65oled856 ruch na jasnym obrazie

kola01

Well-known member
Bez reklam
... i matrycy. Na wszystkich OLEDach natywnie stutter jest bardziej widoczny niż na nawet najgorszym LCD.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
... i matrycy. Na wszystkich OLEDach natywnie stutter jest bardziej widoczny niż na nawet najgorszym LCD.

Co do stutter to fakt choć mnie nie rzuca się jakoś w oczy. Co do LCD to nie wiem bo od wielu lat gościły u mnie plazmy od Panasa. Nie dajmy się zwariować. Obraz na tym oledzie jest świetny, a że ma swoje minusy.. No cóż. Jakieś ustawienia obrazu zawsze zadowolą oczekiwania.
 

tomiss

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie na tym fragmencie serialu, wyraźnie widać drżenie (stutter) obrazu na każdym moim TV (mam120 Hz). Ewidentnie widać, że serial jest zrobiony w małej ilości klatek. Niewykluczone też, że ww. fragment został spowolniony, co jeszcze zmniejszyło ich ilość. Kolejna sprawa, że taki stutter widać dużo wyraźniej na każdym OLEDZIE niż na LCD. Wynika to ze specyfiki działania matrycy...

Dokładnie o ten efekt chodziło, przeszedłem z plazmy na oleda i strasznie mnie to denerwuje. Nie sądziłem ze dzisiejsze TV potrafią tak słabo działać. Nie chcę włączać upłynniaczy bo wtedy obraz jest strasznie sztuczny, zwłaszcza na filmach i serialach. Czy oprócz uplynniaczy naprawdę nic innego nie zadziała? Czy najwyższe oledy Sony lub Panasonic działają tak samo ?
 

maderos

Member
Bez reklam
U mnie z upłynniaczami na 0 jest tragedia :D, dopiero Film smooth na 7 daje efekt 100% płynności. Zapewne większość TV wyłoży się na tym fragmencie, ale z drugiej strony, takich kwiatków nie ma za dużo w filmach czy serialach, żeby się tym za bardzo przejmować.

Edit. Sprawdzane na plaźmie i jest ten sam problem.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Tekie fragmenty są faktycznie rzadkością ale nawet w czasie codziennego oglądania, mając przez 10 dni w domu OLEDA LG55C11, zauważyłem taką niefajną prawidłowość, że nie da się ustawić upłynniacza, przy typowym materiale (24 klatki, a takich jest niestety najwięcej), żeby było idealnie, czyli żeby nie było albo stuttera albo juddera albo opery mydlanej. I w czasie oglądania filmu/serialu na Netflixie czy innych platformach, co chwilę wyłapywałem jakieś problemy z płynnością obrazu, różnej natury (w zależności od poziomu ustawienia upłynniacza).
W LCD upłynniacz ustawiam po prostu raz na jakimś pośrednim ustawieniu i jest git. Obraz jest płynny, nie szarpie i nie ma opery. Mogę włączać NF, YT czy telewizję z dekodera i cały czas jest GIT.
W OLEDzie, z uwagi na dużo większy stutter niż w LCD, ustawienia upłynniacza nie mają złotego środka. Jak ruchomy obraz robi się płynny to albo z judderem albo z operą. Co gorsze, ustawienie, które sprawdza się dla 24 klatg, nie jest najlepsze dla 25 klatek i jest wręcz słabe do 30/60 klatek co zmusza do ciągłego żonglowania w ustawieniach. Tego wszystkiego nie ma w LCD a przynajmniej w moich LCD (120 Hz SONY).
 
Ostatnia edycja:

