Utrata czerni w panasonicach Seria na 2009

apollo

New member
Widać dynamiczne sterowanie napięciem nie jest takie łatwe bo pewnie dawno by to zaimplementowali, a może to technologia zarezerwowana dla najdroższych modeli? W końcu jakby każdy model dawał super obraz to wszyscy mieliby w domach serię C, ewentualnie U :) Przecież oni jakby chcieli to mogliby sprzedawać tv na poziomie serii V w cenie serii np U i to dalej z zyskiem tyle że dużo mniejszym. Pamięta ktoś jak było np. z Radeonami? Karty za 1500zł miały blokowaną połowę potoków i były sprzedawane taniej jako niższe modele :) 2gi przykład na podobna politykę firm tyle że z innej branży: 2 firmy produkowały deski snowboardowe w tej samej fabryce (Fanatic i Burton). Identyczne deski, produkowane w identyczny sposób z identycznych materiałów, różniły się tylko nadrukiem i ceną (dwukrotnie). Taki Panasonic stara się wydrzeć jak najwięcej pieniędzy od tych którzy chcą dużo zapłacić, a od tych którzy nie chcą też stara się wydrzeć tyle, że udaje im się mniej. Żeby było sprawiedliwie, musi pogorszyć panele dla tych od których wyciągnął mniej. Celem tej firmy jest zysk, a telewizory są tylko środkiem do celu w tym przypadku.
 

Ostry1

New member
ok, to niech chociaż panasonic zostawi taką czerń jak w nowym, a nie w czasie ją zmniejsza, ja rozumiem że wszystko się starzeje, ale jak kupujesz samochód z gwarancją 100000 km, to on nie ma o połowę gorszych osiągów po 1000km
 

gorylla

New member
Bez reklam
Mała poprawka. Dawno nie zaglądałem do czasu użytkowania i wydawało mi się, że mam około 1200h. Jakież było moje zdziwienie, gdy wczoraj okazało się, że właśnie przekroczyłem 2000h!

Czerń ok, nie widzę żadnej zmiany.
 

bandi

New member
Czy aby nie zboczyliśmy z tematu? Ja też mam piękną czerń i w dzień i w nocy ale mam z 50 godzin przejechane. Mam nadzieję, że taka pozostanie, czego wszystkim posiadaczom PDP życzę!
 

kowal801

New member
Bez reklam
Odnośnie serii X10 jeśli ktoś pisze ,że w tym telwizorze czarny to czarny,to proponuje udać się do okulisty.:p
 
Ostatnia edycja:

plejak

Banned
Panasonic nie dość że coraz gorszy to mało trwały.Czerni brak.

Po 5 latach nie bedzie co zbierać.....Jeszcze twierdza ze to normalne .widocznie takie są nowe standardy w Japonii po wyjściu z rynku Pioneera.Po co kupowac plazmy- chyba nie dla czerni?

Nowe plazmy Panasonica z czasem wyblakną?
Od jakiegoś czasu na AVForum toczy się ciekawa dyskusja dotycząca zauważalnego spadku jakości czerni wyświetlanej przez najnowsze telewizory plazmowe Panasonica. Pojawiło się wiele wpisów od użytkowników, którzy narzekają na gorsze parametry swoich odbiorników. Rzecz dotyczy głównie właścicieli modeli z panelami NeoPDP. Jak to zwykle bywa na forach, pojawiło się wiele przeciwstawnych opinii. Wypowiadały się także licznie osoby, które mimo intensywnego korzystania ze swoich HDTV nie zauważyły niczego niepokojącego. W końcu sprawa stała się na tyle głośna, że opinię na temat 'wyblaknięcia' czerni w nowych PDP zabrał sam producent. Wypowiedź niestety nie rozwiewa wątpliwości, a wręcz je pogłębia. Stanowisko Panasonica przedstawia się następująco: 'Aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu w naszych telewizorach, najnowsze modele Viera zostały wyposażone w automatyczny mechanizm zmiany napięć w zależności od długości pracy panelu. Niektóre elementy i charakterystyki odbiornika zmieniają się po określonym czasie działania. Dotyczy to wszystkich ekranów (nie tylko Panasonica) jakie dostępne są obecnie na rynku'. Z jednej strony mamy 'oczywiste, oczywistości' - sprzęt się zużywa. Z drugiej mowa jest o jakimś mechanizmie, który wpływa na jakość obrazu (dba o poprawną pracę TV, jednak może także oddziaływać w widoczny sposób na to co widzimy, na parametry). I to właśnie ten fragment rodzi pytania, które na razie pozostają bez odpowiedzi. Firma przyznaje, że panel może pracować inaczej gdy jest nowy, a inaczej gdy upłynie jakiś określony czas (czyli poziom czerni może być lepszy, a potem może ulegać pogorszeniu - nie jest to wykluczone). Oczywiście jest coś takiego jak cykl życia ekranu plazmowego, ale obecnie mówimy o wartościach rzędu 100 000 godzin (czyli nie o to tutaj chodzi). Trzeba pamiętać, że większość klientów kupuje takie telewizory właśnie ze względu na głębię czerni. To jeden z kluczowych aspektów branych pod uwagę podczas świadomego zakupu telewizora. Do tego dochodzi kwestia kalibracji odbiornika - w przypadku wspomnianych automatycznych zmian pracy ekranu cała czasami żmudna procedura musiałaby być powtarzana od nowa. Pozostaje jeszcze jedna kwestia - jak często, czy po ilu godzinach wyświetlania obrazu dokonywane są modyfikacje parametrów pracy? Oczywiście najważniejsze pytanie jest jedno - czy i jaki to ma wpływ na jakość? Redaktor David Katzmeier z CNet, który wielokrotnie testował i przyznawał doskonałe noty odbiornikom PDP Panasonica, powiedział bez ogródek: 'Nie wiem jak mamy się w takiej sytuacji zachować, nie wiedząc czy świetny obraz po wyjęciu z pudełka pozostanie takim samym po miesiącach, czy nawet paru latach pracy telewizora'. Pozostaje czekać na kolejną oficjalną wypowiedź Panasonica w tej sprawie.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Dawno przestałem na to zwracać uwagę, ponadto mnie osobiście nie martwi to zbytnio. Jednak ponieważ jestem chyba wzrokowcem i pamięć mam jako taką, to takie różnice dostrzegam.

