Mini test konsumencki Dali Zensor 7, 1, Vocal i e-12F sub

jpatkows

New member
Witam wszystkich serdecznie,

Postanowiłem się podzielić wrażeniami i napisać kilka slow na temat mojego zestawu głośników. Jako, że sam dopiero co stałem przed wyborem zestawu głośników, wiem jak ważne są wrażenia i opinie rzeczywistych użytkowników :) Tego nigdy nie za dużo.

Jako, że to mają być tylko wrażenia, nie mam śmiałości nazwać tego testem, stąd mini-test.

Zestaw, który chciałem opisać to Dali Zensor HGL, czyli w kolorze białym. W skład zestawu wchodzą dwie kolumny podłogowe (Zensor 7), dwie kolumny podstawkowe (Zensor 1), kolumna centralna (Zensor Vokal) oraz subwoofer (E-12F SUB).

Kolumny są dostępne w kolorach czarnym, brązowym oraz wspomnianym białym. Nie będę ukrywał, że kolor miał duże znaczenie w ich wyborze.

Na początek kilka zdań jak kolumny są 'skonfigurowane'. Otóż pracują pod kontrolą amplitunera Denon AVR-1912, telewizor to Samsung UE46ES6800 (raczej nie wpływa na jakość dźwięku). Kolumny graja w salonie ok. 25m2 ale łączą się z półotwartą kuchnią, co daje łącznie około 35m2. Odległość 'odsłuchowa' od Zensorów 7 to około 2.5-3m.

Poniżej zdjęcia:

DSC_1757.JPG


DSC_1759.JPG


DSC_1761.JPG


DSC_1763.JPG


Są też zdjęcia bez maskownic:

DSC_1765.JPG


DSC_1771.JPG



DSC_1773.JPG


DSC_1774.JPG



Kupując i wybierając sprzęt kierowałem się też opiniami i wrażeniami z Forum :) Początkowo pomysł był na zestaw bez suba ale krótka rozmowa z osobami ogarniętymi w temacie utwierdziła mnie w przekonaniu że bez niego do kina ani rusz. Nie było się co zastanawiać, wziąłem wszystko :)

No to może parę słów na temat samych głośników. Paczki przyszły zapakowane po mistrzowsku, nie było chyba możliwości, żeby głośnikom coś się stało przy transporcie. Zakupiłem komplet od polskiego dystrybutora, z pełną gwarancją i papierami. Tutaj małe podziękowania dla blackninja, ale spokojnie, poświęcę mu cały akapit.
Muszę przyznać, że z wyjęciem głośników jest mały problem. Styropiany są dość niefortunnie umiejscowione, głośniki są ciężkie, jest jest łatwo. Nie ma jak złapać, żeby je wyjąć, do tego mocowania maskownic wydają się dość delikatne. Całe szczęście udało mi się je wyjąć bez strat.
Jakość wykonania jest pierwsza klasa. Nie jestem koneserem i nie widziałem/użytkowałem wielu głośników w życiu ale lepszych jeszcze nie widziałem. Jakość spasowania, kolorystyka, zero jakichkolwiek kantów. No wszystko poezja. Dodatkowym smaczkiem jest umiejscowienie zarówno Zensorów 7 jak i suba na aluminiowych (a może stalowych a tylko malowanych) podstawkach. Jest to bardzo ciekawy efekt wizualny. Kolumny wydają się unosić w powietrzu. Nie wiem jak to wpływa na dźwięk, nie odkręcałem tych podstawek, kolumny przychodzą zmontowane już z nimi.

DSC_1780.JPG


DSC_1784.JPG


DSC_1786.JPG



Oczywiście do każdej z kolumn jest komplet instrukcji, do suba i 7 gumowe nóżki i kolce, do Vokala gumowe nóżki a do 1 gumowe nóżki i takie jakby poliuretanowe dystanse do przyklejenia z tyłu, kiedy kolumna wisi. U mnie 1 wiszą, także zamontowałem (przykleiłem) te dystanse.

Zensory 7 i Vokal maja bass reflex z przodu, 1 z tyłu a sub z dołu :) Warto dodać, że Zensory 7 przychodzą jako para i jest głośnik prawy oraz lewy.

