DIY Ekran MULTIFORMAT (maskowanie/bordery) do 21:9 domowej roboty. Wykonanie/pomysły

RAF1977

Banned
Belka ekranu oklejona czarnym velurem, jest jednocześnie górnym borderem. Na suficie i po bokach na 1.5m rozpięty czarny materiał.
 

RAF1977

Banned
Opuszczam lub podnoszę ekran.
Pozycje i zoom soczewki do 16:9 i 21:9, zapisane w pamięci, zmiana jednym wciśnięciem przycisku na pilocie.
Czyli zamiast opuszczać border, podnoszę obraz do bordera.
O tak wygląda,bez tych czarnych kurtyn, tylko belka i pasek materiału na dole. (Film z Netflix).
dadb77378ad4a32260e41c6266417203.jpg
 
Ostatnia edycja:

zibi_pl

New member
Ja tez sie zabieram do multiformatu. Pomysl jednak jaki na to mam jest najprostrzy jaki wymyslikem. Ekran ppsiadam ramowy. Zamontowane z tylu ramy magnesy. Matrrial (czarny matkwy welur samoprzylepny ktory jest dosyc sztywny ale idealnie pochlania swiatlo) zamocuje do gornej ramy. Nastepnie nakleje ten material na plaska stalowa listwe. Efekt bedzie taki ze do 16:9 bede odpinal maskownice i przyczepial ja na magnesie do gornej belki ramy a w 21:9 bede po prostu ja opuszczac. Magnesy beda trzymac a listwa usztywni odciecie. To samo zrobie z dolnym borderem. Jak przyjda materialy to zdam raport jak to wyglada i czy dziala jak powinno.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Każdy sposób jest dobry który doprowadzi do efektu końcowego - czyli niebo a ziemia.
Także działać Panowie, bo na prawdę warto ; )
 

Jadaj

New member
Ja tez sie zabieram do multiformatu. Pomysl jednak jaki na to mam jest najprostrzy jaki wymyslikem. Ekran ppsiadam ramowy. Zamontowane z tylu ramy magnesy. Matrrial (czarny matkwy welur samoprzylepny ktory jest dosyc sztywny ale idealnie pochlania swiatlo) zamocuje do gornej ramy. Nastepnie nakleje ten material na plaska stalowa listwe. Efekt bedzie taki ze do 16:9 bede odpinal maskownice i przyczepial ja na magnesie do gornej belki ramy a w 21:9 bede po prostu ja opuszczac. Magnesy beda trzymac a listwa usztywni odciecie. To samo zrobie z dolnym borderem. Jak przyjda materialy to zdam raport jak to wyglada i czy dziala jak powinno.

Odnośnie magnesów to zrobiłem coś podobnego.
Ściana pomalowana farbą magnetyczną i bordery ze spienionego PCV z magnesami.
Film tutaj: https://youtu.be/gzQiAotUl1U

Chociaż jakbym drugi raz robił coś takiego to magnesy zatopiłbym pod w ścianie a bordery zrobił z blachy.
 

Pilot82

New member
Czy ktoś zamawiał, posiada lub potrafi coś więcej powiedzieć na temat materiałowych ekranów projekcyjnych z Chin dostępnych na aliexpres? Potrzebuję czegoś dużego na Czerwiec/ lipiec przyszłego roku :)
 

zibi_pl

New member
Ok wykonalem bordery. Co prawda z planowanych prac i pomyslow wyszlo nici ale wykonalem to metoda najprostrza. A wiec jako ze posiadam ekran ramowy to:
Dwa pasy czarnego weluru okleilem kartonem ktory nadal sztywnosc. Dociete pasy w przypadju checi ogladania filmu "wsuwam" pomiedzy ekran a aluminowa rame. Efekt - bordery sie trzymaja i filmy wygladaja zdecydowanie lepiej. Te czarno-swiecace pasy juz przestaly wiercic oko :) jak wroce z pracy do domu to zrobie foty jak to wyglada w czas8e seansu i przy zapalony swietle :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Brawo. Koniecznie wklej fotki :)
Metoda nie jest już taka istotna, a efekt, a ten jest rewelacyjny.
 