Czas naświetlania 25 sekund, wszystkie nastawy tego samego aparatu takie same. Prawdopodobnie mój aparat jest w tym temacie dużo bardziej obiektyw_ny niż ja ;)
panasonic_pv80_rising_black_levels.jpg

Długi czas naświetlania matrycy aparatu powoduje, że jasność ekranu przedstawia się jako dużo wyższa niż jest w rzeczywistości. W "realu" widzę mniej więcej coś takiego jak poniżej (ze wskazaniem na mniej więcej oraz ze świadomością jakichś tam nastawów monitora, na którym oglądam to zdjęcie).
panasonic_pv80_approximate_perceptible_black_level_after_4200_hours.jpg

Pozdrowienia!
 

kaukaz

New member
Bez reklam
Boguś jeśli jesteś wzrokowcem to określ problem jaśniej czy zaobserwowałeś jakąś rożnice w poziomie czerni golymi oczami:niewiem:nie aparatami bo jesli jest taka różnica jak na fotkach to jest nie wesolo:(
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Po 800 godzinach czerń w moim modelu 42X10 jest taka sama, poziom zadowalający przy czarnej apli (cały czarny obraz) i doskonały gdy jakiś jasny obraz jest wyświetlany (czyli 95% oglądania). To co widzę na LCD (ilość detali w ciemnych scenach) nie wspominając o jakości odcieni koloru, bez porównania. Nie zmienia to faktu że pogniewał bym się, gdyby obraz zaczął przypominać to co widać na tych zdj od bogdan_kr, nie dało by się wtedy oglądać, zazwyczaj tv oglądam nocna porą i taka szarość odrzuciła by mnie od obrazu.
 

Tomaszz

New member
Dawno przestałem na to zwracać uwagę, ponadto mnie osobiście nie martwi to zbytnio. Jednak ponieważ jestem chyba wzrokowcem i pamięć mam jako taką, to takie różnice dostrzegam.

Czas naświetlania 25 sekund, wszystkie nastawy tego samego aparatu takie same. Prawdopodobnie mój aparat jest w tym temacie dużo bardziej obiektyw_ny niż ja ;)
View attachment 4237

Długi czas naświetlania matrycy aparatu powoduje, że jasność ekranu przedstawia się jako dużo wyższa niż jest w rzeczywistości. W "realu" widzę mniej więcej coś takiego jak poniżej (ze wskazaniem na mniej więcej oraz ze świadomością jakichś tam nastawów monitora, na którym oglądam to zdjęcie).
View attachment 4238

Pozdrowienia!

Strasznie mnie ciekawi skąd masz te zdjęcia. Robiłeś je samemu. Przewidziałeś, że plazma może wyblaknąć? Napisz więcej szczegółów1

:lol:
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
jeśli jesteś wzrokowcem to określ problem jaśniej czy zaobserwowałeś jakąś rożnice w poziomie czerni golymi oczami:niewiem:
Tak, zaobserwowałem. Gdybym nie zwracał uwagi na takie rzeczy, to pewnie nie czytałbym wątków o tym traktujących... A może na odwrót?...
W każdym razie moje osobiste odczucie (w swoim subiektywizmie staram się być jak najbardziej obiektywny ;) ) jest takie, że na początku użytkowania tej plazmy (PV80) poziom czerni był nieco lepszy. Widziałem, że włączony panel bez podawania sygnału emituje lekką poświatę ale kompletnie to nie przeszkadzało. Teraz jest nieco jaśniej... Albo napiszę jeszcze inaczej - na początku subiektywny odbiór czarnej planszy był dla mnie niemal wzorowy, teraz natomiast obawiałbym się, że gdyby ktoś mnie odwiedził i zwrócił na to uwagę, to mógłby powiedzieć, że czarna plansza jest przeciętna. No chyba, że mam uszkodzony egzemplarz pv80...

Pewna część opisów technologi plazmowej podaje, że przewaga czerni plazm wynika z tego, że gdy dany obszar obrazu jest czarny to odpowiednie komórki plazmy nie świecą. Nie jest to prawda, bo jednak i bez dostarczenia do ekranu sygnału emituje on niewielką poświatę - stąd wyniki różnych testów i porównań na poziomie np. 0,11 cd/m2 (pod tym względem model x10, z wynikiem rzędu 0,05 cd/m2, może być dwa razy lepszy niż pv80). Tę poświatę widać w ciemnym pomieszczeniu, można ją też dostrzec na ciemnym materiale filmowym. To dlatego producenci walczą o ten poziom czerni - części widzów się to nie podoba i mówią o tym ;) Z uwagi na adaptację oka sytuacja zmienia się dramatycznie przy normalnym, jasnym materiale telewizyjny - wtedy cały obraz jest idealny, oko zaczyna postrzegać czerń jako, nazwijmy to, rewelacyjną, lub "smolistą" jak piszą niektórzy, bo musi zaadaptować się do postrzegania całej jaskrawej sceny.

pogniewał bym się, gdyby obraz zaczął przypominać to co widać na tych zdj od bogdan_kr, nie dało by się wtedy oglądać, zazwyczaj tv oglądam nocna porą i taka szarość odrzuciła by mnie od obrazu.
Jeszcze raz zaznaczę, że zdjęcia w porównaniu to wynik naświetlania matrycy aparatu przez 25 sekund. Znacznie uwidacznia to jakiekolwiek światło złapane w obiektyw. Zdjęcie może w znacznym stopniu przerysować zjawisko postrzegane przez oko. W rzeczywistości ekran spokojnie można oglądać, nie jest to taka szarość, która odrzucałaby widza od ekranu. Wręcz przeciwnie, nadal jest to poziom lepszy niż w kilku telewizorach z drugiej technologii, które miałem okazję poobserwować przez dłuższy czas.
Trzecie zdjęcie z porównania (najjaśniejsze) i ostatnie (ciemny ekran z napisem NBOX) to zdjęcia tego samego telewizora zrobione w tym samym czasie, to co postrzegam w ciemnym pokoju jest mniej więcej podobne do zaprezentowanego na "ciemnym" zdjęciu. Ja również zazwyczaj oglądam telewizor w nocy.

Strasznie mnie ciekawi skąd masz te zdjęcia. Robiłeś je samemu. Przewidziałeś, że plazma może wyblaknąć? Napisz więcej szczegółów
Przeczytaj dokładnie moje wpisy w tym wątku i w wątku do którego odsyłam na początku, to wszystkiego się dowiesz ;)

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Problem czerni w plazmach jest złożony, ponieważ mamy do czynienia z dwoma zjawiskami.

1) W zależności od jasności otoczenia zmienia nam się czułość oka (zmiana wielkości źrenicy).
W zależności czy oglądamy program w nocy w czasie pełni, zachmurzonego nieba, czy po opadach śniegu, jasność otoczenia zmienia się powodując odczucie gorszej/lepszej czerni.
Takie zawahania zadowolenia z czerni mam w S10 na tyle często, że na pewno nie jest to spowodowane zaprogramowanymi skokami jasności.

2) W plazmach z czasem następuje poprawa czerni, niestety w pewnym momencie poprawa staje się tak duża, że telewizor zaczynałby pokazywać tylko czarny obraz. Żeby temu zapobiec, co pewien czas zostaje automatycznie podniesione napięcie (niestety skokowo). I dlatego nasze plazmy tak prezentują swoją czerń.


Symulacja
0 godzin.
bb609d257e294cd1.jpg

xx godzin.
bb609d257e294cd1.jpg

xxx godzin.
bb609d257e294cd1.jpg





Te dwa zjawiska powodują, że określenie czy z czasem „średnia” czerń ulega poprawie lub pogorszeniu jest bardzo trudna do jednoznacznego określenia.

-----------------------------------------

Mój trzyletni PV60 w momencie jak go sprzedawałem miał gorszą czerń niż na początku, ale czy to była czerń zaraz po cyklu automatycznego podniesienia napięcia czy tuż przed :-( nie jestem wstanie tego określić.
 
Ostatnia edycja:

frufru

New member
Też sobie zrobiłem taki test fotograficzny. Na dziś mam około 400 godzin użytkowania P42S10.
Abym miał czerń lekko naexponowaną na zdjęciu (tak jak twoje pojedyńcze zdjęcie) to użyłem nastawienia ISO 500; Czas 1/4 sekundy; przesłona F2.8.
Gdybyśmy to przełożyli na twoje nastawienia ISO 100 i przesłona F4 to mój czas exposycji by się równał około 3 sekund. Dziś wieczorem (w totalnej ciemności) zrobię zjęcie z twoimi nastawieniami.
 

ssn

New member
Problem czerni w plazmach jest złożony, ponieważ mamy do czynienia z dwoma zjawiskami.(...)

Coś w tym Twoim wytłumaczeniu musi być - chodzi mi o punkt 2)...

Ja parę tygodni temu zauważyłem "skok" jasności panelu... Tak jakby nagły...
Właśnie wczoraj sprawdziłem przebieg - mniej więcej wtedy stuknęło 1000h...

SSN
 

kaukaz

New member
Bez reklam
Też sobie zrobiłem taki test fotograficzny. Na dziś mam około 400 godzin użytkowania P42S10.
Abym miał czerń lekko naexponowaną na zdjęciu (tak jak twoje pojedyńcze zdjęcie) to użyłem nastawienia ISO 500; Czas 1/4 sekundy; przesłona F2.8.
Gdybyśmy to przełożyli na twoje nastawienia ISO 100 i przesłona F4 to mój czas exposycji by się równał około 3 sekund. Dziś wieczorem (w totalnej ciemności) zrobię zjęcie z twoimi nastawieniami.
Przestancie z tymi photosami w iso 500,400:idea: to nie konkurs WORLD PRESS:D czysto obiektywna jakość obrazu zaobserwowanego przez wzrok jest najlepszą oceną:banned:swoją drogą dość ciekawe to będzie jeżeli plazma przechula z 30.000h czy wtety czerń bedzie świecić xxxxxxxx
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

norbitor

New member
Dzis moj 42pv80 ma...3748,45 godz. i od poczatku zakupu daje mu ostro popalic! tzw."ogień non stop"
Zaniepokojony tym tematem,zataszczyłem moje "maleństwo" :) do kumpla ktory ma serie X10 i w porównaniu "face to face"... to X10 wypada jednak blado przy moim HD ready :)
Coś ten nowy model "Panasa" zszedł na psy!
Wolę gorszy "dizajn" mojego, niz blady obraz nowszej generacji.
Jedyna wada mojego modelu to-trudny dostep do wyłacznika czasowego.....
(trzeba zanurzyc sie w menu) i przez to gra i wyswietla do rana :)
 

boby7

Member
Jedyna wada mojego modelu to-trudny dostep do wyłacznika czasowego.....
(trzeba zanurzyc sie w menu)
Heh! Myślisz, że w nowych panasach jest lepiej? Też przebieżka przez menu. Chyba, że o czymś nie wiem...
Co do tematu tego wątku. Umieram z ciekawości jak wyglądałyby foty telewizorów LCD wykonane z nastawami bogdana_kr.
Należałoby jednak na ekranie wyświetlać coś w rodzaju szachownicy b/w, żeby zmusić telewizory do świecenia pełną jasnością, wynikającą z nastaw, a nie tylko czerni z obniżoną automatycznie jasnością podświetlenia (dynamic contrast).
Niczego nie sugeruję, ale ciekawe jakie nastroje panowałyby wśród użytkowników plazm Panasonica po takiej sesji zdjęciowej :)
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Wracam właśnie od kolegi który zakupił 2 tygodnie temu model 37x10 i zauważyłem różnice. Czarny delikatnie jaskrawi ale w prorównaniu do mojego 42x10 jest ZAUWAŻALNIE lepiej, tak z 3 razy, jeśli matryce w modelu 37 a moim 42 technicznie się nie różnią to ten problem uznaje za fakt. Gdybym wiedział o takim kwiatku to zakup tv przebiegł by inaczej ale cóż.. Panasonic oczywiście obraca kota ogonem twierdząc że to normalne, jasne ludzie kupują tv na tydzień a później nie ważne że obraz znacząco traci na jakości. Kiki powinien uzypełnić test o notke dotycząca tego zjawiska. Po tym kabarecie zraziłem się do panasonica na dobre, chyba też do PDP wogóle.
 
Do góry