trudny wybór? Epson TW3200 vs nowy TW5900

gt32056

New member
Panowie,
szybkie pytanie... Już prawie miałem kupować Epsona TW3200, aż tu nagle pojawiła się propozycja nabycia świeżutkiego modelu TW5900. I mam niezłą zagwozdkę! No bo porównując:

- oba są Full HD
- TW3200 ma wyższy kontrast (25.000:1 vs 20.000:1), ale
- TW5900 ma większą jasność ANSI lumenów (2000 vs 1800)
- TW3200 - na zagranicznych forach czytałem, że przynajmniej w teorii ma lepszy układ optyczny
- ponadto, TW5900 jest już z 3D... ale to mnie aż tak nie przekonuje, bo jeszcze trzeba dokupić okulary (aktywne - których trochę się boję;) )
- TW3200 ma Lens Shift, ale i TW5900 powinien u mnie dać radę z regulacją Keystone'm
- TW3200 jest ponoć cichszy, także w trybie Eco
- TW5900 ma większą liczbę złączy z tyłu (w tym USB i ethernet) - choć pewnie przez 3/4 czasu będę korzystać z projektora podłączając go poprzez HDMI do laptopa
- TW5900 posiada też ciekawą funkcję podziału ekranu (wyświetla obrazy z dwóch źródeł jednocześnie)

...eh, i zupełnie już nie wiem co wybrać! Czy macie jakieś doświadczenia już z TW5900? Zakładając, że różnica w cenie jest mniej istotna, na który projektor lepiej się zdecydować? A może w ogóle w tej klasie cenowej cos innego rozważyć?


PS. wg projector calculator dla mojego "pokoju kinowego" lepsze - ale tylko minimalnie - wyniki ustawienia dawałby TW3200.. (odległość od ekranu ok 5,0m; projektor w miarę na wprost ekranu; rozmiar ekranu: 230 x 130 cm). Ale i TW5900 miesci się w referencyjnym zakresie.
 

gt32056

New member
Krzysztofie, a czy nawet przy przesunięciu obrazu o +/-20% różnica między Lens Shiftem a keystonem będzie zauważalna? Sam również bardziej skłaniam się ku TW3200, ale szukam ciągle argumentów żeby nie mieć kaca że nie dopłaciłem tych kilkuset złotych to (może?) lepszego i wartego tej dopłaty TW5900...


ps. rozumiem, że również posiadasz tw3200? Czy możesz na podstawie empirycznych pomiarów napisać, czy mając wnękę w szafce szeroką na dokładnie 45,2 cm, a przy tym głęboką na ok 35 cm - zmieszczę tam ten projektor? Wg danych producenta wymiary projektora to 45 cm x 36 cm, więc w teorii powinien się zmieścić...
 

nolf

New member
Cześć.

Co do wyboru projektora myślę że jedyne rozsądne rozwiązanie to przejechać się gdzieś na prezentację obu modeli. Sam szukałem do soboty projektora dla siebie i wiem że trudno o jednoznaczną poradę. Ja wybrałem Epsona TW480. Nie zależało mi aktualnie na FHD.
Z mojego doświadczenia wiem że trudno o poradę. Każdy Ci powie coś innego :) Więc naprawdę polecam demo.
Co do lens shifta jeśli chceś swiecić z delikatnego kąta to lepiej żeby był. Keystone pozwala Ci na korekcję odchyleń pionowych poprzez zmianę długości górnej i dolnej linii ekranu. LS natomiast pozwala na wyrównanie lewej i prawej krawędzi których różnica powstaje poprzez świecenie z boku. Mimo obu ustawień (przed przeczytaniem instrukcji) miałem kłopot z idealnym ustawieniem ekranu. Zawsze delikatnie był spad którejś z lini ekranu. Potem doczytałem w instrukcji że jest osobna regulacja każdego z rogów ekranu. Reasumując jeśli możesz wziąć "z" to lepiej ale jeśli masz możliwość centralnego montażu projektora to patrz na inne parametry które najlepiej ocenić samemu na demonstracji obu :)

Ps. dodatkowym plusem montazu centralnego jest to że nie świecą Ci wyciągnięte rogi. Przy mniejszym obszarze wyświetlanego obrazu niż natywny ustawienie LS i KS regulują wewnętrzny obraz do prostego obszaru natomiast zewnętrzna ramka świeci dalej pod tym kątem z wyciągniętym rogiem. Nie wiem czy dostatecznie jasno to opisałem :) To mój pierwszy projektor więc jest opcja że o czymś nie wiem by to wyregulować ale instrukcję przeczytałem i chyba się nie da więc najlepiej montować centralnie (+/- minimalne odchylenie) a z kąta oglądać doraźnie np na jakiejś imprezie lub podczas wyjazdu jako pojedyncze seanse.
 

