Yamaha RX-V771 i... ?

Signum75

New member
Witam,

po "przekopaniu" internetu prawie się zdecydowałem na zakup amplitunera Yamaha RX-V771. Tak więc "etap 1" mam "z głowy", ale teraz trzeba do tego dobrać jakieś kolumny. I w tym miejscu zwracam się do Was o pomoc w dokonaniu rozsądnego wyboru.

Sprzęt będzie stał w pokoju 20m2, używany głównie do oglądania filmów, TV, a w mniejszym stopniu muzyki (do tego "stosuję" Sennheiser'y RS-170). Co do barwy dźwięku, to lubię "miękki" bas i wyczuwalny sopran.

Zastanawiam się nad dwiema drogami:
1. zakup zestawu kolumn - myślałem o Jamo S606 HCS3 lub Wharfedale Obsidian 600HCP,
lub
2. stopniowe kompletowanie Roth Audio - na początek Oli30, a później Oli10 i C20 i na koniec jakiś subwoofer (byle nie gorszy od tego co mam teraz - Logitech Z-5500).

Jak z tego widzicie budżet nie powalający, ale takie życie...

Jakieś sugestie ? :)
 

Signum75

New member
oli40 wydają mi się za duże. Dźwiękowo duża różnica w porównaniu z oli30?
MR6 mi się nie podobają wizualnie (niestety, ale to też jest czynnik mający wpływ na wybór...)

Rozumiem, że raczej darować sobie komplety typu Obsidian lub S606?
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
no widzisz każdy ma inny gust jak by oli40 były ładniejsze to bym je zakupił zamiast MR6 ale mi znowu podobają się MR hehe, no ale o gustach się nie dyskutuje:). Do Twojego metrażu to spokojnie oli40 :), na pewno będziesz miał więcej basu niż w oli30 i mocniejszego trochę kopa :)
 

Signum75

New member
bas mam zamiar załatwić docelowo subwooferem, więc z samych kolumn aż tak dużo go być nie musi (ale oczywiście jest wskazany).
Hałasować też zbytnio nie zamierzam ;)

Biorąc to pod uwagę, to czy Oli30 będzie dużo "słabsze" od Oli40 ?
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
jeśli chcesz słuchać sporo w stereo to lepiej mieć fronty ze sporym basem, bo stereo z subwoferem to trochę profanacja stereo. Więc fronty dobrze basujące są jak najbardziej mile widziane :), zwłaszcza że masz spory metraż, więc aż się prosi o oli40:D
 

Signum75

New member
metraż niby spory, ale zagracony też konkretnie ;)

Stereo (w sensie muzyki), to raczej wiele słuchać nie będę, bo jak już mam chwilę, żeby posłuchać muzyki to jest późno i chciał - nie chciał używam wtedy słuchawek, a jak się trafi jakaś impreza, to po kilku drinkach/kolejkach nikt nie będzie specjalnie zwracał uwagi na to czy basy lecą z kolumn, czy z suba ;)

Generalnie ma to grać ładnie, "soczyście", ale nie koniecznie głośno.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Popieram FFooXX5 - do takiego metrażu Oli40 i napewno nie będziesz żałował. To że masz pokój jak piszesz zagracony w nie przeszkadza. To lepiej niż jak byłby pusty bo wtedy jest gorsza akustyka.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wydaje mi się, że to nie jest najlepsze połącznie. Słyszałem RF-62 i jak dla mnie grają dość ostro, grają bardziej skrajami pasm. Ja bym łączył te kolumny z Harmanem, który gra cieplej od Yamahy.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak będzisz na odsłuchu to posłuchaj też RF-52 może akurat Tobie przypadną do gustu. Aczkolwiek uważam że Oli lepiej wypadną z Yamahą.
 

Signum75

New member
Wydaje mi się, że to nie jest najlepsze połącznie. Słyszałem RF-62 i jak dla mnie grają dość ostro, grają bardziej skrajami pasm. Ja bym łączył te kolumny z Harmanem, który gra cieplej od Yamahy.

Ja generalnie lubię "skraje pasm" ;)
Coś mi się wydaje, że te RF-52 chyba lepiej będą stały z basem od Oli30 (przynajmniej "na papierze" wydaje mi się, że tak jest).
 

