SONY CX690 vs PANASONIC SD909

pietrynaaa

New member
Witam wszystkich forumowiczów
Chcę kupić kamerę- limit max ok 4 tyś
W kręgu zainteresowanie JEST SONY CX690 oraz PANASONIC SD909

Proszę o opinię, którą wybrać. Nigdzie nie udało mi się doczytać czy SONY ma nagrywanie sekwencyjne ELAPSE TIME- panasonic ma. Brak również danych czy kamery mają płynne nagrywanie w zwolnionym tempie- cx550 miał obie funkcje. SD707 miał bardzo duże szumy w słabym świetle. Starszy model CX550 miał dużo lepszą stabilizację niż 707- ciekawe jak jest w modelach na 2011.

Wszelkie opinie mile widziane. Za kilka miesięcy będę mieś synka i chciałbym mieć pamiątki w super jakości. Mile widziane linki i testy
 

pietrynaaa

New member
Kupiłem PANASONICA SD707 fantastyczny. Stabilizacja powiedzmy że w 80% jestem zadowolony. Kamera jest mała i kiedy używam zoomu to niestety trzeba przesunąć rękę żeby wygodnie palcami obsłużyć przełącznik przybliżenia i wtedy stabilizacja powinna lepiej działać. Bateria niby na godzinę ciągłego nagrywania, ale biorąc pod uwagę komfort 3.5` wyświetlacza jest ok. Jak dla domowych potrzeb to godzina wystarczy. Z zamiennikami akumulatora będzie zapewne jak w przypadku SD700 - 2-3 miesiące i będą zamienniki.

35mm jest wystarczające. Sony chwali się że ma 30 czy nawet 26 ale po włączeniu aktywnej stabilizacji zmniejsza się to do 35 mm. Jasność 1.5f jest fantastyczna.

SD900 vs SD700 miałem możliwość przetestować obie- poziom szumów w sd900 jest o wiele mniejszy niż w sd700. Film w nocy jest również zadowalający. Wystarczy niewielkie źródło światła i filmy są mega- klimatyczne.

Jakość zdjęć - no nie jest to lustro ale do oglądania na TV-LED 46` lepiej mi nie trzeba. Choć przy zdjęciach brakuje szerokiego kąta. Normalnie używam lustra 18mm, więc te 35 mm przy krajobrazach i w pomieszczeniach to troszkę za mało. Przy zdjęciach portretowych i makro niema to znaczenia. Lampa błyskowa doświetla optymalnie w odległości 1-2 metry.

Karta pamięci 32 GB SDHC CLASS 10- transcend 170 zł- na tym zmieszczę 1080p przy ok 17 Mbit/sek Jakość bardzo dobra - szkoda tego kompresować. Przy 28 Mbit/s w dobrym świetle JAKOŚĆ ŻYLETA !!

Ogólnie kamera fantastyczna, a co dla mnie ważne mieści się do kieszeni kurtki:) Nie trzeba nosić pokrowca Bardzo poręczna.

Wizjera optycznego jeszcze nie używałem, nawet w dużym słońcu wolę używać wyświetlacza. Jest to dla mnie o wiele wygodniejsze.

Wentylator- chłodzenie kamery zostało poprawione - nagrywając w cichym miejscu nie słychać buczącego wentylatora jak w s700

Kamera jest SUPER - POLECAM
 

marder

Member
Kupiłem PANASONICA SD707 fantastyczny. Stabilizacja powiedzmy że w 80% jestem zadowolony. Kamera jest mała i kiedy używam zoomu to niestety trzeba przesunąć rękę żeby wygodnie palcami obsłużyć przełącznik przybliżenia i wtedy stabilizacja powinna lepiej działać. Bateria niby na godzinę ciągłego nagrywania, ale biorąc pod uwagę komfort 3.5` wyświetlacza jest ok. Jak dla domowych potrzeb to godzina wystarczy. Z zamiennikami akumulatora będzie zapewne jak w przypadku SD700 - 2-3 miesiące i będą zamienniki.