maderos

Member
Bez reklam
Nie wiem jak to wygląda na LCD bo nigdy nie miałem tv z takim ekranem, ale kilkanaście lat na plazmach przyzwyczaiło mnie to takiego obrazu bez upłynniacza. Ja mam obecnie ustawione wszelkie upłynniacze na 0 i nie narzekam. Wiadomo, że sytuacja gdzie mamy ciemny obiekt na jasnym tle i ruch kamery w poziomie, to widzę te braki w płynności, ale sumarycznie obraz jako całość rekompensuje mi to z nawiązką :)
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Tekie fragmenty są faktycznie rzadkością ale nawet w czasie codziennego oglądania, mając przez 10 dni w domu OLEDA LG55C11, zauważyłem taką niefajną prawidłowość, że nie da się ustawić upłynniacza, przy typowym materiale (24 klatki, a takich jest niestety najwięcej), żeby było idealnie, czyli żeby nie było albo stuttera albo juddera albo opery mydlanej. I w czasie oglądania filmu/serialu na Netflixie czy innych platformach, co chwilę wyłapywałem jakieś problemy z płynnością obrazu, różnej natury (w zależności od poziomu ustawienia upłynniacza).
W LCD upłynniacz ustawiam po prostu raz na jakimś pośrednim ustawieniu i jest git. Obraz jest płynny, nie szarpie i nie ma opery. Mogę włączać NF, YT czy telewizję z dekodera i cały czas jest GIT.
W OLEDzie, z uwagi na dużo większy stutter niż w LCD, ustawienia upłynniacza nie mają złotego środka. Jak ruchomy obraz robi się płynny to albo z judderem albo z operą. Co gorsze, ustawienie, które sprawdza się dla 24 klatg, nie jest najlepsze dla 25 klatek i jest wręcz słabe do 30/60 klatek co zmusza do ciągłego żonglowania w ustawieniach. Tego wszystkiego nie ma w LCD a przynajmniej w moich LCD (120 Hz SONY).

Im dłużej oglądam filmy czy to DV czy UHD czy HD to muszę zgodzić się z twoimi spostrzeżeniami. Jak to jest na YT nie koniecznie mnie interesuje bo moim głównym źródłem filmów jest Netflix, ale odnoszę wrażeni, że złotego środka faktycznie nie ma i na jakiś kompromis trzeba się zgodzić. O ile kompromis między efektem teatru, a płynnością jestem w stanie bez problemu zaakceptowac, to już te artefakty w szybkim ruchu niekoniecznie. Nadal bawię się ustawieniami. Może coś znajdę.
 

maderos

Member
Bez reklam
Na Netflix przecież jest specjalny tryb obrazu - Netflix mode. Jak jest wieczór ( noc ) to ustawiam Dolby vision dark i tyle. Wszystkie zbędne przełączniki są na 0.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Na Netflix przecież jest specjalny tryb obrazu - Netflix mode. Jak jest wieczór ( noc ) to ustawiam Dolby vision dark i tyle. Wszystkie zbędne przełączniki są na 0.

Nie mam czegoś takiego jak Netflix mode. To jest w ustawieniach Netflix czy w ustawieniach tv ? W tv jest DV cimny/jasny, HDR cimny/jasny i HDR AI, ale to nie załatwia sprawy kompromisu między płynnością, a efektem teatru czy artefaktami na krawędziach szybko poruszającach się obiektów. Jest pewna korelacja miedzy nimi zależna od ustawień płynności ruchu. Zmiana tych ustawien powoduje, że jednego jest mniej, a drugiego więcej. Dramatu nie ma.
 

maderos

Member
Bez reklam
To jest w ustawieniach TV zapewne ( nie mam 100% pewności ), ale jak masz DV jasny/ciemny to w czym problem? Spróbuj tak, odpal jakiś film/serial na Netflix z Dolby vision, ustaw jeden z trybów w zależności od pory dnia - wyłącz wszelkie zbędne "polepszacze" ( dynamiczne kontrasty i inne bzdury ) i pooglądaj w ten sposób przez kilka dni. Przyzwyczaisz się do ruchu naturalnego ( 24 klatki nie są przecież hiper płynne ) i ciesz się obrazem. No chyba, że należysz do tej grupy osób co potrzebują płynności na filmie bez względu na klatkarz to wtedy jest problem...
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
To jest w ustawieniach TV zapewne ( nie mam 100% pewności ), ale jak masz DV jasny/ciemny to w czym problem? Spróbuj tak, odpal jakiś film/serial na Netflix z Dolby vision, ustaw jeden z trybów w zależności od pory dnia - wyłącz wszelkie zbędne "polepszacze" ( dynamiczne kontrasty i inne bzdury ) i pooglądaj w ten sposób przez kilka dni. Przyzwyczaisz się do ruchu naturalnego ( 24 klatki nie są przecież hiper płynne ) i ciesz się obrazem. No chyba, że należysz do tej grupy osób co potrzebują płynności na filmie bez względu na klatkarz to wtedy jest problem...

Ale ja się bardzo cieszę obrazem i samym tv jako takim. Co do jakości obrazu nie ma zastrzeżeń. TV mam od niedawna i tak na prawdę to się z nim zapoznaję. Ale nie oszukujmy się matryce oled mają też swoje minusy, o których mowa powyżej. Co do ustawień tzw polepszaczy to spoko wiem co i gdzie i po co. Ustawienia, o których mówisz zmieniałem wiele razy szukając tych, które będą najlepsze w zależności od danego filmu.
 

sunnyluk

Member
A jak zmieniacie ustawiania obrazu dla poszczególnych źródeł/trybów? Pierwszy raz mam Philipsa i może to głupie pytania, ale:

- korzystając z apek w TV Netflixa, AppleTV+ czy Amazon Prime wejść do ustawień obrazu można jedynie wychodząc z nich i klikając na zębatkę na ekranie głównym, rozumiem, że tylko tak ustawiacie obraz i potem niezależnie czy w tych apkach z TV jest DV czy Sygnał HDR wykrywany zawsze macie pewność, że działacie na tych zapamiętanych ustawieniach?

- jeśli tak to dlaczego np. wracając z Youtube do ekranu głównego w ustawieniach zaawans. kalibracja kolorów wszystkie ustawienia nagle są wyzerowane? reszta ustawień z kalibracji jest zapamiętana, zdarzyło mi się tak kilkukrotnie, tak jakby TV miał jeszcze jakieś ustawienia obrazu zapamiętane właśnie w zależności albo przez jaką apkę się ogląda albo jaki tryb (HDR czy DV) został wykryty

- inaczej jest przy tych samych apkach, ale np. przez PS5 - tutaj do ustawień mogę się dostać klikając Options na pilocie w dowolnej z tych aplikacji i na bieżąco podglądać zmiany obrazu do ustawień, jak zmieniam opcje dla ISF/Noc to są one zapamiętane i nie wpływają na ustawienia, które są w głównych ustawieniach TV (np. dla PS5 upłynniacze mam wyłączone, a dla apek z TV seriali/filmów wolę styl ruchu Kino lub Film

- cały czas korzystam tylko z ISF/Noc i ustawień po kalibracji @kikiego, zarówno na PS5 (przez HDMI3) jak i w apkach w TV, wiem, że ustawienia obrazu są różne dla każdego HDMI

- podobnie z HDR Perfect - nie da się zmienić trybu HDR dla apek w TV, bo z menu głównego, dopóki TV nie wykryje sygnału HDR, ta opcja jest niedostępna, robi się dostępna dopiero gdy TV wykryje taki sygnał, np. przy PS5 można to podejrzeć i zmienić, ale już dla apek wbudowanych się nie da, bo klikając w nich Options na pilocie nie wchodzi się do ustawień
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Jak chcesz zmienić ustawienia obrazu dla danego źródła skoro z nich wychodzisz ?
Odpal jakiś film np na Netflix, kliknij, jak ty to mówisz zębatkę, wybierz "najczęściej używane", potem z lewego menu "wszystkie" i zmieniaj ustawienia do woli. To samo na YT czy sygnał z kablówki czy anteny. Ustawienia będą zapamiętane.
 

sunnyluk

Member
A widzisz jakoś nie wpadłem na to, że można do ustawień TV i obrazu wejść inaczej niż przez Options na pilocie (jak przy PS5 to działa), bezpośrednio z danej aplikacji. Przy poprzednim TV po prostu były opcje niezależnie z jakiego źródła się oglądało i jedynie przez Chromecast, bo SmartTV w plazmie Panasonica wiadomo jak działało.
Wrócę do domu, to sprawdzę, dzięki!

