Blu ray HD - jak to na prawde jest ?

pejotpe

New member
Bez reklam
Trzeba wiedzieć na co patrzyć. Dobrze zrobiona płyta DL DVD w dobrym odtwarzaczu DVD (PS3 jest naprawdę niezła pod tym względem) daje obraz zbliżony do BD - ale tylko w tych scenach, gdzie obraz jest ostry na stosunkowo niewielkim obszarze a reszta rozmyta. W momencie, gdy wszystko jest ostre, to dają znać ograniczenia przepływności strumienia danych na DVD (pojawiają się np. artefakty kompresji przy ostrych krawędziach, które nie występują na BD). Ogólnie dobrze nagrana płyta DVD może nadal dać sporo radości (związanej z jakością) z oglądania przy akceptowalnie niższej jakości niż 2-3 krotnie droższy film na BD...
 

mobor

Banned
Ja trzymam równolegle do BD takze DVD Denona 2930 - wlasnie dlatego by nie musiec kupowac na nowo starych filmow. Nie oplaca sie go sprzedawac :)
Transformers na DVD wyglada niemal identycznie jak wersja BD z tego odtwarzacza
 

cegluka

New member
A ja ma pytanie troche obok...
Czy jesli oglądam film w TVHD, powiedzmy na C+Film HD, to czy jego wersja na BlueRayu będzie dużo lepsza czy raczej bardzo podobna?. Innymi słowy: czy TV HD daje ten sam obraz co płyta BlueRay?
pozdr.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Na pewno nie ten sam.

Telewidzem nie jestem, i nie pamiętam już z jaka rozdzielczością nadają: 720p czy 1080i.
Nawet jeśli to drugie, to obraz i tak jest słabszy. Pomijając przeplot, w TV jest większa kompresja niż na BD. Liczy się ilość kanałów, a przepustowość kanałów transmisji jest ograniczona... :???:

No i sprawa dźwięku. Na BD masz "gęste" formaty.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z satelity masz maksymalnie 1080i a z blu-ray 1080p - więc lepiej bedzię - natomiast co do samej jakości filmów z naszych platform HD - mam na mysli canal+film HD, HBO HD, Filmbox HD - to z tym jest różnie - o wiele lepsza jest jakość - co prawda reklamówek - z Astry HD - tu jakośc jest bardzo zbliżona do płyt blu-ray.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Przepraszam że się wtrącam, ale chyba Ci co piszą że DVD jest prawie tak dobry jak BR czy że nie widać różnicy między BR a dobrze zrobionym DVD, chyba nigdy nie widzieli materiału w HD!

Litości. To tak jak by pisać że 2+2 to prawie 5.
Bez względu jak bardzo będziemy zaklinać rzeczywistość do DVD będzie w PAL (czyli 768x576).

Ja mam w domu wersję Transformers w 720p oraz wersję na DVD. Różnica jest olbrzymia! Ilość detali, ostrość - widzisz to co wcześniej było po prostu rozmyte.

Wszystkim co piszą takie banialuki proponuję robić fotki w niskiej rozdzielczości a potem skalować do większej i przekonywać że różnicy nie ma.

Dodam że to wszystko na 37"
Filmy w .mkv na laptopie 15" wyglądają o niebo lepiej niż ich starsi bracia na DVD.

Dalej, HBO HD w telewizji N - filmy tam puszczane wręcz miażdżą swoich odpowiedników np.: w TVN, a jak wiadomo TVN ma jedną a najlepszych jakości nadawania.

Nagrałem kilka filmów i prezentuję jako DEMO by na własne oczy zobaczyli różnice.

Pytanie o BR sprowadza się do tego iż porównujemy materiał jakości SD do materiału jakości HD i to jeszcze FULL HD w przypadku wydać BR.

Już na jakości HD READY widać różnice i to kolosalną, przynajmniej raz tyle, a wy tu piszecie że praktycznie to nie ma różnicy? No śmiech na sali!
 

mobor

Banned
Przepraszam że się wtrącam, ale chyba Ci co piszą że DVD jest prawie tak dobry jak BR czy że nie widać różnicy między BR a dobrze zrobionym DVD, chyba nigdy nie widzieli materiału w HD!

Ci co piszą takie bzdury chyba nigdy nie widzieli odtwarzacza DVD z wyższej półki.
Nie chce sie chwalic ale sprowokowany powiem ze mam w domu obecnie 3 odtwarzacze BD i duży TV z 1080p wiec raczej wiem co i o czym piszę
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Co to znaczy DVD z górnej półki? Choćby nie wiem jak zaklinać deszcze to i tak PAL to PAL i upscaler to jedynie rozciągnięcie, wygładzenie, wyostrzenie i finito. Nie stworzy Ci więcej detali, te co pozostały w tle już tam pozostaną.