gt32056

New member
Epson TW480 też jest fajny, ale u mnie nie da rady... przy ustawieniu w odległości ok. 4,5-5m od ekranu i szerokości ekranu 230 cm - zoom nie wystarczy do wygenerowania obrazu o odpowiedniej szerokosci. Ale fakt, jasność tego projektora jest doskonała :)
 

nolf

New member
Spoko ja Cię broń Boże nie namawiam do tańszej opcji. Kwestia aktualnego budżetu :)
Co do zoomu to TW480 ma zbyt duże Throw Ratio. U mnie na ekranie 220 cm (podstawa) projektor będzie wisiał 3,41 m od ekranu. (zoom na 1,0 = brak przybliżenia)
Przy 4,5 metra bez zoomu podstawa ma 288 cm szerokości a przy 5m 321 cm szerokości :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1) szafka powinna być OK, ale nie jestem zwolennikiem projektorów w zabudowie. Niestety rzutnik musi oddychac, szczegolnie z przodu i z tyłu. Jesli ta szafa, wneka jest na wylot, tzn. nie ma "pleców" to powiedzmy, ze OK. Jesli ma plecy to zadusisz go i nie zmiescisz kabli. Niestety nie zmierzę, bo wisi przy samym suficie.

2) jesli dobrze rozumiem kolege nolf, to rowniez z tego powodu polecam wylacznie LS. U mnie w pracy jest wlasnie takie zjawisko. Spory Keystone, ale ramka trapezu swieci. U mnie w domu natomiast jest montaz centralny, a LS korekcja doslownie kilka cm na boki i kilkadziesiat na dol. Unikaj KS jak unika sie zoomu cyfrowego. To tylko cyfrowa korekcja, wiec utrata jakosci.

3) ściagnij instrukcje w pdf, tam jest obrazek jak mozna wychylic LS i w jakim kierunku, lub poszukaj na forum. Tez kiedys wklejalem ten schemat tu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...-pokoj-foto-jaki-projektor-sobie-poradzi.html
 
Ostatnia edycja:

gt32056

New member
...zdaje się, że to chyba nawet mój temat i kolejne zapytanie w tej samej sprawie :)
Tym bardziej Krzysztof dzięki wielkie za pomoc i przekonanie mnie, że jednak centralne umieszczenie projektora będzie lepsze.

A odnośnie umieszczenia we wnęce szafki. Myślisz że się zadusi? Nie chcę ryzykować (np. przepalenia lampy czy innych efektów wysokiej temperatury), ale w zasadzie to wylot powietrza jest na przodzie obudowy, i to tamtędy uciekać będzie gorące powietrze. Z tyłu nie wystarczy że zostawię nieco miejsca na "zasysanie" powietrza? ...i tak chyba nie będzie miał mocy jak odkurzacz ;)
 

nolf

New member
Z szafką zgadzam się z kolega. Lepiej jej unikać. Projektory grzeją się niesamowicie. Potrafią parzyć jak je dotykasz w okolicach lampy dlatego dobrze zeby miały czym oddychać.
 

eskapencjusz

New member
Panowie,
szybkie pytanie... Już prawie miałem kupować Epsona TW3200, aż tu nagle pojawiła się propozycja nabycia świeżutkiego modelu TW5900. I mam niezłą zagwozdkę! No bo porównując:

- oba są Full HD
- TW3200 ma wyższy kontrast (25.000:1 vs 20.000:1), ale
- TW5900 ma większą jasność ANSI lumenów (2000 vs 1800)
- TW3200 - na zagranicznych forach czytałem, że przynajmniej w teorii ma lepszy układ optyczny
- ponadto, TW5900 jest już z 3D... ale to mnie aż tak nie przekonuje, bo jeszcze trzeba dokupić okulary (aktywne - których trochę się boję;) )
- TW3200 ma Lens Shift, ale i TW5900 powinien u mnie dać radę z regulacją Keystone'm
- TW3200 jest ponoć cichszy, także w trybie Eco
- TW5900 ma większą liczbę złączy z tyłu (w tym USB i ethernet) - choć pewnie przez 3/4 czasu będę korzystać z projektora podłączając go poprzez HDMI do laptopa
- TW5900 posiada też ciekawą funkcję podziału ekranu (wyświetla obrazy z dwóch źródeł jednocześnie)

...eh, i zupełnie już nie wiem co wybrać! Czy macie jakieś doświadczenia już z TW5900? Zakładając, że różnica w cenie jest mniej istotna, na który projektor lepiej się zdecydować? A może w ogóle w tej klasie cenowej cos innego rozważyć?


