MOJA OPINIA: Ekran Motorized Linear firmy Adeo Screen

B

burz

Guest
Roleta, udająca ekran projekcyjny powędrowała na śmietnik, a jej miejsce zajął ekran elektryczny Motorized Linear firmy Adeo Screen z powierzchnią VisionGrey. Kandydatów było kilku, ale przeważył wygodny w ekranie Adeo sposób mocowania do sufitu, który nie wymagał powiększenia i tak zbyt szczupłego "gniazda" w podwieszanym suficie... (zdjęcie)

Ekran przyjechał od producenta w solidnym kartonowym pudle z drewnianymi boczkami - nawet kurier nie dał rady go uszkodzić:)

Po powieszeniu, wypoziomowaniu (koniecznie!) i podłączeniu elektryki: GO! Z brzęczeniem silnika ekran powoli opuścił się do ustalonego poziomu (możliwa regulacja punktu wyłączenia opuszczania). Pierwsze wrażenie: koszmarnie śmierdzi plastikiem. Gdyby nie to, pozostałe odczucia jak najbardziej pozytywne. Szara powierzchnia jest jaśniejsza niż myślałem i lekko chropowata (zdjęcia). Bordery zrobione bardzo starannie. Powierzchnia wydaje się idealnie płaska, jedynie krawędzie czarnych bocznych obramowań trochę się zwijają - ale bez wpływu na powierzchnię projekcyjną. Ta jest perfekcyjna, choć pod światło w kilku miejscach widać leciutkie falki (różnice są milimetrowe i bez żadnego wpływu na obraz!). Jakość wykonania ekranu naprawdę niezła.

Po skalibrowaniu rozmiaru rzutowanego obrazu czas na projekcję. Pierwsze minuty filmu przynoszą miłe westchnienie ulgi: wybór powierzchni szarej (grey) był strzałem w dychę! Jak bym zmienił swojego kilkuletniego już panasa na nowszy projektor! Kontrast, nasycenie kolorów... jest o niebo lepiej:) A także ostrość oraz ogólne wrażenie jakości obrazu - nawet żona stwierdziła krótko: warto było kupić nowy ekran!

Czas na krytykę. Nadal, po kilku dniach intensywnego wietrzenia, śmierdzi! Jeszcze nie zaproszę znajomych.
W trakcie zwijania widać, że powierzchnia się lekko faluje. Po ponownym rozwinięciu tego nie widać, ale czy może mieć to negatywny wpływ w przyszłości... nie wiem.
Gain 0.8 (edit: gain 0,9!) powierzchni grey oczywiście zmniejsza jasność świateł. Można to poczytać za zaletę (obraz nie daje po oczach) lub wadę (światła są przygaszone, lekko szarawe), ale jeżeli filmy oglądamy w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu (jak u mnie) to REWELACJA. Fakt, podratowałem się lekko w ustawieniach projektora, dając średnie światło na +1. Spróbowałem też światło high na +1, ale nie wyglądało to dobrze, więc wróciłem do zerowego ustawienia.

To tyle. Chętnie odpowiem na konkretne pytania.

(Projektor Panasonic PTAE700 w trybie ekonomicznym, obraz cinema2, ekran o podstawie 210 cm, strona producenta: Ekrany Motorized Linear - Adeo Screen. Zdjęcia robiłem w trybie manual, balans bieli również. Pokój pomalowany w kolorze szarej bieli, fragment sufitu nad ekranem ciemniejszy)


ekran1.JPG


Uzupełnienie po 2 miesiącach:

Jak napisałem zaraz po zakupie, pod światło w kilku miejscach widać leciutkie falki (różnice są milimetrowe i bez żadnego wpływu na obraz!) - i to się nie zmieniło. Falki może są teraz nawet odrobinę większe, ale absolutnie bez wpływu na obraz. Widoczne jedynie w bocznym świetle padającym od okna, jak w dzień rozwijam do wietrzenia.

Właśnie, smrodek: niestety nadal jest.
Już nie tak intensywny, ale ekran po prostu śmierdzi, gdy się go rozwinie. Może za mało wietrzyłem? Zobaczymy, od teraz zaczynam go codziennie rano rozwijać i niech się wietrzy...

Po dwóch miesiącach użytkowania podtrzymuję opinię, że jest to świetny ekran i wart każdej złotówki.

