TW5500 + ekran + zona = pomocy

_hdtv_user1

New member
Witam kolegow wyjadaczy,

Jako ze jest pozno a juz nie mam sil do mojej kochanej zony to opowiem po krotce... kto ma czas niech czyta... kto nie ma niech przejdzie do konca...
A wiec... jak zapewne kazdy z was ma w domu druga osobe (zona...sic !) z ktora stety/lub niestety trzeba sie liczyc - druga osoba zazwyczaj ma pretensje jezeli chce powiesic sie jakies glosniki, lub jezeli kabel ktory mialby najlepiej po prawej i nie zawadzal nikomu z mniej znanych przyczyn lub znanych tylko drugiej osobie nie moze tam przebywac...jako ze na scianie wisi mi Pionek LX6090 (oj nie pytajcie co musialem robic aby wymienic CRT 32cale) to namowienie teraz na cos takiego jak projektor bylo wyczynem o wiele wiekszym niz skok w tendemie ze spadochronem (skakalem.. wiem czym to pachnie ale jak mowia to pikus w porownaniu z ...no wlasnie... kto zainteresowany niech czyta dalej). Pytanie typu po co? kiedy bedziesz z tego korzystal ? zwariowales ? (to pytanie bylo retoryczne ale stawiala je tak pewnie ze az zaczalem sie zastanawiac nad jego zasadnoscia)
Po jakims czasie bylo juz lepiej: w/w pytania zastapily juz stonowane: a musisz ? no ale po co - mamy wielki TV ? Sytuacja sie zaostrzyla w momencie kiedy zakupilem pilot Harmony 900 a dokladniej bylo pieknie tj. usmiech na twarzy kiedy zamiast 7 pilotow wystarczylo tylko nacisnac jeden przycisk do momentu... no wlasnie - kiedy nie dotarl do domu wyciag z karty (sic ! mowilem listonoszowi nigdy a przenigdy nie wrecza sie wyciagow z MOJEJ karty kredytowej osobom postronnym oraz zonie !!) no ale... minelo i to... czas plynal nadal wiec znow powrocil temat projektora
Jako ze jak zapewne wielu z was wie ze nie wolno odrazu przechodzic do meritum () trzeba bylo sie i tutaj troche pomeczyc... przekupstwo to najlepsza marchewka Niedzielne zakupy. dzieci do dziadkow..kolacja bylem juz na dobrej drodze... do momentu kiedy jakims wrednymi i sobie tylko znanymi sposobami wycignela ze mnie ile to kosztuje. Ja nie wiem gdzie ja wtedy glowe mialem... tyle razy cwiczyl;em..mialo wyjsc bez zajokniecia ze tak do 3-4 tys maks wszystko.. no ale wypsnela sie prawdziwa kwota tzn.... 10... oczywiscie czarl prysl. Nastal etap ciszy w eterze.... do konca tego nie rozumiem ale chyba gardlo zaczelo ja bolec bo przez kilka dni nic nie mogla powiedziec ani sie do mnie nie odzywala (tego nei rozumiem... przeciez jeszcze nawet nie kupilem...). Jako jednak ze niedziela sie zblizala a do tesciowej na obiadek trzeba pojechac usmiech na twarzy powrocil i padlo to pytanie..... "ale gdzie by to mialo wisiec ?"... aha )))) Bylem wiec juz w domu... jako ze mam zdolnosci jezeli chodzi o tlumaczenie to delikatnie nakierowalem ze tak tuaj bardziej z boku pokoju.. a ekranik tutaj na srodku przed telewizoerem. Jak to sie mowi: tutaj wywiercimy, tutaj zrobimy diure, tutaj sie troche wyklepie i bedzie Pani zadowolona
Zadowoleni udalismy sie na obiad... nadszedl poniedzialek i mozna bylo ruszyc z kopyta.. czytanie na forach, wertowanie gazet ba... pomiary na dole do nocy tak aby bylo widac ze zaangazowny to ja jestem Tak zlecialo 2 dni. Jako ze znam techniki negocjacyjne i najlepszym wyjsciem jest zakup szybki (a noz sie rozmysli !) nie zwlekajac dzisiaj zamowielm projektor - TW5500 jest w drodze i wraz z 15 metrowym kablem HDMI, ochwytem i splieterem wyjsc HDMI na 2 (w moim ampli Pionneer LX70 jest 4 wejscia HDMI ale tylko 1 wyjscie) zaplacielm i zamowilem.

