Czy warto zmieniać nowego LED'a na Plazmę? LG PB5600, a może coś innego do 2k?

pierwszyy

Member
to bardzo dziwne, bo nikt nie zgłasza podobnych problemów prócz Ciebie... Zrobiłem podobny test, o którym pisałeś (ten z paintem) i jest wydoczne obniżenie jasności panelu kiedy wyświetla biel blisko 100% pokrycia ekranu, np. wyświetlamy biały prostokąt (~20% powierzchni ekranu) na czarnym tle i powiększamy ten biały prostokąt co ~10% do 100% pokrycia powierzchni. Przy 80~90% widać "degradacje" bieli - obraz jakby przygasał ALE JEST TO NORMALNE ZACHOWANIE EKRANU PLAZMOWEGO... PLAZMY "TAK MAJĄ" PO PROSTU

pasów o różnej jasności nie zaobserwowałem
 

grzes--p

New member
Pierwszyy problem zmiany jasności nie dotyczy wyświetlania całego ekranu tylko jego części. U mnie serwisant sprawdzał to w takich warunkach:
Do tv podłączony był komp, który wyświetlał normalną bitmapę ( nie było to czarne tło).
Otworzyliśmy painta, który umieszczony był na ok 1/4 ekranu ( lewy dolny róg). W tym momencie pojawiła się pionowa strefa zmiany/ zróżnico jasności ekranu - dolna część całego ekranu ( do wysokości okna painta) była w innym odcieniu. Następnie okno było na przemian minimalizowane i przywracenie okna- cały ekran wtedy mrugał. Kolejny krok to zmiany wypełnienia w paincie ( klikałem na przemian kolor biały i czarny), podczas gdy paint pozostawał cały czas w rogu na 1/4 ekranu. Cały ekran zmieniał jasność. Przy poruszaniu oknem ( cały czas okno maks 1/4 ekranu) widać było skoki zmiany jasności ekranu. Kolejny test wyświetlania zdjeć za pomoc windowsowej przeglądarki w trybie okna ( widoczne białe pasy po bokach) - również następują skokowe zmiany jasności ekranu. Serwisant nagrał sobie filmiki, szczególnie skupił się na poziomym rozwarstwieniu stref jasności ( widziałem, że go zaintrygowało) gdzie kilkakrotnie prosił mnie o powtórzenie. Na koniec był test z innym sygnałem, podąaczony turbodekoder N, wejście do menu z nagraniami - po wyborze nagrania wyskakuje okienko ( następuje zmiana jasności całości ekranu), podobnie gdy pojawia się czy znika czarny pasek nawigacyjny dekodera ( dolny i górny). Puściłem jeszcze parę nagrań gdzie szczególnie widoczne były zmiany jasności. Na tym zakończył się test, serwisant powiedział tylko że coś nie jest tak i nie jest to normalne zachowanie - resztę historii już znasz..


PS. Co do zmian jasności ekranu, niesety nie zgodze się że jest to normalne dla plazmy. W domu mam nadal plazmę Panasa ( co prawda 42 cale), kożystam z niej codziennie, mam do niej podłączoną malinkę ( wyświetla prawidłowo), wcześniej miałem komp na stałe też było ok nie było takich szopek,

Acha w święta oglądałem TV na LG 50PA6500 u mojej mamy, nie widziałem na min tego efektu mrygania, kompa co prawda nie podpinałem bo nie chciałem się bawić w swieta w testy. Podpięta była natomiast malinka, która wyświetlała normalnie.
Nie wykluczam zatem, że pewne serie też 5600 mogą być dobre, skoro nie widzisz niepokojących efektów.
 

pierwszyy

Member
Wydaje mi się, że to co zauważyłeś (i serwisant) to banding. Okno painta rzucało fałszywy kontur (mowa o: "pionowa strefa zmiany/ zróżnico jasności ekranu - dolna część całego ekranu ( do wysokości okna painta) była w innym odcieniu"). Zrobiłem jak pisałeś i też zaobserwowałem to u siebie, ale gdybym nie wiedział gdzie i na co patrzeć to bym chyba tego nie zauważył... Być może w Twoim tv efekt był bardziej widoczny, spotęgowany.