35mm jest wystarczające. Sony chwali się że ma 30 czy nawet 26 ale po włączeniu aktywnej stabilizacji zmniejsza się to do 35 mm. Jasność 1.5f jest fantastyczna.

SD900 vs SD700 miałem możliwość przetestować obie- poziom szumów w sd900 jest o wiele mniejszy niż w sd700. Film w nocy jest również zadowalający. Wystarczy niewielkie źródło światła i filmy są mega- klimatyczne.

Jakość zdjęć - no nie jest to lustro ale do oglądania na TV-LED 46` lepiej mi nie trzeba. Choć przy zdjęciach brakuje szerokiego kąta. Normalnie używam lustra 18mm, więc te 35 mm przy krajobrazach i w pomieszczeniach to troszkę za mało. Przy zdjęciach portretowych i makro niema to znaczenia. Lampa błyskowa doświetla optymalnie w odległości 1-2 metry.

Karta pamięci 32 GB SDHC CLASS 10- transcend 170 zł- na tym zmieszczę 1080p przy ok 17 Mbit/sek Jakość bardzo dobra - szkoda tego kompresować. Przy 28 Mbit/s w dobrym świetle JAKOŚĆ ŻYLETA !!

Ogólnie kamera fantastyczna, a co dla mnie ważne mieści się do kieszeni kurtki:) Nie trzeba nosić pokrowca Bardzo poręczna.

Wizjera optycznego jeszcze nie używałem, nawet w dużym słońcu wolę używać wyświetlacza. Jest to dla mnie o wiele wygodniejsze.

Wentylator- chłodzenie kamery zostało poprawione - nagrywając w cichym miejscu nie słychać buczącego wentylatora jak w s700

Kamera jest SUPER - POLECAM

Z Twojego postu wynika, że kupiłeś sd900/sd909, a nie sd707 :).
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
piszesz o kiepskiej stabilizacji a później ją kupujesz, dziwne.
Piszesz że dobrze nagrywa wieczorem 700 a to mało prawdopodobne, bo minusy jej to slaba stabilizacja, głupi wiatrak za jakiś czas będzie wył i słabo daje sobie rade w słabym oświetleniu.
 

pietrynaaa

New member
SPROSTOWANIE- pomysłka, kupiłem SD909

STABILIZACJIA- Przed zakupem testowałem stabilizację w sd707 oraz w cx550. Panasonic nie powalił mnie na kolana. Jakość nagrania była fantastyczna i była ona kluczowa przy wyborze kamery. Wybór słabszej stabilizacji kosztem lepszej jakości to mój kompromis. Po nagraniu kilku godzin filmu jednoznacznie stwierdzam, że jestem zadowolony z podjętej decyzji. Stabilizacja w sd909 działa dużo lepiej niż w sd707.

FILMOWANIE W NOCY- testowałem sd707 w ciemnym pokoju. Otwarzany film miał wysoki poziom szumów - oglądanie ziarnistego filmu nie dawało przyjemności. Przeczytałem, że Panasnic zredukował szumy- postanowiłem zaryzykować z zakupem nowego modelu. Kolejny raz okazało się że sd909 został udoskonalony względem poprzednika. Ziarno jest, ale praktycznie niezauważalne. Filmy generalnie nagrywam w dzień, a w nocy z założenia śpię. Do nagrywania wieczorem przy niewielkim oświetleniu kamera radzi sobie barzo dobrze. Jeżeli chcesz filmować w nocy to rekomenduję zakup noktowizora.

WIATRAK - po podłączeniu kamery do TV - dźwięk przez głośniki DENONa - nikt z widzów nie słyszał wiatraka. Specjalnie nagrywałem sceny również w cichym pokoju- problem buczącego wenylatora został wyeliminowany.


PODSUMOWANIE- są na rynku kamery lepsze- ale droższe i większe. Ja z Panasonica jestem bardzo zadowolony. Stosunek ceny do jakości, oraz jej wielkość są dla mnie ok. Matryce mogłyby być większe, ale pojawiłby się problem z lustrzanek- szybko by się nagrzewały co wyklucza długie filmowanie oraz duży pobór prądu.

