Wybór subwoofera

don111

Banned
Kup JAMO E7 ,EISA 2005/6r ,super basy cena 950-2200zł zalezy gdzie poszukasz allegro -sklep.pozdrawiam

znacznie odstaje in minus w porównaniu do innych proponowanych tutaj subów
 

kenobi36

New member
Pierw uściślę. Sub chcę do kina ale muzykę musi!!! dobrze odtwarzać.

paproch - W iQ9 basu mi brakuje (większość muzy słucham na pure lub direct music - bez regulacji bas treble i EQ) z resztą rzeczywiście bas już się poprawił w stosunku do tego co było na początku (albo zmiana ustawienia pomogła), ale brakuje mi sub-basu, niektóre kawałki mają takie fajne momenty, poza tym lubię wzmocnić najniższe tonacje bez podnoszenia normalnego basu gdzyż nie wpłyawają na czytelność średnicy.
A propo pozostałych głośników zastanawiam się czy jest sens, jak dokupię, to osobom siędzącym skrajnie, satelity będą dmuchały w ucho. W kinie jak puszczą demówkę to brzmi jajnie ale podczas odlądnia filmu za bardzo chyba nie zwracam uwagi i stereo powinno mi wystarczyć. Satelity iQ3 dokupię aby powiedzieć żonie że wyszła kicha i zabrać do sypialni.:)

don111 - Fajna strona.
Patząc na Velodyne to mają kosmiczne zniekształcenia w całym paśmie.
Przepiękną charakterystykę i brak zniekształceń ma B&W 675 choć maksymalne ciśninie nienajmocniejsze iiiiiii cena!!!!

A w jakim sensie Jamo odstaje in minus? W pewnych kategoriach najnowsze Audi A6 odstaje in minus względem fiata 125p.

zs1111 - Prozycja Sub 650 strasznie mnie korci ma 12" zamiast 10" i schodzi niżej niż e7 i jest chyba nowszą konstrukcją.
 

imalas

New member
Poczytaj więcej testów i nade wszystko odsłuchaj suby (w sklepach też brzęczą np.Jamo E7, zwróć na to uwagę) ... w jakimś sensie nabierzesz dystansu do "super" parametrów podanych przez producentów szczególnie w testach tzw. "sponsorowanych" oraz do naszych życzliwych rad :D Jak mówi stare, polskie przysłowie " Probiren iber sztudiren!" :)
 

don111

Banned
Jamo e7 może nie jest taki zły (szybki bo konstr. zamknięta) ale znacznie odstaje pod względem mocy (znam jednego właściciela - a raczej już byłego właściciela tego suba ;)) do reszty tutaj wymienonej (moża poza tym subem Kefa - bo ten też jest słaby), no i to brzęczenie faktycznie dosyć uciążliwe (u mnie w Infinity SW12 jest ale znacznie ciuchsze)
do IQ9 trzeba czegoś mocniejszego
Sub Jamo 650 ma taką moc szczytową, nie RMS... chociaż raczej i tak by wystarczył - tylko pytanie jak gra ?

btw fajny topic, przypomniałem sobie moje poszukiwania i dylematy z wyborem suba, to chyba najprzyjemniejszy zakup :)
 

kenobi36

New member
Po poszukiwaniach godnych Sherlock'a nie krytykowałbym mocy Jamo.

Gdzieś w leaflecie Jamo podaje maksymalne ciśnienie dla Sub650 110dB

Strasznie byłem ciekaw jaką moc RMS może mieć. Oczywiście producent nie podał RMS ani w specyfikacji poboru prądu. Ale w instrukcji PDF po powiększeniu mamy tabliczkę poboru prądu 1,6A. Na oko 220-230V x 1,6A minus straty 35% uczciwie wymiśliłem sobie 200W.

Ale

Znalazłem też manuala JBL ES150/250 i tam mamy podane RMS 300W/400W. Zrobiłem to samo ze schematem tylnej ścianki i znalazłem 220-230V x 1A czyli postępując wg poprzedniego schematu wyszło by 125W - pewnie dla ES150.

Licząc w drugą stronę 300W * 1,6A / 1A = 480W.

Inną drogą ES250 ma peak 700W a Sub650 650W. Stąd przypuszczm że są to suby o podobnej mocy.
Przy czym Jamo ma więcej funkcji, 12V triger, płynna regulację fazy, regulowany filtr górnoprzepustowy 40Hz na wypadek problemów z wzbudzaniem, ładną obwódkę na gałce na niebiesko świecącą pasującą do gałki Onkyo:) i buczący transformator gratis:), a może w nowszym modelu to poprawili w stosunku do E7. Pozostaję poszukać i odsłuchać tylko gdzie?

