współpraca Sharp 40LE830 z modułem nCam

krukis

New member
Czy ktoś się orientuje jak wygląda to w praktyce w tym modelu lub 46LE830. Teoretycznie powinno być wszystko OK, telewizory mają gniazdo CI i wbudowany tuner DVB-S / DVB-S2.
 

wlserwis

New member
Mam świeże doświadczenie z modułem nCam n-ki.

Generalnie moduł został rozpoznany, zaktualizowany i aktywowany poprawnie (na kanale MGM-HD), ale... po zainstalowaniu modułu czas uruchamiania telewizorka wzrósł z 10 sekund do... 30! Na dodatek, jesli uruchamiamy tv na kanale SAT, po rozruchu na ekranie zostaje tablica z napisem, że komunikacja z modułu z układem nadrzędnym powiodła się czy coś tam.. To jest wkurzające! Zawsze trzeba wcisnąć na pilocie MENU, żeby się tego pozbyć. Poza tym kanały kodowane HD przełączają się wolniej, gdy przechodzi się z kanału niekodowanego na kodowany.
Sam odbiór kanałów, które tuner sat wstroił i rozpoznał jest OK, nie ma zakłoceń, zrywania, pikseloz itp. Jest to nawet nieco dziwne, bo na wielu kanałach jakość jest tylko na 40-60% (mój Ferdek pokazuje na nich 80-100%...). Widocznie tak jest skalibrowany wskaźnik w Sharpie.

Osobnym problemem jest, że Sharp w żaden sposób nie widzi kilku kanałów z oferty n-ki, np. TVN-HD! Sam transponder tv odbiera, bo nawet zapisuje do pamięci niektóre inne programy z niego. Problemy są zwłaszcza z tym, co jest nadawane z 11508 V i 11449 V. Oczywiście inne odbiorniki podłączone do tej anteny nie mają najmniejszego problemu z żadnymi transponderami...
 
Ostatnia edycja:

wlserwis

New member
P.S.

Mój Sharp 46le830e nie odbiera:

TVN HD+1 11508 V
Discovery Ch 11508 V
TVP SPORT 11508 V
TVP Seriale 11508 V
Religia TV 11508 V
Polsat 11158 V.

Natomiast, co dziwne, odbiera świetnie Eska TV z 11508 V


Nie odbiera też:

TV 4 11158 V
MTV HD 11075 V
TVN HD 11449 H.

A odbiera Discovery Showcase HD, nSport HD i nShow 3d z tego samego 11449 H.

Wszystkie pozostałe programy z ofert N odbiera też bez problemu.
 

krukis

New member
Pytałem o współpracę z modułem nCam już dość dawno, zdążyłem już go zakupić i przetestować.
U mnie czas uruchamiania po instalacji nie wzrósł tak drastycznie na pewno, piszę teraz z pracy, więc zmierzyć nie mogę, ale myślę, że będzie dalej ok. 10s.
Co do kanałów odbiera wszystkie, tylko jest inny problem: w zależności jaki zakres częstotliwości podam do wyszukiwania to właśnie brakuje albo jednych albo drugich kanałów. Najlepszy układ jaki ostatnio sprawdzałem to przy częst. wyszukiwania 10000 - 11000MHz brakowało tylko programu AXN.
No i później sortowanie kanałów to makabra, a co jeszcze gorzej po każdym wyszukiwaniu dodatkowym czy nawet ręcznym kanały układane są w/g satelity i trzeba układać od nowa...
 

wlserwis

New member
Najlepszy układ jaki ostatnio sprawdzałem to przy częst. wyszukiwania 10000 - 11000MHz brakowało tylko programu AXN./QUOTE]

A gdzie ustawiasz ten zakres częstotliwości wyszukiwania?
Ja mogę przeszukiwać tylko całość albo pojedyncze transpondery.