Szkoda że nie da się robić print screenów z TV to bym z miłą chęcią porównał taki materiał.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Mylisz się.
Po pierwsze: skompresowany strumień danych (stratnie) jest interpretowany przez dekoder po czym dopiero ten obraz jest zamieniony w bitmapę o odpowiedniej rozdzielczości.
Po drugie: tylko niektóre ramki sa zapisywane całościowo, reszta to różnice między nimi.
Po trzecie: między etapem dekodowania a bitmapą dobry układ może nałożyć kilka filtrów (w tym wyostrzające), by uzyskać (potencjalnie) lepszy rezultat. Jeśli strumień danych był odpowiednio duży efekt może być bardzo dobry (gorzej, gdy strumień był zbyt mały - wtedy wyostrzanie przyniesie artefakty).

Także nie zawsze jest tak, że skalowanie jest równe skalowaniu (co do skalowania sygnału nieskompresowanego mógłbym się zgodzić - zwykłe skalowanie dwuliniowe tylko pogarsza sygnał, aczkolwiek i tak jest lepiej niż w przypadku starych monitorów LCD, które replikowały brakujące linie, zamiast interpolacji).
 

mobor

Banned
LukySky

powtarzam raz jeszcze. Nie widziales na oczy dobrego odtwarzacza DVD oraz tego co moze on zrobic Z DOBRYM materialem filmowym. Mam Transformersów na płycie DVD-DL i jakosc obrazu jest bardzo ciezka do odroznienia od bluray. Nie mowie tu o przygladaniu sie przez lupe poszczegolnym pixelom ale o normalnym ogladaniu filmu

BTW

Poczytaj sobie o firmie Terranex - na ich stronie masz dużo ciekawych informacji o algorytmach jakie wykorzystują w swoich procesorach Omowiony jest szczegolowo kazdy etap pracy takiego procesora. Mam to u siebie w Denonie
 

lukilodz123

New member
Nie rozumiem dlaczego wielu z was sie upiera i slepa przecza liczba a liczby nie klama i nie ma co dyskutowac. Parametry DVD i BD sa inne i to co oba formaty oferuja odstaje od siebie, a jak ktos sobie wmowil, ze nie zobaczy roznicy miedzy dobrym dvd z gornej polki a ps3 (bd) to ich nie zobaczy, bo sam by sobie zaprzeczal ale prawda jest taka, ze nawet dvd za 10.000zł nie wyciagnie wiecej z plyty dvd niz tam jest, a jest tam film w PAL (768x576) i do tego 4-5 sciezek z dzwiekiem 5.1 w dts albo dd. Bogatsze wersje czasami maja dodatkowe ujecia kamery i tyle ale nadal material ma tylko rozdzialke PAL i wyswietlanie na matrycy fullhd nie da takiego obrazu jak material z bd w 1900x1080 (czy jakos tak).
Rozumiem jakby sie ogladalo na TV majacym rodzielczosc PAL obraz z dvd i bd to rozumiem, ze moze nie byc roznicy ale fakty sa proste i jasne, naturalna sprawe bedzie takze wychodzenie z formatu dvd na rzecz bd, taka jest historia i tyle.
A jak ktos nie widzi roznicy to jego sprawa ale nie wmawiajacie innym, ze jej nie ma jak jest.
 

mobor

Banned
Powtarzam raz jeszcze - b.dobry skaler i dobry film daje efekt bardzo zblizony do tego z BluRay'a
Jeśli Twoje doswiadczenia ze skalowaniem ograniczaja sie wylacznie do /oby tylko/ DCDi Farudja to doskonale rozumiem ten pesymizm...
 

LukeSky

Member
Bez reklam
mobor napisał:
Poczytaj sobie o firmie Terranex - na ich stronie masz dużo ciekawych informacji o algorytmach jakie wykorzystują w swoich procesorach Omowiony jest szczegolowo kazdy etap pracy takiego procesora. Mam to u siebie w Denonie

Podaj model tego Denona.
 

lukilodz123

New member
Zobacz sam i czy widzisz różnicę ?

Jeżeli ktos ma watpiwosci to na fotosika wrzucilem pare zdjec w PAL i w FullHD, prosze sobie porownac i uzyc opcji aby zaobaczyc obraz w pelnej krasie (100%)a nie np 57% zoom. (mam nadzieje, ze wiadomo o co chodzi), najlepsze sa pierwsze dwa fotosy, ten sam kadr ale inna rozdzialka.
HD
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/67298b4389cd1201.html
SD
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e0b10db5489cc352.html
SD
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a5a779b98275b2d2.html
HD
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/38120e57d872f6ee.html
SD
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1438f72688905e99.html
HD
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f4ffc1ee3370b90a.html
 
Ostatnia edycja:

SierzantHarris

New member
Bez reklam
mobor napisał:
Powtarzam raz jeszcze - b.dobry skaler i dobry film daje efekt bardzo zblizony do tego z BluRay'a
Jeśli Twoje doswiadczenia ze skalowaniem ograniczaja sie wylacznie do /oby tylko/ DCDi Farudja to doskonale rozumiem ten pesymizm...