No i znow niestety problem.. moja wspaniala polowka przychdozi wlasnie do mnie teraz z laptopem w reku (22:10) i delikatnie (wole powiedziec delikatnie niz pierdyknela pod nos) podsuwajac mi przed moje okulary wyciag z konta na kwote 10700 mowi ze mialo byc 10 za calosc a ty jeszcze ekranu nie masz....... no ale mowie "bedzie nie ma obawy" ... Nastapila troche niezreczna sytuacja i cisza... "bo chodzi o kwote netto"... zanim skonczylem jej juz nie bylo... wiec jak rozumiem mam przed soba kilka cichych dni. Niemniej jednak mam poblem bo musze dokupic jakis ekran i to naljepiej cos takiego aby to chodzilo.... jestem pewien ze jak ogladnie to bedzie jak z plazma.. .teraz mowi pieknie.. a kiedys bylem

Wiec pomocy bo: oczytalem sie jak glupi osiol, mierzylame metrem, kalkulowalem kalkulatorami, cztalem opinie zagraniczne i na forum..

Wymiary mojego pokoju to: 8m x 5m...
Siedzisko od ekranu to 3,5m
Projektor bedzie musial byc na kocnu pokoju czyli na 8m - innej mozliwosci nie mam i nawet nie chce juz ryzykowac bo na polu zimno teraz i na werandzie sie nie przespie
TW5500 ma lens shiht i z tego co mowil sprzedawca moge przesuac 1,40m od osi wiec sie delikatnie zmieszcze aby postawic teraz na polce....

no ale g..... z tego bedzie bo ekranu nie mam - czy moge wiec prosic o sugestie odnosnie ktory lepszy ? mysle nad 3m oczywicei 16:9 - ogladam wieczorem ale czasami pod koneic dnia jak jeszcze widno tez chcilabym ogladnac cosik - nie mam rolet ale tylko zaluzje wiec nie ma idealnej czarnej dziury

Jak ktos chce sie udzielic to napiszcie jaki ekran do takiej konfiguracji....

moze cosik takiego

Kraftman - http://allegro.pl/ekran-elektryczny-businessclass-whitehd-295x165-cm-i1436047353.html
Kauber - http://allegro.pl/ekran-elektryczny-do-zabudowy-kauber-16-9-300x169-i1442994784.html
http://dsssystems.pl/zdjecianaaukcje/ekranyKauber/inCeiling_DataSheet_pl.pdf

pozdrawiam,
Marek
 
Ostatnia edycja:
B

burz

Guest
Przerabiałem kiedyś zakup projektora, potem ekranu:) I tak Ci lekko poszło:)))))))))

Co do Kraftmanna i tego drugiego, to z opinii jakie znam - omijaj toto z daleka! Niestety, na aledrogo maja shit, jeśli idzie o ekrany.
No niestety, wydało się 10 koła na proja, trzeba dołożyć ze 2,5 - 3 na ekran.

W miarę sensownej cenie i jakości jest Adeo czy Suprema.
 