Pozostaje jeszcze temat L8400 mocniejszy ale i droższy.
 
Ostatnia edycja:

intense

New member
a ja zastanawiam sie na powaznie nad subem Velodyne CHT-10R, zbiera bardzo dobre recenzje i jest w sam raz do mojego 18m pokoju. Mozna go dostac za ok. 1950 zl, ponoc miazdzy w muzyce inne suby w kategorii cena/jakosc. Czy moglby sie wypowiedziec wlasciciel ww. suba jezeli jest taki na forum, czy faktycznie jest taki dobry jak sie o nim wszyscy rozpisuja?
 

kenobi36

New member
Dziś miałem okazję odsłuchać Jamo e7, Jamo 650 i JBL 8400.

Przyglądałem się pod kątem jakości dźwięku a nie maksymalnej głośności.

Na początku 650 grała bardzo dziwnie ale wszystko się poprawiło jak podkręciłem LP do góry (przed regulacją wszystkie były ustawione na środkowej pozycji(pokrętło ze strzałką do góry))
Natomiast potem sprawdziłem jak 8400 reaguje na ustawinie LP i mocno się zdziwiłem że prawie wogóle nie reaguje.

Pierw puściłęm mój kawałek techno z basikiem schodzącym stopniowo w dół według chematu: 4 3 2 - 3 2 1 - 4 3 2 - 3 2 1.

Ogólnie wszystkie 3 grały troche inaczej, co było najbardziej zauważalne to że głośność poszczególnych częstotliwości 4 .. 1 była nie równa i w każdym subie można było wyróżnić częstotliwości mocniejsze i słabsze. Jak miałem suba w samochodzie to pamiętam że tam jak schodziła częstotliwość to głośność poszczególnych częstotliwości była porównywalna na tym utworze.
Natomiast gdybym miał wybrać faworyta to 8400 z tych trzech był najlepszy.

Potem sprzedawca zarzucił jakaś płytkę z różnymi częstotliwościami do testowania subów samochodowych.

Pierw 8400 - 68Hz OK, 63 OK, 58 - kicha - sam warkot membrany ????, 53 Ok, 48 OK, 43 OK.

Potem E7 - 68,63,58 OK, 53 kicha, 48 OK, 43 trochę słabiej ale nieźle.

Na końcu 650 - Wypadł najlepiej, tylko przy 53 było lekkie osłabienie ale basik nadal był słyszalny.

Poprosiłem o powtórkę z 8400, próbowałem zmienić swoją pozycję w pokoju ale przy 58Hz nic to nie pomagało.

Tak naprawdę to pamiętam że dwie środkowe były 53 i 58 poniewaz mi utkwiły z powodu spadków natężenia , dwie dolne i górne zgaduję.

Ale ogólnie wyszedłem lekko zniesmaczony. Pamiętam jak 15 lat temu robiłem suba na tandemie chyba GDN 30/100 to jak podłączyłem do generatora sinusoidy miałem podobne efekty z anikaniem basu w pewnych częstotliwościach.

Tak więc po tych testach nie mam co liczyć na jaokść i chyba skorzystam z wersji budżetowej pójdę w 650 albo nawet rozejrzę się za subem BR, może CHT-10R, szkoda że Infinity Bety mają blaszane osłony.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
kenobi36 napisał:
szkoda że Infinity Bety mają blaszane osłony
to nie blacha tylko taki wielki ciężki plastik, w dodatku nie najszczęśliwiej dobrany bo musiałem zastosować przy nim takie 4 gumowe podkładki w rogach maskownicy (przy największych natężeniach słyszalnie drżała) :p

o przetestowaniu tego suba w sklepie raczej możesz zapomnieć, tam jest tyle regulacji (a dobra regulacja jest chyba konieczna, nie wystarczy ustawić wszytkie pokrętełka standardowo na połowe), że zabawe trzeba by rozłożyć na przynajmniej 1 cały dzień, ale po odpowiednim wyregulowaniu ostateczny efekt może być fajny
jeszcze dodam że nie warto się tym subem interesować jeśli zamierzasz go odciąć wysoko - bo wg mnie 60hz to jest max (nawet ciut za wysoko), ja mam go odciętego na 40hz i te najniższe częstotliwości odtwarza super - bas nie jest za twardy ani rozlazły - jest bardzo dynamiczny w pierwszej fazie a na samym końcu lekko "zmiękczony" - bardzo fajnie to brzmi (to chyba zasługa kontroli głośnika przez wzmacniacz), natomiast wyższy bas > 60hz to nie jest rewelacja bo troche się wzbudza i buczy - przynajmniej w moim małym pokoju (15m)
 

