Zmiana kolumn do KD - porada

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam. Mam na szybko takie pytanie. Mój metraż to 15 mkw, 90% to filmy ale jak już słucham muzyki to też lubię jak jest dobry dźwięk. Mój zestaw to Onkyo 608 + Jamo s606. W kinie jest ok, w muzyce oczekiwałbym czegoś lepszego tzn. trochę potrafi zadudnić i bas jest słabo kontrolowany. Mówi się że kolumny powinny mieć przestrzeń, więc na próbę wystawiłem je na środek pokoju i efekt wcale nie był lepszy. Czy zmiana samych kolumn a pozostawienie tego ampli coś by zmieniło? Jak większość z nas mam ograniczony budżet i nie chciałbym zainwestować w nowe kolumny a efekt by pozostał jak teraz. Wiem że bass też potrzebuje trochę przestrzeni aby miał się gdzie rozejść. Jak na razie myślałem nad Klipsch F1, Klipsch RF 52, MA M4. Przyznam że wizualnie najbardziej przypadają do gustu Klipsch RF 52, no i ta dynamika:) Tylko właśnie jest problem że ampli na razie nie zmienię a nie wiem czy w muzyce będzie duża poprawa z nowymi kolumnami? Wiem że ktoś napisze żeby odsłuchać, ale co mi da jak koleś mi podłączy pod inny ampli , bo wątpię żeby miał na stanie 608 i w sali odsłuchowej ok 30 mkw która jest wygłuszona, jak przyniosę do domu i może się okazać lipa. Czy może ktoś ma w/w zestawy z Onkyo 608/609? Lubię w muzyce szybki i precyzyjny bass, o lekko ciepłej barwie, oraz detaliczną i klarowną górę tworzącą przestrzeń.
 

Lexus

New member
Przed zakupem mojego kina odsłuchiwałem Klipscha Rf-52 Klipscha F-1 jamo s608 i jbl studo 180 z deonem 1911 któego to zakupiłem oraz onkyo 608
Więc sprawa wygląda tak Klipsch rf-52 i jbl studio klipsch f1 i później daleeeeko jamo, mówię tu oczywiście o muzyce :) na obu amplitunerach seria reference grała pięknie, i gra nadal ale już w moim domu.
Basu będziesz miał bardzo dużo, w dodatku bardzo dobrego i mięsistego.
JA mam w 20m2 i mi starcza a też lubię nisko schodzące kolumny.
Wiec poprawę w muzyce będziesz miał jak na moje ucho bardzo dużą.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No właśnie , zależy jakie masz doświadczenie muzyczne. Jamo nadają się w klasie budżetowej do kina extra ale do potrzeb muzyki musisz sięgać zupełnie inaczej. Teraz zależy w co uderzasz ale modele JBL Studio czy Dali Concept zagrają zdecydowanie lepiej. Chociaż stricte do muzyki czeka Cię dokupienia wzmacniacza i będzie suuuuuper.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ze wzmacniaczem by było najlepiej, ale warunki mieszkaniowe mi to uniemożliwiają ( brak miejsca na drugi zestaw do stereo), więc muszę iść na kompromis. Co do kolumn Dali Concept to słyszałem że z basem u nich kiepsko, a znowu JBL to kolumny z dużą ilością basu ale niezbyt dobrej jakości i wybijającego się nad górą pasma? A co z kolumn w podobnym budżecie byście mogli polecić?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Klipsch tez ma duzo basu i gory, JBL zalezy od modelu. Utarla sie taka opinia ze JBL to masa basu i gory a srodek gdzies schowany. Dali C6 maja bas szybki i krotki i jest go malo, za to reszta pasma wmiare ladnie wybrzmiewa, zalezy co sie komu podoba. Musisz sie wybrac na odsluch i bedziesz mial porownanie jak graja poszczegolne kolumny. Kolega zakladal kiedys Onkyo 608 z JBL E80 i jest bardzo zadowolony.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A jak jest Panowie z ustawieniem Klipsch RF 52? Bo są one o 3cm dłuższe od moich Jamo, a posiadają tylny bassreflex. Czy są one równie problematyczne?
 

don111

Banned
Dali bym nie odrzucał, na takim metrażu będzie dobrze z basem, inne kolumny warte przesłuchania to Monitor Audio MR4, Oli Roth 30, Klipsch RF52
wszystkie brzmią inaczej, zależy jakie masz preferencje... Klipsch RF są bardzo dobre, powinny mieć razem z Roth najlepszy bas z tej czwórki, ale też nie są to "bezpieczne" kolumny, tzn nie dla każdego, jeśli ktoś nie lubi ostrej góry to odradzam taki zakup w ciemno
 