Jak chcesz zmienić ustawienia obrazu dla danego źródła skoro z nich wychodzisz ?
Odpal jakiś film np na Netflix, kliknij, jak ty to mówisz zębatkę, wybierz "najczęściej używane", potem z lewego menu "wszystkie" i zmieniaj ustawienia do woli. To samo na YT czy sygnał z kablówki czy anteny. Ustawienia będą zapamiętane.
 

kusior

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tez niedawno odebrałem tv od kikiego ( 856)
Jeśli wchodzisz z pilota w ustawienia obrazu to jest to samo jak wchodzenie na kółko zębate w głównym menu apek telewizora . Android tv wszystkim zawiaduje .
Natomiast masz racje , tez jestem ciekawy czy kalibracja kikiego na hdmi3 ( ty masz tam ps5) jak zrozumiałem , jest powielona na apkach telewizora ? ( netflix prime YT) itd .
Bo rozumiem ze ustawienia są dla każdego hdmi osobno a co z wewn. apkami jak wyżej ? Tez jedno wspólne ustawienie wewnętrzne dla android tv?
 

kusior

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście ze jestem :)
Obraz jest super , troszkę nie mogłem przyzwyczaić się do takiego efektu opery mydlanej , myślałem ze tak wyglada jakość 4K ( netflix , prime ) .

Wyglada na to że nie do końca , ze to są upłynniacze telewizora które mogę zmniejszać ;-) .
Czyli ustawienia . Stąd pytanie o resztę ustawień , w zależności od źródła .
 

kusior

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pogrzebałem i kolega sunny ma racje .
Telewizor ma ustawienia każde inne dla innego hdmi ale tez w apkach wbudowanych dla każdego innego sygnału .
Jeśli masz ps5 pod hdmi3 to w apkach ps5 będziesz miał takie same ustawienia .
Tak rozumiem , dobrze ?
Natomiast apki tv już w zależności od wykrywanego sygnału .
Teraz pytanie , czy da się jakoś jednym ruchem skopiować kalibrację z jednego hdmi3 na inne ? Lub apki ?
 

sunnyluk

Member
Pogrzebałem i kolega sunny ma racje .
Telewizor ma ustawienia każde inne dla innego hdmi ale tez w apkach wbudowanych dla każdego innego sygnału .
Jeśli masz ps5 pod hdmi3 to w apkach ps5 będziesz miał takie same ustawienia .
Tak rozumiem , dobrze ?
Natomiast apki tv już w zależności od wykrywanego sygnału .
Teraz pytanie , czy da się jakoś jednym ruchem skopiować kalibrację z jednego hdmi3 na inne ? Lub apki ?

Mnie nakierował kolega @Wiesiek19 :) po prostu wystarczy w trakcie oglądania wybranego typu obrazu, na aktualnym HDMI, kliknąć na pilocie MENU (a nie Options jak myślałem wcześniej) i wybrać opcję "najczęściej używane" -> wszystkie ustawienia i zmienić w Obraz parametry.

Np. jeśli we wbudowanej apce Netflix leci film "Sygnał HDR" -> wchodzę w Menu i ustawiam jak wyżej.
Jeśli puszczę film i wykryje TV Dolby Vision -> znowu Menu i ustawiam Obraz jak wyżej.
Jeśli odpalę Amazon Prime i wykryje sygnał HDR10+ -> menu i ustawiam Obraz.
Jeśli jestem w PS5 (u mnie pod HDMI2) to znowu tak samo np. w trakcie Gry. Przy czym, włączyłem opcję ALLM i TV w PS5 wykrywa i przełącza się z automatu w tryb GRA. Tutaj więc tylko upewniłem się, że ten tryb GRA ma również w MENU... Obraz ustawienia z kalibracji.
Przez PS5 nie oglądam już Netflixa, Amazona czy AppleTV+ (bo po co, skoro bezpośrednio z TV jest dużo wygodniej), ale na 99% ustawienia w MENU -> ....-> Obraz znowu trzeba by sprawdzić, bo dodatkowo ustawienia są przydzielane dla każdego HDMI osobno.

@kusior możesz ustawienia kopiować na wszystkie HDMI będąc chyba w menu Obraz lub Style obrazu (nie jestem pewny, w którym) na dole powinna się pojawić legenda, że pod zielonym przyciskiem jest coś w rodzaju "zastosuj na wszystkie HDMI" i potwierdzasz, że na pewno to chcesz zrobić.
 

sunnyluk

Member
Aha i jeszcze jedno, standardowo @kiki skalibrował TV pod stylem 'ISF Noc', ale jaki styl ustawiacie np. przy sygnale HDR czy DV? Wtedy nie ma już ISF Noc, tylko np. DV Jasny, DV Ciemny, HDR osobisty itd.

U siebie wybrałem po prostu DV Jasny i ustawiłem wszystkie parametry wg tych z kalibracji.
 
Do góry