Utrata czerni w panasonicach Seria na 2009

frufru

New member
Dziś zrobiłem sobie kolejny test. Jedno źródło : MacbookPro z ekranem LCD oraz dołączony P4sS10 i na obu ekranach ta sama plansza szarości: http://static.photo.net/attachments/bboard/00Q/00QsSh-71447584.jpg
Na obu ekranach widzę wszystkie odcienie, ale na LCD najczerniejsze pole (nawet po zjechaniu jasności na minimum), jest zawsze, co najmniej 100% jaśniejsze niż na plaźmie.
Piszę co najmniej, bo na plaźmie czerni nie mogę zmierzyć ponieważ jest poniżej progu czułości mojego światłomierza. Za to biel jest o 200% jaśniejsza na LCD. Na dzień dzisiejszy mam około 400 godzin użytkowania. Zobaczymy co się stanie po tej magicznej 1000ej godzinie.
 

staceb

New member
Ludzie nie zadręczajcie się tym co może być,a może nie będzie,. oglądajcie i się cieszcie.Moja S-ka ma 1300 h i czerń "gitara".U sąsiada na LCD Toshiba Regza,zakupionym w grudniu,pod już niewielkim kątem sutanna ojca Mateusza jest lekko fioletowa.Także koniec świata też według wielu będzie w 2012 roku,więc mam się zacząć bać ?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
W plazmach z czasem następuje poprawa czerni, niestety w pewnym momencie poprawa staje się tak duża, że telewizor zaczynałby pokazywać tylko czarny obraz.
Szczerze powiedziawszy nigdzie nie spotkałem się wcześniej z taką informacją. Rozwiń proszę ten temat.

Pozdrowienia!
 

Dig Dug

New member
Pare dni temu byłem u mojego ojca i po raz kolejny zachwycałem się obrazem na jego plaźmie. Podobnie jak kolega norbitor ma PV80. Telewizor chodzi po 10h dziennie i nie zauwazylem spadku jakości czerni po ok roku uzytkowania czyli ponad 3000h. Ile ma dokładnie musiałbym sprawdzić.

Odnośnie czerni w nowych seriach, to jeżeli czerń "zeszmaci" się do poziomu czerni z LCD, to dalej kąty, kolorystyka, czystość obrazu SD będą nie do pobicia.

W sumie Ci co wydali dużą kasę na serie G10, 15, o V-ce nie wspomne, to mają się co stresować. Natomiast użytkownicy serii X10, za 2-3 tys zł, powinni cieszyć się nadal, że za raczej nie duże pieniądze mają dobry telewizor, a że wywalą go za 5 lat, to trudno. I tak wejdzie coś nowego i będzie człowiek chciał mieć to w domu.
Ja nie kupiłem jeszcze TV mimo długiej obecności na forum, ale nadal mój przyszły wybór dotyczy X10 mimo tego watku, bo mnie ich jakość odpowiada i zachwyca za każdym razem jak oglądam :)

Póki co zobaczymy co będzie. Jeżeli problem będzie na tyle dotkliwy, że Panasonic zacznie coś w tym temacie fizycznie robić, to przeczytamy o tym na zagranicznych forach. Prędzej poprawią coś Niemcom lub Anglikom niż nam w Polsce. Poczekajmy.:|
 

slimak

New member
Bez reklam
Napisał slimak
W plazmach z czasem następuje poprawa czerni, niestety w pewnym momencie poprawa staje się tak duża, że telewizor zaczynałby pokazywać tylko czarny obraz.

Szczerze powiedziawszy nigdzie nie spotkałem się wcześniej z taką informacją. Rozwiń proszę ten temat.

Pozdrowienia!


O tym, że czerń się poprawia po pierwszych 100h poinformował swego czasu panasonic.de odnośnie modeli z 2007 roku.
Natomiast informacja o zwiększaniu napięcia w celu zachowania możliwości „wzbudzania” pikseli jest podana na AVForums (cytat Panasonic global).