AXN nadawany jest z 12476 H, czyli z wysokiego pasma (trzeba ustawić przełączanie pasm sygnałem 22kHz).
 

krukis

New member
Zmieniasz przy automatycznej instalacji:
40le830.jpg
Spróbuj 10000 - 10850MHz, wydaje mi się, że powinny być wszystkie.
A czy moduł nie zawiesza się u Ciebie, zauważyłem już kilka razy po uruchomieniu: komunikat jest poprawny czyli "aktywacja modułu przebiegła prawidłowo", ale kanały z oferty są zakodowane, pomaga wyciągnięcie i włożenie modułu z powrotem.
 

wlserwis

New member
Rzeczywiście, nie zauważyłem tego ustawienia zakresu, dzięki! Chociaż mi się wydaje, że to jest raczej ustawienie częstotliwości przemiany w konwererze dla odbioru pasma dolnego i górnego, domyślne: 9750 i 10600 i nie ruszałbym tego. Popatrz, tam jest zakres do 12000 MHz, a przecież tunery MUSZĄ obierać do 12750, bo taka jest norma.

Natomiast przypadkowo odkryłem metodę na skasowanie całej niechcianej listy kanałów i.. prawidłowe wykrycie wszystkich tych kanałów, których mi brakowało.

Jak wyczyścić - skasować listę kanałów:

1) uruchomić instalację automatyczną wybierając oczywiście wyszukiwanie satelitarne

2) natychmiast po uruchomieniu przerwać ją przyciskiem 22 na pilocie ("Powrót")

Po tym zabiegu stara lista jest pusta, a nowa jeszcze nie wypełniona. Czasem może się zdarzyć, że tuner zdąży coś wyszukać, wtedy musimy to już ręcznie usunąć.

Teraz, żeby nie mieć bałaganu, najlepiej przeszukać w trybie ręcznym tylko te transpondery (częstotliwości), na których spodziewamy się interesujących nas kanałów.

Jeśli chodzi o N-kę (HD na kartę), listę mamy tutaj:

http://telewizjanakarte.pl/fileadmin/contents/tnk/documents/rozklad_kanalow.pdf

A teraz trzeba już tylko znalezione kanały posortować i wyrzucić te zbędne. Jest z tym trochę roboty, ale nieporównanie mniej niż przy porządkowaniu listy nawet 2000 kanałów z wyszukiwania automatycznego!
Przeszukanie wszystkich transponderów N-ki daje tylko około 200 pozycji.


A czy moduł nie zawiesza się u Ciebie, zauważyłem już kilka razy po uruchomieniu: komunikat jest poprawny czyli "aktywacja modułu przebiegła prawidłowo", ale kanały z oferty są zakodowane, pomaga wyciągnięcie i włożenie modułu z powrotem.

U mnie po każdym odpaleniu tv na kanałach SAT pojawia się komunikat o inicjalizacji modułu CI i dodatkowo zawsze o zakończeniu komunikacji modułu z "urządzeniem nadrzędnym". To wszystko trwa 20 sekund (!) przez które nie ma najpierw nic poza tymi komunikatami a potem jest tylko fonia. Na koniec pojawia się i wizja i jest już OK.
Jeśli odpalam na kanale DTV, to jeszcze dodatkowo pojawia się na pewien czas ramka o braku sygnału (błąd 203 czy coś).
Aha, mam wyłączone Szybkie uruchamianie. Po włączeniu Szybkiego uruchamiania start jest natychmiastowy (niestety wówczas tv ciągnie na czuwaniu około 20 watów).

Zawieszania się modułu i konieczności ponownej aktywacji jeszcze nie miałem. Ale być może wszystko przede mną...

A zaktualizowało Ci firmware modułu? U mnie zrobił to na samym początku, przy pierwszym uruchomieniu z modułem na kanale z oferty N-ki. Zdaje się, że najlepiej jest ustawić do tego TVN HD albo MGM HD.
Próbowałeś wchodzić w menu CI? Tam jest chyba aktualizacja i reset ustawień, może spróbować to zrobić?

