65oled856 ruch na jasnym obrazie

tomiss

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam,
Mam wrażenie że podczas oglądania bardzo jasnych scen w ruchu, takich jak przesuwanie się kamery po niebie na pół ekranu, idąca postać w białej koszuli itd. mam wrażenie że obraz jakby się zacinał, lagował, drżał, ciężko jest to jednoznacznie określić. Problemu nie zaobserwowałem na scenach mniej oświetlonych i to naprawdę z bardzo dużą ilością ruchu, czyli raczej TV daje radę.
Nie wiem czy ja już wariuję, bo wydaje się że w tak nowym i szybkim TV raczej nie powinno być problemów z odświeżaniem obrazu. Sprawdzałem już chyba wszystkie ustawienia, oczywiście powyłączałem wszystkie ulepszacze i doświetlacze, ale bez skutku. Sprawdzałem na różnych źródłach, tuner Sat, kanały 1080i, filmy na Netflix z Dolby Vision, lub Amazon Prime HDR+, na każdym jest ten sam efekt, czasami mniejszy, ale jest.
Mam pytanie do innych użytkowników nowych oledów Philipsa czy zauważyli u siebie podobne efekty ?
Czy może mam już przywidzenia i czepiam się niepotrzebnie ?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Podaj jakieś tytuły najlepiej z netflixa, na których to obserwujesz, to porównamy.
Ja na swoim 855 mam artefakty konturów na szybko poruszających się obiektach blisko obiektywu,albo na których jest skupiona ostrość. Czasem te artefakty to małe kwadraty czasem większe, ale dość często się pojawiają. Kombinowałem z różnymi ustawieniami obrazu dotyczącymi ruchu, ale niezbyt wiele to wnosi. Wyłączenie polepszaczy ruchu czy ustawienie ich na minimum tylko rozmywa ten ruch.
 

rafi22

Member
Witam.
Posiadam OLED 804 55-cali i też mam wrażenie, ze ostatnio obraz się pogorszył. Może nie są to takie jak wyżej napisane uwagi u mnie, ale z obrazem np. na sporcie jest coś nie tak (dziwna ostrość, biała poświata). To samo kiedyś było podczas meczu piłkarskiego w 4K. Mam wrażenie, że "problem" występuje albo go głównie widać na sporcie. Nie potrafię tego opisać. Poprosiłem KIKI o prawidłowe ustawienia obrazu, aby ustawić obraz i zobaczyć czy wszystko jest ok. Mam takie wrażenie, że z obrazem wystąpił problem po instalacji nowego oprogramowania lub instalacji konwertera unicable (było to w tym samym czasie).
 

rafi22

Member
Ogladam mecz Andora-Polska i niestety występuje poświata za zawodnikami polskimi, Ci co są dalej w tle. Występuje to zarówno na kanale TVP1 i Polsat Sport Premium. Coś podobnego widziałem na forum w uwagach o jakosci nowego telewizora Philips miniled. Czyżby Philips skopał oprogramowanie również w oled? Czy ktoś ma tak samo? Czy można zainstalować starsze oprogramowanie?
 

SDman

Banned
Ogladam mecz Andora-Polska i niestety występuje poświata za zawodnikami polskimi, Ci co są dalej w tle. Występuje to zarówno na kanale TVP1 i Polsat Sport Premium. Coś podobnego widziałem na forum w uwagach o jakosci nowego telewizora Philips miniled. Czyżby Philips skopał oprogramowanie również w oled? Czy ktoś ma tak samo? Czy można zainstalować starsze oprogramowanie?
Warto napisać co jest źródłem, czy taki sam materiał (lub podobny -piłkaN) z YT ustawionym w tryb 1080i też się tak dzieje ?
 

rafi22

Member
Wstawiłem zdjęcie zrobione wczoraj telefonem podczas oglądania meczu. Nie wiem na ile będzie widoczne, ale zobaczcie na zawodnika z numerem "23" i ta dziwną poświatę.

Mam antenę satelitarną ustawiona przez fachowca, konwerter unicable II rt inverto oraz dekoder 4k NC+. Wg mnie przez dekoder - obraz jest teraz gorszej jakości (kanały HD), 4K jest teraz ok, chodź był raz przypadek, że podczas meczu 4K tez była dziwna poświata i brak ostrości obrazu. Najgorzej jest podczas sportu - mecze piłkarskie (kanały HD). Próbowałem zmieniać kabel HDMI bez rezultatu. Spróbuje zmienić na lepszy kabel HDMI 2.1.
Na Netflix mam wrażenie że jest różnie, niektóre filmy ok, niektóre mam wrażenie że gorsze.
Niestety mam w domu jeden telewizor, więc nie mam jak teraz porównać. Planuje pod koniec roku zakup jakiegoś dobrego LCD 75 cali lub Oled 77.
 

