Benq w1070 i obraz 3D SBS - jak wlączyć?

slavOK

New member
Kolego masz do projektora dołączoną płytę CD z instrukcją, weź ją włóż do napędu i przejdź do strony 60tej, tam masz ładnie wypisane jakie rozdzielczości czy z przeplotem czy bez i z jakim odświeżaniem projektor wyświetla 3D, nie chce mi się tego wszystkiego przepisywać, ale dla obrazu SBS czyli obrazów "obok siebie" jest to 1080/50i i 1080/60i
 

Misiox

New member
jutro popróbuję jak ściągnę kolejne filmy w 3d (SBS i góra-dół), w każdym razie ustawiłem obraz tylko na projektor 1920x1080 Częstotliwość 60Hz.
(te 1080/60i dotyczy jakie odświeżanie jest ustawione na projektorze czy w filmie musi być 60 klatek? Filmy są w necie zazwyczaj 1080p więc musiałby być wtedy film 30FPS (1080p) gdy włączy się przeplot to będzie 60 FPS? Nie wiem czy o to chodzi.)

Pozostaje jeszcze kwestia konfiguracji programu Stereoscopic Player. Film jest nagrany SBS. Do wyboru mam opcję PLIK-> Układ
Gdy wybiorę UKŁAD z przeplotem są 2 obrazy obok siebie: http://www.bankfotek.pl/view/1465413
Gdy wybiorę UKŁAD sąsiadująco, najpierw prawy obraz widoczny jest 1 obraz: http://www.bankfotek.pl/view/1465415

Do wyboru mam jeszcze Widok->Tryb Wyświetlania
Załóżmy że wybrałem UKŁAD sąsiadująco, najpierw prawy obraz widoczny jest 1 obraz:

gdy Tryb wyświetlania ustawię jako Programowy page Flipping jest 1 obraz przy full screen ekran "drży" i odblokowana zostaje opcja Obsługa okularów: http://www.bankfotek.pl/view/1465418
gdy Tryb wyświetlania ustawię jako przeplot rzędami najpierw lewa linia widać jeden obraz z widocznym gołym okiem przeplotem http://www.bankfotek.pl/view/1465425

Żadna z wyżej wymienionych konfiguracji nie odblokowuje mi trybu 3D w projektorze, może ktoś przeanalizuje mój tok postępowania i wytknie mi gdzie popełniam błąd?

Ps. da się w ogóle z kompa wygenerować konkretny sygnał np film 1080/60i jeżeli film jest nagrany 1080p czy do tego jest potrzebne urządzenie typu "WD Elements Play 2TB" aby wybrać tę opcję?


EDIT: Dziś testowałem na 2 innych filmach inną wersję SBS Avatara i OU Hobbit, w żadnym przypadku nie udało mi się odblokować opcji 3d w projektorze. Podejrzewam że to przez to że w dalszym ciągu sygnał który leci do projektora nie jest 1080/60i lub 50i.

Napisałem w tej sprawie do BenQ Polska oto ich odpowiedź:

Witam,

urządzenie źródłowe, w tym przypadku komputer i jego karta graficzna musi obsługiwać częstotliwośc odświeżania conajmniej 120 Hz i aby uzyskać obraz SBS.
Jezli używa Pan Stereoscopic Player to do uzyskania obrazu 3D jako side-by-side konieczena jest czest. 120 Hz i wybranie w menu aplikacji

[FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold] View
[/FONT]
[/FONT]�� [FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold]Viewing Method [/FONT][/FONT]�� [FONT=Arial,Bold][FONT=Arial,Bold]Software Pageflipping[/FONT][/FONT].


gdy w menu rozdzielczości wybiorę projektor odznaczę opcję "ukryj tryby których monitor nie może wyświetlić" w dalszym ciągu maksymalne odświeżanie jakie mogę ustawić to 60Hz lub 30Hz z przeplotem http://www.bankfotek.pl/view/1465610
na 90% to właśnie jest przyczyną tego że nie umiem odblokować opcji 3d w projektorze. W jaki sposób można włączyć odświeżanie co najmniej 120Hz ;/? Czy moja karta graficzna większej częstotliwości nie obsłuży? GF GTS 250

Moja karta graficzna ma wyjście Dual-Link DVI-I, może to jest przyczyną tego że nie może podać 120Hz jak to było by w przypadku DVI-D? To samo tyczy się że przez HDMI sygnał jest max 60Hz ? Różnice http://static.howstuffworks.com/gif/dual-dvi.jpg
Na stronie producenta wyczytałem http://www.nvidia.pl/object/product_geforce_gts_250m_pl.html że ta karta nie posiada 3d Vision ready, czy to jest właśnie przyczyną że nie wyświetli mi 120Hz?
 
