Wykonanie pokoju kinowego

davey

New member
właśnie szukam takiego rozwiązania żeby góra/dół odsuwana/zasuwana jednocześnie może być ręcznie, może automatycznie, ktoś, coś ? :)
jakiś link, schemat, pomyśl...
będę wdzięczny

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

Mincek

New member
dziś powoli już sprzątam graciarnie pod pokój kinowy.

Już wiem, że ekran będę wykonywał z malowanej płyty MDF. Sufit pomaluję ciemną farbą tikkurilla. Natomiast zastanawiają mnie ściany. Pierwotny plan był aby malować ściany także nie odbijającą światła matową tikkurillą, ale wtedy musiałym "meblować" pokój.

A co gdybym ściany boczne (i w sumie nie wiem jak ze ścianą ekranową) wyłożył gąbką akustyczną "fala" taka jak z tego sklepu ??
https://akustycznematy.pl/pl/komplet-5-szt-12-m2-fala-4cm.html
Sprawę akustyki powinienem mieć załatwioną całkiem nieźle, ale zastanawia mnie odbijanie się światła od tego.

Co myślicie ?? poradźcie, dopowiedzcie, ciekaw jestem opinii i sugestii.

I jeszcze jedno pytanie. Wychodzi na to że projektor będę miał w niedalekiej odległości od głowy. Czy nie będzie mnie denerwowało jego "chłodzenie" ??? w jakiej odległości powinien on być by się tym nie denerwować ??
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli wyłożysz taka mata cały pokój zrobisz komorę beze chowa co jest najgorsze co może być. Cała zabawa w akustyczne polega aby tak dobrać odpowiednie elementy tłumiące i umieścić je w odpowiednich miejscach aby nie wytłumaczyć za bardzo a zniwelować niechciany pogłosu i dudnienie. Ja na pewno z ta mata bym powalczył w miejscach pierwszych odbić.
 

Mincek

New member
Jeśli wyłożysz taka mata cały pokój zrobisz komorę beze chowa co jest najgorsze co może być. Cała zabawa w akustyczne polega aby tak dobrać odpowiednie elementy tłumiące i umieścić je w odpowiednich miejscach aby nie wytłumaczyć za bardzo a zniwelować niechciany pogłosu i dudnienie. Ja na pewno z ta mata bym powalczył w miejscach pierwszych odbić.

Tak, już wiem że obłożenie pokoju dookoła jest złym pomysłem. Zastanawia mnie teraz ile byłoby optymalnie.

na 2 stronie tego tematu jest rzut pokoju, na oknie jak i przy drzwiach wejściowych będzie gruba kotara. Jeśli byłbyś tak dobry Bipo, lub ktoś jeszcze podpowiezieć gdzie zastosować takie piramidki (gąbka akustyczna) byłbym bardzo szczęśliwy ;) Pokój jest 2,7 wysoki.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Łatwiej by było jak byś zrobił jeszcze zdjęcia danego pomieszczenia wraz z wyposażeniem gdzie co będzie oraz jak będą rozmieszczone kolumny.
 

Mincek

New member
Poprawiłem rysunek rzut pokoju jak planuje go wykonać. Co do akustyki tez już są pewne plany typu pułapki basowe w rogi pokoju i inne elementy na ścianę (ta po prawej przed oknem, jak i po lewej od kanapy) Sufit, tylna i ściana z ekranem nic na razie robione nie będzie. Zastanawia mnei tylko gdzie postawić subwoofer.

rzut1.jpg


No i kolejne pytanie, bo całkiem możliwe, że projektor wyjdzie mi nad głową (około metra albo i nie) czy nie będę miał od niego za głośno ?? ;/