DSC_1789.JPG


DSC_1779.JPG


Może parę słów na temat samego dźwięku. Nie mam doświadczenia i nie wiem jak to opisać ale ciśnie mi się na język tylko: REWELACJA! 7 schodzą fajnie i nisko, pięknie gra środek i soprany. Praktycznie każda muzyka, jaką posiadam zaczęła nowe życie z tym zestawem głośników. Bardzo miło zaskoczyły mnie 1, doskonale dopełniają scenę, kiedy włączę np. tryb Multi Channel Stereo. Przy wcześniejszych głośnikach (Kenwood z serii 21st Century) było to nie do pomyślenia. O Vokalu czy subie sie nie wypowiem bo do muzyki ich nie używam. Niesamowita jest scena jaką budują te głośniki. Tylko 2 Zensory 7 powodują, że muzyka otacza mnie dookoła i nie potrzebuję włączać na siłę reszty głośników. No bomba!

Porównywałem je jedynie z Rubikonami RP-16 mk2. Zarówno ja jak i właściciel Rubikonów (pozdrawiam i dziękuję za wypożyczenie) zgodnie stwierdziliśmy, że w przypadku Dali jest lepiej :) Lepsza scena, wyraźniejszy dźwięk, niżej schodzą, ładniej syczą sopranami.

W kinie domowym jest doskonale, dźwięk jest wyraźny, słyszę nowe rzeczy w znanych mi filmach. 1 świetnie dopełniają scenę, Vokal przekazuje dialogi. Sub na połowie głośności, ściszony przez automatyczne ustawianie poziomów o -12dB powoduje, że czekam aż sąsiedzi zaczną do mnie walić w ściany, że zakłócam ciszę nocną. Jest naprawdę OK.

Ta szczegółowość głośników powoduje, że szukam teraz tylko i wyłącznie muzyki we FLACu, natomiast filmy i koncerty staram się odtwarzać w DTS-HD MA :) A nie jest łatwe znalezienie tego i dodatkowo filmy 'ważą' po 30GB.

Żeby tak nie tylko pisać o plusach warto dodać coś z minusów. Mam je miesiąc czasu i naprawdę dawno tak dobrze nie wydałem pieniędzy. Minusów będę szukać na siłę, bo takowych nie znajduję. Na razie nie podoba mi się tylko ich cena.

A skoro już o cenie. OGROMNE podziękowania dla kolegi blackninja, który nie tylko wyrównał najlepszą cenę na rynku ale dołożył do tego jeszcze gratisową przesyłkę pobraniową. Do tego wszystko legalnie, z gwarancją i od polskiego dystrybutora. Dodam tylko, że ta najtańsza oferta rynkowa była ze sklepu, który sprowadza towar z zagranicy a nie od HORNa. Do tego sprzęt zamówiłem u Tomasza we wtorek wieczorem a w piątek już się nim cieszyłem. No po prostu rewelacja, na pewno przy następnych zakupach nie zapomnę o Tobie! Jeszcze raz serdecznie dziękuję!

Reasumując, jakbym miał cofnąć czas i jeszcze raz zrobić te zakupy to bym nic nie zmienił. A to nie zdarza mi się zawsze i jest chyba najlepszą rekomendacją i podsumowaniem tego mini-testu. :D

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam!
 

tomi1907

New member
A jak to z basem wygląda u ciebie w trybie stereo masz może jakiś filmik nakręcony? Juz prawie miałem zamawiać klipsch rf-52 ale te twoje white dali mnie urzekły
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
tomi1907,
Mimo, ze muzyka z Zensorów nie trafiła w moje gusta, to i tak twierdze, ze są to udane kolumny i stawiajac na szali RF-52 bralbym Zensor 7. Warto to przemysleć.
A co da Ci filmik nagrywany malenkim mikrofonem w czymkolwiek? Watpie by kolega jpatkows dysponowal studiem nagraniowym by prawidlowo nagrac, zremasterowc i puscic w swiat. Takich filmikow na YouTube jest pelno. Podekscytowani mlodociani nowi wlasciciele nagrywają kamera swoje sytemy w akcji i do czego to prowadzi? Czy na tej podstawie da sie cos powiedzic o jakosci dziweku, ktory wydobywa się z oryginalu? Kopletnie nie. Akurat zarowno Klipsch RF jak i Dali Zensor mozna znaleźć w popularnych marketach, poprostu wybierz się na odsluch i porownaj. Tylko w ten sposob odpowiesz sobie na pytanie co bardziej ci odpowiada.

jpatkows
Gratulacje, bardzo mi sie podobają białe zestawy :) Dodatkowo przyjemne i wygodne gniazdko (na poddaszu?).