PS. wg projector calculator dla mojego "pokoju kinowego" lepsze - ale tylko minimalnie - wyniki ustawienia dawałby TW3200.. (odległość od ekranu ok 5,0m; projektor w miarę na wprost ekranu; rozmiar ekranu: 230 x 130 cm). Ale i TW5900 miesci się w referencyjnym zakresie.

TW3200 zdecydowanie. Kontrast raczej ignoruj, to są kontrasty on/off, równie dobrze możesz sobie napisać, że te projektory mają milion do jednego. Jasność to już ważny czynnik, przy dużym obrazie zwłaszcza, porównaj jeszcze moc lampy ewentualnie. Pytanie tylko jak bardzo masz zaciemniony pokój. Jak dla mnie 1800 jest ok jak na warunki domowe.
Co do Lens vs. Keystone to tak, jakbyś porównywał wymianę paska klinowego do podklejenie go taśmą:) Keystone to korekcja cyfrowa, po prostu o niej zapomnij.
Podział ekrany fajny jeżeli żona chce oglądnąć film, a ty pograć w tym czasie.

Jak dla mnie z powyższych argumentów TW3200. Ostatnio nawet interesowałem się tym modelem (ostatecznie padło na Mitsubishi HC4000) i najtaniej zaoferowali go za 4100 brutto z tego co pamiętam, ale euro poszło w górę i nie wiem jak teraz stoi (ceneo bym się nie sugerował raczej).
 

Tomkin

Member
zawsze mozesz kupić TW3500 :) bedziesz miał model wyzszy od TW3200 za rozsądne pieniądze.

tak sie sklada ze akurat sprzedaję swojego :)
stan idealny, wyswietlone ok 600h w trybie eco.
cena do dogadania na priv lub gg 640143
 

Buti

New member
Jak dla mnie z powyższych argumentów TW3200. Ostatnio nawet interesowałem się tym modelem (ostatecznie padło na Mitsubishi HC4000) i najtaniej zaoferowali go za 4100 brutto z tego co pamiętam, ale euro poszło w górę i nie wiem jak teraz stoi (ceneo bym się nie sugerował raczej).

Gdzie dostałeś taką cene na HC4000?
 

jablonviolin

New member
Zastanawiam się nad zakupem Epsona EH-TW3200 LUB EH-TW5900. Czy warto dopłacic ok. 400zł i kupić 5900 z 3D? Czy te 3D w tym modelu jest w wysokiej jakości, pytam bo znalazłem taki fragment wypowiedzi "...tylko w LCD 3D odpada..." - jak to rozumieć? czy w technologii LCD trójwymiar jest kiepskiej jakości?

Swego czasu brałem pod uwagę zakup Optomy Gt750 z 3D (zrezygnowałem z powodu efektu tęczy) i na tym forum posiadacze tego modelu bardzo chwalili 3D. Czy w tym epsonie tw5900 trójwymiar będzie podobny, lepszy, gorszy?
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Ja wybralem, zreszta po dosc dlugim wertowaniu wielu forow, TW5900. Na moja ostateczna decyzje miala tez wplyw oferta prosto z Epsona(UK), ktory sprzedal mi ten projektor, nowy z zarysowaniem na obudowie, i z palna gwarancja(2/3 lata) za 699 funtow = 3480zl :)
 

jablonviolin

New member
Możesz napisać coś więcej o Twoim TW5900? Jestes zadowolony z niego? Jego plusy, minusy? Oglądałeś filmy 3D - jak wrażenia???

A może mialeś doczynienia z TW3200? Jeżeli tak to jak ma się jakosć obrazu w tych dwóch modelach? Który doradziłbyś kupić? Mam jakieś takie przeczucie (niepoparte informacjami, bo informacji o TW5900 jak na lekarstwo), że na korzyść 3200 przemawia lepszy obraz przez większy kontrast miedzy innymi i większą funkcjonalność jeżeli chodzi o lens shifft. Natomiast 5900 ma 3D, tylko czy to 3D jest tego warte? Dodatkowo 3200 jest o te 400 zł tańszy.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
jablonviolin:
Niestety nie moge jeszcze nic napisac na temat TW5900, bo go jeszcze nie mam - ma przyjsc za ok dwa tygodnie. TW3200 nie widzialem w akcji, ale mialem trzy sztuki TW3500 i jedna sztuke TW3600. W obudwu modelach wystepowaly czerwone zabarwienia w rogach ekranu, co dla mnie bylo nie do przyjecia. Wybralem wiec TW5900, a nie TW3200 w ktorym owe zabarwienia tez wystepuja. Mam tylko nadzieje, ze W TW5900 nie bedzie tych zabarwien.
Zgodze sie z Toba, ze teoretycznie, TW3200 ma lepszy kontrast co powinno dawac lepsza jakosc obrazu. Oczywiscie bedzie tak tylko wtedy, gdy ma sie fajnie przystosowane pomieszcznie(wyciemnione itd), bo inaczej to moim zdaniem roznica bedzie znikoma, lub nawet zadna. Niestety TW5900 nie ma lens shift`u, ale w moim przypadku jestem w stanie ustawic projektor centralnie, na wprost ekranu.
 