A jeśli już o projektorze mowa, to czy benq 1070 jest dobrym wyborem ?? i czym się różni 1070 od 1070+ ??? warto za ten + dopłacać ??
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli o miejsce na suba chodzi to postaw suba w miejscu odsluchu. Następnie puść jeden i ten sam kawałek basowy, przykładamy ucho przy podłodze (chodzimy na czwórka w różne punkty pokoju) i tam gdzie najlepiej słychać bas umiejscowiony zostaje sub (tzw. metoda na ucho .. :) ).
Odnośnie pułapek basowych to nie taka prosta sprawa. Najpierw ustaw sprzęt, zrób kalibracje a następnie jeśli coś w dźwięku Ci nie będzie pasować uzupełniasz i poprawisz określonymi ustrojem.
Jeśli zastosujesz od tak pułapki basowe bez pomiaru możesz znacznie pogorszyć a nie poprawić akustyke w swoim pokoju, bo może się okazać że wytniesz dolne rejestry w określonych przedziałach i będzie kaplica. Ustroje akustyczne dobiera się wg. określonych parametrów wyliczonych przez programy akustyczne na podstawie zmierzonych parametrów twojego salonu za pomocą mikrofonu.
 
Ostatnia edycja:

Mincek

New member
co do pułapek basowych nie do końca się zgodzę, ale tylko nie do końca. Moje będą zastosowane tylko w narożnikach.

Akustykę także mam już zaprojektowaną. Dziś zabieram się już powoli za pokój, czyli ostatnie porządki, gruntowanie podłogi, przeciąganie kabli do oświetlenia i inne pierdoły.

Teraz jeszcze kwestia projektora. Cenowo i z opinii odpowiada mi właśnie benq 1070 czy aby to będzie dobry wybór ??
 

kosmita

New member
Bipo masz może gdzieś inne zdjęcia swoich tylnych kolumn, głównie chodzi mi o uchwyty które trzymają kolumny :)
Ew jakiś link do uchwytów godnych polecenia, potrzebuje umocować kolumny ok 6kg
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Owszem możesz się nie zgadzać każdy ma swoje sugestie, dlatego jest to forum. Moim zdaniem nie ma co z góry zakładać że bas będzie źle odtwarzany i instalować pułapek basowych w ciemno... ;-) A nóż może się okazać że będzie grać za. ..cie.. ;-) Ja na początku zająłbym się miejscami pierwszych odbić względem słuchacza aby nie byli w tych miejscach goły ch i pustych powierzchni płaskich. Możesz wykorzystać do tego kotary, zasłony, tą mate piramidy itd..

Benek jest w swojej klasie cenowej bardzo dobrym i polecanym projektorem. Minusem jego jest głośniejsze praca, a umiejscowienie go w okolicach głowy może być lekko męczące przy oglądaniu filmu w cichych scenach.

Odnośnie uchwytów to ja mam B Tech 77, one mają udźwig do 25kg.. ;-)
https://m.conrad.pl/?&pi=554335&ref...=CMvDorv2sc8CFYky0wod_ywIxw&subshopid=01-aa-m
 
Ostatnia edycja:

Mincek

New member
Owszem możesz się nie zgadzać każdy ma swoje sugestie, dlatego jest to forum. Moim zdaniem nie ma co z góry zakładać że bas będzie źle odtwarzany i instalować pułapek basowych w ciemno... ;-) A nóż może się okazać że będzie grać za. ..cie.. ;-) Ja na początku zająłbym się miejscami pierwszych odbić względem słuchacza aby nie byli w tych miejscach goły ch i pustych powierzchni płaskich. Możesz wykorzystać do tego kotary, zasłony, tą mate piramidy itd..

Benek jest w swojej klasie cenowej bardzo dobrym i polecanym projektorem. Minusem jego jest głośniejsze praca, a umiejscowienie go w okolicach głowy może być lekko męczące przy oglądaniu filmu w cichych scenach.

jest forum i cieszę się z dyskusji :) co do 1 odbić to na ścianie gdzie będzie ekran prócz pułapek nie będzie niczego bo tak na prawdę reszta ściany to ekran. Z lewej strony będzie kotara która ma "wyprostować" pokój, w związku z tym że kotara jest elementem bardzo tłumiącym, to na przeciwko kotary będzie wygłuszona także mocno ściana (6,7m2)
Na środku w miejscu środkowych głośników z prawej strony będzie dodatkowa kotara od okna, a na przeciwko na ścianei także elementy wygłuszające (1m2) tak by nei było właśnie pierwszych odbić.
Z tyłu natomiast planuję trochę wykorzystać skos na szafki (moje rzeczy ubraniowe, motocykl, kite, snowboard i pewno inne namioty) przysłonięte to będzie do wysokości około 1,5 także grubą kotarą, co samo robi już "akustykę".

