Kable HDMI

quasimodek

Member
Bez reklam
Jeszcze jedna nowinka, kabel ktory nam "mowi" jaki sygnal przepuszcza :) Bajerka, co? :D
Smart HDMI Cables Tell You If You're Getting an SD, HD, or 4K Signal
ku-xlarge.jpg

Dobrze, że mam wejście HDMI na froncie ampli, inaczej musiałbym zestaw luster na ścianie za ampli i TV montować żeby zobaczyć jaki sygnał leci. No chyba, że jest wersja obsługująca apkę na androidzie :) widziałbym wszystko na smartfonie przynajmniej :p
 

quasimodek

Member
Bez reklam
Czytałem, że w tych tanich i cienkich 0 lecą bez problemu bo są okrągłe, ale 1 lubią sobie czasem sztorcem stanąć i zablokować sygnał. Wtedy mamy do czynienia z degradacją obrazu a w najgorszym przypadku jego zanikiem. Trzeba wtedy kabel odłączyć i potrząsnąć, żeby się odetkał.
 

Rafal7

Banned
nie można zginac tanich kabli bo się na zgieciach korkuje i wtedy trzeba wypiac kabel dmuchać w końcówkę żeby go udróżnić. :D
 

tdx

New member
Bez reklam
I tak jak napisalem, Ty nie widziales roznicy ok ja to szanuje i nie neguje i prosze zebys to samo uczynil w stosunku do mojej osoby, gdyz kazdy z nas moze miec inne zdanie. I koncze rozmowe w tym aspekcie bo nikt z nas na druga strone nie przejdzie. Pozdrawiam.

Niestety nie za bardzo jestem w stanie to zrobić.
Każesz mi się zgodzić z Twoją opinią że" Ziemia jest płaska"
przecież codziennie Ty i Twoi koledzy budzicie się rano i widzicie że ziemia jest płaska a przecież wiecie co widzicie....

The Flat Earth Society
 

usurus

New member
To nie takie proste

Witajcie,

poświęciłem trochę wolnego czasu na przeszukiwanie internetu i powiem wam, że zaczynam nabierać wątpliwości czy na pewno jakość (cena) kabla nie ma wpływu na jakość obrazu. Przeczytałem ciekawe materiały na stronie National Instruments z których wynika, że protokół HDMI jest praktycznie pozbawiony korekcji błędów - jak pakiet przychodzi uszkodzony to nie ma problemu - wrzuca go na ekran. Nie napisali jednak słowem o kablach.
Lepszy staf znalazłem w materiałach CEDIA (Custom Electronic Design & Installation Association), zobaczcie sami w części "Physical Layer Problems"

h t t p : / / w w w .hdmi.org/CEDIA2011/6-QuantumData-CEDIA_Seminar_[Compatibility_Mode].pdf

w skrócie:
- Intra-pair skew – The loss within one of the TMDS pairs. Typically results for differential lengths of the twisted pair (HDMI jest skręcane ???)
- Dielectric loss – Distortion or “smear” of the signal due to attenuation of high frequencies.


(może wrócimy do technicznej dyskusji)

pozdrawiam
usurus
 

tdx

New member
Bez reklam
zaczynam nabierać wątpliwości czy na pewno jakość (cena) kabla nie ma wpływu na jakość obrazu.

Czytałem już kiedyś ten "poradnik instalatora", ze względu na użycie spliterów i extenderów pojawiają się nowe problemy (choć na niektórych samych kablach również) >> problemy z HDCP czy CEC

Zobacz że "czasami obraz ma różowy odcień" rozwiązaniem nie jest wymiana kabla tylko wymiana źródła (źródło nie czyta prawidłowo EDID)

itp itp....

Dropy, pojawiające się iskrzące pixele to mogą być spowodowane uszkodzeniem kabla hdmi, lub jego wadą.

Natomiast ja rozpatruje to w kategorii 2 kabli: taniego i drogiego ale oba działają poprawnie.
I teraz wiedząc coś o standardzie TMDS nie możliwa jest "lepsza jakość" [cokolwiek i jakkolwiek miała ona by być reprezentowana słownie >> (większa detaliczność ;], lepsze kolory, ostrość)] obrazu na droższym kablu, bo 0 i 1 to nie są informacje o obrazie.
 

usurus

New member
Witam,

zgadzam się, że przy małych odległościach w sprzyjającym środowisku elektromagnetycznym pewnie nie będzie żadnych różnic.
Weźmy jednak na warsztat słabej jakości długi kabel (sprawny) o słabym ekranowaniu w powietrzu roi się od drapieżnych pól elektromagnetycznych ;)

W powyższych materiałach pisali o tym, że kabel działa jak filtr dolnoprzepustowy - to tłumi wyższe fale harmoniczne z których składa się fala prostokątna. Skutek jest taki, że przebieg przestaje być prostokątny. Dodatkowo sygnał jest tłumiony na słabej jakości i cienkich przewodach. Zakłócenia elektromagnetyczne indukują w przewodniku dodatkowe składowe (ale pojechałem - wiem). Skutek może być taki, że przy niskim stosunku sygnału do szumu układ dekodujący nie będzie zawsze potrafił zinterpretować czy przyszło 0 czy 1. Pojawią się błędy...
 

tdx

New member
Bez reklam
Absolutnie masz rację... Natomiast cały czas piszesz o kiepskich kablach. jeśli pojawią się błędy to nie będzie to pogorszenie obrazu, to będzie ewidentne zakłócenie... A teraz weźmy super kablem z oknem 100% na ostatnim cm...

