wybor subwoofera - velodyne,klipsch i AE

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Powiem Wam że to podlączenie które zaleca producent, to dla mnie zagwozdka. Dlaczego?

1. Wiadomo że w KD wszystkim steruje amplituner i sub dostaje dedykowaną ścieżkę dla 0.1 i to co odcięte z kolumn, czyli w tym przypadku poniżej 80Hz. Ma to wszystko ręce i nogi.
2. W przypadku podłączenia jednocześnie pod LFE i wysokopoziomowego sub dostaje to co w pkt.1 a dodatkowo to czym grają kolumny, bo podłączony jest bezpośrednio do teminali w amplitunerze i ustawione odcięcie na subie.

Tutaj właśnie mnie zastanawia pewna kwestia, bo te podłączenia jakby wzajemnie się wykluczją. Możliwe ( nigdy nie testowalem) że producent to rozwiązał w jakiś logiczny sposób? Z jednej strony odcinamy kolumny, żeby sub dostał to co poniżej odcięcia a z drugiej gra też tym co dostają kolumny, więc jaki sens z kalibracji i odcięć? W kwestii stereo chyba trzeba by było wchodzić w ustawienia amplitunera i dawać suba na OFF, żeby grał tylko po wysokopoziomowym a już nie dostawał nic na LFE? Tylko nie wiem jak to w kinie wygląda? Trochę takie to nielogiczne.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli chodzi o stereo to gdy masz ustawione kolumny na large to lfe jest nieaktywne. Oczywiście w stereo. Żeby sub grał to musiałbyś mieć ustawione lfe+main ?

Co do podłączenia w kinie domowym to z tego co pamiętam w instrukcji jest chyba nawet napisane, że Rel zaleca ustawienie kolumn frontowych na large bo wtedy sub dostawie mocniejszy sygnał (wysokopoziomowo) i wtedy można wykorzystać jego potencja w 100%. Mimo to ja mam ustawione fronty na small. Ale z ciekawości przestawiałem na large i basu z suba jest wtedy znacznie więcej. Na pewno podłączenie suba również wysokopiomowo powoduje to, że basu jest więcej.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No tak, ale jak to się ma do referencyjnego ustawienia KD? U mnie na jednym kablu jak dam fronty na Full Band, to też basu jest więcej ( przy aktywowanym double bass), ale jego jakość pozostaje na takim samym poziomie. Akurat w moich warunkach nie zawsze więcej oznacza lepiej, bo odcinając kolumny mam wrażenie że grają selektywniej i zwiewniej. Ja takie ustawienia REL'a bym bardziej widział w przypadku dodatkowego wzmacniacza stereo. Wtedy KD łączymy normalnie po LFE, a wzmak po wysokopoziomowym.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlatego ja też mam fronty ustawione na small. Fronty tak jak piszesz grają wtedy "zwiewniej", a dzięki podłączeniu dodatkowo wysokopoziomowego mam więcej basu. Mam podłączone wysokopoziomowe do MH co nie zmienia faktu, że w kinie domowym sub też dostaje ten sygnał co fronty bo MH mam połączonego z Marantz-em (pre-out) . Pamiętaj, że do wysokopoziomowego masz osobne pokrętło odcięcia więc można sobie wszystko dopasować. Wiem że nijak się to ma do "referencyjnego" ustawienia, ale moim zdaniem gra to lepiej. Zresztą referencyjne nie oznacza lepsze :)
 

Grisza HD

New member
Tak, ma być na small, a jak wolisz swoje ustawienia, to znaczy, że masz skiepszczony słuch i nie wiele ma to wspólnego z referencyjnym brzmieniem, czyli takim, jaki jest faktycznie, a właśnie taki brzmi najlepiej. Nikt nikomu też nie broni kręcić i majstrować suwakami, można sobie skręcić suba na maxa, niskie na maxa i hulaj dusza, ale to bedzie Twoja preferencja, a tu chodzi o referencje.
Poświeć czas i przeczytaj dokładnie podwieszone wątki kalibracyjne, rok wałkowaliśmy ten temat.

Zacznij od tego:
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html

Fajnie by było, jak by to było na 1 stronie zapisane i 10 punktów najważniejszych, co gdzie jakie parametry ustawiać w danym urządzeniu. A nie 200 stron. :)
 

Grisza HD

New member
No to koledzy Pawel_Sz85 & krzysiek1980
To jak mam ustawić waszym zdaniem tak jak jest w książce REL czy wasze sprawdzone ustawienia? Chciałbym tego REL wykorzystać potencjał w 99%


"Bo mieć silnik V8 który jeździ na pół gwizdka, bo ma nieczynne połowę tłoków"

Podłączamy wysoki poziom i RCA-RCA. Kolumny ustawiamy na Small i jakie tam jeszcze Hz ustawiamy odcięcia? Żeby to miało ręce i nogi? A kalibracje robimy tylko na RCA-RCA. I jakieś ważne ustawienia w amplitunerze przestawiamy jeszcze, które mają duży wpływ na jakość dźwięku?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
W tym subie masz jakby dwie osobne sekcje, gdzie do LFE podłaczasz osobno i ustawiasz sobie głośność i do wysokopoziomowego też masz osobne pokrętło głośności i ustawienie odcięcia na subie, więc z kalibracją nie ma problemu. Ja mam podpięte tylko pod LFE, bo nie używam suba w stereo.
 