Na razie cieszę się jak dziecko, że odbiera mi wszystkie kanały, które
chciałem, bo już się szykowałem do zakupu osobnego tunera sat...
A propos, Sharp czasem cholernie długo przełącza kanały, zwłaszcza HD, ale wcale nie dłużej niż np. drogi tuner Technisat S1 ! Tam maksymalnie 3 sekundy, tu 4. Sprawdzałem.
 
Ostatnia edycja:

wlserwis

New member
Chcę dodać, że właśnie dziś miałem przypadek zablokowania odbioru WSZYSTKICH kanałów naziemnych i satelitarnych po włączeniu telewizora. Nie wiem, czy wina nCam-u, czy Sharpa samego z siebie... Pomogło wyłączenie z sieci na minutę i ponowne włączenie.
 

krukis

New member
A zaktualizowało Ci firmware modułu? U mnie zrobił to na samym początku, przy pierwszym uruchomieniu z modułem na kanale z oferty N-ki.
No właśnie nie, ale pokazuje, że nie wymaga aktualizacji. Mógłbyś sprawdzić u siebie w menu Ci jaką masz wersję?
Jeśli zablokowało CI i naziemne i satelitarne to winiłbym za to TV, u mnie po zawieszeniu kanały FTA odbiera (mam podłączoną tylko satelitę)
 

buli510

New member
Więc tak reasumując... lepiej zostać przy dekoderze enki czy podłączyć satelite pod tv? Jakie są wasze spostrzerzenia na ten temat?? Narazie mam dekoder enki i jedyne co mnie boli to to że po kablu hdmi moge ustawić jedynie obraz pełny albo piksel na piksel mój model to LE656 i gdzie taki modół można wogole dostać??
 

wlserwis

New member
Jak masz dobry dekoder, to zostań przy nim. Moduł cam w Sharpach działa ale jest... męczący. Po pierwsze, dekodowanie jest powolne - kanały potrafią się przełączać i 5 sekund, po drugie, nieznośne jest pojawianie się tabliczek z informacją o "skomunikowaniu modułu nadrzędnego..." albo o otrzymaniu nowych wiadomości po włączeniu telewizora. Poza tym dekodowanie potrafi się zawiesić i trzeba wyłączyć tv na minutę, żeby doszedł do siebie. Jeśli dodasz sobie do tego fatalną obsługę tunera SAT (koszmar z sortowaniem, problemy z wyszukaniem kanałów), to...
 

wlserwis

New member
Nowy firmware, nowe kłopoty...

Wlaśnie się zaktualizował firmware nCam'u telewizji n na kartę. Chyba szlag mnie trafi... Już wczesniej TV startował przez ten moduł prawie 30 sekund, ale teraz jest jeszcze gorzej: odbiornik udaje, że już się załadował i wystartował, nagle pokazuje się logo "N na kartę" (ohyda! po co oni to zrobili??) i... CIEMNOŚĆ! Teraz, żeby zacząć oglądać telewizję, trzeba zmienić kanał na inny. Ciekawe, czy na innych telewizorach też tak jest z tą n-ką?
Jedyny plus, to że po tej aktualizacji kanały kodowane zmieniają sie trochę szybciej (1,5-3 sekund, a przedtem 2-4).

EDIT:

Poprawili proces autoryzacji i teraz nie ma już problemu z czarnym tłem po uruchomieniu odbiornika. Pojawia się na pół sekundy tablica "n na nartę" i tv powraca do programu. Wygląda na to, że teraz cały proces rozruchu karty jest bezbłędny, choć niestety nadal długi (25-35 sekund).
 