W sumie Ci co wydali dużą kasę na serie G10, 15, o V-ce nie wspomne, to mają się co stresować. Natomiast użytkownicy serii X10, za 2-3 tys zł, powinni cieszyć się nadal, że za raczej nie duże pieniądze mają dobry telewizor

:)
Ja swojego 42s10 kupiłem za 2500zł. Po przypomnieniu sobie ostatnich 20 lat musze stwierdzić, że prawie* pod każdym względem jest on lepszy od moich poprzednich telewizorów oraz jest z nich największy i najtańszy:shock:

*Brakuje mi tylko funkcji PIP z dwoma tunerami.
 
Ostatnia edycja:

pawelx39

New member
Po 500 h w modelu TX-P50G10E czerń się u mnie nie zmieniła doczytałem się na zagranicznym forum że specjalista panasonic poinformował że skok napięcia zmieniający czerń na gorszą nastąpi po 650 h 850 h 1000 h
Napisze co się zmieniło po tych okresach użytkuje tv 14 h dziennie 7 dni w tygodniu.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
O tym, że czerń się poprawia po pierwszych 100h poinformował swego czasu panasonic.de odnośnie modeli z 2007 roku.
Natomiast informacja o zwiększaniu napięcia w celu zachowania możliwości „wzbudzania” pikseli jest podana na AVForums (cytat Panasonic global).
slimaku zacny, a czy jest możliwość abyś podał linki do tych informacji? Z góry dzięki.

Pozdrowienia!
 

slimak

New member
Bez reklam
na gorszą nastąpi po 650 h 850 h 1000 h
Napisze co się zmieniło po tych okresach użytkuje tv 14 h dziennie 7 dni w tygodniu.

S10 = 939h
Pod koniec miesiąca też zwrócę na to uwagę.



a czy jest możliwość abyś podał linki do tych informacji? Z góry dzięki.

Niestety nie zapisałem ich :-(
1) Nasze forum ->PV70 oraz stare forum video-magazin.de
2) Któryś z linków z pierwszej strony tego wątku.
 

maxoff

New member
Dzis moj 42pv80 ma...3748,45 godz. i od poczatku zakupu daje mu ostro popalic! tzw."ogień non stop"
Zaniepokojony tym tematem,zataszczyłem moje "maleństwo" :) do kumpla ktory ma serie X10 i w porównaniu "face to face"... to X10 wypada jednak blado przy moim HD ready :)
Coś ten nowy model "Panasa" zszedł na psy!
Wolę gorszy "dizajn" mojego, niz blady obraz nowszej generacji.
Jedyna wada mojego modelu to-trudny dostep do wyłacznika czasowego.....
(trzeba zanurzyc sie w menu) i przez to gra i wyswietla do rana :)

Zgadzam się w 100% że stare modele Panasa z przed kilku lat (nawet te HD-READY) świeciły i będą z pewnością lepiej świecić niż nowe modele z 2009 - 2010roku. Firma zaczyna produkować oszczędniej - a co za tym idzie gorsze jakościowo telewizory !
Sam nie dawno sprzedałem TV który miał prawie 3,5 roku, na dodatek był HD-READY i kupiłem nówke (co prawda niski model bo 50U10) - i niestety przeżyłem szok jak po tygodniu używania nowego TV podłączyłem starą plazmę (która stałą w koncie i czekałą na nowego nabywcę) - poprostu obraz "staruszka" rozłożył pod każdym względem nowy nabytek (kolor, kontrast, ostrość itp...) - aż żal mi było go sprzedawać :-?
Co zaś tyczy się czerni to ten nowy wygrywał zdecydowanie aczkolwiek nie znając wcześniej tematu o utracie czeni - nie zwracałem uwagi podczas codziennego użytkowania czy temu staremu który był eksplatowany po kilkanaście godzin dziennie jej ubyło czy poprostu miał juz tak od nowości...
 