Jestem wybrednym użytkownikem, mimo tego kamera spełnia moje oczekiwania. W kwestii szerokiego kąta 35mm do codziennego użytko jest wystarczające. Jeszcze o baterii- jeżeli ktoś zamierza fimować wesela to niezastąpiany jest battery pack. Do domowego użytku zupełnie wystarczy.
 

kuba(L)

New member
Także przymierzam się do zakupu SD900 bądź SD909
Mam pytanko do kart jakie obsługuje ta kamera.
Czy jeżeli chcę nagrywać 1080p 28 Mbit/s to muszę kupić kartę z zapisem maks większym niż 28 Mbit/s ?? Zauważyłem że większość kart SDHC ma zapis tak do 24-27 Mbit/s Czy to znaczy że jeżeli będę chciał na takiej karcie nagrać materiał w najwyższej jakości to film nie nadąży się zapisywać na karcie ?? Jaką kartę polecicie 16GB żeby nie było problemu, nie za drogą.
Aha no i ile minut zmieszczę w 1080p 28 Mbit/s na takiej karcie 16GB około ?

Aha i jeszcze istotna sprawa. Zbieram się do zakupu statywu z pilotem. Zauważyłem, że kamera posiada złączę AV czy to znaczy, że będzie współpracować ze statywem sony vct-80av ??
 
Ostatnia edycja:

pietrynaaa

New member
Także przymierzam się do zakupu SD900 bądź SD909
Mam pytanko do kart jakie obsługuje ta kamera.
Czy jeżeli chcę nagrywać 1080p 28 Mbit/s to muszę kupić kartę z zapisem maks większym niż 28 Mbit/s ?? Zauważyłem że większość kart SDHC ma zapis tak do 24-27 Mbit/s Czy to znaczy że jeżeli będę chciał na takiej karcie nagrać materiał w najwyższej jakości to film nie nadąży się zapisywać na karcie ?? Jaką kartę polecicie 16GB żeby nie było problemu, nie za drogą.
Aha no i ile minut zmieszczę w 1080p 28 Mbit/s na takiej karcie 16GB około ?

Aha i jeszcze istotna sprawa. Zbieram się do zakupu statywu z pilotem. Zauważyłem, że kamera posiada złączę AV czy to znaczy, że będzie współpracować ze statywem sony vct-80av ??


Witam
Pamiętaj, że 8 Mbits/s (1 MB/s)
Kamera zapisuje 28 Mbits/s - czyli 3,5 MB/s

Na karcie 16GB- nagrasz ok 1h 15 min w 50p, przy 32 GB ok 2,5 h

Ja kupiłem taką kartę : SDHC 32GB Class 10 ULTIMATE - Karta ma transfer do 20 MB/s - czyli do 160 Mbits/s

Wniosek - class 10 jest na wyrost, lepiej więcej 64GBZnajomy, który profesjonalnie zajmuje się filmowanie PANASONIKIEM HMC 151- używa kart CLASS 4 i CLASS 6 :)

Jeszcze podpowiedź - sprawdź czy procesor Ci obsłuży filmy w najlepszej jakości. Ja mam lapka LENOVO Y530 i 50p się tnie przy odtwarzaniu :)
 

kuba(L)

New member
O to mi chodziło !! Dzięki wielkie ;]
A o statywie ktoś coś wie ?? Może znacie jakiś inny statyw z pilotem, który lepiej się nada ??
Aha i jest jeszcze kwestia mikrofonu. Panasonic w przeciwieństwie do Sony nie posiada wielu akcesoriów. Ktoś może mi polecić jakiś dobry nie drogi mikrofon do tej kamerki ?? Bywa tak że nagrywam spotkania rodzinne także czystość dźwięku jest dla mnie bardzo ważna. Zależy mi na mikrofonie ze sporym zasięgiem.
 

pietrynaaa

New member
Kup kamerę i przetestuj stabilizację i mikrofon. Jeżeli stwierdzisz, że Ci to nie wystarcza to wtedy dokupisz akcesoria. Jak dla mnie jest ok. Statyw mam ale nie użyłem go jeszcze ani razu. Kupiłem go z myślą o nagrywaniu poklatkowym. Kamera ma tak kompaktowe wymiary, że dokładanie do niej mikrofonu mija się z celem. Idąc na spacer nie wyobrażam sobie targać statywu, kamera do kieszeni kurtki i jest ok
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
jaka roznica jest miedzy SD900 bądź SD909?