Attachments

  • obraz_mecz.jpg
    obraz_mecz.jpg
    894,6 KB · Wyś: 59

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Z tego co tu widać to albo to wina podawanego sygnału (może antena, może dekoder, może kable), albo zredukowane lub wyłączone "polepszacze" i/lub "upłynniacze" obrazu.
Sprawdzałeś jak to wygląda z różnymi ustawieniami obrazu ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dokładnie, tak.
To nie jest wina telewizora a sygnału.
Podłącz Bluraya i sprawdzisz najlepiej jakość.
Będziesz miał punkt odniesienia.
 

SDman

Banned
Wstawiłem zdjęcie zrobione wczoraj telefonem podczas oglądania meczu. Nie wiem na ile będzie widoczne, ale zobaczcie na zawodnika z numerem "23" i ta dziwną poświatę.
.
Ten TV jest skalibrowany? Czy widziałeś kiedyś taki kolor murawy w naturze bo ja nigdy?
No chyba, że fotka kiepska.
 

rafi22

Member
Wcześniej nie było takich problemów. Teraz przeprowadziłem się do nowego domu. Kupiłem konwerter unicable II i instalator ustawił mi antenę. W tym czasie zainstalowałem tez nowe oprogramowanie od telewizora. W pierwsze kolejności kupię nowy porządny kabel HDMI aby wykluczyć kabel. Później spróbuje zamontować (jak będzie pogoda) stary konwerter. Jeżeli to nie pomoże poczekam na nowe oprogramowanie. Najgorzej będzie, jak "coś" będzie z instalacją w domu.
Telewizor nigdy nie był skalibrowany. Obraz był dla mnie tak dobry, więc nie czułem potrzeby.
 

maderos

Member
Bez reklam
Najlepszy test na płynność naszych tv to odcinek 4 "Squid game", tak od 38 minuty ;) . Dajcie znać jak u Was i czy odpalacie z wbudowanej apki czy z zewnętrznego źródła. ( Netflix )
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Wstawiłem zdjęcie zrobione wczoraj telefonem podczas oglądania meczu. Nie wiem na ile będzie widoczne, ale zobaczcie na zawodnika z numerem "23" i ta dziwną poświatę.

Mam antenę satelitarną ustawiona przez fachowca, konwerter unicable II rt inverto oraz dekoder 4k NC+. Wg mnie przez dekoder - obraz jest teraz gorszej jakości (kanały HD), 4K jest teraz ok, chodź był raz przypadek, że podczas meczu 4K tez była dziwna poświata i brak ostrości obrazu. Najgorzej jest podczas sportu - mecze piłkarskie (kanały HD). Próbowałem zmieniać kabel HDMI bez rezultatu. Spróbuje zmienić na lepszy kabel HDMI 2.1.
Na Netflix mam wrażenie że jest różnie, niektóre filmy ok, niektóre mam wrażenie że gorsze.
Niestety mam w domu jeden telewizor, więc nie mam jak teraz porównać. Planuje pod koniec roku zakup jakiegoś dobrego LCD 75 cali lub Oled 77.

Nie wiem na ile przekłamuje Twój aparat ale kolory na tym zdjęciu są masakrycznie przesterowane. Jakbyś ustawił tryb "żywy" lub podbił kolory na maxa. Najwyraźniej też zdjęcie jest poruszone. Widać to po podwójnych liniach (im wyżej obrazu tym większe przesunięcie). Zobacz chociażby na napis "POL" w lewym górnym rogu.
Efekt widoczny na zawodniku 23 (jesłi w rzeczywistości wygląda tak jak na zdjęciu), wskazuje na zbyt duże podbicie ostrości obrazu.

Może po przeprowadzce, podpiąłeś kabel dekodera pod inne gniazdo HDMI, gdzie miałeś nie skalibrowany lub źle ustawiony trub obrazu.
Przy okazji, jeżeli masz dekoder 4K to sprawdź jego menu, czy przestawił sobie rozdzielczość na 4k.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Wstawiłem zdjęcie zrobione wczoraj telefonem podczas oglądania meczu. Nie wiem na ile będzie widoczne, ale zobaczcie na zawodnika z numerem "23" i ta dziwną poświatę.

Mam antenę satelitarną ustawiona przez fachowca, konwerter unicable II rt inverto oraz dekoder 4k NC+. Wg mnie przez dekoder - obraz jest teraz gorszej jakości (kanały HD), 4K jest teraz ok, chodź był raz przypadek, że podczas meczu 4K tez była dziwna poświata i brak ostrości obrazu. Najgorzej jest podczas sportu - mecze piłkarskie (kanały HD). Próbowałem zmieniać kabel HDMI bez rezultatu. Spróbuje zmienić na lepszy kabel HDMI 2.1.
Na Netflix mam wrażenie że jest różnie, niektóre filmy ok, niektóre mam wrażenie że gorsze.
Niestety mam w domu jeden telewizor, więc nie mam jak teraz porównać. Planuje pod koniec roku zakup jakiegoś dobrego LCD 75 cali lub Oled 77.

Nie wiem na ile przekłamuje Twój aparat ale kolory na tym zdjęciu są masakrycznie przesterowane. Jakbyś ustawił tryb "żywy" lub podbił kolory na maxa. Najwyraźniej też zdjęcie jest poruszone. Widać to po podwójnych liniach (im wyżej obrazu tym większe przesunięcie). Zobacz chociażby na napis "POL" w lewym górnym rogu. No chyba, że Twój aparat zbyt długim czasem naświetlania złapał 2 klatki na raz. Ale wtedy nie sposób oceniać takie zdjęcie bo ma się ono nijak do rzeczywistości.
Efekt widoczny na zawodniku 23 (jesłi w rzeczywistości wygląda tak jak na zdjęciu), wskazuje na zbyt duże podbicie ostrości obrazu. Pobaw się też upłynniaczem w TV, może on coś bruździ.

Może po przeprowadzce, podpiąłeś kabel dekodera pod inne gniazdo HDMI, gdzie miałeś nie skalibrowany lub źle ustawiony tryb obrazu.
Przy okazji, sprawdź w menu Ultraboxa, czy przestawił sobie rozdzielczość na 4k.

Osobiście też mam Ultraboxa i testowałem OLEDa LG 55C11 i nie miałem takich problemów z rozmyciem krawędzi, jak na Twoim zdjęciu.

Acha, o ile masz zapewnioną minimalną potrzebną do działania jakość sygnału z anteny SAT, to dalsze jego poprawianie nawet w najmniejszy sposób nie zmieni jakości obrazu, który wychodzi z dekodera do TV. To nie analog, gdzie każdy dB był ważny. Tu jest przekaz cyfrowy i jak obraz jest to jest - już inny nie będzie a zabawa w wymianę anteny, jej ustawianie czy wymiana konwertera da Ci jedynie większą gwarancję działania w deszczowo-burzowe dni. Nic więcej.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Najlepszy test na płynność naszych tv to odcinek 4 "Squid game", tak od 38 minuty ;) . Dajcie znać jak u Was i czy odpalacie z wbudowanej apki czy z zewnętrznego źródła. ( Netflix )

Wszystko ok. Ustawienia DV ciemny, styl ruchu płynny. W innych trybach stylu ruchu to delikatnie mówiąc tak sobie. Jeżeli styl ruchu osobisty to PNM i PCM na max i jest ok.
Netflix z wbudowanej w tv apk .
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
U mnie na tym fragmencie serialu, wyraźnie widać drżenie (stutter) obrazu na każdym moim TV (mam120 Hz). Ewidentnie widać, że serial jest zrobiony w małej ilości klatek. Niewykluczone też, że ww. fragment został spowolniony, co jeszcze zmniejszyło ich ilość. Kolejna sprawa, że taki stutter widać dużo wyraźniej na każdym OLEDZIE niż na LCD. Wynika to ze specyfiki działania matrycy. Pod tym względem OLEDY wypadają słabo: https://www.rtings.com/tv/tests/motion/stutter (kliknij pod tabelą: "SHOW MORE (15/172) OF 337 TVS TESTED " aby zobaczyć całość wyników. Wszystkie OLEDY są na ostatnich miejscach testu stutter).

Jasne, że jak damy upłynniacz w TV na maxa, to dorobi on sobie pośrednie klatki wg własnego algorytmu ale na takim ustawieniu, w 99% przypadków, obraz jest nadpłynny (efekt opery mydlanej), wygląda sztucznie i bardzo źle się go ogląda.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
U mnie na tym fragmencie serialu, wyraźnie widać drżenie obrazu na każdym moim TV (mam120 Hz). Ewidentnie widać, że serial jest zrobiony w małej ilości klatek. Niewykluczone też, że ww. fragment został spowolniony, co jeszcze zmniejszyło ich ilośc. Jasne, że jak damy upłynniacz w TV na maxa, to dorobi on sobie pośrednie klatki wg własnego algorytmu ale na takim ustawieniu, w 99% przypadków, obraz jest nadpłynny (efekt opery mydlanej), wygląda sztucznie i bardzo źle się go ogląda.

Pełna zgoda. Wszystko zależy od jakości materiału, ustawień w tv wszelkich upłynniaczy i polepszaczy oraz możliwości obliczeniowych procesora.
 
Do góry