XoR

New member
no to mamy odpowiedź na pytanie o docieranie czerni w panasonikach :cry:
takie wykresy nie napawają optymizmem
4ke8w8.png


moje subiektywne odczucie jest takie jednak że TV po włączeniu ma lepszą czerń niż jak pochodzi kilka godzin :shock: także jeśli np. ustawię obraz na ECO zciemnione na minimum czyli ciemność nad ciemnościami i tak pochodzi jakiś czas to czerń jest słaba i dopiero jak pochodzi na maks kontrastu (czyli jak zawsze) to się to poprawia :shock:

jeśli chodzi o długoterminowe użytkowanie to bardziej zauważyłem że obraz jest ogólnie ciemniejszy i mniej "ditheruje" np. na niebie a dokładniej to imho wcześniej jak był jaśniejszy = większy kontrast to bardziej to było widoczne. Duszki po stałych elementach też się zmniejszyły, to samo zielone smugi, ale to raczej z powodu ciemniejszego obrazu. Co do czerni to czarna nigdy nie była taka jakbym chciał :cry:Mój nowy monitor LCD F2380 ma lepszą czerń nawet na 100% jasności choć jest przy tym wyraźnie ciemniejszy.

Zaniedługo będę się dokładniej bawił Spyderem2 na swojej plaźmie. Mam go jakiś czas ale tylko skalibrowałem tego samsunga bo bez kalibracji obraz tragiczny miał i sprawdziłem na szybko kontrast i poziom czerni. Samsung miał jakieś 1600:1 i moja plazma też z tym że samsung miał czerń jakieś 0.2 a 0.3 (dokładnienie to to nie jest, może gdzieś znajdę plik pomiarami to wrzucę prawidłowe wartości). Spyder2 ten trochę zawyża wartości czerni względem innych kalibratorów tak mi się zdaje i przez to kontrast zaniża więc do porównać z "internetem" te liczby się nie nadają ale na tym samym kalibratorze urządzenia jak najbardziej mogę porównywać. I faktycznie ten Samsung ma kontrast podobny tyle ze ciemniejszy obraz = lepszy do horrorów :p Dla porównania Sharp brata 37x20 to jakieś 600:1 :shock: a CRT IBM P275 5600:1 :bober::bober:

Dzisiaj zrobię pomiary ponowne, bo może coś się zmieniło i na LCD mam lepszy kontrast? :cry:

edit:// 18:30
otóż sprawdziłem spyderem2 swój monitor i plazmę przed chwilą i wychodzi plazma 0.17cd/m2 i monitor 0.14cd/m2. Oglądam tak go z lewej i prawej i mimo 2243 godzin przebiegu obraz zdaje się praktycznie identyczny jak ten jaki miał od początku, troszkę może jedynie ciemniejszy nawet :bober:

czyli ogólnie posiadacze (37)PV80 nie mają się co specjalnie martwić i mogą oglądać telewizor spokojnie :popcorn:

sprawdzę jeszcze czerń po kilku godzinach użytkowania i pewnie okaże się że się pogorszy :-( zresztą po np. całym dniu świecenia po wyłączeniu telewizor świeci w ciemności więc troszkę się na 100% wynik zmieni :p
 
Ostatnia edycja:

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Odkąd dowiedziałem się o tym zjawisku to skupiałem się na szarości zamiast czerni ALE przyznam że wciąż ogólnie obraz jest super a ciemne sceny wyglądają dobrze z uwagi na ilość szczegółów w cieniach. Wyrazistość i odcienie koloru super z DVD po RGB super.
Odnośnie czerni w nowych seriach, to jeżeli czerń "zeszmaci" się do poziomu czerni z LCD, to dalej kąty, kolorystyka, czystość obrazu SD będą nie do pobicia.

W sumie Ci co wydali dużą kasę na serie G10, 15, o V-ce nie wspomne, to mają się co stresować. Natomiast użytkownicy serii X10, za 2-3 tys zł, powinni cieszyć się nadal, że za raczej nie duże pieniądze mają dobry telewizor, a że wywalą go za 5 lat, to trudno
Zgadzam się więc w 100%
 