_hdtv_user1

New member
na poczatku dzieki za odpowiedz ;) no widzisz a sprzedawca to ten ekran zachwala jak nie wiem co... mowil ze ramke sie jeszcze u goy zrobi - tlo jakies mat grey i ma byc dobrze.... jako ze znam sie na czyms innym uwierzylem... ale dobrze ze nie zamowilem bo jak czytalem na forum : najpier kup projektor, pozniej ekran

czy mozesz dac jakis konkretny model tego - kwota 2,5/3 ...niech bedzie... i tak juz mam przechlapane wiec ide za ciosem... jak nie teraz to nigdy ;)

Chodzi oczywiscie o elektryk....

jutro jak kurier dowiezie zabawke to zrobkie fotki
 
Ostatnia edycja:

_hdtv_user1

New member
dzieki wielki za film - juz teraz wiem jak to powinno wygladac ;)
teraz tylko pytanie: ekrzn jak rozumie zostawilbys szzry gdybys kupowal drugi raz ?
ile masz u siebie czarnej gory ?

z tego co widze zmiescilby mi sie w podwieszany sufit model TENSIO MOTORIZED PROFESSIONAL 16:9, 350X204 ale wtedy sofe do tyl trzeba by przesuwac troszeczke

napisz mi tylko o powierzchni i ile masz gurnego paska i chyba ma juz ekran ;)))

p.s
moze poprosic aby przed wysylka go jakos wywietrzyli...zona mnie powiesi jak jej zacznie smierdziec w domu i to w salonie tymbardziej ze okna teraz nie za bardzo otworze.... uciazliwe to jest ?

tylko teraz nie wiem ile czarnej gory dodac
 
B

burz

Guest
Zdecydowanie szary!
U mnie górny border ma 50 cm. Można oczywiście zamówić wg. potrzeb.
Jaki czarny pas od góry? IMHO taki, żeby dolna krawędź opuszczonego ekranu wypadała co najmniej na wysokości wzroku siedzącego widza, albo nawet niżej:)

Każdy ekran śmierdzi, niestety.
 
Ostatnia edycja:

_hdtv_user1

New member
a napinacze to konieczne ? bo widze u Ciebie ze nie ma i pieknie to wyglada...jak dochodza napinacze to robi sie troche za bardzo kosmicznie... czy rzeczywiscie efekt z napinaczami jest lepszy ?
 

macek

New member
Bez reklam
Teraz musisz uwazac,by Twoja zona nieprzeczytala Twojej historii bo dopiero bedzie :grin:
Nawet dalem swojej polowce przeczytac Twoja opowiesc gdyz czeka mnie to samo:D
 

redlum

New member
Bez reklam
szary ekran 0.8 gain - przy odległości 8m??? Jasność obrazu to 13 nitów - tutaj aby coś porządnie było widać - ekran to przynajmniej gain 3.0 (50 nit).

Poza tym z 3.5m nie ogarniesz na raz ekranu o szerokości 3.5m. Proponuje zacząć pertraktować o powieszenie projektora jakoś centralnie w pokoju i zmniejszenie ekranu.

PS - było trzeba zacząć że chcesz projektor JVC z nowej serii - a potem - no dobra może być już ten TW-5500 :)
 
B

burz

Guest
Ooo, faktycznie, 8 metrów - toż to hala sportowa:)
Kolega powyżej ma rację, trzeba negocjować! I raczej myśl o mniejszym ekraniku (najpierw kup projektor, pooglądaj nawet na prześcieradle czy jakiejś rolecie i dopiero wtedy zadecyduj, jak duży ekran będzie potrzebny)
 

_hdtv_user1

New member
projektor dotarl calo i szczesliwie - niespodziewalem sie ze az to takie wielkie.. po rozpakowaniweu wlaczylem film na scianie i nawet mi telewizor w srodku kadru nie przeszkadzal ;))) jezeli moze byc teraz tylko lepiej to bede zadowolony

co do 8m... zaraz wlasnie sprobuej na 4m bo znawca nie jestem ale przy calkowicie zaciemnionym pomieszczeniu czyli np. teraz w trybie HD lub kino obraz na scianie jest OK jak dla mnie niemniej jednak poki nie bede mial ekranu to raczej nic z mojej obiektywnosci...co do umieszczenia na 4m bedzie naprawde trudno cos w tym temacie zrobic bo aktualnie jest czas wojny...negocjacje nie wchodza w gre czy tez zawieszenie broni...mam niemniej jednak cicha ndzieje ze kapitulacja jest bliska...