Jeśli nie pojawią się błędy sygnał jaki będzie? taki jak na wejściu?
czy idealny przewód jest w stanie poprawić obraz? jeśli tak to tylko napisz w jaki sposób?
 

usurus

New member
Nie, polepszenia nie może być - tutaj nie mam żadnych wątpliwości, jedyne co jest możliwe to mniejsza ilość błędów, tylko to można ugrać lepszym kablem.

Jednak to właśnie z tych błędów mogą powstawać cyfrowe zakłócenia:
macroblocking, pixelation, blurring, stuck or dropped video frames, audio clipping, LipSync.

Choinka, chciałem dać przykładowe zdjęcia, ale jeszcze nie mogę.
Fajnie to opisali na stronie National Instruments - artykuł "Picture Quality Analysis: Real-Time Measurements for Objective Video Quality"

Zdaje sobie sprawę, że najczęściej to będą subtelne błędy, których 90% użytkowników nie zauważy. Pewnie inżynierzy tworzący standard na to liczyli, nie wprowadzając bufora danych, który by pozwolił na ponowne pobranie uszkodzonych partii danych.

pozdrawiam
usurus
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
usurus ale oni piszą o interface HDMI a nie o kablach...

Kabel nie uczestniczy przecież w dekodowaniu czy skalowaniu obrazu...

Przecież masz napisane co oni testują
Engineers can generate and analyze a wide variety of video standards and formats for both analog and digital video to test devices such as set-top boxes, Blu-ray Disc players, mobile devices, and more.
 

usurus

New member
usurus ale oni piszą o interface HDMI a nie o kablach...

Kabel nie uczestniczy przecież w dekodowaniu czy skalowaniu obrazu...

Przecież masz napisane co oni testują
Engineers can generate and analyze a wide variety of video standards and formats for both analog and digital video to test devices such as set-top boxes, Blu-ray Disc players, mobile devices, and more.

Wszystko się zgadza, ale żeby przetestować np. odtwarzacz BD to trzeba z niego sygnał wyprowadzić kablem HDMI, więc testowany jest cały system. Wspomniałem o tym artykule tylko dlatego, że fajnie opisali rodzaje cyfrowych zakłóceń.

Kabel uczestniczy o tyle, że jest pośrednikiem między kodekiem a dekoderem. Kodowanie odbywa się wg algorytmu i nie generuje błędów. Zakodowany sygnał leci kablem i to co dotrze do dekodera jest dekodowane wg kolejnego algorytmu.
Skoro kodek i dekoder nie generują błędów same z siebie, to błędy muszą powstawać po drodze.

pozdrawiam
usurus
 

tdx

New member
Bez reklam
ale te zakłócenia właśnie są na poziome koder - dekoder
oni właśnie to testują...

If the decompression algorithm does not have a high correlation to the compression algorithm, then areas of defined edges can occur. This is also known as macroblocking

nie widzę tu winy kabla.

During decoding or scaling, high-frequency components can be lost, causing a loss in definition between edges, or blurring. This artifact causes the video signal to lose clarity or sharpness

jaka role w degradacji sygnału odgrywa tu kabel?

Picture Quality Analysis Scoring >> a tutaj?

To wszystko błędy na wyjściu sygnału... W całym tekście ani razu nie wspomniano o takim czynniku jak kabel.

Oni sprawdzają kompatybilność urządzeń pod względem standardu HDMI...
 
Ostatnia edycja:

usurus

New member
OK, przekonałeś mnie.

To może zrobimy podsumowanie, bo nic nowego już chyba nie wymyślimy.

Wg. mnie jakość kabla HDMI - jeśli tylko jest poprawnie wykonany i ekranowany (spełnia wszystkie wymagania standardu) nie ma wpływu na jakość wyświetlanego obrazu.

Co ty na to ?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To juz mamy podsumowanie, podsumowania. Watek mozna zamykac :)
Czy ktos jeszcze bedzie testowal cos?
Chyba ze ja sie skusze na czerwone kable od Sony, bo cos mnie korci zeby sobie takie sprawic.
Fikuśne takie, w sam raz zeby ozywic sprzet :)
 

tdx

New member
Bez reklam
armanig :) ja czekam jeszcze na test kabla hdmi od przemko77.
A czerwone sony jest kiepskie właśnie siedzę nad czerwonymi słuchawkami sony i powiem że słabo mi się robi :D
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Doleję oliwy do ognia .Na początek może test kabla HDMI angielskiej firmy Bridge BRV 102 (499/599zł odpowiednio 1,2 metry)