jablonviolin

New member
Dzieki za odpowiedz FunkyKoval.

Co do tych przebarwień na rogach to chyba w modelu tw3200 one raczej nie wystepują. Przeczytałem cały wątek dotyczący tego modelu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/projektory-ekrany-do-projekcji/57705-epson-eh-tw3200.html
i tam posiadacze wypowiadali się że tego efektu nie ma.

Co do jakości obrazu, to pokój będę miał przystosowany całkiem dobrze (zaciemniony, ciemne ściany itp.) Ale mimo tego nie jestem pewien czy dostrzegłbym różnicę w obrazie pomiędzy 3200 i 5900. To będzie mój pierwszy projektor więc doświadczenia nie mam żadnego. Dotego róznica w kontraście nie jest chyba duża dla niewprawionego oka jak moje (tw3200-25000:1, tw5900-20000:1)? Czy mam rację???
Projektor będę mógł umieścić cantralnie, wię jak rozumiem bez lens shifftu też bym sie obył.

Po tych przemyśleniach powinienem zdecydować się na 5900, który to oferuje 3D, na którym nie powiem, trochę mi zależy. Tylko jak te 3D wygląda w praniu? nie znalazłem zabardzo opini na ten temat, a jedyna jaka znalazłem nie jest zbyt pochlebna:
"...w tw5900 - obraz 3D nie byl plynny, nie mowie tutaj o bajerach typu motion//pure itp bo za tym nie przepadam, tylko byl zauwazalny skaczacy obraz to sie chyba ghosting nazywa, kolory byly zadowalajace, czern wydawalo mi sie, ze tez jest ok..."

No i tak dalej mam dylemat, czy kupić 5900 z 3D, czy może zaoszczędzić ok 400 zł. i kupic 3200 z lepszym kontrastem i lens shifftem.

Gdybym miał chociaz parę opinii co do 3D w tw5900. Chociażby takich jak przy Optomie gt750 - posiadacze piszą, że efekt 3D w tym modelu powala, że znajomi którzy to widzą mówią że jest lepiej niz w kinie itp. Wtedy wybór byłby prostszy.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
O przebarwieniach TW3200 mozna przeczytac w tym watku:
www.hdtv.com.pl/forum/projektory-ekrany-do-projekcji/58564-epson-eh-tw3600-kolejny-bubel-epsona.html?highlight=tw3200+przebarwienia - gdziesz w srodkowej czesci jest dyskusja o TW3200 i przebarwieniach.
oraz w kilku watkach na AVForum.

Moim zdaniem roznice w kontrascie zobaczysz tylko w naprawde dobrze przystosowanym pomieszczeniu.
Predzej zobaczysz roznice w jasnosci i ostrosci - ja tak mialem z TW3500 i TW3600.
Co do TW5900 i 3D to tez czytalem sprzeczne opinie. Czesc ludzi chwali, a czesc psioczy, wiec wyglada na to ze samemu trzeba sie przekonac jak to jest z tym 3D. Jak cos to zawsze jest te kilka dni na oddanie projektora.
Jesli to bedzie Twoj pierwszy projektor to gwarantuje Ci, ze niezaleznie czy kupisz TW3200, czy TW5900 to i tak bedziesz zadowolony :) Pamietam jak to bylo ze mna i moim pierwszym TW3500. Mimo ze nie mialem ekranu to i tak efekt byl powalajacy!
 
Ostatnia edycja:

mac.umatik

New member
A u mnie w TW3200 są przebarwienia i to nie w rogach a na lewej i prawej krawędzi obrazu, to durgi egzemlparz który mam i który ma dokładnie tą samą wadę. Z racji tego że jest na gwarancji będę go reklamował i właśnie chce przesiąść się na EH-TW5900 z uwagi na 3D...
 
Do góry