co do ekranu - kurcze usiadlem wlasnie na sofie - ekran zrobilem na 3m i jest OK jak dla mnie ..moze dlatego ze ja to w kinie siadam w 4-5 rzedzie ? trudno mi to wytlumaczyc ale zeza nie mam a ogrom ekranu robi naprawde wrazenie....


moimi faworytami sa aktualnie wedle doradztwa:

Motorized Elegance - 16:9 bez napinaczow 300X178 cm, obszr roboczy z ramkami 280x158

Tutaj przy Grey mam gain 0,8

lub

Suprema HERKULES 302 x 229 Glass Beaded - bo tutaj gain 2,8

czy ktos moze cosik doradzic ? czy ktos uzywal tej powierznich Glass Beaded w Supreiemi i ma jakies dosiwadczenie ?
 

Attachments

  • IMAG0173.jpg
    IMAG0173.jpg
    771,3 KB · Wyś: 75
Ostatnia edycja:

redlum

New member
Bez reklam
z ekranem gain >1 - to się wstrzymaj aż mądrzejsze głowy się wypowiedzą - ja ten gain 3 wziąłem z kalkulatora - w praktyce to nawet takiego ekranu nie widziałem
 
B

burz

Guest
ekran gain >2 będzie świecił jak żarówka, niszcząc kontrast. Chyba nie o to chodzi?
 

meszrum

Member
ekran dobiera się zupełnie inaczej:
1. zrób ekran DIY z w miarę równej płyty;
2. ustal odcień neutralnej szarości w skali Munsell'a, która będzie Ci najbardziej pasować - zacznij od N8.5 i kieruj się w dół do N.8. maluj ekran pół na pół by ocenić różnicę pomiędzy odcieniami szarości - wielokrotne malowanie jest czasochłonne, ale efekt porazi na końcu. skorzystaj ze strony easyrgb.com - N8 to 202/202/202; N8.5 to 215/215/215;
3. jeżeli ustalisz już odcień szarości, który jest najlepszy do kombinacji pokoju, projektora i Twojego oka - wówczas poszukaj na rynku ekranu z szarością najbardziej zbliżoną do tej, którą uzyskałeś na ekranie DIY.

pamiętaj, że szarości nie tworzysz poprzez dodawanie czarnego pigmentu do białej farby, a poprzez przeliczanie RGB na szarości dostępne komercyjnie.
więcej na ten temat: http://www.hdtv.com.pl/forum/616623-post130.html
 
B

burz

Guest
hmm, nie wiem czy jest to dobra metoda przy kupowaniu ekranu fabrycznego - na rynku jest raczej niewielki (żaden) wybór ekranów grey o gain innym niż 0,8... i nie za kosmiczne pieniądze.

Jeśli natomiast miałby to być ekran malowany na ścianie - jest to sposób godny polecenia:)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Przy projekcji z 3,5 m obraz nie powinien mieć więcej niż 120, no może 140 cali przekątnej.
Co do ekranu, to w mojej ocenie stosowanie typowych szarych ekranów nie ma już sensu.
Większość projektorów generuje na tyle głęboką czerń, że nie trzeba tutaj się niczym wspomagać.
Jak dla mnie nawet high-endowe szare Stewarty obcinają pasmo bieli.
Poza tym większość LCD nie świeci na tyle mocno, aby powyżej 100 cali mogły dobrze "napędzić" szary obraz.
Rozwiązanie optymalne to ekran typu matt white o gain 1,00-1,20.
 

meszrum

Member
Przy projekcji z 3,5 m obraz nie powinien mieć więcej niż 120, no może 140 cali przekątnej.
Co do ekranu, to w mojej ocenie stosowanie typowych szarych ekranów nie ma już sensu.
Większość projektorów generuje na tyle głęboką czerń, że nie trzeba tutaj się niczym wspomagać.
Jak dla mnie nawet high-endowe szare Stewarty obcinają pasmo bieli.
Poza tym większość LCD nie świeci na tyle mocno, aby powyżej 100 cali mogły dobrze "napędzić" szary obraz.
Rozwiązanie optymalne to ekran typu matt white o gain 1,00-1,20.