Lexus

New member
Zawsze może sobie odsłuchać.Ja nie odczuwam jakiejś ostrej góry w moich rfach.
Mają tylny bas reflex, ale 20-30cm od ściany wystarczy.
Odsłuchiwałem wiele zestawów i jak dla mnie klipsch pod twoje preferencje będzie pasował :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
W KD dali nie beda mialy basu, sub obowiazkowy jak dla mnie. Zalezy jakie brzmienie lubisz, onkyo jest dosc jasno grajacym amp. w polaczeniu z Dali moze nie grac rewelacyjnie ale to tylko moje przypuszczenia. Kolega ma 15m2 wiec zapewne zabardzo nie ma gdzie rozstawiac i kombinowac z ustawieniem kolumn wiec tylny b.reflex moze okazac sie problematyczny chyba ze wygospodarowales miejsce na kolumny i nie musza stac na samej scianie ;)
 

piczon

New member
zawsze sie zastanawialem skad ten zachwyt dali concept 6... uleglem tez wszechpanujacego tu zachwytu nad nimi i jakze sie zdziwilem po odsluchu... sprawdzalem na jakims wzmaku yamahy oraz na ampli hk avr-265. Niby poprawnie, ale gora dziwna i bardzo natarczywa, basu 0. Moze z subem gra to ladniej, ale te kolumny wdg mnie sie nie powinny nazywac Dali - ktos na jakims forum powiedzial ze te kolumny niszcza dobre imie tej firmy, ja przychylam sie do tej opini ze graja mega przecietnie i zjadaja je np elac 57 w calej rozciaglasci a przynamniej nie udaja audiofilskich ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No właśnie z tym miejscem to nie jest tak słodko, bo kolumny by stały między komodami a TV. Od ściany max to 25cm. Niestety większość wartych przesłuchania kolumn ma tylny BR.
 

Lexus

New member
krzysiek idź na odsłuch rf-52 i będziesz miał swoją opinię co do tych kolumn. 25cm od ściany Ci wystarczy.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dzięki Panowie za rady. Jeszcze jedno pytanie jeśli MA to MR4 czy MR6? Ja lubie postawne kolumny a 85cm wysokości w MR4 to takie mikrusy:) Czy w moim pokoju MR6 nie będą za duże - chodzi o moc/dźwięk?
 

don111

Banned
możesz wstawić i MR6, one nie grają źle w małym pomieszczeniu, przynajmniej nie dudnią, ale w takim metrażu pełnych możliwości nie rozwiną (basowych i przestrzennych), słuchałem poprzednika tj BR6 w ok 17m2 i wysokich na 3m - 20m2, w tym drugim grały prawie jak w tym pierwszym pomieszczeniu z subwooferem...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No właśnie Don111, to co mnie drażni w Jamo to jest to że grają tak jak ze subem, nawet w muzyce. Jak wyłączę sub i ustawię fronty na Full Band to czuję się tak jak bym cały czas miał ampli ustawiony pod filmy i włączony sub. Brak takiego szybkiego kontrolowanego basu tylko wytwarzane jest takie ciśnienie, dudnienie. Ja właśnie chcę to poprawić zmieniając kolumny, dlatego obawiam się żeby Klipsch czy MA nie grały podobnie, a kasa w błoto.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
to właśnie wada niewielkich pomieszczeń dla kogoś kto chce posłuchać głośno... MA są ok, bo możesz zrobić z nich obudowę zamkniętą bez utraty basu, dlatego jeśli chcesz mocne kolumny to w ciemno rozpatrywałbym tylko te MA MR6, ewentualnie z bas refleksem ale już coś mniejszego np te Klipsch RF52 mogłyby być, choć osobiście wolałbym zdecydowanie bardziej od nich MR4 lub Oli Roth 30, o wiele lepsza średnica od Klipsch i bardziej delikatna góra
w przypadku Roth jakbyś pogadał z dystrybutorem to może mógłbyś sobie wypożyczyć kolumny do domu
ja tak na 17m sprawdzałem 40-stki i wypadły bardzo dobrze, choć u mnie nie stały przy samej ścianie
zawsze to lepsze od zakupu w ciemno
jedyne wątpliwości to Onkyo 608, ten amplituner raczej poważnie ograniczy dobre brzmienie kolumn w stereo
 

armi

New member
Bez reklam
mmm :)
a moze ... pomyśl o RX6 ... wiem że drogie ale skoro się "dorosło" do stereo to może warto ...
jak odrobisz kase to kupisz wzmaka i będzie odlot na długi czas...

kurde sam mam podobny dylemat pomału ... tylko ta kasa
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No właśnie, tylko o tą kasę się rozchodzi:) Ja jak już kupię dobre kolumny i dźwięk mnie będzie zadowalał to na długi czas odpuszczę zmianę sprzętu, bo tak patrząc to można w nieskończoność coś zmieniać w nadziei na lepszy dźwięk. Aż w końcu będę jeździł 20 letnim autem, kredyt mieszkaniowy na 30 lat ale za to będzie sprzęt Hi-end w 15 mkw:). Najlepiej mieć 2 zestawy i do kina i do stereo, ale trzeba mieć $ no i gdzie to ustawić. Mnie niestety bardzo ogranicza wielkość pokoju, bo tak jak pisałem co z tego że w salonie odsłuchowym coś mi się spodoba jak ustawię w mojej klitce i mnie zadudni.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry