xxDT60 - tuner SAT i krzaki (pl) w EPG

darlen

Member
EPG - dobra robota - podzi

Stanley - wielkie dzięki za taki kawał dobrej roboty - przynajmniej dla mnie, naprawdę wielkie dzięki, czytasz w moich myślach - miałem Cię lub inne osoby prosić o zrobienie zdjęć że EPG działa poprawnie - że nie jest to wina operatora a tylko ustawień odbiornika - i jak widać na załączonych obrazkach Panasonic jest w stanie z tym problemem sobie poradzić całkiem nieźle.
Dwa miesiące temu zgłosiłem w procedurze reklamacji gwarancyjnej właśnie problem braku poprawności działania funkcji EPG - braku wyświetlania polskich znaków na transponderach Polsatu - oczywiście z informacją że nie jest to problem operatora a odbiornika - bo jak widać na załączonym obrazku na ich innych odbiornikach działa OK, więc od dwóch miesięcy milczą. Moja rozszerzona pięcioletnia gwarancja producenta gwarantuję działanie wszystkich funkcji przewidzianych w instrukcji obsługi, a w instrukcji obsługi nie ma jakichkolwiek wykluczeń, że EPG może nie działać lub nie obsługiwać jakichkolwiek czcionek - znaczy wszystko powinno działać OK - stąd powód mojej reklamacji - zobaczymy jak to się zakończy, ale nie odpuszczę - i nie będę czekał półtora roku, aż raczą odpowiedzieć lub nie ;)

U Ciebie to bardzo dobrze widać, że w standardowym trybie - takim samym jak jedynym dostępnym u mnie - EPG do tych samych kanałów jest pobierane z różnych transponderów - z tych które aktualnie są odtwarzane - i pobrana wcześniej informacja / treść po przełączeniu na inny transponder jest aktualizowana - zmieniana - co widać u Ciebie, że nie tylko różnią się wyświetlaniem znaków ale także i długością treści.
Po jakichś (nieznanych mi jeszcze) ustawieniach producenta TV / Panasonica - EPG działa całkiem sprawnie - więc da się nad tym zapanować.
Podejrzewam, że jeszcze łatwiej można by zapanować nad polskimi znakami - mianowicie na sztywno przypisać/ustawić stronę kodową - a którą odbiornik i tak posiada - on ma problem przełączyć ją automatycznie do treści - więc można samemu przełączyć podobnie jak skalowanie obrazu - jak nie działa z automatu to można samemu zmienić i jest git.
W mojej ocenie odbiornik nie wyświetlający poprawnie polskich znaków w jednej z podstawowych funkcjonalności telewizji cyfrowej - jakim jest EPG (elektroniczny przewodnik programowy) nie powinien zostać wprowadzony/dopuszczony na rynek polski. Art 27 Konstytucji RP - Ustawy Zasadniczej mówi że: W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski - i tu chyba nie ma co więcej komentować i usprawiedliwiać się, że czegoś nie ma w jakiś normach...

Dam znać jak się zakończy moja reklamacja - podejrzewam, że będą przepychanki -ale wówczas założę nowy topik o braku respektowania gwarancji przez Panasonic Polska.

Dzięki i pozdrawiam.
 

Heniek12345

New member
@darlen Z reklamacją braków polskich znaków w EPG u producenta telewizora nie jest tak prosto jak się może wydawać. Sam mam problem z polskimi znakami w EPG z modułu CI+ Vectry, czyli DVB-C. Ponieważ czekasz na odpowiedź z Panasonica, opowiem Ci co zrobiłem i jaką odpowiedź otrzymałem z serwisu. Nie bawiłem się w zadawanie pytań drogą mailową, tylko od razu zadzwoniłem na infolinię Panasonica i powiedziałem, że nie mam polskich znaków w EPG. Temat na infolinii musi być znany, bo od razu usłyszałem, że za jakość sygnału odpowiada jego nadawca. Ponieważ nie dałem się tak łatwo zbyć (uparłem się, że to jest moim zdaniem usterka), miła pani przyjęła reklamację i przekazała sprawę do serwisu. Po dwóch dniach skontaktował się ze mną pan z serwisu i umówił się na wizytę w domu. Po sprawdzeniu ustawień telewizora, nieudanych próbach zmiany języka TXT ze Wschodniego 2 na inny (pomimo mojej delikatnej sugestii, że akurat ta zmiana dotyczy telegazety), obfotografował EPG z krzakami i stwierdził, że musi się skontaktować się w tej sprawie z działem technicznym Panasonica. Po tygodniu dostałem mailowo i listownie pismo, którego najważniejszy fragment przytaczam poniżej:

"Odbiornik marki Panasonic model TX-42AS750E (...) testowano u klienta w domu. Stwierdzono brak polskich znaków w EPG z DVB-C tv kablowa Vectra i prawidłowe wyświetlanie czcionek w sygnale DVB-T. Brak wyświetlania znaków nie jest usterką a cechą produktu, zależną od informacji zawartych w nadawanym przez operatora sygnale. Telewizor korzysta z tablicy znaków jak oznaczona jest w strumieniu DVB. Jeśli znacznik jest niewłaściwy lub nie istnieje, mogą pojawiać się podobne problemy. Odbiornik sprawny, spełnia normy i specyfikacje producenta."

Równolegle, z reklamacją u Panasonica zacząłem nękać Vectrę pytaniami o standard kodowania EPG w ich sygnale i czy ten "magiczny" znacznik dołączają. W końcu dostałem taką odpowiedź:

"Otrzymaliśmy informację, że EPG jest kodowane w standardzie iso-8859-2. Zgodnie z tym standardem odbiorniki powinny poprawnie odczytywać zawartość EPG. Nie odnotowujemy podobnych zgłoszeń. Sposób kodowania jest ustandaryzowany."

Jak widać, Vectra na pytanie o znacznik udzieliła mi mętnej i wykrętnej odpowiedzi, a moje ponowione pytanie o znacznik nabrała wody w usta i pomimo odczytania mojego pytania na PW na forum, do tej pory udają, że ich nie ma. Za dwa dni ponowię swoje pytanie do nich.

Niestety, w Polce tylko standard DVB-T wymusza na producentach sprzętu i dostawcach sygnału TV stosowanie jednolitego standardu kodowania EPG. W DVB-S i DVB-C panuje wolna amerykanka i typowa spychotechnika: "To nie my to oni".

Jeżeli będziesz dalej drążył temat polskich znaków u Panasonica daj znać jak to się u Ciebie skończy. Może gość z serwisu będzie bardziej "kumaty", bo ten mój nie zrobił na mnie zbyt dobrego wrażenia.
 

darlen

Member
Panowie, widzę że sporo jest problemów - przypadków odmowy egzekwowania gwarancji przez Panasonic - więc załóżmy topik i niech administrator przypnie na główną stronę w dziale - tego typu topik - http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/116935-gwarancja-samsunga-uwaga.html zobaczcie jaką to ma czytelność - nawet Samsung się ugiął - załóżmy to.


Nawiązując do tematu - dla mnie sprawa jest prosta - podstawą jest gwarancja producenta która mówi:
Panasonic gwarantuje sprawne działanie telewizora plazmowego oraz LCD objetego niniejsza gwarancja (Produkt). Sprawne działanie produktu oznacza działanie zgodne z warunkami techniczno eksploatacyjnymi opisanymi w instrukcji obsługi Produktu


No więc sprawdzamy w instrukcji obsługi dołączonej do odbiornika czy EPG może w jakiś sposób nie działać - u mnie czegoś takiego nie znalazłem, dodatkowo odbijając argument serwisu jeżeli brak wyświetlania czcionek byłby cechą - powinno to zostać zapisane w instrukcji obsługi jasno i wyraźnie - a nie w stylu że nie wszędzie wszystko może działać jak należy i za to producent nie odpowiada - (tak jak ostrzeżenie o wypalaniu się plazm - klient musi być świadomy) jeżeli nie zostało to zapisane w instrukcji nie jest cechą a wadą o której producent nie raczył poinformować oficjalnie na piśmie - koniec kropka - jego sprawa. Ja się na takie cechy nie zgadzam a producent nie dał mi wyboru oszukał mnie.
Akurat u nas z DVB-S i ncplus- tak się składa że Panasonic może opanować wyświetlanie czcionek poprawnie (patrz obrazki wcześniej) więc nie jest to już wina operatora, wcześniej również był ten sam problem brak bitu informującego-przełączającego stronę kodową w sygnale EPG -to ja chce przełączać ręcznie samemu wedle potrzeb - tak jak robię to ze skalowaniem obrazu lub tak jak przełączam stronę kodową napisów do plików filmowych - wedle potrzeb - proszę mi to zrobić -koniec kropka. - to nie jest nie możliwe - da się - jak widać w niektórych TV na załączonych obrazkach - nawet automatycznie się to robi - podejrzewam , że z VECTRĄ też się da. Miałem kablówkę JMDI przez 2 lata po module CAM i niebyło problemów z EPG oraz z nagrywaniem oraz z czcionkami, pojedyncze kanały nie miały EPG - kilkaset miało i wszystko działało ok.


Wracając do gwarancji, w przypadku niemożności naprawy usterki -
Kupującemu przysługuje prawo wymiany Produktu na nowy poprzez Autoryzowany Serwis, jezeli stwierdzi on na pismie, ze usuniecie wady jest niemozliwe. Jezeli w szczególnych sytuacjach (np. brak produktu w ofercie handlowej) wymiana Produktu na ten sam typ jest niemozliwa Panasonic może wymienic Produkt na inny typ o najbardziej zbliżonych parametrach technicznych.


Zatem dla mnie sprawa jest prosta - identyfikujemy problem, sprawdzamy w instrukcji obsługi czy może występować, jeżeli nie jest opisany w instrukcji obsługi żądamy naprawy-usunięcia wady lub wymiany odbiornika na nowy wolny od wad - każdy prawnik to potwierdzi
Trzeba walczyć ich własną bronią - zapisami w instrukcji oraz w gwarancji - być może ja mam jeszcze z 2011 roku zapisy, może obecne są inne mniej przychylne dla użytkownika - słyszałem, że inne firmy zmieniają co roku / co seria warunki gwarancji - właściwie każde niedociągnięcie nazywają normą i brak uznania gwarancji - no cóż wówczas trzeba szukać alternatywnych rynków - niech sami trzymają swoje buble.
Mi też serwis na piśmie napisał że problem operatora Panasonic nie odpowiada za zmiany systemu w przypadku braku odbioru sławnego transpondera 11411 po zażądaniu wymiany odbiornika na odbierający paczkę, za dwa tygodnie ten sam serwis, dokładnie ta sama osoba przyszła do mnie do domku i ustawiła mi Tv że odbierał paczkę, trwało to 30 sekund - dało się :) i będę to opowiadał wszystkim i chwalił się dokumentami jakie brednie pisali.


Zakładamy topik z egzekwowaniem gwarancji w Panasonic?? - jak tylko nie uzyskam satysfakcji z moimi krzakami w EPG zaraz to robię pierwszy - na razie chcę z nimi załatwić to polubownie - ale nie będę czekał 1,5 roku na odpowiedź.
 

Heniek12345

New member
@ darlen Na pewno masz dużo racji, powołując się na warunki gwarancji jaką daje Panasonic, bo już w drugim akapicie wstępu do gwarancji dla produktów zakupionych po 25 grudnia 2014 (sprawdziłem wczoraj na stronie Panasonica), jest napisane jak byk:

„Sprawne działanie Produktu oznacza działanie zgodne z warunkami techniczno-eksploatacyjnymi opisanymi w instrukcji obsługi Produktu.”

Zawsze można się dodatkowo powołać, że firma Panasonic nie informując/zatajając informację o możliwości nieprawidłowego działania EPG utrudnia/pozbawia klienta możliwości dokonania pełnej oceny cech danego produktu. Z premedytacją użyłem tu słowa zatajając, ponieważ problem krzaków jest firmie Panasonic znany od kilku lat i nawet nie chciało się jej do tej pory zabezpieczyć własnego tyłka odpowiednim zapisem w instrukcji obsługi. Więc co w takim wypadku można sobie pomyśleć o ich chęciach zmiany oprogramowania własnych telewizorów?

Dla osoby chcącej oddać telewizor na podstawie braku takiego zapisu pewnie jakieś szanse są, choć pewnie nie obędzie się bez porady dobrego prawnika. Ja jednak nie chcę tylko na tej podstawie zwracać telewizora, a nawet gdybym się na to zdecydował, to przy wyborze następnego modelu musiałbym z tego powodu skreślić z listy zainteresowań firmy Panasonic, Sony i być może Sharp. Oczywiście posiadając nadal moduł CI+ Vectry, bo nie wiem jak się przedstawia sprawa krzaków na DVB-C i module u innych nadawców telewizji kablowych.

W przypadku krzaków w EPG na DVB-C zamieszana jest w ten problem strona trzecia, czyli nadawca sygnału telewizyjnego. W treści opinii, którą dostałem, serwis Panasonica pisze wyraźnie, że brak znacznika dekodującego może powodować błędne dekodowanie znaków. Na razie nie mam podstaw im nie wierzyć, bo jak sam wiesz w Polsce jest kilka standardów kodowania EPG, za wyjątkiem DVB-T, gdzie obowiązuje tylko jeden standard i tam problemów nie ma. Pewnie, że byłoby dobrze, jakby w menu telewizora pojawiła się dodatkowa zakładka w której tak jak w przypadku zmiany języka TXT, użytkownik mógłby sobie wybrać inny standard dekodujący EPG niż automatyczny w DVB-S i DVB-C. Jednak tak naprawdę wystarczyłoby obligatoryjne zmuszenie nadawców na terenie Polski do umieszczenia takiego znacznika i wtedy teoretycznie problem w DVB-C powinien zniknąć raz na zawsze. Bez zmian oprogramowania telewizorów i dodatkowego komplikowania ich menu. Dlatego cały czas czekam na informację o znaczniku od Vectry. Przedłużający się brak odpowiedzi będzie coraz bardziej mnie utwierdzał w przekonaniu, że w sygnale EPG od tego operatora takiego znacznika po prostu niema. Jeżeli Vectra mi odpisze, że taki znacznik umieszcza (i odpowiednio to udokumentuje), będzie to znaczyło, że to jednak Panasonic „robi mnie w bambuko”. Jeżeli nie, to sprawa będzie dla mnie jasna. Wszystko zależy od tego jak poważnie moje pytanie zostanie potraktowane przez dział techniczny Vectry. W każdym bądź razie piłeczka pingpongowa jest po ich stronie.
 
Ostatnia edycja:

Pajsik

New member
Mam Panasonica tx-l47dt60e, zmieniłem dwa dni temu kablówkę na Vectre i czekam z niecierpliwością na informację :)
Krzaki, krzaki, krzaki.
 

Heniek12345

New member
@Pajsik Domyślam się, że posiadasz również ich moduł CI+? :twisted:

Niestety musisz się uzbroić się w duuużą dozę cierpliwości, bo Vectra cały czas udaje, że intensywnie pracuje nad moim prostym w gruncie rzeczy pytaniem o obecność tego nieszczęsnego znacznika. Na chwilę obecną sprawa wygląda u mnie tak:

27 kwietnia po raz pierwszy zadałem pracownikom Vectry pytanie o ten znacznik. Następnego dnia otrzymałem informację że starają się pozyskać informację o którą proszę, wraz z uspokajającym zakończeniem wiadomości, że odpowiedzi udzielą niebawem, więc czekałem, czekałem i czekałem. :niewiem:

13 maja, cały czas czekając na odpowiedź Vectry, trochę z nudów odpowiedziałem @darlenowi, jak wygląda sprawa reklamacji "krzaków" w serwisie Panasonica i jak serwis się ustosunkował do zgłoszonego problemu, przy okazji opisując dość ślamazarne podejście Vectry do mnie jako ich abonenta.

14 maja, eureka!!! Na innym forum, gdzie swoje pytania zadawałem, nadeszła wreszcie długo wyczekiwana wiadomość. Niecierpliwie ją odczytałem, chcąc się w końcu dowiedzieć co z tym znacznikiem? I co? I nic... Była to kolejna mająca mnie uspokoić typowa informacja zaczynająca się od gładkich słów przeprosin za długi czas oczekiwania i że zgłoszona kwestia jest cały czas weryfikowana przez ich specjalistów. Zakończenie również typowe, czyli obietnica powrotu z informacją zwrotną. Co ciekawe, tą wiadomość otrzymałem już następnego dnia po swoich dywagacjach na temat Vectry w tym temacie. W takie zbiegi okoliczności nie wierzę. :roll:

22 maja, czyli do dzisiaj nadal nie otrzymałem odpowiedzi na swoje pytanie. Dlatego pozwolę sobie rozwinąć myśl, dlaczego na chwilę obecną uważam, że sprawę "krzaków" może rozwiązać nadawca sygnału telewizyjnego, w moim i Twoim wypadku jest to Vectra. Ten operator jak pewnie większość innych operatorów do niedawna nie posiadał w swojej ofercie modułów CI+. Decydując się na ich ofertę telewizyjną trzeba było również zdecydować się na któryś z dekoderów znajdujących się w ofercie tego nadawcy. Oczywiście te dekodery były i są certyfikowane przez Vectrę, a ich oprogramowanie przystosowane jest do odbioru EPG w standardzie iso-8859-2 (standard stosowany przez Vectrę). Dlatego te dekodery nie potrzebują żadnego znacznika do prawidłowego dekodowania polskich znaków (wiem, bo trzy lata miałem taki dekoder). Ponieważ jednak coraz częściej moduły CI+ zaczęły się pojawiać w ofertach nadawców telewizyjnych, więc i Vectra też w końcu musiała ulec i taki moduł wprowadzić na zasadzie, "Konkurencja ma, więc i my musimy niestety to mieć". W przypadku modułu CI+ w sygnale z tunera DVB-C, za dekodowanie EPG odpowiada telewizor, a w takim wypadku znacznik jest dla niego po prostu niezbędny. Moim zdaniem na chwilę obecną w sygnale Vectry takiego znacznika, po prostu NIE MA (dlatego jest tak długa zwłoka Vectry w udzieleniu odpowiedzi na moje pytanie). Moje zdanie może ulec zmianie tylko wtedy, jak w końcu otrzymam jasną i klarowną odpowiedź kompetentnej osoby, która wyjaśni moje wątpliwości.

@Pajsik Już w pierwszej odpowiedzi Vectra napisała mi, że "nie otrzymują zgłoszeń o krzakach w EPG". Jeżeli chcesz możesz również zacząć się dopytywać się u nich o te "krzaki". Głowy Ci nie urwą, ale jeżeli będą otrzymywać więcej takich sygnałów, może w końcu zaczną coś robić w tej sprawie. Jak by nie patrzeć rozprowadzają sygnał telewizyjny na terenie Polski, a w Polsce językiem obowiązującym, tak w mowie, jak i w piśmie jest język polski.

Jeżeli ostatnie moje wpisy dotyczące krzaków w sygnale DVB-C, nie odpowiadają głównemu wątkowi tematu, który dotyczy krzaków w sygnale DVB-S, to mam prośbę do moderatora o ich wydzielenie i przeniesienie do oddzielnego wątku.
 

Heniek12345

New member
25 Maja Po długim oczekiwaniu na odpowiedź..... mogę wreszcie podzielić się dobrą nowiną. Dzisiaj dostałem informację od Vecty o rozwiązaniu problemu polskich znaków w EPG na DVB-C i module CI+. Jak tylko wróciłem do domu natychmiast dokładnie sprawdziłem czy to prawda i mogę to oficjalnie potwierdzić, EPG działa prawidłowo, polskie znaki są dekodowane prawidłowo, wreszcie skończyły się rebusy i szarady ekranowe. Można? Można. Wystarczyło tylko trochę chęci i "pochylenie" się nad problemem klienta.

Szkoda tylko, że trwało to tyle czasu i zaczęło się od stwierdzenia, że: "Za dekodowanie znaków odpowiada telewizor." Mimo wszystko Vectrze przybył jeden zadowolony klient.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Heniek12345: gratuluję zwycięstwa, jak widać można.

Natomiast mi trochę podnosi ciśnienie brak podglądu w EPG, jeżeli DVB-S przeskanuję w opcji Cyfra+/nc+. Wspominałem i pokazałem na fotkach w poprzednim poście. Niby drobiazg, ale wkurzający. Tym bardziej, że w innych trybach (a także w DVB-T) podgląd działa oraz w instrukcji nie ma ani słowa, że w jakichś okolicznościach jest niemożliwy. Czasem człowiek chce sobie poprzeglądać EPG bez utraty kontaktu z aktualnie oglądanym programem - a tu brak nawet fonii.
Chyba zgłoszę do producenta jako usterkę, choć nie mam złudzeń, że będzie (z ich strony) łatwo, lekko i przyjemnie...
Przy okazji, z ciekawości, bo nie mam jak sprawdzić: jak wygląda ten podgląd w DVB-C?

Pozdrawiam.

P.S.
Jeżeli ostatnie moje wpisy dotyczące krzaków w sygnale DVB-C, nie odpowiadają głównemu wątkowi tematu, który dotyczy krzaków w sygnale DVB-S, to mam prośbę do moderatora o ich wydzielenie i przeniesienie do oddzielnego wątku.
Moim zdaniem nie ma potrzeby ani sensu mnożyć wątków. Ewentualnie moderator (o ile tu czasem zagląda) mógłby poprawić tytuł topicu na bardziej ogólny np. na: "Panasonic, krzaki w EPG".
 
Ostatnia edycja:

Heniek12345

New member
@Stanley Nie mam niestety podłączonej anteny satelitarnej, więc nie mogę sprawdzić jak to wygląda u mnie w DVB-S. W DVB-C jest wszystko jak najbardziej ok. Wchodząc w EPG mam fonię, a w górnym lewym rogu jest podgląd programu na żywo. jeżeli wybiorę inny program z EPG, wyświetla się menu wyboru, czy chcę podgląd, czy chcę nagrywać. Jak wybiorę podgląd, zmienia się program w lewym górnym rogu a telewizor cały czas zostaje w funkcji EPG. Dokładnie tak samo jest na DVB-T.


Wracając jeszcze do prawidłowego wyświetlania polskich znaków, to zaobserwowałem, że dzisiejsza zmiana nie nastąpiła nagle, tylko polskie znaki zaczęły pojawiać się w różnym czasie na różnych programach. Cała zmiana w EPG od włączenia telewizora trwała około 30 minut. Najpierw polskie znaki pojawiły się na pasku który wyświetla się przy przełączaniu kanałów. Potem zaczęły się pojawiać w niektórych programach w EPG. Po około 30 minutach były już wszędzie gdzie powinny być, także w opisach. (Zrobiłem kilka zdjęć, niestety nie wiem jak je można dodać do postu). W czasie zmiany znaków ciekawie wyglądało jak na Euro Sporcie 1 i 2 leciał turniej French Open w Paryżu, i na Euro Sporcie 1 było polskie ż w EPG, a na Euro Sporcie 2 jeszcze był krzak. Wygląda na to, że EPG jest przechowywane w pamięci telewizora i nie całe jest odświeżane jednocześnie, ale każdy z programów robi to indywidualnie.
 

Stanley

Member
Bez reklam
W DVB-C jest wszystko jak najbardziej ok. Wchodząc w EPG mam fonię, a w górnym lewym rogu jest podgląd programu na żywo. jeżeli wybiorę inny program z EPG, wyświetla się menu wyboru, czy chcę podgląd, czy chcę nagrywać. Jak wybiorę podgląd, zmienia się program w lewym górnym rogu a telewizor cały czas zostaje w funkcji EPG. Dokładnie tak samo jest na DVB-T.
U mnie w DVB-T jest dokładnie tak samo jak u Ciebie, przypuszczam gdybym podłaczył DVB-C - też. W DVB-S również jest podgląd, ale pod warunkiem, że przed skanowaniem wybiorę opcję "Wszystkie kanały" lub "bezpłatne". Źle jest tylko w "Cyfra+/nc+" (być może także w "n na kartę", nie próbowałem). Wnioskuję z tego zatem, że nie jest to wina np. tunera, czy ogólnie braku możliwości technicznych telewizora, tylko jakiś paw, najprędzej w oprogramowaniu.

Przy okazji ciekawostka. Mianowicie w DT60 można eksportować/importować listę kanałów DVB-S (w AS750 zapewne też). Wymyśliłem sobie zatem, że wyeksportuję listę kanałów w trybie "Cyfra...", a potem zaimportuję w trybie "Wszystkie...". Dzięki temu miałbym kanały ułożone wg. oficjalnej listy nc+, oraz podgląd w EPG, chociaż za to powróciłby na ekran krzaki pl. Chciałem popróbować co będzie mniejszym złem ;) Niestety okazało się, że pliki są niekompatybilne (chociaż każdy można obrabiać np. w Chansort). Tzn. jeśli został wyeksportowany w opcji "Cyfra..." może być zaimportowany tylko w tym trybie, jeśli we "Wszystkie..."to we "Wszystkie...", itd.

P.S. A'propos zamieszczania zdjęć: ja korzystam z opcji "Zarządzaj załącznikami" w trybie pełnej edycji postu. Z tym, że przed wysłaniem staram się zmniejszyć wagę pliku (zarówno poprzez zmniejszenie rozdzielczości jak i zwiększenie kompresji). Zwykle do zobrazowania problemu zamiast MB wystarczy kilkadziesiąt KB.
 
Ostatnia edycja:

Heniek12345

New member
@Stanley Analizując objawy które opisujesz w telewizji płatnej na DVB-C , wszystko wskazuje na to, że oprogramowanie telewizora lub co bardziej prawdopodobne moduł CI+ telewizji płatnej z jakichś powodów uważa, że nie masz uprawnień do podglądu kanałów płatnych w podglądzie EPG. Na mojego nosa winę ponosi jednak ten moduł ponieważ gdyby to była wina oprogramowania telewizora, to nie miałbyś podglądu na wszystkich programach, także bezpłatnych. Samo EPG jest zawsze dostępne, nawet jeżeli zestroimy sobie programy zakodowane. W takim wypadku nie będzie tylko obrazu i dźwięku. EPG będzie, bo nie jest kodowane.

To, że w pewnych funkcjach moduł CI+ potrafi blokować podgląd programu, przekonałem się sam chcąc skorzystać z funkcji PIP i PAP na sygnale z DVB-C. Moduł CI+ mocno je u mnie ogranicza. Być może takie ograniczenie jest również w przypadku modułu CI+ i EPG z DVB-S.
 

Stanley

Member
Bez reklam
@Stanley Analizując objawy które opisujesz w telewizji płatnej na DVB-C , wszystko wskazuje na to, że oprogramowanie telewizora lub co bardziej prawdopodobne moduł CI+ telewizji płatnej z jakichś powodów uważa, że nie masz uprawnień do podglądu kanałów płatnych w podglądzie EPG. Na mojego nosa winę ponosi jednak ten moduł ponieważ gdyby to była wina oprogramowania telewizora, to nie miałbyś podglądu na wszystkich programach, także bezpłatnych.
@Heniek12345, widzę, że nie rozumiesz problemu (tzn. ja rozumiem Ciebie, bo nie używasz tunera DVB-S ;) ). Podglądu w EPG nie ma również na kanałach bezpłatnych - jeżeli przed strojeniem tunera wybiorę opcję "Cyfra+/nc+" (kanały ułożone potem automatycznie w kolejności wg. oficjalnej listy operatora, opcja dla mnie b. wygodna).
Natomiast gdy przed strojeniem wybiorę "Wszystkie kanały" (czyli lista kanałów zawiera potem wszystko co jest "na satelicie", z Hotbirda ok. 1800 stacji, ułozonych potem wg., że tak napszę:"jak sobie przyszło z satki") - wówczas podgląd w EPG jest. Na kanałach FTA również jeśli wyjmę moduł, dlatego wykluczam tutaj jakikolwiek jego wpływ.
Zatem wytłumacz mi logicznie dlaczego w jednym trybie skanowania podglądu nie ma, a w drugim jest? Przecież ten sam telewizor, ten sam tuner DVB-S, ta sama antena, konwerter.
Najlepiej zobrazuje to zestawienie fotek, które już zamieszczałem w poście #20 (nawiasem w sprawie braku podglądu polecam przeczytać uważnie 2 i 3 akapit).
Po lewej gdy tuner był strojony w opcji "Wszystkie kanały" - jak widać podgląd jest. Po prawej w opcji "Cyfra+/nc+" - jest tylko logo "Viera". Na wszystkich kanałach, obojętnie płatnych czy FTA. W dodatku nie ma nawet dźwięku, co akurat na fotce dosyć cięźko przedstawić ;)
Dodam, że porównywany na fotkach kanał TVP Info obecnie jest na satelicie bezplatny.
http://www.hdtv.com.pl/forum/attach...podglad-w-trybie-wszystkie-vs-cyfra-nc_rs.jpg

Samo EPG jest zawsze dostępne, nawet jeżeli zestroimy sobie programy zakodowane. W takim wypadku nie będzie tylko obrazu i dźwięku. EPG będzie, bo nie jest kodowane.
Akurat to dla mnie żadna nowość, przekonałem się empirycznie podczas walki z problemem znikania zaprogramowanych zadań, gdy stroiłem telewizor z założonym modułem jak i bez. EPG kanałów płatnych było pobierane także bez modułu.

To, że w pewnych funkcjach moduł CI+ potrafi blokować podgląd programu, przekonałem się sam chcąc skorzystać z funkcji PIP i PAP na sygnale z DVB-C. Moduł CI+ mocno je u mnie ogranicza.Być może takie ograniczenie jest również w przypadku modułu CI+ i EPG z DVB-S.
To także dla mnie żadna nowość. Oczywistym dla mnie jest, że w przypadku kanałów kodowanych pełną funkcjonalność i wykorzystanie podwójnego tunera (np. "pełny" PIP, niezależne oglądanie jednego programu i nagrywanie/strumieniowanie innego, itp.) da dopiero zainstalowanie dwóch modułów CI. A w przypadku DVB-S również doprowadzenie sygnału do drugiego tunera z drugiego konwertera. Co zresztą akurat niedawno uczyniłem, i także nie pomogło na brak podglądu w EPG w trybie "Cyfra+/nc+". Ponieważ póki co mam tylko jeden moduł, tryb podwójnego tunera mogłem oczywiście testować w pełni , gdy przynajmniej jeden z kanałów był FTA.

Niemniej tak w ogóle - trochę odbiegamy od meritum tego wątku: krzaków w znakach pl. Problem z tym podglądem chciałem tylko tu zasygnalizować, i wygląda na to, że występuje tylko w DVB-S, oraz w pewnej sytuacji - skanowania kanałów w opcji "Cyfra+/nc+".
 
Ostatnia edycja:

krepel

Member
Witam! dopiszę swoje spostrzeżenia dotyczące właśnie EPG w VECTRA, kartę CI dałem sobie zamontować jakiś miesiąc temu i również jak inni zauważyłem brak polskich czcionek w EPG wpierw walczyłem z ustawieniami tv ( PANASONIC TX-L37E30E) znajdujący się na liście współpracujących odbiorników vectry. Następnie tel do serwisu vectry i tam oczywiście informacja o tym że tv widocznie tak ma i koniec rozmowy, więc znowu próby ustawiania i nic. Więc jak wielkie było moje zdziwienie gdy teraz w ostatni majowy weekend po odpalenia tv mym oczom ukazały się idealne polskie znaki na wszystkich kanałach i w opisach i tak przez 2 dni bo już od 1.06. znowu krzaki. Postanowiłem napisać do vectry o tym fakcie jak i tu podzielić się moimi spostrzeżeniami, może ktoś także zauważył takie działanie swego TV? pozdrawiam. krepel
 

Heniek12345

New member
@krepel Ja to również zauważyłem. Niestety muszę potwierdzić, że z okazji dnia dziecka, nasz dostawca telewizji zrobił nam "prezent", wyłączając pierwszego czerwca prawidłowe dekodowanie polskich znaków. Moja radość ze swobodnego czytania opisów programów trwała raptem tydzień. Rebusy ekranowe wróciły. Oczywiście dzisiaj rano od razu złożyłem "doniesienie" o ponownym braku polskich znaków w EPG.

Sprawa ruszyła zwykłym torem, czyli odpowiedzią była prośba o wyłączenie telewizora z prądu i ponowne jego włączenie. Pomogło... "Jak umarłemu kadzidło", czego się zresztą spodziewałem, bo przeważnie zawsze jest taka pierwsza porada działu kontaktu z klientem. Teraz sprawa ma być przekazana do działu technicznego Vectry. Więc czekam co mi odpiszą. Nadmieniłem jednak, że bardziej od odpowiedzi zainteresowany jestem przywróceniem stanu EPG sprzed pierwszego czerwca. Zobaczymy co odpowiedzą.

Napisz co Tobie odpowiedzą, i nie daj się pod żadnym pozorem zbyć twierdzeniem, że ten stan może powodować niekompatybilne oprogramowanie telewizora. Vectra przez ostatni tydzień udowodniła, że to właśnie Oni mogą i potrafią rozwiązać problem polskich znaków. Zagadką pozostaje tylko dlaczego zmiana została wycofana. Mam swoje przemyślenia na ten temat, ale jeszcze na razie się wstrzymam z ich opisaniem. Chyba, że odpowiedź Vectry będzie się przeciągała w czasie, wtedy wszystko tu dokładnie przedstawię.

Swoją drogą, gdyby to się w końcu udało, to Vectra byłaby chyba pierwszą kablówką która zasłużyłaby w mojej ocenie na miano otwartej na problemy klienta. Wiem, że "krzaki" są też w sygnale z UPC i module CI+. Tak ma mój znajomy w telewizorze Samsunga.
 

krepel

Member
Napisałem oczywiście do Vectry o tym stanie i jak się można domyślać odpisali mi iż to wina po stronie producenta tv całkowicie ignorując fakt poprawnie działającego epg w wymienionym wcześniej terminie... totalna porażka
 

Heniek12345

New member
@krepel Vectra, tak samo jak większość działów technicznych innych firm udzieliła Ci standardowej odpowiedzi jaką otrzymuje każdy, kto stara się wyjaśnić problem którego nie można rozwiązać w prosty sposób. Ich odpowiedź powinieneś przyjąć do wiadomości, ale przecież nie musi to oznaczać, że jest dla Ciebie satysfakcjonująca, ani tym bardziej ostateczna i zawsze możesz poprosić o dodatkowe informacje dotyczące ich sygnału, prawda? Pamiętaj, Ty zawsze jako ich klient możesz zadać pytanie, Oni muszą na nie odpowiedzieć.

Wcześniej w tym temacie pisałem o dopuszczeniu w Polsce kilku standardów kodowani EPG, w związku z tym w sygnale operatora powinien znajdować się znacznik, który pozwoli oprogramowaniu telewizora dobrać odpowiednią tablicę znaków zawierającą polskie znaki. Bez tego znacznika obecność polskich liter jest loterią uzależnioną od tego, czy automatyczny dobór tablicy znaków przez telewizor będzie trafny, czy nie. W przypadku Panasonica jak sam widzisz nie jest trafny.

Dlatego nie powinieneś się zrażać sztampową odpowiedzią suportu, tylko tym razem zadać im kolejne pytanie o obecność takiego znacznika. Ja praktycznie od początku mojej z nimi dyskusji cały czas konsekwentnie dopytuję się o ten znacznik, a dział techniczny konsekwentnie unika jednoznacznej odpowiedzi, informującej o jego obecności lub braku. Na moją ponowną reklamację złożoną po 1 czerwca dotyczącą braku polskich znaków w EPG otrzymałem odpowiedź, że Technicy usuną usterkę w najszybszym możliwym czasie. Pożyjemy zobaczymy.
 

robertw222

Klub HDTV.com.pl
VIP
@darlen, w uzupełnieniu poprzedniej wypowiedzi, póki jeszcze w miarę świeżo jestem w temacie. Kilkanaście dni temu, przy okazji walki ze znikającymi zadaniami nagrywania, zakończonej na szczęście sukcesem (szczegóły TUTAJ), cyknąłem kilka fotek EPG. Zdjęcia ekranu z lewej - gdy tuner DVB-S wyszukał stacje w opcji "Wszystkie kanały" (czyli tak jak jest u Ciebie). Z prawej - "Cyfra+/nc+" (tej opcji u Ciebie nie ma). Te same stacje, padło na TVP Info i Polsat News. W EPG te same programy, o tej samej porze.
Zwracam uwagę na przykład z Polsat News. Widać, że w opcji "Cyfra+/nc+" oprócz tego, że nie ma krzaków, jest w ogóle inny opis programu. Potwierdza to moją tezę, że jeśli kanały zostaną wyszukane w tej opcji, pobieranie EPG odbywa się w inny sposób, z innych transponderów, itp.

Przy okazji tych zabaw wyszła jeszcze jedna dla mnie dziwna rzecz, przedstawiam na trzecim zestawieniu fotek. Mianowicie jeśli przeskanuję w opcji "Wszystkie kanały" (lub "Kanały bezpłatne") - w EPG mam podgląd bieżącego programu. Natomiast w opcji "Cyfra+/nc+" podglądu i dźwięku brak, widać tylko logo "Viera". Czyli mam dylemat: albo w EPG podgląd, ale za to krzaki i ok. 1800 kanałów do posortowania, albo kanały elegancko ułożone wg. oficjalnej listy nc+ oraz brak krzaków, lecz za to brak podglądu. Myślałem na początku, że brak podglądu wynika z trybu pojedynczego tunera, gdyż w tej chwili tak mam skonfigurowany telewizor (zresztą nie mam drugiego modułu, ani doprowadzonego sygnału do drugiego tunera), ale przecież ten sam pojedynczy tuner w opcji "Wszystkie kanały" pokazywać podgląd w EPG jednak potrafi.

Na ostatniej fotce przedstawiam jak w DT60 wygląda wybór opcji wyszukiwania kanałów w DVB-S. Przypomnę, że zmiana opcji wymaga resetu telewizora do ustawień fabrycznych, zatem wszystkie własne ustawienia idą w pi...u. Czyli nie jest tak hop-siup, jeżeli np. zachce mi się, mam akurat kaprys pobawić opcją "Wszystkie...", a mam obecnie "Cyfra...nc+"

Pozdrawiam.

Wystarczy zapisać na pendrive z formatem FAT32 ustawienia i później je przywrócić w Inne ustawienia/Wymień listę kanałów i po problemie !!! Masz swoje własne ustawienia !!!
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Wystarczy zapisać na pendrive z formatem FAT32 ustawienia i później je przywrócić w Inne ustawienia/Wymień listę kanałów i po problemie !!! Masz swoje własne ustawienia !!!
Tą opcją możesz zapisać, a potem przywrócić tylko listę kanałów DVB-S. Natomiast po resecie telewizora tracisz wszystkie swoje pozostałe ustawienia, preferencje. Począwszy od konfiguracji obrazu (załóżmy robiłeś profesjonalną kalibrację za kilka stówek i nie zapisałeś na kartce/nie sfotografowaleś nastaw...), poprzez wszelkie inne, na ulubionych w przeglądarce kończąc. Również od nowa trzeba stroić i układać kanały w tunerze DVB-T (w DVB-C chyba też) - tutaj opcji zapisania listy kanałów na pendrive nie ma.
No chyba, że w tej materii jest coś, czego nie wiem.

W dodatku jeszcze jedna ciekawostka, wspominałem już chyba: jeżeli wyeksportujesz listę kanałów DVB-S, gdy odbiornik był ustawiony w tryb wyszukiwania "Wszystkie kanały" nie zaimportujesz jej po przejściu w tryb "Cyfra+/nc+ (i na odwrót). Pliki svl.bin są niekompatybilne. A zmienić tych trybów nie można inaczej, niż przez reset tv do ustawień fabrycznych...

Pozdrawiam.

P.S. W sprawie braku podglądu w EPG w opcji "Cyfra+/nc+" założyłem osobny temat:
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/119160-tuner-dvb-s-brak-podgladu-w-epg-opcja-cyfra-nc.html
 
Ostatnia edycja:

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
''Tą opcją możesz zapisać, a potem przywrócić tylko listę kanałów DVB-S. Natomiast po resecie telewizora tracisz wszystkie swoje pozostałe ustawienia, preferencje. '' @Stanley , a czy można w ten sposób wrzucić na pena listę ;ulubionych kanałów; czyli którą sobie sami ułożyliśmy?
 
Do góry