wypróbowałem EH-TW3200, 3500, 3600 i 5500 w następujących warunkach:
- odległość od ekranu: 4.5m;
- szerokość ekranu: 2.86m [przekątna 129"];
- projektor ustawiony w trybie Cinema, lampa w trybie ECO, głębia kolorów 12bit, projektor po kalibracji;
- źródłami były nieskompresowane Blu-ray'e (AVC/VC-1).

biały ekran jest nie do zaakceptowania w przypadku powyższych Epson'ów - głębia czerni jest płytka, kontrast spada drastycznie, białe litery na czarnym tle mają delikatną poświatę [ekran Adeo]. po zastosowaniu szarości w zakresie N8-8.5 [skala Munsell'a] projektor zaczyna generować rewelacyjny obraz.
dla zobrazowania: scena początkowa w filmie Ali (2001, M.Mann), na której pokazane jest wnętrze autobusu - kamera jest umieszczona za głową chłopca:
- na ekranie białym widać głowę, jest jednolicie szara;
- na ekranie szarym widać głowę chłopca, jest czarna i okazuje się, że są na niej loki [zupełnie niewidoczne na białym ekranie].

pomimo tego, iż w zasadzie w każdej publikacji [testy w prasie i zalecenia sprzedawców, którzy mają pojęcie co sprzedają] zaleca się stosowanie szarych ekranów do tych projektorów, to oczywiście zacząłem od białego.
stanęło na szarości N8.3 dla EH-TW3200 [ten wybrałem - dziś żałuję, że nie 3600].
dla EH-TW5500 nie wyobrażam sobie nic jaśniejszego niż N8.1 - chyba, że pokój jest dedykowany do projekcji.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
TW5500 to rzeczywiście nie czerń, jaką daje IDLA, ale ja nawet na moim leciwym TW2000 nie narzekam na poziom czerni (od początku używany bez przesłony). A jestem na tym punkcie dość mocno uczulony.
Poza tym 5500 świeci inaczej od swoich tańszych braci (3xxx).
Nie wiem, w jakich warunkach oglądasz, ale słowa o słabym kontraście brzmią co najmniej dziwnie.
 

_hdtv_user1

New member
witam ponownie szerokie forum... i dziekuje za wszystkie odpowiedzi

minelo kilka dni i jako sie uspokoilo to powracam bo mego utrapienia... jezeli mowie ze sie uspokoilo to dlatego ze zamiast na wymarzonym miejscu projektor zostal wcisniety w rog pokoju na polke aby nie denerowowal lub moze inaczej..... aby nie przypominal mojej drugiej polowce ile to cos tutaj kosztuje (odrazu zaczelo by sie przeliczanie ile to X mozna kupic, a na ile Y by wystarczylo) wiec.. jak narazie moja skromna projekcja wyglada tak ze jako ze polke mam w koncie to obraz mam lekko (jezeli mozna tak nazwac ) skoszony bo projektor nie stoi na wprost (mimo lenshiftu mialby obraz w plowie sciany ..akualnie trapezik taki jesty ale jest... nie mniej jednak Ci ktorzy mogli by mnie zaczac dreczyc za takie postepowanie (co poniektorzy chcieliby stluc na kwasne jablko i kazdy sad by ich uniewinnil )wodec traktowania takiego cuda techniki jakim jest projektor odrazu mowie: WALCZE jak LEW aby stanol w stosonowym miejscu - jestem nieugiety, dobrze nastawiony no i wogole pewny siebie - w zwiazku z powyzszym wiec ......... projektor stoi jak narazie tam gdzie stoi (rzecz by sie chcialo k$%#$% m#$%)

