A może HTPC??

Jaki sprzęt do telewizora?


  • Total voters
    0

jerry87

New member
Witam,

Jak poradziliście sobie ze zjawiskiem overscanu? Po zakupie nowego TV (Panasonic 50AS650) oraz złożeniu swojego htpc (oparty o Celerona G1840 z grafiką intel HD), po podłączeniu ich razem obraz jest minimalnie większy niż rozmiar ekranu. Nie widać paska menu na dole z aplikacjami oraz traya.
Żadna zmiana rozdzielczości czy ustawień tv nie pomaga (różne zoomy, skórczanie obrazu), w ustawieniach grafiki intel hd również nie ma opcji pomniejszenia ekranu.
Sterowniki wgrane rzecz jasna, system windows 8.1. Miał ktoś podobny przypadek?
 

lycone

Banned
U mnie na Samsungach B650, C650, H6400 i kilku innych działa bez problemu :) Nawet gdy nie korzystałem z dedykowanego do PC wejścia HDMI :) Wiem, że w radeonach trzeba było w opcji przesunąć jeden suwak, ale w grafice Intela nie miałem tego problemu.

Wysłane z mojego Note 3
 

jerry87

New member
Problem tkwi w źródle sygnału, czyli grafice intel HD. Przeszukując google pod tym kątem i znalazłem jedną metodę (ludzie mają podobne problemy):

all you have to do, is from the desktop, change your computers resolution to 1024x768. Then right click the desktop again, graphics options, panel fit, and select scale full screen.
When you do this, the 1024x768 resolution will have boxes on the left and right. That is how you know you got it right. You then change your resolution back to it's recommended setting, and the boxes go away. After that, when you play a video game, it will be full screen.
Works for me like a charm​

Czyli tymczasowe zmniejszenie rozdzielczości pozwoli na skalowanie obrazu, następnie powrót do full hd powinien ten rozmiar zapamiętać. Przetestuję po pracy i dam znać czy pomogło.
 

jerry87

New member
Nie mogę edytować, ale chciałem potwierdzić powyższe rozwiązanie – działa. Zmiana rozdzielczości w ustawieniach intel HD ukazuje więcej opcji związanych z dopasowaniem ekranu. Nie trzeba go od razu dopasowywać, można po prostu wybrać tę opcję, następnie powrócić do full hd i wtedy przesunąć suwakami krawędzie obrazu tak aby był widoczny. Może ktoś kiedyś zajrzy tu ze swoim Intelem w htpc (np NUC) i może mu się ta mała porada przydać.
 

baarmi79

New member
Miałem podobny problem obrazem (przycięte wszystkie krawędzie na TV) i rozwiązałem to w taki sposób: w ustawieniach obrazu TV zmieniłem tylko z 16:9 na 1:1. I jest ok. To rozwiązanie przy mkonfiguracji HTPC -> ampli -> TV, wszystko po HDMI. Gdy nie miałem ampli, a HTPC miałem podpięty bezpośrednio do TV to w ustawieniach TV tylko zmieniłem (a właściwie tylko wybrałem z listy dostępnych) nazwę na "PC" dla wejścia HDMI do którego był podpięty HTPC.

Natomiast mam inny problem, w HTPC mam włączone samoukrywanie się paska zadań i automatyczny strat XBMC. Wszystko działa ok jeśli nie przełączam się na inne źródła (inne HDMI w ambli). Gdy przy włączonym XBMC przełączę się z HTPC (u mnie HDMI3 w ampli) na inne źródło (np. tuner TV, HDMI2 w ambli) i po jakimś czasie powrócę ponownie na HTPC i XBMC (cały czas włączone) to wówczas pasek zadań jest ukryty zgodnie z ustawieniem ale XBMC nie pokrywa całego ekranu i w miejscu paska jest pusta przestrzeń - widać kawałek pulpitu, taki wąski pasek. Muszę wtedy zamknąć XBMC i ponownie go włączyć co jest uciążliwe i denerwujące. Ma ktoś jakiś pomysł?
 
Ostatnia edycja:

sebol81

New member
baarmi79, ustaw sobie XBMC/Kodi jako główną powłokę w Windows. Wtedy po załadowaniu systemu od razu ładuje się XBMC, bez żadnych pasków zadań, zegarów, menu start, tapet, pulpitów i tym podobnych. Twój problem wtedy także zniknie.
 

baarmi79

New member
Sebol81 dzieki za podpowiedz, zmienilem w regedit i fajne rozwiazanie. Jednak przy takim ustawieniu brakuje mi mozliwosci przejcia na pulpit na ktorym mam kilka aplikacji ktorymi np. zarzadzam calym PC (total commander, kosz itp). Da sie to jakos rozwiazac?
 

sebol81

New member
Jak najbardziej. Ja mam tak zrobione, że komputer przy starcie ładuje profil jakiegoś użytkownika. I tutaj jako powłoka domyślna jest ustawiony XBMC. Natomiast jeżeli chcę coś pogrzebać na komputerku to wtedy przelogowuje się na innego użytkownika (powiedzmy administratora) gdzie mam wszystkie potrzebne narzędzia do zarządzania HTPC. Zwróć uwagę, że w systemie Windows powłoki ustawiamy pod konkretnymi profilami użytkowników, a nie na cały system. Także jak zalogujesz się na innego użytkownika, to będziesz miał menu START, paski menu, pulpit itp.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Powiedzcie czy htpc na procku atomie 330 i ion 1 2gb ramu będą chodzić w full hd filmy na XBMC ? bite max 12-15tyś.
Drugie pytanie czy lepiej nagrać win7/8/10 i do tego XBMC czy Linux i do tego XBMC czy może OpenElec

Najważniejsza rzecz to bezproblemowe działanie filmów w full hd z dzwiekiem 5.1 na KD, czy trzeba jakieś kodeki do filmów jeszcze nagrywać do XBMC pod Linuxa lub Wina ?
No i oczywiście aby jakość obrazu nie była gorsza niż przy moim Egreat.
I możliwość pobieranie z cllienta torrent a jednocześnie ogladanie filmów na XBMC.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Korzystam z KODI pod Windowsem i nie ma żadnych problemów nawet z DTS-HD MA, do tego video ostatnio prawie 27K bitrate.
Mam procek AMD E-350 1,6 GHz i 4 GB RAM, to nie taki, o który pytasz ale możesz porównać wydajność swojego do mojego - obecna zajętość pamięci to 2,5 GB więc raczej polecam coś z 4 GB RAM.
 

pierwszyy

Member
imho obecnie najbardziej sensownie jest składać coś na najnowszej podstawce intela lga 1150 lub starszej lga 1155 z racji ceny, wydajności, możliwości wyboru, rozbudowy itd. amd e-350 jaki i atom są praktycznie niedostępne, a jeśli już to w absurdalnych cenach w stosunku do ich wydajności...

przykładowo warte rozważenia "serce" zestawu:
MSI H61i-e35 1155 DDR3 sFV (5731924746) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Procesor Intel Pentium G840 2 x 2.80 GHz FV Gwar! (5799426646) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Moc jest. Energii nie zuzywa. Pytanie czy to jest HDMI 2.0? No bo jak inaczej zabezpieczone tresci 4k odtwarzac na tym?
Nie spodziewam sie pozytywnej odpowiedzi na to pytanie. A jesli nie plyty i legalne stremy 4k, tylko rippy, to w zwiazku z tym, czy nie lepiej zainwestowac mniej w Nvidie Shielda, ktora umozliwi przynajmniej ogladanie zabezpieczonych streamow 4k/HDR, a kosztowac bedzie polowe.
 
Ostatnia edycja:
Do góry