intense

New member
ciekawe jak ma sie Infinity Beta SW12 do Velodyne CHT-10R, chyba nie pozostaje mi nic innego jak zamowienie w ciemno Velodyne... W odroznieniu od Infinity ma ciekawa funkcje odciecia dolnych czestotliwosci dla kolumn. Wg. testów Velodyne schodzi do ok 31 HZ, jak sa odczuwalne czy tez slyszalne czestotliwosci ponizej tej granicy? Ma to duze czy marginalne znaczenie w muzyce?
 

kenobi36

New member
Blacha czy plastik i tak nie pasuje do mojej reszty.

W przypadku odcięcia na 40Hz na pewno trzeba popracować nad subem aby go zgrać z głośnikami.

Na początku sprzedawca podłączył suba przy załączonych L 880 po czym stwierdziłęm że to bas z eLek słychać a nie suba (na co mi były te kefy) i potem podłączył jakieś cienkie monitorki więc w takim przypadku całym basem musiał grać sub i z zasadzie dużych regulacji do takiej konfiguracji nie trzeba.

Bardziej intygują mnie te dziury w paśmie poniewaź testy ciśnienia akustycznego (linki kilka postów wcześniej) nie wykazują aby jakiekolwiek suby tak miały.

Sądzić by można że może to kwestia pomieszczenia ale dlaczego dziury występowały na różnych częstotliwościach w różnych subach?

Jeśli chodzi o odcięcie dołu (np. 31Hz) w Velodyne może mieć sens ponieważ w jednym utworze techno w przerwach był jakby burzowy pogłos, membrany w subach latały jak szalone ale osobiście niewiele słyszałem.
 
Ostatnia edycja:

paproch

New member
kenobi36 co rozumiesz przez stwierdzenie "Na początku sprzedawca podłączył suba przy załączonych L 880 po czym stwierdziłęm że to bas z eLek słychać a nie suba (na co mi były te kefy)"

pamiętam jak pisałeś że nie chcesz iść na odsłuch, bo wybierzesz h/k i jbl za to ze wymasują ci klatę basem, może faktycznie było trzeba sie wybrać na odsłuch, jeżeli faktycznie jesteś niezadowolony to niech to będzie przestroga dla tych którzy kupują w ciemno

mimo wszystko wydaje mi się że zbyt szybko oceniasz kefy, powtórzę sie, ale pograj nimi, daj im jakies 100h grania, ja u siebie po 40-50 h zatkałem dolny bf
 

imalas

New member
Zwykle nie lubię przyjmować "pozycji kibica" i mówić: "...a nie mówiłem" (patrz mój poprzedni post w tym topicu!:bober: )
Zdanie Twoje:
kenobi36 napisał:
...(na co mi były te kefy)...
zostanie chyba przebojem.........!
Ogólnie wiadomo,.........że sukces ma wielu ojców, a klęska jest sierotą! :D

Powoli nabierasz dystansu do "życzliwych" rad osób, które nierzadko na uszy nie słyszały sprzętów, o których szeroko rozpisują się, a wiedzę czerpią z innych forów i z tzw."testów sponsorowanych"

Ale widzę, że tę żabę trzeba zjeść, bo pewnie zwrot kef-ów nie przejdzie.:D
Sugerowałbym Ci odsłuch OSOBISTY kef-ów z subami np. amerykańskie grające bardzo muzykalnie: czyli Velodyne, DEFINITIVE TECH, nie wymieniam ci modeli, ponieważ oferta jest cenowo bardzo szeroka, ale amatorskie wersje do przełknięcia.
Sklepy audiofilskie ostatnio, aż "ociekają" ilością sprzętu "zza wielkiej wody"!
Co robić, to proste!
Szukajka: audiofil, najbliższe większe miasto i.......urlop, buty na nogi, kurtałka na grzbiet i........... NAPRZÓD!:)