Zgodnie z najnowszymi standardami kabel obsługuje formaty 3D oraz rozdzielczość 4K x 2K (4096 x 2160 pikseli).
Wpadł mi kiedyś w ręce spory test porównawczy kabli HDMI. Jego wnioski brzmiały następująco: tylko długie, kilkumetrowe odcinki wyraźnie wpływają na obraz. W przypadku jedno i dwumetrowych wydawanie pieniędzy na firmowe kable jest czystym nonsensem. Piszący te słowa musiał mieć poważną wadę wzroku, skoro nie zauważył różnicy pomiędzy „darmowym” drutem dołączanym do odtwarzacza DVD a kablami pochodzącymi od renomowanych producentów. Ja niemiałem najmniejszych wątpliwości.
Pierwszą, uderzającą cechą angielskiego przewodu jest wyjątkowa przejrzystość. Jej efekt uboczny to szum widoczny w czasie odtwarzania słabiej wyprodukowanych płyt. Natomiast we wzorowych realizacjach potrafi uwypuklić ich zalety. Przykładem negatywnym niech będzie koncert Joe Bonamassy w Royal Albert Hall, wydany na płycie Blu-ray. Pod względem brzmienia wydawnictwo nie budzi zastrzeżeń, natomiast strona wizualna prezentuje poziom VHS. Szumy są tak duże, że po włączeniu pauzy czarne tło przypomina dziurawy parasol, a zatrzymane w kadrze ruchy bardziej kojarzą się z amatorskimi zdjęciami niż filmem w wysokiej rozdzielczości. Na drugim biegunie leżą „Gwiezdne wojny”, które choć na DVD, mogą stanowić wzorzec pod względem jakości obrazu. Spektakularną kosmiczną bitwę otwierającą trzecią część można oglądać wielokrotnie i za każdym razem odkryje się jakieś drobiazgi na dalekich planach. Czerń w wydaniu Bridge’a miała delikatnie granatowy odcień, a soczystość barw, gradacja detali i stabilność obrazu nie pozostawiały pola do krytyki.
Reasumując: warto wydać 500 zł tylko po to, by się przekonać, jak naprawdę wyglądają dobrze znane filmy.

(Mariusz Zwoliński ,kwiecień 2011r )

A teraz coś od siebie :



Przetestowałem dwa kable HDMI (Inakustik i zwykły kabel) postarałem sie to zrobić subiektywnie bez uprzedzeń ,przy pomocy blu-ray'a Sony i tunera Technisat (chociaż jego przydatnosć była raczej ograniczona), telewizora LG .Cały sprzęt był zasilany z jednego gniazdka (osobna linia z licznika ) ,a swoich obserwacji dokonywałem przez dwa dni ,kompletnie nie interesował mnie dźwięk ,budowa kabli oraz ich ewentualna trwałość Moje fefleksje

geometria obrazu ,podstawowe barwy ,ogólny balans kolorów obydwa kable OK

Oglądając koncert Mylene Farmer i patrząc się na jej twarz mam nieodparte wrażenie, że droższy kabel oddaje przekaz lepiej ,chodzi mi o srukturę samej skóry, pokazanie pewnej subtelności ,nie ma na to wpływu kąt ujęcia kamery ,ani kąt padania światła

Nie jestem do końca jestem przekonany w następującej kwestii - subiektywnego różnicowania bardzo zbliżonych odcieni barw , ***ch na obu kablach został przstawiony prawidłowo jest płynny i naturalny ,jednak w przypadku droższego kabla mam wrażenie, że ogląda się przyjemniej ,wszystko jest jakby bardziej swobodne trudno to zdefiniować .Całościowo droższy kabel wypdał lepiej nie dlatego, że coś zmienia całośc jest bardziej szlachetna , subtelna i finezyjna .Bardziej zwrwaca na siebie uwagę ,bardziej przyciąga wzrok - brzmi to może niedorzecznie ,ale tak jest . Nie żałuję wydanych pieniędzy - zostaję przy droższym kablu

Na koniec jeszcze jedna uwaga .Przy podłączeniu Technisata tanim kablem na ekranie pojawiły się bardzo delikatne poziome białe pasy ,nie jest to dokuczliwe bowiem trzeba się bardzo mocno wpatrzyć aby je zobaczyć .Najbardziej widoczne były w przypadku odcieni barw np brązowej ,szarej ,a zupełnie niewidoczne w przypadku czarnej ,co ciekawe przy podłączeniu do blu-raya nic takiego nie miało miejsca ,ale znowu podłączając Technisata droższym kablem obraz był bezbłędny .Nie wiem jaka jest tego przyczyna ,nie brałem kompletnie tego pod uwagę to tylko taka ciekawostka
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Bardzo Cię proszę zrób jeszcze raz ten test, ale teraz niech ktoś inny podmienia kable, a Ty odgaduj który jest podłączony ok?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie ma potrzeby powtarzania tego testu - to tak jakbym sobie nie wierzył .Jeżeli chcesz możesz sam sobie zrobić takie porównanie .Uważam (zresztą nie tylko ja) ,że w przypadku transmisji cyfrowej kabel MA ZNACZENIE
Podobna sytuacja jest w przypadku połączeń audio cyfrowym kablem coax .

Z mojej strony temat uważam za zamknięty
 
Do góry