryczny wtedy kupię ekran który ma roletę od przodu właśnie
Dzięki za odp. Pozdro

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Super i o to chodzi. Niebo a ziemia. Nawet przy lampce, czy oświetleniu te bordery zupełnie zmieniają odbiór. Odcięcia robią swoje.

Przy wymianie kiedyś, proponuje już ekran maskujący elektryczny.
Ja tak mam, w wątku wrzuciłem sporo zdjęć, po zdjęciu obudowy, mechanizmy są równie małe. Tutaj proponuje kupić najtańszy ekran elektryczny, nawet używany, odwrócić ekran (na czarną stronę) i już nie trzeba będzie wstawać ; )
 

P-U-M-A

New member
Super i o to chodzi. Niebo a ziemia. Nawet przy lampce, czy oświetleniu te bordery zupełnie zmieniają odbiór. Odcięcia robią swoje.

Przy wymianie kiedyś, proponuje już ekran maskujący elektryczny.
Ja tak mam, w wątku wrzuciłem sporo zdjęć, po zdjęciu obudowy, mechanizmy są równie małe. Tutaj proponuje kupić najtańszy ekran elektryczny, nawet używany, odwrócić ekran (na czarną stronę) i już nie trzeba będzie wstawać ; )

Właśnie docelowo tak planuje zrobić. Nie dam 3000 euro za gotowy ekran muliti formatowy.
 
Do góry