PS.Głowa do góry...nie jesteś pierwszy i pewnie nie ostatni ....poczytaj!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
wy sobie chyba jaja robicie że Kefy nie mają basu... iQ7 mają go wystarczająco, więc iQ9 tym bardziej....
tylko odsłuch radze przeprowadzać przede wszystkim na porządnych wzmacniaczach stereo a nie na żadnych amplitunerach KD (co z tego że klocek za 5k ?) bo potem właśnie takie bezsensowne narzekania na kolumny, że nie ma basu, dynamiki, słabo mi to gra itd,
warto też zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie i na wytłumienie w miare możliwości pokoju odsłuchowego

zresztą chyba nie tylko chodzi o bas, a JBL studio poza tym że potrafią mocno przyp....ć nie mają dużo więcej do zaoferowania
 

kenobi36

New member
:hmm: Spokojnie, spokojnie.
Zauważyłem że forumowicze strasznie lubią podejmować awanturnicze dyskusje.
Nie sądziłem że kilka słów spowoduje taką burzę. Zapomniałem dodać małęj ikonki ;).

Ale skoro tak to wyjaśnie.
Do tej pory dla mnie były ważne wysokie i niskie tony, EQ ustawione w duże U. Wiele muzyki mi się nie podobało, wokale - ledwo można było czasami zrozumieć co śpiewają bo środek wycięty. Bas kotłował, wysokie tony aż syczały.
Teraz widzę nowy wymiar muzyki, szukam po sklepach muzyki która wcześniej mnie nie interesowała (zamiast się kłocić może ktoś poleci dobrą muzykę choć może to nie ten wątek).
Tak że z Kefów jestem bardzo zadowolony, JBL nie słuchałem i dobrze że tak się stało bo pewnie by u mnie stały.

Najśmieszniejsze jest to że wszystkich poruszyło jedno krótkie zdanie i to w nawiasie, a nikt nie próbuje odpowiedzieć na temat, czyli skąd się biorą moje dziwne doświadczenia po odłuchaniu subów.:(
 

paproch

New member
imalas dobrze Tobie radzi, papier wszystko przyjmie, więc zamiast poświęcać uwagę na specyfikacje i testy, lepiej posłuchać, bo to TY to masz usłyszeć, a nie komputer czy osoba testująca,
najlepiej będzie jeżeli uda ci w jakimś sklepie wypożyczyć suba do domu (bo to ma zagrac u Ciebie a nie w sklepie) i cierpliwie szukać złotego środka, pospiech jest złym doradca wiec życzę wytrwałości,

przepraszam jezeli mój poprzedni post odebrałeś jako "awanturniczą dyskusję", chciałem aby osoby czytające ten wątek, nie budowały mylnego zdania o kefach i "brakiem basu", bo taką broszkę sie przypina kefom
jeżeli jesteś lub będziesz w okolicach trójmiasta, zapraszam na odsłuch iq9 u mnie na wzmacniaczu stereo

pozdrawiam
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Kenobi. Od początku zastanawiam się, dlaczego bawisz się z equalizerem. Na początek powinieneś ustawić wszystko na 0 dB i oswajać się z takim dźwiękiem. Inaczej może się okazać, że najlepiej było kupić Altusy.

Mam w tej kwestii osobiste doświadczenie. Dość długo zajęło mi przestawienie się na słuchanie liniowe. Ale to naprawdę działa. Słuch się po prostu adaptuje.

ArtS :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
ARTS święte słowa, słuchamy na 0 0.

Co do dziur w paśmie to pewnie rezonans pomieszczenia z subem, do tego jest rabos z infinity :)
 

prentek

New member
polecam suba celestion s 80 firma troche zapomniana kiedys bardzo wysokich lotow teraz troche je obnizyla ceny tez .Robia jeden sub do tej serii a nie jak inne firmy piec ale do bani .Subwoofer daje rade w kinie i w muzyce ja nie narzekam na niego warto przyjrzec sie tej propozycji.
nie jest to moze sub do duzych pomieszczen ale u mnie na 18 m wystarcza .Wczesniej wspolgral z missionami 773 teraz z cobaltami 826.slucham duzo muzyki stereo i moge jednoznacznie stwierdzic ze wedlug mnie daje rade.Pozdrawiam i nie ma co kierowac sie specyfikacjami technicznymi naprawde trzeba sluchac.

________________________________________
onkyo TX SR875
arcam cd 72
panas dvd s 52
Jm lab cobalt 826
sharp XD1 46
celestion s 80
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry