Blu ray HD - jak to na prawde jest ?

maciek2x2

New member
Witam serdecznie.
Mam pytanie do Was milosnikow Blu Ray. Filmy na tymze nosniku slyna z wysokiej jakosci obrazu - HD. Tak sie zastanawiam co do starszych filmow np Planeta Malp. W momencie gdy nakrecano owe filmy nie znano jeszcze na swiecie kamer typu HD. Czy wobec tego Blu Raye ze starszymi filmami sa poprostu upscalowane tak jak mozna to uczynic z DVD ? Wydaje mi sie ze aby film byl w jakosci HD musi byc nakrecony przy pomocy kamery HD. Jak to wobec tego tak na prawde jest ?

Pozdrawiam
 

bluray

Banned
Filmy kiedyś kręcono na taśmach światłoczułych zwanych kliszami.
Teraz je się skanuje do HD. Temat miętolony od lat.
Jednak ostateczny efekt tkwi w klasie materiału źródłowego.
Jedni mieli do dyspozycji super sprzęt z super optyką a inni nie.
Czyli: produkcje wysoko-budżetowe będą się lepiej broniły.
Kolejny problem to format.
"Przemineło z wiatrem" jest w 4:3. I co to będzie.
Naszego Janosika zrobiono w HD jako 16:9.
Ale nie zawsze sie tak da z powodów estetycznych.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Jeszcze tylko dodam, że taśma filmowa po zeskanowaniu ma dużą rozdzielczość dużo większą niż HD. Także zgodnie z tym co pisze Bluray jeżeli mamy dobry materiał wyjściowy - czytaj dobrą taśmę - efekt końcowy jest całkiem dobry....

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że filmy kręcone kamerami filmowymi z założenia są HD....:D:D:D:D
 

maciek2x2

New member
Czyli wszystko zalezy od oryginalu - jakosci tasmy.
Wobec tego czy wogole mozna porownac jakosc takiego "starocia" odtwarzanego z plyty BD do jakosci upscalowanego DVD ?
 

mobor

Banned
Mysle ze nie warto kupowac starych filmow jesli sie je posiada na DVD
Przynajamniej ja sobie odpuszczam. Granica ponizej ktorej nie zejdę to 1995 rok
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
dokladnie, nie ma co, czesc filmow starych co widzialem na DVD i HD nie ma roznicy, jak byl piasek tak jest, wiec kupno jeszcze raz filmu w blu-ray za 100zl szkoda kasy.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Polecam obczaić film "Płonące siodła" (Burning Saddles) na Bd (lub rip hehe). Szczęka opada, film ma z miliard lat i widać trochę że to staroć ale wygląda w bd mega.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panowie, dużo zależy od przygotowania materiału- czyli pieniędzy....
Mam na DVD film Cleopatra. Film stary a pięknie się prezentuje, ale amerykanie wydali 5mln USD na odrestaurowanie kopi...
 
a ja powiem szczerze ze jak porownuje dobrej jakosci film na dvd i pozniej ten sam film na nosniku Blu_R to... nie widze roznicy.
Mowie o filmach nowych
DVD- Denon 1930
Blu-Ray- PS3
 

bluray

Banned
37 cali to trochę za mało, żeby przy dobrym DVD doświadczyć różnicę.
Zwłaszcza przy złych nastawach TV. Czyli takich , które przeskalują obraz.
Generalnie żadne DVD nie ma szans przy BD.
Chyba, że weźmiesz BD Marsz Pingwinów (najgorszy materiał na BD) i porównasz z DVD DL Crusaders 2003 Montreux (najlepszy materiał jaki widziałem na DVD).

Czy podajesz sygnał cyfrowo po HDMI czy przez analogowy componet ?
Czy TV ma natywną matrycę 1920 x 1080 ?
Czy ma tryb bez overscanu ( czyli dot to dot/pix to pix) ?

Z ciekawości:
Czy widzisz różnicę w odtwarzaniu DVD z Denona i PS3 ?
Napisz coś o tym.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Zgadzam się z kolegą bluray.

Mój TV może nie za wielki - 42 cale - ale różnice widzę.
Obraz z DVD jest bardzo dobry, ale to jednak nie to...
 
wyswietlacz jak w podpisie wiec 1080i
podlaczone wszystko po hdmi
Generalnie mam badzo dobry obraz na dvd i kazdy kto u mnie jest pyta czy to blu-ray ?
Ps3 mam od 3 dni i... nie widze roznicy- na serio, kombinuje z ustawieniami i roznice widac tylko z odleglosci mniej niz 1 m ;-( i to minimalna.
Mam wlaczone PixelPlus i wszystkie "polepszacze" obrazu.
Ten temat juz byl na forum zreszta-
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=28951
 
Ostatnia edycja:

walczy

New member
mobor napisał:
Mysle ze nie warto kupowac starych filmow jesli sie je posiada na DVD
Przynajamniej ja sobie odpuszczam. Granica ponizej ktorej nie zejdę to 1995 rok
Hmmmm.
Przed zakupem każdego filmu zerkam sobie na www.blu-ray.com, jest to jedna ze starszych stron blurayowych. Szukam wtedy mojego filmu w podmenu Movies.
No i mamy trylogię Ojciec Chrzestny, czyli filmy jakby nie patrzeć stare bo 1972, 1974, 1990. Obraz jest oceniony na 5/5 czyli referencyjny.
Movie
b10.jpg
5.0 Video
b10.jpg
5.0 Audio
b10.jpg
5.0 Extras
b10.jpg
5.0 Overall
b10.jpg
5.0
Miał ktoś kontakt z tym filmem ?
 

walczy

New member
Bad_Boy123 napisał:
a ja powiem szczerze ze jak porownuje dobrej jakosci film na dvd i pozniej ten sam film na nosniku Blu_R to... nie widze roznicy.
Mowie o filmach nowych
DVD- Denon 1930
Blu-Ray- PS3
Dobrej jakości DVD potrafi dać radość z oglądania, nie odrzucam formatu DVD pomimo, że mam także płyty na BD.
Ale jednak BD to zupełnie inna jakość. Różnica jest bardzo wyraźna. Jakbym miał to jakoś wymiernie ocenić, zrobiłbym to tak:
- dobrej jakości DVD - 7/10
- dobrej jakości Blu - 10/10.
Płyty oglądane na sprzęcie z podpisu.
 

mobor

Banned
zaraz zaraz - NIKT tu nie twierdzi ze roznicy nie bedzie wogóle tylko ze jakosc obrazu nie bedzie warta zainwestowanych pieniedzy
Po prostu- nowe realizacje wymagają dobrej klasy kamer ORAZ toru audio.
Jest masa swietnych filmów które mam na DVD ale wiem że ich zakup na BluRay nie ma wiekszego sensu np OBCY..
Roznica w jakosci bedzie - to oczywiste- ale szczeka na ziemie nie spadnie i dlatego wolę w to miejsce kupic film który pokaże potencjał tej technologii
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Jeśli się ma plazmę o rozdziałce tylko 1024x768 jak kolega Walczy to tak właśnie się kształtuje różnica między dvd a bd. Ale jeśli mamy już tv 1080p (np. ja) to wtedy różnica już jest mega.
 

walczy

New member
Do Sierżanta :)
Widziałem 2 moje filmy BD na plazmie FullHD 42PY80 z hmm chyba 3-4 metrów i owszem różnica, była ale bardzo niewielka hmmhh 5 może góra 10% w szczegółowości obrazu (w porównaniu do PV8P). Uczciwie trzeba powiedzieć, że im bliżej do ekranu tym różnica na korzyśc FullHD większa, ale bez sensu jest siadać 1,5 metra do TV. Tak naprawdę moim zdaniem 42 cale to ciut za mało, by poczuć potęgę BD.
Generalnie zgadzam się ze zdaniami, że im większy ekran, tym przewaga BD jest większa. Na projektorze pewnie szczęka opada.
 
Ostatnia edycja:
SierzantHarris napisał:
Jeśli się ma plazmę o rozdziałce tylko 1024x768 jak kolega Walczy to tak właśnie się kształtuje różnica między dvd a bd. Ale jeśli mamy już tv 1080p (np. ja) to wtedy różnica już jest mega.
a porownywales ten sam film z na dobrym, porzadnym(kosztujacym tyle samo co odtwarzacz BD) odtwarzaczu dvd ?
Bo ja porownuje i ... "zludzenie apteczne" ;-)
 
Ostatnia edycja:
Do góry