U mnie tez gra komplet bialych Dali. Mam tylko dwa malenkie zastrzezenia:
1) Dlaczego telewizora nie udalo się powiesic na srodku? Jest przesuniety nieco w prawo. Czy cos biegnie w tej sciance?
2) Satelity nie są najszczesliwiej powieszone. Siedzac na kanapie jestes za efektami, a powinienes byc w ich srodku. Czy nielepiej byloby uzyc uchwytow sicennych i skierowac tylne monitory w strone ucha? Dodatkowo one mają otwor BR z tylu. Dalo by im to poodychac.

Pozdrawiam
PS. Widze, ze Denon ma nawet takie samo menu co Marantz ;)
PPS. Sprobuj poprosic admina o przeniesienie Tych postów do działu "Nasze zestawy". Tam też na pewno zestawik zdobędzie uznanie, a moze obejrzy go wieksza czesc forumowiczów.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Krzysztof mnie tu wyprzedzil, ale co Ci da filmik kolego tomi1907? Pamietam jak ktorys z uzytkownikow YT nakrecil filmik z odsluchu swojego przyzwoitego zestawu KD i wyskoczylo sporo osob do pisania komentarzy, a te byly przesmieszne, od tekstow pokroju "slabe te kolumny bo basu nie slychac" do "mialem je kupic ale teraz nie wiem bo slysze ze nieczysto graja". Rece opadaja.

Wracajac do tematu. Bardzo fajnie to wyglada a biale pudla daja rade, ale az prosi sie o nowa szafke pod tv i bedzie jeszcze lepiej :)
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Jak nie ma? Jedna na półce druga na choince.
A tak na poważnie to jedna może być na półce, a druga gdy zniknie choinka to w to miejsce na jakimś standzie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tylko zapomniales ze kolega ma juz ladnie zatynkowane kable, no chyba ze na kablach wystajacych zrobi kinkiety :)
Byc moze tez sa tam gotowe gniazda z terminalami, tak czy inaczej ja bym dorzucil obrotowe uchwyty, pelno tego na allegro wiec nie ma tragedi.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

jpatkows

New member
Dziekuje za wszystkie opinie i w ogole za zainteresowanie minitestem :)

Telewizor jest rzeczywiscie przesuniety o pare cm w prawo, nie ogarnalem dobrze mierzenia mocowania uchwytu (jest uchylny i obrotowy i mocowanie na scianie nie jest dokladnie w polowie telewizora). Za to sam uchwyt jest dokladnie na srodeczku sciany zamontowany ;)

Co do szafki, jest to ostatnia rzecz do zakupienia i rzeczywiscie ta jest juz stara, zona sie ucieszyla jak przeczytalem jej Wasze komentarze :) Aczkolwiek ja ja bardzo lubie i w ogole mi nie przeszkadza.

Kolega pytal o Klipsche i Zensory/nagranie filmu. Rowniez przychylam sie do opinii ze nagranie takowego filmu nic nie da, przeciez mikrofon nic wiarygodnego nie przekaze. Ja nie slyszalem Klipschow, moge tylko powiedziec ze bas w Zensorach mi bardzo odpowiada, co nie oznacza ze jest zabijajacy i przytlaczajacy. Jest taki jak powinien byc, gdzies mi sie obilo o uszy, ze Klipsche graja mocno basowo ale to niech sie wypowie ktos kto to slyszal/porownywal.