XoR

New member
też się zgadzam, jak ktoś kupił tanią plazmę to i tak w tej cenie nic lepszego by nie kupił :)

tylko nasuwa mi się takie pytanie: czy problemem obięte są wszystkie modele z 2009 czy tylko te FullHD :?: no bo nie widzę żadnych doniesień na necie nikogo komu by się np. 42c10 w ten sposób
"zepsuł" tylko głównie z serii G10/15 i V10/15 :eek: i PZ800 też FullHD ale jeszcze z 2008 :eek:

co o tym myślicie? może niech się wypowiedzą właściciele C i X :bober: ja stwierdzam po bardzo dokładnych oględzinach tak jak było jaśniej jak i teraz w środku nocy że świeci mi moja plazma dokładnie tak samo jak rok temu :popcorn:

ps. zmierzyłem poziom czerni teraz i wyszło 0.16cd/m2 a TV chodził nonstop od 18:00 więc to widocznie tylko złudzenie optyczne że po jakimś czasie się rozjaśnia:popcorn: no ale dla pewności zrobię też test w niedzielę rano i wieczorem po całym dniu chodzenia TV :D
 

slimak

New member
Bez reklam
A mnie ciekawi ile z osób, które zauważyły w USA pogorszenie czerni stosowało docieranie na kolorowych planszach. :)

Z całą pewnością zaprogramowane przez Panasonica automatyczne zmienianie napięcia, co xx godzin nie uwzględniło takiego użytkowania TV.
 

danch

New member
Swoja droga to jesli podnoszenie napiec to prawda, to plazmy panasa wraz z wiekiem staja sie bardziej podatne na podwidoki, nie mniej jak to bylo sugerowane na forum. W koncu wyzsze napiecie bardzie "pali" fosfor niz nizsze.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Myślę, że jeśli coś ma powodować na plazmie powidoki to nie minimalne napięcie szczątkowe ale jakiś bardziej "konkretny" sygnał.

Pozdrowienia!
 

XoR

New member
ktoś skopał sprawę bo oczywiście jak wypali się luminofor to zwiększenie napięcia skoryguję te wypalenie, lecz nie powinno napięcie skakać o takie duże wartości i tak szybko bo luminofor nie będzie miał możliwości się wystarczająco bardzo wypalić :-x

i dochodzimy do ciekawej rzeczy bo te pierwsze 200h-500h zaleca się aby dawać kontrast na 50% itp a to tylko powoduje wolniejsze wypalanie się luminoforu i tym samym bardziej widoczne pogorszenie się obrazu :eek::-x I ogólnie ludzie używający kontrastu 100% i trybu dynamicznego do np. gier są w lepszej sytuacji niż ci co wolą np. kontrast 50% bo oni wolniej wypalą luminofor a po zwiększaniu się napięć i tak doregulują jasność w dół...

no i właśnie bardzo prawdopodobne jest że problem dotyczy głównie NeoPDP a serie X i C są praktycznie identyczne z PV80. Swoje podejżenia opieram na identycznym zużyciu prądu który powinien zmaleć tak jak zmalał w modelach FullHD i... takim samym obrazie :p

i jeszcze jedna kwestia: nie rozumiem zamysłu technicznego polegającego na nieużywaniu regulacji tych napięć w celu tworzenia kontrastu dynamicznego... :-x tzn. nie wyłączenie ich całkiem jak ma to miejsce tylko zmiejszeniu jak np. jest ciemna scena i podbicie odpowiednio napięć sterujących. Jakoś Pioneer mógł to zrobić...
 

kmarcin

New member
Po przeczytaniu postów z tego tematu dochodzę do wniosku, że w wyniku upadku konsorcjum producentów plazm w postaci Panasonic- Hitachi - Pioneer doszło do "praktyk monopolistycznych". Skoro nie ma już konkurencji w postaci paneli ALIS lub Kuro to nowe Neo-PDP (według Panasonic'a) powinny rządzić i dzielić na rynku paneli plazmowych. Wygląda na to, że po w padce z "purple snake's" (seria PV60/600) mamy kolejną "zmokę" w stajni telewizorów Panasonic'a.
 

Rivam

New member
Ja uważam, że większość użytkowników i tak nie zauważyła by tej wady. Tak samo jak i reszty "mankamentów" tutaj opisywanych. Po prostu problem ten dostrzegła grupa pasjonatów "smakoszy", którzy bardzo krytycznie oceniają pracę posiadanych przez siebie urządzeń. Reszta po prostu ogląda.

Teraz wszyscy wypatrują powidoków i wypaleń, słabych przejść tonalnych, bzyczenia i w napięciu czekają aż ich TV przekroczy 1000h pracy.
 
Do góry