no ale powracajc do tematu: ja tam kinoman nie jestem ... ba ... nierozumiem nawet co tutaj poniekrorzy pisza bo dla mnie to czarna magia ale zakladam ze maja racje bo jak dla mnie obraz na tle lekko limonkowej sciany z karniszami ktore stercsza na ekranie jak rogi bawola w dwoch kranicach jak tez z kompletem 2 przescieradelm z Leclerca na telewizoerze jest "miod malina" i wogole... juz nawet nauczylem sie skadac literki na zalamaniach jakie pwostaja przy napisach stworzonych na wypuklosci telewizor/sciana i jezeli tylko kiedys beda zawody w tego typu sportach to mistrzem swiata to ja zostane.... no po prostu pierwsz klasa....... jak dla mnie rzecz biorac ;)) sense rozpoczynam aktualnie od godziny 22 kiedy dzieciaki juz spia a zona nie jest zmuszona ogladac mojej nowej aranzacji wnetrz

co jednak powiem to jest duza zmiana... baa... ogromna ;) mam zielone swiatlo na przywieszenie projektora w odleglosci 5m ale nie na srodku ale troszke zboku (z moich skomplikowanych obliczen wynika ze lens shit powienien wyrobic) - w moim mniemaniu zielone swiatlo to stwierdzenie " a rob co chesz" ;) to slowa na ktore czekalem ;) oczywiscie wszystko udokumentowane aby nie bylo ze sobie wymyslilem

wiec aktualnie mamy sytuacje taka:

a) projektor moge przywiesic w odleglosci 5m tyle ze nie w osi ale tutaj troszke podkrece mysle lens shiftem
b) ekran o ktorym myslalem to Motorized Elegance o obszarze roboczym 280x158 (myslalem o Tensio Classic Eleganc ale niestety cena powala a nie usmiecha mi sie skrobania kartofli na obiad przez nastepne 20 lat w celu odrobienia tego wszystkiego.... ) - tutaj jednak pytanie: czy jest sens doplacac ponad 2 tys zlotych do ekranu z napinaczami (i tak Elgance wyjdzie ponad 3 tys)
c) wedle wielu komentarzy tutaj i tego ze dla mnie obraz to nawet na przescieradle jest piekny zdecyduje sie na 100% na matt grey (w Adeo nazywa sie to VisionGrey)

i teraz pytanie: czy przy takiej konfiguracji jak powyzej z tej odleglosci to bedzie OK ? bo nie za bardzo rozumiem dlaczego nie moze byc dalej projektor (chodzi oto ze za slabo swieci ?)

p.s
zalanczam kilka zdjec ktore zrobilem teraz zkilku scen (aktualne parametry: wymiary obrazu to 295 szerokosci, projektor na 8 mterach w kacie skercony w strone sciany, przescieradlo podwojne marki leclerc

p.s#2
co oznacza N8.1 ?

p.s#3
gdzie najlepiej kupic adeo ?

p.s#4
swietrdzam ze stereotyp ktory krazy od lat ze rozmiar ma znaczenie jest prawdziwy
 

Attachments

  • IMAG0177.jpg
    IMAG0177.jpg
    462,6 KB · Wyś: 79
  • IMAG0180.jpg
    IMAG0180.jpg
    437,1 KB · Wyś: 84
  • IMAG0181.jpg
    IMAG0181.jpg
    414,1 KB · Wyś: 84
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
No na szczęście moja stara w moim kinowym pokoju nie ma nic do powiedzenia. Ma swój TV w innym pokoju i durne polskie seriale, a ja mam święty spokój. Czego wszystkim kinomaniakom życzę.:D
Co do ekranu z napinaczami to jednak warto dołożyć. Gwarancja gładkiej powierzchni praktycznie dożywotnia... Ja swojego na inny już nie wymienię...nie sądzę aby kiedykolwiek się pfoałdował.
Napinacze trzymają już prawie dwa lata perfekcyjnie gładką powierzchnię.
 
Ostatnia edycja:
Do góry