Więc pokój mimo że taki pusty to jednak nie jest taki "pusty" żona dołoży jeszcze jakieś płutno i powinno być BDB. Wykłądzina na podłodze obowiązkowo.

Czy w tej klasie cenowej prócz wspomnianego 1070, mamy jakąś alternatywę bym miał ew. co porównywać ??
 

kosmita

New member
Nie mam pojęcia jakiej jakosci jest projekcja z Benq 1070, ale ja ze swojego Acera 6510BD jestem zadowolony głównie podpięty do PC i XBox One, czasem do dekodera UPC podczas meczy na euro nikt ze znajomych nie narzekał.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
No to bardzo dobrze bi myślałem że beda same puste ściany. Tylko staraj się robić symetrie tzn. jeśli na lewo dasz kotare wyrównującą skos to na tej samej wysokości po przeciwnej stronie też wypadałoby aby coś było. GRuby dywan przed kolumny a na ścianę za sofa daj ustroje nad oparciem. Posłuchaj w tedy jakiś czas systemu na różnych sekfencjach i zdecydujesz czy jeszcze dokładać coś po rogach pokoju.
Jeśli BenQ byłby za głośny mógłbyś zobaczyć coś z optomy np.:
- optoma 141, 26, 36 są cichsze niż Benek.
 

Mincek

New member
patrzac na kalkulator odleglosci, to wygrywa mocno benq.

Ma około 1m przewagi nad optomą, co jednak dla mnie jest na plus, gdyż od ekranu całego sufitu mam około 3m, potem zaczyna mi się skos co mocno obniży mi projektor, jednocześnie zbliżając się do mnie.

Benq na ekran o szerokości 2,5m odległość minimalna to 2875mm natomiast optoma 3700mm
 

davey

New member
patrzac na kalkulator odleglosci, to wygrywa mocno benq.

Ma około 1m przewagi nad optomą, co jednak dla mnie jest na plus, gdyż od ekranu całego sufitu mam około 3m, potem zaczyna mi się skos co mocno obniży mi projektor, jednocześnie zbliżając się do mnie.

Benq na ekran o szerokości 2,5m odległość minimalna to 2875mm natomiast optoma 3700mm
z jakiego kalkulatora odległości korzystacie ?

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

Bipo

Active member
Bez reklam
z jakiego kalkulatora odległości korzystacie ?

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Można orientacyjnie sprawdzić na tej stronie:

BenQ W1070 Projection Calculator - Throw Distance and Screen Size

wybierasz tylko model który Cię interesuje..:)

Caparzo nie rozumiem za bardzo o Co pytasz? Kalkulator od projektora pokazuje Ci orientacyjnie z jakiej odległości projektor rzuci Ci określonej wielkosci obraz dopasowując jednocześnie moc lampy, odległość rzutu oraz gain ekranu.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Albo inaczej, czy dany model przy Twoich warunkach lokalowych da odpowiednią jasność, przy konkretnej przekątnej oraz odległości.
 

Mincek

New member
Chłopaki, mam pytanie. Jest opcja zakupu projektora "powystawowego" z tego co się dowiedziałem, to po "regeneracji" w autoryzowanym serwisie, z nową lampą itd. itp. NOWY. Różnica w cenie 450 zł (nie mało w sumie), ale też różnica w gwarancji. Nowy nowy, ma 36 miesięcy, natomiast ten ma 24. Czy warto skusić się na taką ofertę ??

Coś mi się wydaje że pokój powstanie dużo szybciej aniżeli myślałem, w przyszłym tygodniu oczekuję już kilku paczuszek z rzeczami :)
 
Do góry