RwVision

New member
Pamiętajcie chłopaki, że jest też opcja podłączenia samego wysokopoziomowego w stereo. U mnie właśnie sam kabel lfe poszedł w kąt - przynajmniej do zmiany amplitunera.

Kiedy ustawiałem main + lfe w moim starym ampli, same kolumny tracily za duzo mid-basu, a odciecie nie jest dostepne dla kazdego kanalu osobno. Dlatego tez caly kanal w large idzie na kolumny i sub, a w subie mamy odciecie dla kalibracji. To chyba najprostsze rozwiazanie jakie jest, nawet gdyby ktos nie chcial sie bawic w ampli z poszczegolnymi odcieciami.

Jeszcze raz zaznacze, ze to rozwiazanie dziala najlepiej z racji na moj ampli, ktory nie ma odciec dla kazdego kanalu.

Czy ta sama zaleznosc istnieje w drozszym sprzecie? Mianowicie - pomiedzy Main, a main+ lfe, kolumny automatycznie traca polowe basu, szczegolnie w srodkowej granicy?
 
Ostatnia edycja:

Grisza HD

New member
W tym subie masz jakby dwie osobne sekcje, gdzie do LFE podłaczasz osobno i ustawiasz sobie głośność i do wysokopoziomowego też masz osobne pokrętło głośności i ustawienie odcięcia na subie, więc z kalibracją nie ma problemu. Ja mam podpięte tylko pod LFE, bo nie używam suba w stereo.

Ta głośność wyskoki poziom to Hi/Low Level i tu w stereo się moc basu kontroluje?

A te CROSSOVER do czego jest, czy ja mam na 30 Hz czy na godzinę 12 to nie słyszę chyba różnicy w basie? Na ile to ustawić? Ten CROSSOVER to ma znaczenie w stereo i kinie po LFE ?

I ta faza czy 0 czy 180 też za bardzo odczuwalnej różnicy nie słyszę?

I ta ikonka blu tylko na niebiesko świeci i daje sygnał informuje, że sub jest włączony aktywny?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kurde tyle razy już to było wałkowane na forum. Zacznij od dokładnego przeczytania pierwszego posta http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html

Od siebie dodam, że do stereo przestawiamy kolumny frontowe na Large. Do kalibracji ustawiasz pokrętło odcięcia na subie na 120hz. Jak masz podłączone suba do amplitunera LFE to kręcenie odcięciem w subie jest nieaktywne. Odcięcie ustawia się w amplitunerze. Tak jak jest w poradniku na 120hz. Stereo to inna bajka. Najlepiej się sprawdza wysokopoziomowe (tym kable co dostałeś od Rel-a, tylko podpinasz go po kalibracji) i dla tego połączenia regulujesz odcięcie w subie. Musisz już pod siebie to ustawić (zgrać z kolumnami) Ja jak już to ustawiam do stereo na 50-60hz. Co do fazy to nie ma reguły. Musisz sprawdzić kiedy sub gra lepiej.
 
Ostatnia edycja:

RwVision

New member
Dokładnie tak jak mowi Pawel

Co do fazy, to tez dlugo nie moglem sie zdecydowac, w ktora strone jest dobrze. Po prostu sprawdz czy w miejscu odsluchu, po zmianie fazy nie brakuje ci czesci basu. Wybierz jakas muzyke z mid- i niskim basem i sprawdz.
 

Grisza HD

New member
Kurde tyle razy już to było wałkowane na forum. Zacznij od dokładnego przeczytania pierwszego posta http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html

Od siebie dodam, że do stereo przestawiamy kolumny frontowe na Large. Do kalibracji ustawiasz pokrętło odcięcia na subie na 120hz. Jak masz podłączone suba do amplitunera LFE to kręcenie odcięciem w subie jest nieaktywne. Odcięcie ustawia się w amplitunerze. Tak jak jest w poradniku na 120hz. Stereo to inna bajka. Najlepiej się sprawdza wysokopoziomowe (tym kable co dostałeś od Rel-a, tylko podpinasz go po kalibracji) i dla tego połączenia regulujesz odcięcie w subie. Musisz już pod siebie to ustawić (zgrać z kolumnami) Ja jak już to ustawiam do stereo na 50-60hz. Co do fazy to nie ma reguły. Musisz sprawdzić kiedy sub gra lepiej.

Mi też chodziło o CROSSOVER ten z tyłu pokrętło w rel t5 ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ten crossover na subie przy podłączeniu LFE jest nieaktywny, bo wszystkim steruje amplituner. Czy podczas grania mozna zmienić, to nie wiem, ale ja różnicę słyszalem na rockowej muzie i przy rozsądnych poziomach głośności. Jak zapodałem typowo basowe kawalki to róznic nie moglem wychwycić. Nawet połóz rękę na subie, to odczujesz przy jakiej fazie gra mocniej.
 

Grisza HD

New member
Ten crossover na subie przy podłączeniu LFE jest nieaktywny, bo wszystkim steruje amplituner. Czy podczas grania mozna zmienić, to nie wiem, ale ja różnicę słyszalem na rockowej muzie i przy rozsądnych poziomach głośności. Jak zapodałem typowo basowe kawalki to róznic nie moglem wychwycić. Nawet połóz rękę na subie, to odczujesz przy jakiej fazie gra mocniej.

Ten crossover na subie przy podłączeniu LFE coś słychać z min na max jak kręce inaczej gra bas słychać.
 
Do góry