Krzychy

New member
chętnie podłączyłbym się do wątku, gdyż dysponuję yamahą RX-V671 z kolumnami ns-555. Jeśli chodzi o kino domowe to nie ma zastrzeżeń. Jednakże przy stereo pozostaje niedosyt. Czy coś można zaradzić (kolumny nie mają wyraźnej góry i dołu, wszystko jest jakby "zmiękczone" ). Czy tak gra ampli Yamaha czy zastanowić się nad wymianą kolumn frontowych? Metraż ok 40 m2 nieregularne kształty, otwarta przestrzeń. Czy funkcja Bi-amping coś pomoże ?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli chcesz kolumny z wyraźną górą i dołem to zwróć uwagę na RF-82, Paradigm 11 v.7. Tylko jeśli chcesz dobrego stereo to by się przydał wzmacniacz. Słuchałem ns-555 i bas był niezły ale góra już mało wyraźnia. Przede wszystkim na 40m2 to są raczej za małe.
 

dominikus.pl

New member
ja do Yamahy 771 zakupiłem Indiana Line Tesi 560(pokój 18.6m2)... i co moge powiedzieć dla mnie to jest to:)... a jak wygladało to na odsłuchach to za chwile.
Po pierwsze chciałem kupic wąskie , nie za bardzo głębokie kolumny więc po oczytaniu sie na forum i nie tylko stwierdziłem że Monitor Audio BX5 to będzie mój faworyt. w między czasie pojawił się pomysł że może zamiast podłogówek jakieś podstawki sobie sprawić więc odsłuchy czas zacząc:
1. na pierwszy bój z yamahą 771 wystawiono B&W 685 i CM1
CM1 za rozmach i przestrzeń z tak małych kolumn normalnie byłem zaskoczony to był mój pierwszy w życiu odsłuch i ucieszyło mnie że wychwyciłem różnice:)685 nic nie powiem to nie było to. Zrezygnowałm z podstawkowców i postanowiłem dac szanse podłogowcą do katalogowej 2.5 - 3 tyś pln
2.Trafiłem do kolejnego salonu tam tez nie mieli szukanych bx5 ale sprzedawca zaproponował odsłuch Elac FS 67.2 i Indiana Line tesi 540(gabarytowo bardzo małe podłogowce i do tego w wybarwieniu o jakie mi chodziło ) no to dawac mi je tu i szukamy róznic. Elac grał z yamaha jakies kilkanascie minut w miedzy czasie poprosiłem jeszcze o podstawkowca Chario Piccolo Star Satellite tak dla utwierdzenia mnie w przekonaniu żę chce podłogowca:) po Elacu operator pogonił Indiana line tesi 540 i odrazu banan na twarzy zawitał bo oto pojawił się pan bas... po kilkinastu minutach i w bardzo dobrym humorze proszę o podłączenie chario ...ok odpalam muzykę i grają odrazu uwaga do pana w salonie że do nich to chyba musze suba zakupić i proszę o przełaczenie na Elaca do porównania jeszcze raz z tesi 540 i jakie było moje zdziwienie jak pan mi mówi że to właśnie Elac właśnie teraz pokazuje swoje możliwości... wtf? i przepina na chario ale nie ma co porównywać podłogowca do małej stelity chociaż powiem że zagrała jak elac tylko bez basu którego tam było jak dla mnie bardzo mało może w połączeniu z yamahą tak zagrały albo mam ucho do wymiany mniejsza z tym... faworytem trzeciego ostatniego odsłuchu miał być bx 5 kontra coś co będzie dostepne w 3 salonie i wymiarami zbliży się do owego faworyta.
3. z domu zabrałem yamahę(w salonie nie sprzedają)i ogień... wchodze do sali a tam juz bx5 swoją piękna budową i wymairami a w głowie "dzisiaj kupie sobie fajne fronty"... yamaha juz z kablami bx 5 czeka na sygnał...zaraz zaraz dajcie mi tu jakiegos sparing partnera szybki rzut okiem na sale i skąd ja znam ten front tamten z sprzed 3 godzin był mniejszy... sprzedawca uświadamia mnie że to Indiana Tesi 560...do sali z nią będzie bój i powiem wam był 1.5 h dwa utwory(AC/DC - Thunderstruck kontra Whitney Houston - My love is your love) nieskończona ilość przepięć...
BX5 z yamaha771 graja bardzo wyraznie i czysto powiedział bym ostro brakuje basu takiego jakiego szukałem a znalazłem go własnie w Indiana Line Tesi 560 i jestem bardzo zadowolony w kieszeni zostało sporo po tak pieknie udzielonym rabacie ;)żę pozwoliłem sobie na głośnik centralny z tej lini;)
Wszystkim posiadajacym yamahe 771 i nie tylko polecam odsłuch tych kolumn w sieci prawie o nich nic nie chyba że czytamy po włosku:)
za niewielkie pienądze dostałem bardzo fajny i wyglądajacy produkt który umila mi własnie pisanie tego posta
pozdr
dominikus
 
Do góry