zibi_pl

New member
A więc patrząc od lewej:
Górne zdjęcie: Film bez borderów z wł światłem -> film z borderami z włączonym światłem -> film z borderami bez światła

Moja uwaga - kto się zastanawia - niech śmiało działa. Ja się ponad 3 miesiące do tego zabierałem i teraz żałuję że tak późno :D

ps. Jakość zdjęć mojego telefonu woła o pomstę do nieba - obraz na żywo jest dla mnie idealny :D
 

Attachments

  • projektor.jpg
    projektor.jpg
    472,9 KB · Wyś: 273
  • projektor1.jpg
    projektor1.jpg
    853,2 KB · Wyś: 248
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cóż tu można dodać, kto ma jakiekolwiek pojęcie o projekcji, wie, że w każdym dobrym zestawie projektor+ekran, bordery, to absolutna podstawa.

Wszystkie drogie instalacje takie na wyposażeniu posiadają.
Efekty są genialne, wiem, bo sam mam i nigdy już nie wrócę do typowych rozwiązań.
Gratuluje ;)

Śmieszą mnie tylko wiecznie nie kończące się dyskusje i debaty na ekranami, często drogimi, które przy ekranie z borderami leżą i kwiczą, a przecież tak nie wiele trzeba.
Tak czy inaczej, jeszcze raz gratuluje, bo wiem ile wnosi taki zabieg. Ja już na pewno nigdy nie wróce do "typowych" zwyczajnych ekranów, tylko multiformat w przypadku rozwijanych i cokolwiek w przypadku ramowych ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Edycja po awarii zdjęć:

W miarę możliwości proszę o przeniesienie na pierwszą stronę.

Ok, Panowie. Zrobione.
Powiem tak, efekt podczas seansu to NIEBO a ZIEMIA (!)

Nie ma nawet co porównywać i tłumaczyć. Różnice w odbiorze z borderami do 21:9 są KOLOSALNE. To odcięcie robi niesamowitą robotę.

Wkleję serię zdjęć, przyda się może komuś w przyszłości, chociaż ekrany nie są w centrum zainteresowań.
Widać co dokładnie jest w kasecie i jak to się "je" i można ocenić czy się przyda "dawca".
Jest to ver. 1. - jeszcze nie wykończona.
Będzie ver. 2 i finalna ver. 3 w pełni zautomatyzowana ; )
Natomiast już teraz jest dokładnie to co ma być, czyli ekran multiformat do 16:9 i 21:9 - lub dowolnej innej
Oczywiście wszystko na pilota. Kilka sekund i mamy co chcemy.

Kupiłem 2 ekrany elektryczne.
Z pierwszym się pospieszyłem, jest mniejszy jak mój obecny i musiałbym podmieniać rurkę czy materiał. Bez sensu.

Zakupiłem drugi, dokładnie pod wymiar mojego. Czyli 120".
Pomysł był taki, podwiesić całość z kasetą do obecnego.
Łatwo się mówi, ale jak się okazało zrobiłem to jednak inaczej.

Po pierwsze rozebrałem całość (nówka sztuka ; ) ) pozbyłem się obudowy (kasety). Wyciągnąłem silnik, mocowania rurki, a następnie ściągnąłem z rurki materiał i nawinąłem na drugą stronę.
Po co? Po to, żeby czarna guma po wewnętrznej stronie służyła za border i zjeżdżała od wewnętrznej strony (blisko obecnego ekranu)
Obawiałem się, że będzie odbijać światło (chociaż przy czarnych pasach z projektora tam nie ma za wiele), ale jak się okazało, jest idealnie.
Więc kompletnie nie ma sensu zakup materiału, skoro mamy w komplecie ekran z czarną powierzchnią i to pod wymiar.

Właśnie z tą myślą i udogodnieniami, kupiłem ekran pod wymiar bez zabawy w zakupy silnika, pilotów, nadajnika, kabli, materiału, mocowań, wtyczek itp.

Całość po zdjęciu obudowy zmniejszyła swoją objętość (kaseta jest sporo większa) i przykręciłem na mocowaniach silnika (są zamocowane i to jest duży plus) do obecnej kasety.
Po przekładkach materiał idealnie się tuli do obecnego ekranu.