Ostatnia edycja:

swissarmy

New member
Przykładowo u mnie na Optomie żebym mógł odtwarzać bluray 3D z PC nie mogę używać ani sklonowanego, ani rozszerzonego pulpitu, ponieważ np. POWERDVD (itp.) wymusza 24Hz dla bluray 3D, a tego nie da się zrobić naraz na dwóch ekranach w Windows 7.
Ty co prawda chcesz zmusić do działania tylko zwykły SBS (czyli nie jest to "prawdziwy" frame sequential) jednak spróbuj puścić sygnał TYLKO NA PROJEKTOR (przełączanie za pomocą klawisza windows + "P"). Dodatkowo jeśli dalej nie zadziała 3D w opcjach projektora lub stereoscopic playera to ODEPNIJ kabel zasilający z monitora. Może brzmi to niedorzecznie, ale ja używając monitora z kablem displayport zauważyłem po wielu nieudanych próbach, że muszę odpinać zasilanie monitora gdy chcę oglądać bluray 3D lub grać w gry z efektem 3D, ponieważ wyłączenie monitora przyciskiem lub samo przełączenie źródła tylko na projektor powoduje jego uśpienie, a nie jego całkowite odcięcie w Windowsie, w wyniku czego odświeżanie głupieje, a bluray 3D nie działa!
Pamiętaj, że ja mam Optomę i u mnie powyższa procedura dotyczy tylko bluray 3D i gier (a nie plików mkv SBS i TnB) jednak myślę, że warto spróbować ;) .

p.s.
Wszystko z kompa chodzi OK. Kwestia ogarnięcia ustawień i tyle. Nie bój żaby - dasz radę ;)
 
Ostatnia edycja:

Misiox

New member
co myślicie o tym? Czy to właśnie moja karta graficzna która nie posiada 3d vision ready jest tą PRZESZKODĄ której nie mogłem przeskoczyć? Aby poprawnie wyświetlić 3d z projektora?

Zainstalowałem nowsze sterowniki do karty graficznej, wraz z sterownikami 3d vision (chyba z karty o model wyższej tak na próbę) znalazłem ciekawą opcję "Change the Signal or HD format" http://www.bankfotek.pl/view/1465756 to by było dokładnie to czego szukam...
Jest jednak pewne ALE, 1080p50 spoko wyświetla i projektor też pokazuje 50Hz, gdy ustawię 1080p24 projektor pokazuje mi 1080p 60Hz.... gdy ustawię 1080i50 wentylator projektora wchodzi na nienaturalnie wysokie obroty i błyska od czasu do czasu zielonymi pixelami potem gaśnie i znowu pojawiają się na chwilę zielone pixele. Moim zdaniem karta graficzna nie może wyświetlić tego formatu bo potrzebowała by do tego przynajmniej 100Hz?
 
Ostatnia edycja:

swissarmy

New member
Możesz spróbować doinstalować 3DTV Play, ale wątpie, że to cokolwiek zmieni.
3DTV Play
Bezpłatna wersja jest trialowa na bodajże 14 dni.
Zapomniałem że mam to zainstalowane bo sam mam gtx570, ale z tego co wiem to ten programik wymagany jest tylko i wyłącznie do gier i bluray3d (a nie mkv SBS czy TnB).

EDIT:
Żeby na Optomie uruchomić 3D SBS i TnB (czyli złączyć ze sobą dwa obrazy i aktywować okulary) wystarczy wejść do menu projektora i ustawić odpowiedni tryb, który jest dostępny w rozdzielczości ekranu 1920x1080 60 Hz po wyjściu HDMI (na kablu VGA nie działa, sprawdziłem:) ). To czy mam uruchomiony odtwarzacz filmów, wyświetlony pulpit, czy przeglądarkę oczywiście nie ma znaczenia.

Żeby uruchomić bluray 3D i gry z efektem 3D potrzebujesz kartę graficzną z wyjściem HDMI 1.4, a GTS250 ma najprawdopodobniej wyjście w wersji 1.2.

W ustawienia 120 Hz nie wierzę, ponieważ ten tryb tyczy się głównie monitorów 3D z funkcją Nvidia 3D Vision gdzie 120 Hz jest standardowym odświeżaniem właśnie dla 3D, ale W GRACH.

Projektory potrafią obsłużyć 120 Hz (czyli 60 Hz na jedno oko lub 60 fps jak to woli), ale tylko w rozdzielczości 1280x720, ponieważ na więcej nie pozwala port HDMI.
Przy rozdzielczości 1920x1080 już jest tylko 60 Hz (czyli 30 Hz na jedno oko lub 30 fps) co do filmów bluray 3D jest standardem, ale w grze 30 fpsów to już bardzo mało.

Kończąc te wywody - uważam, że projektor powinien mieć dostępne tryby 3D SBS i TnB przy podaniu mu z HDMI rozdzielczości 1920x1080 60hz (a nie 120!) i to bez różnicy czy to będzie z komputera czy jakiegoś odtwarzacza multimedialnego.

Bluray 3D natomiast niestety wymaga HDMI 1.4, którego Twoja grafika nie posiada.

p.s.
Czy Ty w ogóle masz HDMI na tej karcie czy może używasz jakiejś przejściówki z DVI? Może spróbuj drugi port (o ile są 2x DVI)?
 
Ostatnia edycja:

Misiox

New member
Ustawiłem w projektorze 1280x800 rozdzielczość, wtedy jest możliwość ustawienia odświeżania 120Hz dzięki temu w menu projektora funkcja 3d jest aktywna i można oglądać filmy 3d no ale wiadomo że mnie to nie urządza skoro to nie jest FULL HD 3D.
Prawdopodobnie moja karta graficzna "nie uciąga" sygnału 1080i@60Hz/50Hz prawdopodobnie wymiana karty graficznej na nowszą rozwiąże mój problem, innej sensownej rady nie widzę.
 

swissarmy

New member
Po pierwsze mkv SBS i mkv TnB nie jest FULLHD 3D, ponieważ w zależności od formatu klatki mają albo połowę rozdzielczości w pionie, lub w poziomie więc przy rozdzielczości 1280x800 nie tracisz wcale dużo na jakości. Pełne FULLHD 3D masz tylko na bluray 3D (frame sequential). Jest jeszcze frame packing i tam też może być FULLHD 3D, ale nie wiem co "podaje" taki obraz.

Odnośnie Twojego Benq - tu masz tabelki z dostępnymi rozdzielczościami:
BenQ W1070 User Manual (Page 59 of 61)

480i**
720/60p*
720/50p*
1080/24P*
1080/50i***
1080/60i***


*Supported timing for 3D signal with Frame Sequential, Top-Bottom and Side-by-Side format.
**Supported timing for 3D signal with Frame Sequential format.
***Supported timing for 3D signal with Top-Bottom and Side-by-Side format

Wynika z tego, że w zależności od formatu 3D, który chcesz odtwarzać powinieneś zmienić ustawienie rozdzielczości i odświeżanie ekranu, a tryb 3D powinien na projektorze być aktywny.

Spróbuj ustawić rozdzielczość 1920x1080 z odświeżaniem 24 Hz. Kursor myszy będzie wtedy skakał, ale tym się nie przejmuj. Zapodaj film SBS lub TnB i sprawdź czy tryb 3D uaktywnił się na projektorze.


Wątpię, że przyczyną braku 3D z komputera jest Twój nieszczęsny gts250, ponieważ on obsługuje rozdzielczości i odświeżania, które wymaga projektor. Nie ma natomiast HDMI 1.4, które z blizej niewiadomych mi względów może być dodatkowo wymagane przez projektor do prawidłowego odtwarzania SBS czy TnB.