Obudz się stary bo jak czytam te twoje bzdury to aż mi się słabo robi. Twierdzisz że skalowane 720x500cośtam z bitratem 8mbit (w porywach) będzie wyglądać prawie jak 1920xxxx i 40mbit. Przeskaluj sobie jakiekolwiek zdjęcie z kompa...i co? Wygląda dokładnie tak samo. Twoje doświadczenia ze skalowaniem są pewnie zbliżone do doświadczeń "dzieci kwiatów" z LSD. Litosci czlowieku, przykro mi ze w zyciu nie widziales dobrego materialu 1080p ,lub chociaz 720p ktore zjaaaaaada twoje dvd na sniadanie ale odpusc sobie te farmazony, bo az przykro sie robi, ze sa ludzie z tak slabym wzrokiem i wierza w takie cuda.
 

mobor

Banned
To nie czytaj moich bzdur- nie bedzie ci sie robic slabo.
Slabo ci sie zrobi jak kupisz sobie 600 filmow na bluray...a pewnie i tak spora czesc z filmów które mam i na których miz alezy nigdy na BD nie wyjdzie
Podczas gdy ja te same filmy mam na DVD i ogladam w jakosci od dobrej- do bardzo dobrej w porownaniu z BluRay - ty sie bedziesz onanizował 5 filmami na krzyz...I tak bedzie jeszcze kilka lat

Chcesz to wierz, nie to nie

WISI MI TO


I jeszcze jedno - niech do twojej mozgownicy w koncu dotzre ze w domu mam odtwarzacz bluray - i to nie jeden... Bo widze ze masz problemy zeby to pojąć
 
Ostatnia edycja:

DZ_R

New member
Do 'lukilodz123':z tych dwóch pierwszych zdjęć te w gorszej jakości, to z jakiego odwarzacza DVD było robione (zakładam, że na wyjściu po HDMI skalował do 1080p)? Bo te krawędzie koszul wyglądają na mocno poząbkowane, a dobre odtwarzacze DVD raczej sobie radzą z wygładzaniem krawędzi.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Do mojej mózgownicy dotarło że masz br. Ale takie bzdury, że jakikolwiek skaler/itp zmieni cokolwiek w obrazie z dvd, nie dotrą do niej nigdy, Jeszcze raz: przeskaluj jakiekolwiek zdjęcie w górę i zobaczysz tą twoją różnicę. Żadną różnicę.
 

jedrek_125

New member
Cala ta dyskusja zczyna przypominac dialog ,,O wyzszosci Świat B N nad Świetami W N ,, Kazdy kto mam możliwość oglądania materiału w pełnej rozdzielczosci wie , ze nie mozna porownywac . Nie zmienia to jednak faktu ,ze dobrze wydane dvd potrafia zaskoczyc jakoscia obrazu nie raz , jets tylko jeden szkopul , im wiekszy tv tym roznica staje sie bardziej widoczna powiem tak , do 29 cali dvd powinno dawac duze poczucie luksusu , ale juz powyzej 30 lub 42 i 50-60 cali pokaze co oznacza full HD i chocby byly skalery najwyższej klasy nie pomogą . Dyskusja a tym bardziej kłótnia zupełnie jest niepotrzebna poniewaz posiadacze duzych kolekcji dvd i tak dysponuja oddzielnym sprzetem .
Pokazywanie obrazkow na kompie i sugerowanie ze obrazy prawie niczym sie nie roznia jest nieporozumieniem bo muszą sie roznić i to w sposób zasadniczy.
Co do jednego Mobor sie myli --cyt. ,,ty sie bedziesz onanizował 5 filmami na krzyz...I tak bedzie jeszcze kilka lat,,- po pierwsze jest niegrzeczny , a po drugie za kilka lat to format dvd juz zniknie z rynku , nie bedzie nowych tłoczeń, wystarczy poczytac o planach amerykanskich wytworni filmowych i prognozy przemysłu . Mozna sie oczywiscie spierac kiedy taka zmiana dokona sie w Polsce , ale nie myslę abyśmy czekali duzo dłuzej niz reszta świata . W chwili obecnej blu-ray zaczyna coraz bardziej wypierac dvd i tego procesu nie da sie powstrzymac . Co do oferty filmowej blu-ray , to widzimy wszyscy ze wszystkie biezace produkcje sa juz robione pod nowy format , a z czasem wiekszosc swiatowej klasyki przejdzie proces remasteringu co zreszta sie juz dzieje i to z niezlym skutkiem .
 
Ostatnia edycja:
Do góry