Jest dokładnie tak jak na filmach które wkleiłem na pierwszej stronie.
Teraz zostaje zabudowa wszystkiego nową "kasetą" tak, aby ekran tworzył całość i mamy Multiformat ; )

Nie ma szans oddać tego fotkami, więc nawet nie wklejam, ale wierzcie mi, 21:9 z borderami wygląda bombowo i jest to warte każdej złotówki.

Ekran typu Multiformat z ustawy powinien być obowiązkowym zakupem.
Ja już na pewno nie wrócę do "normalnego" ekranu.

Pozbyłem się jeszcze tej rurki (białej) kończącej ekran. Po zdjęciu mamy obszyty materiał, więc do niczego nie jest potrzebna i sam w sobie ładnie odcina.
Można to wykończyć czymś innym, ale nie wiem czy jest sens.

Po zgaszeniu światła jest tip top i niczego więcej nie trzeba, zamysł spełniony w 100% i niczym się to nie różni od zasady działania ekranów Multiformat po 10tyś.


Kilka fotek samego ekranu, gdyby ktoś chciał iść tą drogą. Po pełnym wykończeniu wkleję resztę:


foto hochladen

kostenlos bilder hochladen

bilder hochladen kostenlos


bild hochladen

fotos kostenlos

fotos hochladen

bild hochladen

Kostenlos Bilder hochladen

Bilder hochladen

fotos hochladen

bilder uploaden

fotos hochladen

picupload

kostenlos bilder hochladen

fotos hochladen

foto hochladen

bilder kostenlos

fotos hochladen

Bilder hochladen
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No tak, tylko po co mi?
Raz, że MS jest ramowy, co zupełnie odpada.
Dwa, że nie jest multiformat.
Ja jestem ze swojego arcy zadowolony, po odcięciu pasów jest miazga.
 

Noisy

Member
Witam
Po krótce co zmajstrowałęm ze swoim ekranem.
Ekran buenoscrean który kupiłem miał tylko i wyłącznie czarną 4 cm ramkę do około całego materiału. Oryginalnie nie posiadał nawet górnego borderu, więc sobie domalowałem farbą fasadową czarną :D wiem ze śmiesznie to brzmi, ale kurcze trzyma sie i nic się z nią nie dzieje he he. Pomalowałem i górny i dolny border. W momencie kiedy chce mieć obraz 16;9 opuszczam ekran praktycznie do samego końca. Natomiast, kiedy chce mieć 21:9 opuszczam do pewnego momentu tak aby dolny border zasłonił mi "czarny pas" wyświetlany przez film. Dodatkowa roleta jest mojej roboty, jak narazie manualna i odsunięta od ekranu z jakieś 5/6 cm ze względu na obudowę ekranu. Podczas seansu widać delikatny pasek ponieważ pada cień. Ale wcale to nie przeszkadza podczas seansów.
Jak wrażenia ? jest zajebiście, tak jak bym miał na ścianie 128" tv a nie projektor :D Poprawiła sie jakość obrazu, lepszy kontrast. Człowiek skupia sie tylko i wyłącznie na wyświetlanym ekranie. Nie drażnią te niby czarne pasy które chcąć nie chcąć świecą ponieważ światło i tak pada na ekran.
Dodatkowy ekran wyszedł mnie nieco jakieś 115 zł :D
Mechanizm do rolety okiennej w obi za 19 zeta
Materiał czarny bawełniany łącznie za 3x1,6 mb 66 zeta
Dwa drążki do szafy po 3 mb 28 zeta
no i pare godzinek na zmontowanie i ustawienie tego.
Na razie dodatkowy ekran nie jest zamontowany tak jak byc powinno, odstaje od ekranu pare centów. Ale musze przystopować bo moja druga połówka juz na mnie dziwnie patrzy :D

[url=https://postimg.cc/7JgRcKZL] [/URL]
 
Ostatnia edycja:

AMP

New member
Dobra robota, z tą farbą brzmi drastycznie ale z daleka wygląda wszystko estetycznie. Najważniejszy uzyskany efekt.
Ja nie mam pomysłu jak to zrobić u siebie - ekran ramowy - a coraz bardziej drażnią mnie "szare" pasy w filmie...
 
Do góry