Tak wygląda teraz:

Uzupełnienie po prawie roku użytkowania - nadal POLECAM:)

Działanie ekranu (film):

YouTube - FOT_3146.AVI
 

Attachments

  • ekran1.JPG
    ekran1.JPG
    115,2 KB · Wyś: 936
  • ekran2.JPG
    ekran2.JPG
    128,2 KB · Wyś: 2369
  • ekran3.JPG
    ekran3.JPG
    181,5 KB · Wyś: 659
  • ekran4.JPG
    ekran4.JPG
    153 KB · Wyś: 357
  • ekran5.JPG
    ekran5.JPG
    280,1 KB · Wyś: 477
  • ekran6.JPG
    ekran6.JPG
    102,9 KB · Wyś: 369
  • ekran7.JPG
    ekran7.JPG
    90,6 KB · Wyś: 350
  • DSC_8901.JPG
    DSC_8901.JPG
    359,1 KB · Wyś: 1330
Ostatnia edycja:

maniomix

Member
hej
Przymierzam się do ekranu, projektor epson 3600, odległość ekranu od projektora ok 4,5 m, a widza od ekranu ok, 4- 3,5 m. Napisz mi ile Cię kosztował i jakie wymiary powinienem brać po uwagę, bo zainteresował mnie ten twój wątek :)
pozdrawiam
M
 

rjack

New member
Mam dokladnie taki set-up jak powyzej tj. epson 3600, odleglosc od proja - 4,5, odleglosc siedzenia od ekranu 3,5-4m. Mam ekran edeo screen 97 cali (16na 9).

... i zaluje ze nie kupilem wiekszego ekranu np. 120 cali.
 
B

burz

Guest
widzę, że moje wpisy zostały scalone i przez to nieco rozjechały się zdjęcia - ostatnie z nich dotyczy uzupełnienia opisu po 2 miesiącach używania ekranu:)
Chętnie bym wyedytował swój pierwszy wpis i wszystko uporządkował...:)
---

maniomix - sądzę że rozmiar takiego jak mój dla Ciebie byłby minimum, ale jeśli masz miejsce, to celuj o numer większy:)
Przekątna robocza mojego wynosi 95" (210X118 cm), u Adeo numer większy to 108" (240X135).
Rok temu kosztował mnie 1905 zł (transport gratis).
 
Ostatnia edycja:

zz11x

New member
@burz, w jakiej odległości ma kolega projektor od ekranu? Też planuje zakup szarego 108cali do mojego mitsu HC4000, ale u mnie będzie ok 4,2 od ekranu i boje się że będzie ciut za ciemny obraz.
 

Alkor

New member
Bez reklam
@burz, w jakiej odległości ma kolega projektor od ekranu? Też planuje zakup szarego 108cali do mojego mitsu HC4000, ale u mnie będzie ok 4,2 od ekranu i boje się że będzie ciut za ciemny obraz.

Witam!

Wpływ zoomu na spadek jasności w stosunku do położenia najbliższego jest w przypadku tego projektora niewielki, przy 4.2 m rzędu 10%.

W kinie domowym zaleca się najczęściej jasność obrazu po kalibracji 16 ft-L (55 cd/m2) - zalecenia THX, SMPTE dopuszcza 12-22 ft-L.

W przypadku HC4000 przy ekranie gain 0.8 108" można oszacować jasność obrazu następująco:

- tryb Cinema (6500K), pełna moc lampy - ok. 550 lm - 13 ft-L,
- tryb Cinema (6500K), Eco - ok. 450 lm - 10 ft-L,

- tryb Cinema , włączony BrilliantColor - ok. 670 lm - 15.5 ft-L,
- tryb Cinema , BrilliantColor, Eco - ok. 550 lm - 13 ft-L,

BrilliantColor zwiększa jasność obrazu i żywość kolorów kosztem naturalności, ale to i tak sto razy lepsze od różnych Dynamików, Jasnych, Żywych, w których wszyscy aktorzy wyglądają, jak zombie.

Może lepszy byłby jednak ekran gain 1.0, ale raczej tylko do dobrze przygotowanych, ciemnych pomieszczeń, w pokojach "nieidealnych" szare powierzchnie dobrej klasy dają nieco lepszy kontrast.
Inną opcją jest ekran szary 100".

Pozdrawiam.
 

zz11x

New member
Dzięki Alkor, chyba jednak kupię matt white 1.0 Ten ekranik adeo, który posiada kolega burz, tylko w wersji białej ma gain 1.2 więc wezmę pewnie jakiegoś kaubera z 1.0. To mój pierwszy projektor i nie mam doświadczenia z ekranami. W każdym razie obraz na bialym suficie wygląda ciut lepiej niż na jasno beżowej ścianie8) U mnie pokój będzie full zaciemniony za wyjątkiem białego sufitu.
 