Tak czy siak - przed wymianą grafiki upewnij się, że to na pewno ona jest problemem.
 
Ostatnia edycja:

krzych 65

New member
Ustawiłem w projektorze 1280x800 rozdzielczość, wtedy jest możliwość ustawienia odświeżania 120Hz dzięki temu w menu projektora funkcja 3d jest aktywna i można oglądać filmy 3d no ale wiadomo że mnie to nie urządza skoro to nie jest FULL HD 3D.
Prawdopodobnie moja karta graficzna "nie uciąga" sygnału 1080i@60Hz/50Hz prawdopodobnie wymiana karty graficznej na nowszą rozwiąże mój problem, innej sensownej rady nie widzę.

U mnie dzieła sbs jeżeli w karcie graficznej invidia ustawię hdtv 1080i 60 hz, natomiast u/o i pakowanie ramek uaktywnia si ę jeżeli w karcie j/w ustawię 720 p 60 hz
 

Misiox

New member
krzych 65 dla 1080i możesz ustawić 60Hz? U mnie dla trybu interlaced (z przeplotem) mogę ustawić max 30Hz (odziwo gdy tyle ustawię projektor wyświetla 60Hz! i można aktywować SBS) ale dla 30Hz częstotliwość pozioma (kHz) jak i Częstotliwość pikseli (MHz) odpowiada wartością dla 60Hz ! nie mam pojęcia dlaczego tak jest, czy coś mam źle ustawione czy co?

Owszem filmy w 3d mogę oglądać ale chciałem przetestować jakąś grę 3D testowałem Crysis-a 2 gdy go odpalam wtedy projektor się przełącza z 1080i 60Hz (takie ustawienia były na pulpicie) do 1080i 30Hz (w grze) i dupa blada nie można wtedy ustawić 3D bo nie ma odświeżania 50~60Hz. Może ktoś spotkał się z podobnym problemem co może być przyczyną ?

Grał ktoś w gry w 3D na komputerze przy użyciu projektora BenQ w1070? Bo na Xboxie śmiga wszystko w 3D i sygnał od razu jest 1080i 60Hz w grach, na kompie za cholere tego nie umię ustawić. Pisałem już nawet do BenQ w tej sprawie odpisali mi żebym ustawienia takie nadał jak pisze w instrukcji, tylko że problem jest taki że przy 25Hz pojawiają mi się dane które powinny być dla 50Hz :niewiem:
http://www.bankfotek.pl/view/1476249
dodam że gdy ustawię 1080i50Hz wartości te odpowiadają tym dla rozdzielczości 1080p50Hz czyli 2x więcej niż być powinno dlatego nie mogę ustawić rozdzielczości 1080i50(60)Hz bo wyskakuje mi kominikat że ta rozdzieczość nie jest obsługiwana przez twój wyświetlacz.
 

Jacek Szpak

New member
Witam mam podobny problem z benq W1070.Mam odtwarzacz bluray samsung BD-E6300 i w odtwarzaczu ustawiam rozdzielczość 1080i i nie mogę włączyć funkcji obraz obok obrazu 3d w projektorze. Inne funkcje 3d są aktywne.Jak zrobić żeby odblokować funkcje side by side.Filmy 3d które mam są w rozdzielczości 1080p.Mam jeden film w rozdzielczości 1080i i funkcja sbs jest wtedy aktywna w projektorze.Pomimo ustawienia rozdzielczości 1080i w odtwarzaczu projektor pokazuje 1080p.
 

leszek2m

New member
Witam
Czy będą działały jednocześnie okulary oryginalne Benq i SainSonic New 144HZ?.
Zakupiłem 2 szt. okularów SainSonic New 144Hz tech. for BenQ 3D DLP-Link Projector Active Shutter Glasses i jedne będę chciał sprzedać aby kupić okulary BenQa.
Czy jest duża różnica w obrazie?.
 

Marco_Polska

New member
cześć szybkie pytanie. Właśnie kupuje W1070 i na opakowaniu jest REV 00103 czyli to bedzie fw 1.04?

Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziekuję.

pzdr
 

marlenamorze

New member
Witam forumowicze,
mam pytanie i może ktoś z was mógłby mi pomoc, za co będę bardzo wdzięczna.

Kupiłam projektor BENQ w1070 i pojawia się problem gdyż nie potrafię połączyć go z komputerem tak aby wyświetlał filmy 3d. Karta graficzna w komputerze obsługuje 3d.
Próbowałam połączyć przewodem hdmi ale opcja 3d na projektorze jest nieaktywna.

W jaki sposób mogę połączyć ( jakim przewodem) subwoffer z projektorem (czy komputerem?) tak aby dźwięk "szedł" przez kino domowe?

Zielona jestem więc proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.
 

Hodofca

New member
Mam 2 pary okularów dlp. Jedne oryginalne Benq 5J.J0T14.011 (te starsze na wymienne baterie) oraz nówki z sainsonic. Przy obrazie SBS wszystko jest w porządku na obu okularach ( benq ma bardziej miękki i płynny obraz przy pokazywaniu obrazów trójwymiarowych które poruszają się blisko widza, sainsonic za to nadrabia to większą jasnością i oczywiście niską ceną). Teraz mam taki problem że te oryginalne, przy obrazie "pakowanie ramek" 1080p 3d bluray .iso z komputera mrugają kilka razy na sekundę zamiast wyświetlać płynny obraz w 3d. Z Sainsonicami tego problemu nie mam. Jedyne co usprawnię w najbliższym czasie to instalacja kabla hdmi 1.4 jako że ten którego teraz używam ma już kilka lat i raczej nie jest 1.4. Dziwne jest to że tyle się naczytałem że kabel musi być 1.4 a jakoś z tanimi sainsonicami wszystko działa tak jak trzeba. Oczywiście w okularach Benq wymieniałem baterie na nowe aby wykluczyć problem z bateriami. Czy jest jakaś szansa że przesiadka na hdmi 1.4 załatwi sprawę?
 

graves007

New member
Czy ktoś może wie gdzie można zakupić takie okulary Sainsonic'a ?
Właśnie sprzedałem Benq W700+ i zamówiłem W1070, jednak cena oryginalnych Benq'owskich okularów mnie przeraża (400 zł). Niestety na allegro znalazłem dwie aukcje Sainsonic'a (i to jednej i tej samej osoby). Czy można je gdzieś kupić oficjalnie (z gwarancją, paragonem, etc.)? Czy zostaje tylko eBay/allegro (chociaż jak widzę nawet na allegro trudno trafić).

A może jakaś propozycja innych okularów? Czy koniecznie muszą to być okulary DLP-Link, czy może jest jakiś zestaw z innego rodzaju emiterem za rozsądną cenę ?
 

graves007

New member


Wielkie dzięki :)

Podejrzewam, że te będą okej ?

http://www.sainsonic.com/sainsonic-...chargable-shutter-glasses-for-benq-w1070.html

W opisie jest podane, że dedykowane do W1070 (są 144hz).
 
Ostatnia edycja:

graves007

New member


Zamówiłem okulary, a tu niespodzianka - dzisiaj odezwała się do mnie Pani z DHL z informacją, że powinny do nich przylecieć jutro ALE prosi o informację czy posiadają znak CE i czy nie posiadają znaków zastrzeżonych...
Ciekawe skąd mam wiedzieć :/

Czy ktoś już przerabiał podobną sytuację ?

Zakładam, że mogą posiadać certyfikat CE (bo chyba wysyłają do krajów Unii), a jedyne znaki to nazwa i logo producenta (poza tym nie ma na nich jakiś innych oznaczeń, które mogłyby konfliktować z innymi firmami).


I jeszcze jedno pytanie. Dostałem dziś Benq i zauważyłem coś dziwnego. Po wychłodzeniu lampy (zarówno trybem szybkim jak i normalny ) włącza się dźwięk informacyjny, zapala pomarańczowa dioda (Stand By). Kiedy wyłączyłem przewód sieciowy (zasilanie) dioda dalej się świeci! Dopiero kliknięcie przycisku Power wygasiło diodę...
 
Ostatnia edycja:
Do góry