Ostatnia edycja:

wlserwis

New member
Niestety nie jest do końca dobrze. Na niektórych kanałach po starcie telewizora jest na koniec togo "n na kartę" i klops - czarny ekran.
Na forum n-ki twierdzą, że to wina tv, bo podobno w dekoderach ten moduł działa bezbłędnie.
 

greszio

New member
Niestety nie jest do końca dobrze. Na niektórych kanałach po starcie telewizora jest na koniec togo "n na kartę" i klops - czarny ekran.
Na forum n-ki twierdzą, że to wina tv, bo podobno w dekoderach ten moduł działa bezbłędnie.

To pewnie nie polecasz modułu do sharpa...
Mam Nke i dekoder z dyskiem 250GB, mam ochotę zrobić użytek z gniazda CI ale to chyba nienajlepszy pomysł...

W inych tv jest też tak niewygodnie? panas sony?
 

wlserwis

New member
Napisałem na forum n-ki o tym problemie. Wiem już, że dotyczy to WSZYSTKICH telewizorów i dekoderów. Miejmy nadzieję, że niedługo poprawią oprogramowanie i problem zniknie..
Inna rzecz jeszcze, że N nie oferuje modułów do pakietów abonamentowych a tylko do "n na kartę"! Uważam to za swego rodzaju skandal. To się powinno zmienić.

EDIT: Właśnie otrzymałem odpowiedź od speca z n-ki:

Problem wynika z softu TV - nie wszędzie implementacja MHEG 5 (czyli mechanizmu wyświetlania grafiki) jest prawidłowa - dotyczy to głównie starszych modeli. W nowych modelach TV (tegorocznych) producentów którzy testowali nasze CAMy ten problem nie będzie występował (Samsung, Sony z zestawu nnk).

Czyli reasumując: nasze Sharpiny mają przestarzały software... Nie dziw mnie już nic po spapranym sofcie tunera SAT w tych tv...
 
Ostatnia edycja:

greszio

New member
Napisałem na forum n-ki o tym problemie. Wiem już, że dotyczy to WSZYSTKICH telewizorów i dekoderów.

Problem wynika z softu TV - nie wszędzie implementacja MHEG 5 (czyli mechanizmu

no to problem mają tylko sharpiny czy wszystkie dekodery i tv?
Rozumiem że sony i samsung jest the best? te które oferują jako zestaw przykładowy na stronie n-ki?

czy MHEG 5 można poprawiś softem ? może sharp sie obudzi kirdyś...
 

zibi079

New member
Podobno do końca listopada ma być nowy soft do sharpów który usuwa kłopoty z dvb-s2. Sam się zastanawiam czy kupic moduł czy dekoder hd napisałem do sharpa zobaczymy.... jak mi odpiszą to dam znać.
 

wlserwis

New member
Problem mają podobno (tak twierdzi n-ka...) WSZYSTKIE odbiorniki bez pełnej implemetacji MHEG 5. Nie wiem, czy tak jest w istocie, bo np. stary dekoder Technisata (na pewno bez tego MHEG5) W OGÓLE nie wyświetla tego loga n-ki, a działa niby normalnie z tym modułem. A nowszy dekoder działa niepoprawnie, co widziałem na własne oczy.
Zobaczymy, co przyniosą kolejne aktualizacje oprogramowania modułu i Sharpa.

Nawiasem, jeśli chodzi o Samsungi i Sony, to poprawnie działają modele SPRZEDAWANIE PRZEZ N-KĘ... :) Jak jest z innymi to nie wiadomo... Przecież w ogóle telewizorów z tunerem SAT jest niedużo, zwłaszcza w Polsce.
 

zibi079

New member
Odp. od Sharpa "

"Dziekujemy za Pana zapytanie E-Mailowe.
Informacja zostala przekazana, ale na dzien dzisiejszy nie mozemy jeszcze podac Panu terminu kiedy pojawi sie oprogramowanie"

Zadzwoniłem jescze na infolinie i potwerdzili, że cały temat dvb-s2 trafił do producenta do Japoni czekają na nowy soft ale jeszcze nie mogą obiecać kiedy to będzie.
 
Do góry