No i ostatnia sprawa, umiejscowienie tylnych glosnikow. Zdaje sobie sprawe, ze nie wyglada to dobrze ale tutaj moze pare osob zaskocze, w ogole to nie przeszkadza w odbiorze filmow. Ostatnio testowalem poczatkowa scene z filmu Drive (polecam jak ktos jeszcze nie widzial) gdzie slychac helikopter policyjny przelatujacy dookola glownego bohatera siedzacego w samochodze. No wrazenie jest dokladnie takie, ze on przelatuje od lewego tylu, przez prawy tyl, prawy przod i konczy na lewym przodzie. Doceniam Wasze uwagi ale takie ulozenie mi pasuje, dobrze wyglada (nie lubie statywow ze sciany) i działa. Dodatkowo, tak ustawione kolumny w trybie Multi Channel Stereo dobrze mi graja do kuchni, ktora jest po drugiej stronie sciany, na ktorej wisi telewizor.
 

amonart

New member
Witam Wszystkich i również gratuluję zakupu. Zestaw bardzo ładnie się prezentuje. Cieszy mnie fakt, że Twoje odczucia, co do odsłuchu to rewelacja, tym bardziej, że wiele osób „wiesza psy” na Denonie 1912. Twoja opinia/test jest dla mnie o tyle istotna, że posiadam dokładnie taki sam amplituner a teraz zastanawiam się nad zakupem zensorów 7 (5.1). Ale póki co czytam, czytam i czytam ;) ... Pozdrawiam i najlepszego w Nowym Roku – dużo radochy z udanego zakupu!
 

tomi1907

New member
Ciekawe jak by zagrały same fronty z Denonem avr2113. aha i jeszcze jedno masz je w tej wersji HGL i czy korbusy tez sa na wysoki połysk czy tylko przody frontowych głosników?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Właśnie mankamentem Zenzorów z wersjach High Gloss jest tylko front na wysoki połysk. Boki sa matowe i wyglądają troche plastikowo w moim odczuciu. Nie wiem czy kojarzysz Canton GLE w wersji biały-mocca. Tak samo. Ciekawe, ze Horn opisuje je jako White HGL, natomiast Dali jako White Vinyl ;) No chyba, ze jest juz nowa wersja i Zensory są teraz w całości High Gloss.
 
Ostatnia edycja:

Assassin666

New member
Również posiadam 1912 i jestem z niego bardzo zadowolony. Tyle że Dali Zensor grały za ciepło jak na mój gust z tym AVR. Wybrałem MA BX6 i jest git :)

@jpatkows
oczywiście gratuluję udanego zakupu :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

jpatkows

New member
Lakierowane na wysoki polysk sa tylko fronty ale uwazam, ze to wcale nie wyglada gorzej. Mi sie podoba :) A Dali wszystkie kolory nazywa Vinyl (czarny, brazowy i bialy).

BX6 tez mi chodzily po glowie ale nie ukrywam, ze dla mnie bardzo wazny jest wyglad glosnikow. A Zensory podobaly mi sie najbardziej.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Aranżacja bardzo dobra, można trochę pokombinować z tylnymi ale przy efektach ampli złe skierowanie sobie wyrówna.
No i widzę pozostałości po kinie kenwooda, wyprzedzili tym modelem rynek, chyba nawet za bardzo :)
 

amonart

New member
Również posiadam 1912 i jestem z niego bardzo zadowolony. Tyle że Dali Zensor grały za ciepło jak na mój gust z tym AVR. Wybrałem MA BX6 i jest git :)

@jpatkows
oczywiście gratuluję udanego zakupu :)

Witam, co masz na myśli pisząc, że zensory grały za ciepło? Rozumiem, że chodzi o odsłuch muzyki nie kina? Jaka rodzaj muzyki.
 

Assassin666

New member
Ciepły tzn pozbawiony pazura, mało agresywny z wyeksponowanymi przesadnie tonami średnimi i (w mniejszym stopniu) wysokimi. Tak chodzi o odsłuch muzyki - pop/rock/metal.
 

szmulik

New member
Tylne kolumny są źle ustawione.Dużo lepszy efekt będzie jak będą z boku a nie z tyłu.

Właśnie się zastanawiam jak powiesić swoje. Na instrukcji do Kolumn jako prawidłowe jest pokazane właśnie takie ustawienie jak ma Kolega. ustawienie pod skosem jest przekreślone jako nieprawidłowe.

Natomiast na stronie dolby jest pokazane aby kolumny ustawić pod skosem albo prostopadle do słuchacza.

W tym przypadku jestem bardziej zdecydowany powieść głośniki na ścianie tak jak ma kolega, i zaleca producent.

Co o tym myślicie?

Przy okazji wiadomo że długość kabli do głośnika prawego i lewego powinna być taka sama.
A czy długość kabli między do głośników przednich i tylnich może się różnić?

pozdrawiam
 
Do góry