Też zauważam u siebie zmiany jasności na całej powierzchni przy wyświetlaniu na przemian czarnego/białego okna, ale wg mnie są one tak małe, że nie istotne/pomijalne no i widoczne w specyficznych warunkach. Podczas oglądania filmów, tv nie zauważam tego zjawiska.
 

grzes--p

New member
Szczerze mówiąc tej strefy poziomej zmiany jasności na oknie painta sam nawet nie zauważyłem. Zobaczył to właśnie serwisant i dlatego tak się temu przyglądał.

Pierwszyy wygląda na to że miałeś szczęście i twój egzemplarz wyświetla przyzwoicie - pewnie podobnie jak PA6500, którego gdybym miał też bym się nie czepiał jeżeli nie widać efektów przy oglądaniu TV i filmów( na moim egzemplarzu niestety przy oglądaniu filmów wieczorem było to wkurzające aż męczyło oczy). Niepokojące jest to co powiedział serwisant, że nowy egzemplarz który dostali z fabryki miał te same problemy...

Ciekawe, że przez 7 lat użytkowania Panasa nie zaobserwowałem żadnych zjawisk.

Teraz przyzwyczajam się do LEDa, który przyjechał w piątek (kwestia doświetlenia narożników wymaga przyzwyczajenia ..) Jedna rzecz, która mnie już mile zaskoczyła a mianowicie czerń, która mimo IPS jest o wiele lepsza niż na Plazmie od LG.
 

wysio

Member
Bez reklam
Bo plazma LG nie ma aż tak dobrej czarni, jak by wynikało to z zastosowanego panelu. Od kilku lat technika matryc IPS pozwala osiągnąć lepsze wartości czerni, niż plazmy LG - szczególnie tych z ostatnich lat produkcji - i nie jest to nic niezwykłego.
 

wysio

Member
Bez reklam
Dlatego ja preferuję technologię plazmową - zwłaszcza że oglądam mało i najczęściej wieczorem, czy w nocy.
 

grzes--p

New member
Panowie miejmy nadzieję, że technologia plazmowa jeszcze do nas wróci jak OLED pokaże swoje gorsze oblicze...

Teraz nie pozostawiono nam już wyboru w zakresie produktów średniej klasy.
U mnie zagościł LED IPS w wydaniu panasonica, mimo czasami widocznych ciemniejszych rogów ekranu wyświetla naprawdę nieźle. Dobrze odwzorowuje gradację czerni przy oglądaniu nocą - robi to dużo lepiej niż LG w wersji plazmowej gdzie czerń jest zazwyczaj "płaska". Mile zaskoczył mnie również 3d pasywny, choć trochę brakuje mi tutaj przekątnej ekranu (tylko 50 cali) aby doznania były bliskie kinowym ( na szczęście wrażenia ogólne oglądania 3d podnosi dźwięk DTS z kina i jest naprawdę nieźle szczególnie na filmach Imax).

Natomiast w sypialni używam starego Panasonica w wersji plazmowej, który bardzo cieszy oko mimo, że obraz na nim nie jest tak płynny jak na LED.

Najważniejsze dla mnie, że zarówno stary panasonic Plazmowy jak i nowy LED posiadają czytelne proste menu i są bardzo intuicyjne. Prawidłowo współpracują z urządzeniami RIHD, dzięki czemu nie trzeba mieć kilku pilotów przy sobie - w moim przypadku fajnie że potrafi wysterować amplika Onkyo czego LG nie mogło.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zawsze zwracamy uwagę aby brać odważniej przy zakupie większą przekątną.
Wówczas radość oglądania filmów czy programów trwa znacznie dłużej.
 

grzes--p

New member
Wszystko się zgadza tylko dodatkowe 5 cali dla tego modelu kosztuje ponad 1k PLN czyli ponad 30 % więcej trzeba by było zapłacić, oceniłem to że trochę zbyt dużo:)
 

grzes--p

New member
Budżet był 3 tyś. Kupiłem za 2,9 tyś panasa 50 AS650. Wersja 55 cali kosztowała wtedy ok 4 tyś.
Obecnie widzę, że ceny trochę spadły nie mniej jednak różnica tysiąca miedzy 50 a 55 cali pozostała.

Czasami mam jednak wrażenie że ten Panas 50 cali jest mniejszy od poprzedniego LG PB 5600 - być może to tylko złudzenie...
 
Do góry