mozesz zamiescic pare sampli zrodlo, chetnie zerkne, bo SD700 byla bardzo slaba ze stabilizacja jak i przy slabym oswietleniu

minus nie widze 30p a do blu-ray by bylo w sam raz

kwestia statywu sony tez mnie interesuje bo mam taki, a to swietny statyw, dajcie znac

rozmawialem z panasonic i mi powiedzieli ze nie ma jeszcze w sprzedazy, kupiles w sklepie?
 
Ostatnia edycja:

kuba(L)

New member
Nie ma w sklepie ?? Mówisz o kamerze ?
Na skapiec.pl pokazuję już 7 ofert ;]
No chyba, że to jakieś buble :]

Jest sens dzwonić do Panasonica z pytaniem o statyw Sony ? Panasonic nie ma żadnego statywu z pilotem w ofercie więc powinni polecić coś konkurencyjnego ;]
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
mowie ze panas oficjalnie nie m tak twierdzi panasonic, tak samo bylo rok temu, az ze w necie znalazles o niczym nie swiadczy, bo moze byc np w niemczech juz w sprzedazy,

co do statywu nie ma co dzwonic, nie wiem jaki jest port w sd900, ale wystrczy statyw zabrac do sklepu i sprawdzic, albo umowic sie z kims kto ma kamere badz statyw.
 

kuba(L)

New member
No to Seba zadanie dla Ciebie ;]
Ja nie będę kupował statywu, żeby zabrać go do sklepu by sprawdzić czy działa ;]
Co jak się okaże, że nie będę oddawać ?
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
jak nie ma w sklepie to jak mam sprawdzic?

ja kamery nie kupuje z ciekawosci, jak gdzies bedzie taka mozliwosc to sprawdze, ale ze zdjecia widzialem ze troche jest inny wtyk - tak mi sie wydaje, podeslij fotke tego wtyku w kamerze
 

kuba(L)

New member
Właśnie pietrynaaa jak możesz podeślij fotkę tego złącza.
Seba ale czy czasem złącze AV nie jest standardowe ?

A co do sprawdzenia statywu myślałem o wcześniejszym modelu powiedzmy SD800 myśle, że jak z tamtą będzie działa to i z SD900/SD909 powinien
 

kuba(L)

New member
Sprawa tyczyła się statywu, a napisałem że jeżeli współpracowałby on z kamerą SD800 to z nowymi modelami SD900 bądź SD909 też nie powinno być problemu ;]

O to mi chodziło. Także jak masz do dyspozycji ten statyw Sony to możesz spróbować sprawdzić na niższych modelach panasonica ze złączem AV
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
hm mam jezdzic ze statywem po sklepach, raczej mi sie nie chce, chyba ze jestes piekna brunetka, bez obrazy ale to nie jest wygodne chodzenie z akim duzym statywem po sklepach i proszenie sie, ja nie kupuje nie mam interesu w tym, statyw moge udostepnic nie ma problemu ale nie mam amiaru jezdzic po sklepach. Chyba za duzo oczekujesz.
Mnie interesuja z ciekawosci roznice miedzy 900 a 909 a caly czas cos innego piszesz, nie nabijajmy niepotrzebnych postow.
Myslisz ze w sklepach sa tacy fajni sprzedawcy ze mi dadza kamere zebym sprawdzil? Po natepne jak sprawdzic skoro ich nie ma w sklepie, a skapiec itd mnie nie interesuja.
jak bede gdzies i akurat bede mial statyw w bagazniku to sprawdze, ale wyobraz sobie ze ja z nim nie jezdze wszedzie, a kamery nie kupuje bo mam, wsyscy sie prosza zeby cos dla nich zrobic, a od siebie nic nie daja.

Zapraszam do siebie z kamera, udostepne statyw, ale nie mow mi zebych marnowal czas i benzyne.
 
Do góry