zz11x

New member
Dzięki burz, skoro u Ciebie śmiga elegancko z tej odległości, to u mnie też powinno bo nawet będę miał jaśniej (wyszło mi 43 nits, chyba że coś źle wyliczyłem). Zakup ekranu dla początkującego to ciężka sprawa zwłaszcza, że dzwoniłem do firm zajmujących się zakładaniem profesjonalnych instalacji KD i jedni proponowali szary a inni zaś biały. I bądź tu mądry:roll:
 
B

burz

Guest
Szkoda że masz tak daleko, bo mógłbyś wpaść do mnie i sam zobaczyć co i jak:)
 

colgate73

New member
_DSC0430.JPG
Witam,
Postanowiłem odświeżyć nieco temat. Zakupiłem ekran Adeo Motorized WhiteProBE. Potwierdzam znakomitą jakość obsługi przedsprzedażnej ze strony Adeo, jak również jakości samego ekranu. Sposób montażu do sufitu nie nastręcza żadnych trudności. Ekran po kilku dniach uzytkowania płaski jak stół z wyjatkiem borderów, które są doklejane i niestety zawijają się odrobinę do środka. Mam nadzieje, że proces ten nie będzie narastał. Kilka słów n/t wyboru powierzchni. Bardzo długo porównywałem ekran biały do szarego. Otrzymałem od Adeo duże próbki płócien. Przede wszystkim ekran biały ma niemal 2xwyższą gramaturę, jest zdecydowanie solidniejszy. Przyznaje to nawet przedstawiciel Adeo którego wielokrotnie stręczyłem swoimi wątpliwościami. Po drugie ma znacznie lepszą fakturę powierzchni. Ekran szary jest niemal idealnie gładki. Po trzecie obraz. Wierzcie mi, spędziłem długie godziny wyświetlając obraz na próbkach które otrzymałem (a było ich ponad 1m2). Doceniam głębie czerni, ale dla mnie istotna jest przede wszystkim naturalność kolorów, a tych na szarym ekranie nie zobaczycie. Nie zobaczycie białych koszuli maklerów z Wall Street, błękitnego nieba, czerwonych maków na soczyście zielonej łące w Dobrym Roku. Ekran szary zmienia wszystkie kolory, wygasza je (to czasami zaleta), ale jednak podaje nie naturalnie. Rozumiem wszystkich tych którzy decydują sie na ekran szary, ale ja do nich nie naleze.
 
B

burz

Guest
Uważam, że na grey kolory są bardziej nasycone, a biały - o dziwo! - podczas oglądania filmu (ech, te koszule Bonda) jest nadal... biały, choć nie oślepiający.
Poza tym, colgate73, gratuluje wyboru. To ekran na lata.

ps. A jak z zapachem?
pps. Piszesz, że miałeś próbki. Czy powierzchnia grey różni się od tej, jaką pokazałam na zdjęciu powyżej (gdzie jest szorstka)?
ppps. W ogóle, to daj jeszcze kilka zdjęć ze zbliżeń szczegółów.
 
Ostatnia edycja:

wrx

New member
Bez reklam
Zamierzam zakupic Adeo w wersji Incell, mial byc szary, ale teraz, to juz sam nie wiem...
Jedni widza biale koszule, a inni nie...
Co robic?
 

GRajza

New member
Spróbować znaleźć miejsce gdzie wyświetlą Ci obraz na różnych materiałach.
Ja się ostatnio biłem z sobą - szary? biały? biały? szary?
I znalazłem np. Projektory, ekrany projekcyjne i rzutniki multimedialne. Wypożyczalnia projektorów. Lampy do projektorów oglądałem na kilku materiałach, wybrałem szary jako najbardziej "uniwersalny".
Najśmieszniejsze jest to, że na forum panuje opinia, że jak pomieszczenie nie jest przygotowane to szary, a pod szary właśnie trzeba przyciemnić pomieszczenie ;)
 

wrx

New member
Bez reklam
Spróbować znaleźć miejsce gdzie wyświetlą Ci obraz na różnych materiałach.
Ja się ostatnio biłem z sobą - szary? biały? biały? szary?
I znalazłem np. Projektory, ekrany projekcyjne i rzutniki multimedialne. Wypożyczalnia projektorów. Lampy do projektorów oglądałem na kilku materiałach, wybrałem szary jako najbardziej "uniwersalny".
Najśmieszniejsze jest to, że na forum panuje opinia, że jak pomieszczenie nie jest przygotowane to szary, a pod szary właśnie trzeba przyciemnić pomieszczenie ;)
No wlasnie bazujac na tej opinii, zamierzalem zakupic szary!

To jak to jest w koncu?
Bede mial jasnoszare sciany i moze jasnoszary sufit.
Beda rowniez rolety.
Mam nabyc bialy, czy czarny, bo musze podjac decyzje...?
 
Do góry