Ups do projektora

Fanek

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
Wiatrak chodzi po wyłączeniu lampy po to, żeby w miarę krótkim czasie można spakować projektor lub go przemieścić. Lampa samoistnie stygnie bardzo powoli.

a kto ci o tym powiedział, czy sam wymyśliłeś ?
 

Bambolo82

Banned
Fanek napisał:
a kto ci o tym powiedział, czy sam wymyśliłeś ?

Zanim kupiłem projektor do kina domowego, przez kilka miesięcy interesowałem się projektorami do prezentacji (projektory do kina wydawały mi się wtedy za drogie). Tam czas schlodzenia lampy wiatrakiem po wyłączeniu projektora jest kluczowym parametrem, który pozwala szybko spakować przenośny projektor po przeprowadzeniu prezentacji.

Jak zainteresowałem się projektorami do kina domowego, to pomysł z UPS wydawał mi się trochę nie trafiony. Nadal mam wapliwości co do przydatności takiego rozwiązania, bo instrukcje o tym na ogół milczą.

Wydaje mi się że ten problem jest marginalny i wystarczy zwyczajna listwa chroniącą przed skokami napięcia. Utrata zasilania oznacza rzecz jasna zaprzestanie pracy lampy i samoistne schłodzenie (tyle że powolne). Logicznie rzecz biorąć, oznacza to, że projektora nie należy wtedy przez dłuższą niż zwykle chwilę ruszać, przestawiać, pakować do torby etc. Nie wiem na ile szkodliwe może być nieprzedmuchane gorące powietrze, które pozostaje przez parę sekund w obudowie, po awarii prądu, gdy wiatrak nagle staje.
 
Ostatnia edycja:

marek301

New member
Bambolo82 napisał:
...Wydaje mi się że ten problem jest marginalny i wystarczy zwyczajna listwa chroniącą przed skokami napięcia...
Dobrze, ze chociaz piszesz "wydaje misie" :)

Zanim "utwardzisz" :mrgreen: swoje stanowisko, uzyj google i sprawdz
jaka temperature ma "plazma" :roll: miedzy elektrodami lampy UHP,
oraz jakie cisnienie tam panuje w czasie "pracy i zaniku zasilania"
Czy tam jest gorecej niz na sloncu, czy nie? :roll::roll::roll:

Nastepnie sprawdz jaka jest temperatura topnienia "szkla" ktore
ogranicza "roboczy kompartment elektrod". :)

Jak juz byc moze przy uzyciu "slownika" zrozumiesz co przeczytales,
to proponuje uzyc "logiki" bo to sie w zyciu bardzo przydaje. :):-D:mrgreen::mrgreen:
 

Bambolo82

Banned
marek301 napisał:
Dobrze, ze chociaz piszesz "wydaje misie" :)

Zanim "utwardzisz" :mrgreen: swoje stanowisko, uzyj google i sprawdz
jaka temperature ma "plazma" :roll: miedzy elektrodami lampy UHP,
oraz jakie cisnienie tam panuje w czasie "pracy i zaniku zasilania"
Czy tam jest gorecej niz na sloncu, czy nie? :roll::roll::roll:

Nastepnie sprawdz jaka jest temperatura topnienia "szkla" ktore
ogranicza "roboczy kompartment elektrod". :)

Jak juz byc moze przy uzyciu "slownika" zrozumiesz co przeczytales,
to proponuje uzyc "logiki" bo to sie w zyciu bardzo przydaje. :):-D:mrgreen::mrgreen:

Czy ktoś potrafi przetłumaczyć ten bełkot? Czy ktoś to zrozumiał?

Koleś sobie z Nas jaja robi i ma tanią rozrywkę.

Mam nadzieje że w końcu Moderator odwiedzi nasz dział.
 

marek301

New member
Bambolo82 napisał:
...Nie wiem na ile szkodliwe może być nieprzedmuchane gorące powietrze, które pozostaje przez parę sekund w obudowie, po awarii prądu, gdy wiatrak nagle staje...
Ja z koleji, wiem na ile szkodliwa moze byc:
"nieprzedmuchana goraca panienka" :):mrgreen:

BTW
Moim skromnym zdaniem jednak, jesli ktos
ma projek "upchniety ciasno" w jakas "szafkie" :)
jak widzialem na zdjeciu ;) to ryzyko "upieczenia"
paneli, polaryzatorow czy delikatnej elektroniki
jest wysokie, :roll: nie tylko wtedy
gdy zniknie prad w sieci. :roll:
 

Penconek

New member
Czy koledzy moga coś polecić podobnego do ActiveJet 600VA bo ostatnio niedostępny jest w zaufanych sklepach.

Jak się wczytuję w wątki o ups-ach to się dowiaduję, że trzeba zwracać uwage jeszcze na sinusoidę - że podobno ups nie ze wszystkim zadziała, np. niektórymi zasilaczami PC, jeśli jakieś warunki nie zostaną spełnione - nie znam się, może bzdurę piszę - obawiam sie, że może być podbnie np z projektorem, wydam kasę podłącze ups-a a tu nic............

Jest coś na co, oprócz mocy muszę zwracać uwagę, gdy dobieram UPS do projektora?
 

Marl

New member
Bambolo82 napisał:
Czy ktoś potrafi przetłumaczyć ten bełkot? Czy ktoś to zrozumiał?

Koleś sobie z Nas jaja robi i ma tanią rozrywkę.

Mam nadzieje że w końcu Moderator odwiedzi nasz dział.

Nie, on robi sobie z Ciebie jaja.
A co do meritum sprawy to z projektorem jest trochę jak z samochodem. Czasem jak się zatrzymasz i wyłączysz silnik to włącza się wiatrak chłodnicy, żeby ciepło, które w trakcie jazdy jest odprowadzane, na postoju nie doprowadziło do podwyższenia temperatury do niebezpiecznego poziomu.
 

Penconek

New member
Wydaję się, że powinno być dla każdego już jasne, że lampa potrzebuje schłodzenia dodatkowego po wyłączeniu. Nie kłóćcie się chłopaki, pomóżcie mi z tym ups-em.

Odkryłem, że w instrukcji jednego z ups-ów zapis zabraniający używać go z niektórymi urządzeniami np. drukarka laserowa z powodu zbyt dużego poboru mocy na starcie urządzenia - ktoś wie jak dużo może pobierać projektor na starcie?

O projektorze nie ma wzmianki w instrukcji ups-a, a w instrukcji projektora nie ma też informacji o tym ile na starcie potrzebuje - jest tylko zużycie max 285W - może to max odnosi się właśnie do momentu startu? było by dobrze jeśli tak.

Jak ktoś z was ma laserową drukarkę to sprawdźcie proszę jaka jest wartość zużycia prądu i czy jest oddzielna wartość dla startu podana, będę wdzięczny.
 

heli

New member
witam,

w ups-ach nie chodzi tylko o to aby podtrzymywał zasilanie wentylatora bo do tego to nie musi mieć on dużej mocy. Ważne jest aby miał większy zapas mocy niż sam projektor aby w ogóle mógł włączyć urządzenie (chodzi tu o zabezpieczenie przeciążeniowe samego ups-a). Chodzi o to że nawet kiedy mamy prąd z sieci to projektor mamy podpiety do ups-a a przez niego pobieramy moc z sieci. Jeżeli ups będzie miał małą moc to może się okazać że po podłączeniu projektora nie będzie chciał się włączyć bo układy przeciążeniowe na to nie pozwolą. Tak dla informacji moc podawana w VA (tak dla informacji jest to moc pozorna) przez producentów należy traktować jako ok 60-70% mocy rzeczywistej. Mogę powiedzieć że próbowałem benq w500 z ups-em LUPUS 500VA i po zaniku napięcia w sieci wentylator chodził dalej.
 

Penconek

New member
Dzięki. Kupuję Lestar OfficePower MD-625E

Moc 625VA
Moc 375W

Projektor ma 285W

Serwisant firmy Lestar powiedział, że będzie działać i że zasilacz ma przbyliżoną sinusoidę, nie wiem co to znaczy, ale chyba dobrze :)
 

Penconek

New member
Zbawne, że w instrukcji od tego UPS Lestar jest napisane:

"Często spotykana opinia że zasilacze spełniają funkcje listw prze ciwzakłóceniowych jest myląca. Rozwinięte listwy LESTAR (serie POWER MULTIPROTECTOR, POWER MASTER HIGH) mają nie porównywalnie większe możliwooeci tłu mienia i absorbcji energii niż wiele spotykanych na rynku UPS-ów. W efekcie, ich zastosowanie daje o wiele większy poziom skutecznooeci zabezpieczenia twojego cennego sprzętu!"

Widocznie akurat ten model może współpracować z listwą. Co się dzieje zazwyczaj przy takim połączeniu, ze odradzasz?
 

marek301

New member
Penconek napisał:
Dzięki. Kupuję Lestar OfficePower MD-625E

Moc 625VA
Moc 375W

Projektor ma 285W

Serwisant firmy Lestar powiedział, że będzie działać i że zasilacz ma przbyliżoną sinusoidę, nie wiem co to znaczy, ale chyba dobrze :)

Penconek, jak juz bedziesz mial tego UPS-a to podlacz go najpierw pod
jakies inne obciazenie ok 300-350 W i odlacz zasilanie, sprawdzisz w ten sposob, czy UPS "zadziala" :cool:

Nastepna proba, po udanej pierwszej, juz na proju :cool:

Oby wszystko bylo OK! :)(niestety czasami UPS moze nie dzialac
tak jak powinien, dlatego warto sprawdzic, aby nie doswiadczyc "grozy")

PS.

Napisz jak sie spisuje Twoj UPS :)
 

BoDeX

New member
Jak ktoś lubi majsterkować, to wpięcie akumulatorka w obwód wiatraka i załączenie go z tego źródła poprzez prosty układ w przypadku braku
zasilania sieciowego nie powinno nastręczać kłopotów .

Producenci powinni pomyśleć o takich awaryjnych rozwiązaniach i chociaż
montować fabrycznie gniazda do zew. zasilania wiatraka - pal licho lampę .
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>> Bodex

Majsterkowanie i zasilanie wiatra...tfu wentylatora to nie problem. Problem stanowią plomby gwarancyjne na wkrętach w projektorze... ;)

Za trzy lata, jak się skończy gwarancja nie omieszkam pomajsterkować... ;)
 

heli

New member
Penconek napisał:
Tak zrobię Marek, ale jak tak mi piszesz, to czuję się, jak bym eksperymentował ciężkozarobionymi pieniędzmi a powinno być wszystko ok.

Penconek. Ja w swoim projektorze zmierzyłem kilka razy stoperem czas pracy wentylatora po wyłączeniu. Wyszlo 2min 8 sek. Jak podłączyłem pierwszy raz projektor do UPSa to wyłączyłem proja pilotem i po upływie ok 2 min wyłączyłem zasilanie sieciowe, a wentylaotr chodził jeszcze 8 sek. Nie chciałem ryzykować wyłączenia bez ewentualnego zadziałania ups-a.
 
Do góry