Bi-Wire i Bi-Amp - dyskusja

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pytanie powinno brzmieć, czy zmiana fabrycznych na kablowe coś daje.
Ja proponuje wymienić, nic nie stoi na przeszkodzie.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Problem stanowi instalacja dwoch kabli 2,5 mm w jednym terminalu. Ja w weekend nameczylem sie z tym. Tylko ze ja postanowilem przeciagnac jeden kabel przez dwa terminale. Ciezki temat, ta plecionka sie rozwarstwia kiedy zdjete jest ok 5 cm izolacji, jeszcze u mnie terminale blisko siebie a miedzy dwiema sekcjami jest taki prog. Masakra.. :-/
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Na chama wejdzie ale rozwarstwi sie bardzo. Sam sie zastanawiam ile prawdy w tym, że zworki sa zazwyczaj z najgorszego badziewia. A z czego sa robione terminale i kabelki w srodku kolumny? Co w przypadku zakupu drogich kabli glosnikowych, kiedy prad i tak musi przejść przez zworke. Inna kwestia to banany, jaka jest jakość takich bananów za 10zl sztuka? Bo jesli mamy kable z konfekcja to sprawa latwiejsza - przeciagamy kabelek 2.5 miedzy terminalami, zakrecamy a kabel sygnalowy wpinamy od gory w wejscie bananowe i po klopocie.

Dali czy monitor audio maja terminale rowno nad soba, tam jeszcze mozna przeciągnac kabel z jednego do drugiego ale w JBL to panowie pol godziny sie mordowalem, nie licze już samej obrobki kabla bo 5cm izolacji nie chce tak szybko zejść a na ta czesc miedzy terminalami zalozylem termokurcz.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Się kupuje specjalne banany, a nie wpycha 2x 2.5mm do małe dziurki ;)
A czy jest sens, od przybytku głowa nie boli... skoro już coś tam słyszysz.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do wyboru do koloru, Ty sobie zrób zworkę na na widełkach, a banany wykorzystaj typowo do gniazda i po sprawie.

Np tak:

dsc01625_147.jpg


xxxxxx.jpg


$_1.JPG
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Ja tam mialem juz w kaplecie z glosnikami.
Tak mniej wiecej to wyglada.
a4cb0e10c9da0b68694d856a4639bdb7.jpg

A tak przy okazji to jest jakas znaczaca roznica jesli jest w ten sposob polaczone ?
Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Znikoma, mnie wydaje sie ze srednica i gora pasma lekko sie otwiera, jest wyrazniejsza ale moze byc to tylko zludzenie powodowane swiadomoscia ze nie ma zworek. Pytanie z czego robione sa terminale glosnikowe w kolumnach, bo jesli z tego samego stopu co blaszane zwory to ich wyjecie nie spowoduje poprawy dzwieku.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Wracam do tematu :D

Mam do was pytanie. Mianowicie instrukcja do Yamahy oczywiscie zaleca bi wire i pokazuje, że terminale A maja zasilac sekcje wysokotonowa a B basowa. W Denonie czy Marantzu jest na odwrot - A bas, B wysokie.

Czy z technicznego pkt widzenia moze miec to jakies znaczenie? Na chwile obecna mam podlaczone na odwrot bo nie chcialo mi sie przekladac kabli w kolumnie. Nie sadze aby po przelaczeniu wzmacniacza w tryb Bi Wire do terminali A plynał inny sygnal niż do B. Gra to dobrze i nie slychac zadnych problemów?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Mam podobne zdanie. Z każdej końcowki idzie taka sama moc, więc teoretycznie nie powinno mieć to znaczenia. Tylko dla mnie jest podłaczenie Bi-amp, bo zasilane są dwie sekcje w kolumnie z osobnych końcowek mocy. Bi-wire to chyba jest zasilanie osobnych sekcji z tych samych końcówek we wzmacniaczu, dlatego sporo osób nie znajduje uzasadnienia i kwestionuje takie podłączenie żeby miało jakiś wpływ na poprawę brzmienia.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Yamaha w przypadku amplitunerów kinowych tez bi amp czy bi wire sugeruje podlaczac Front - wysokie, a surround back do basu. Inni producenci sugeruja ze Fronty maja zasilac bas a surround back wysokie. Nie wiem sam czy dla spokoju sumienia przepiac kable aby bylo tak jak w instrukcji?

Krzysiek, moje zdanie dot. bi wire jest takie - podlaczajac w ten sposob wywalami zworki, ktore sa ze slabej jakosci stali. Wtedy obie sekcje dostaja prad bezposrednio z kabla glosnikowego, wywalamy z toru sygnalu te badziewne zworki. Ok zaraz ktos powie ze zwore mozna zrobic z kabla ale wtedy trzeba kupowac widelki lub banany a to sa dodatkowe koszta (8szt = 80zl) + kolejny element w torze. A tak to ile kosztuje nas dodatkowa para kabli na kolumny 20-30zl, bo chyba nikt nie kupuje kabli za pare stówek do takich systemów jak nasze.
 
Ostatnia edycja:
Do góry