Mam ekran, mam taki pokój (foto) - jaki projektor sobie poradzi?

gt32056

New member
Witajcie,
dużo czytałem na forum, dużo dzięki Wam już już wiem, teraz nadszedł czas na pierwszego posta.

Przy okazji remontu w mieszkaniu zakupiłem ekran AVTek Cinema Electric 240 MG (szerokość 240 cm) i zamontowałem go pod sufitem. Teraz, w odległości ok 5,0 metrów od ekranu chciałbym zainstalować rzutnik... Najistotniejsza kwestia - rzutnik ma stać w rogu pokoju, na półce na wysokości ok 1,5m.

W takiej sytuacji w sklepie poradzono mi, że koniecznie muszę kupić projektor z lens shiftem, bo inaczej projektor może sobie nie poradzić z takim kątem. Polecono mi Epsona TW3200, ale dla mnie problem jest:
- wysoka cena
- duże wymiary projektora

Czy zakładając budżet na max 3000 zł jestem w stanie znaleźć przyzwoity projektor? Czy koniecznie musi być z lens shiftem? Jaki model możecie polecić?

z góry dzięki za pomoc!

PS. rzut pokoju jest tutaj: img207.imageshack.us/img207/3785/gtrzutpokoju.jpg

Jeśli to istotne - na podłodze panele, ściany białe - więc nie nazwałbym tego pokoju specjalnie przygotowanym do kina domowego (ale jak się ma tylko 2 pokoje w mieszkaniu to trudno inaczej to zorganizować)
 
Ostatnia edycja:

gt32056

New member
i jeszcze załącznik z rzutem pokoju, bo z jakiegoś powodu link do niego jest nieaktywny
 

Attachments

  • GT rzut pokoju.jpg
    GT rzut pokoju.jpg
    52,3 KB · Wyś: 4157

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie pytam dlaczego projektor nie moze wisiec na srodku, ale jesli juz to koniecznie musisz miec z Lens Shiftem, a Epson 3200 to chyba najtansza propozycja z takową optyką.
 

gt32056

New member
Niestety właśnie chyba musi (takie ustawienie mebli, taka aranżacja pokoju, itd..). Chyba że w trakcie negocjacji z kobietą wyjdzie że nie musi być w rogu... ;)

Podsumowując:
1) jeśli projektor jest ustawiony w rogu = musi być lens shift
2) jeśli z lens shiftem, to najtańszą opcją jest chyba TW3200 z ogromnymi wymiarami...
3) a jeśli by ustawić na wprost ekranu a nie w rogu pokoju... Czy przy takiej odległości od ekranu (5 metrów) muszę ograniczyć selekcję projektorów to jakichś specyficznych cech (np. jasność nie mniejsza niż x ANSI?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja mam ten projektor w pokoju o wymiarach ok. 4x4.5 i w cale nie jest za duzy gabarytowo. Juz się oko przyzwyczailo:) Dlatego w Twoim, wiekszym spokojnie nie bedzie razić jego wielkosc. Mimo, ze ma lensshift zamontowalem go dokladnie na przeciw ekranu. OK, niech tam sobie jest ten Lens Shift, ale nalezy go traktowac jako dodatek do regulacji, a nie jako podstawowa funkcja determinujaca polozenie projektora Ja jestem zadowolny i mysle, ze spokojnie mozesz zaatakowac ten model
Jesli mozesz powiesic na srodku, to spokojnie mozesz szukac innych, tanszych modeli bez lenshiftu. Z odlegloscia 5 m miescisz sie spokojnie w wiekszosci dostepnych modeli, popularnych na tym forum.
 
Ostatnia edycja:

gt32056

New member
no właśnie, bez lens shiftu miałem na oku Acer H5360BD, cenowo wychodzi prawie 2x taniej niż TW3200... ale jak się ma jeden do drugiego pod względem jakości obrazu, parametrów? oczywiście zakładając że oba stoją na wprost ekranu...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie pamietam jak to juz jest w Epsonie, ale jest tam w instrukci (do sciagniecia) taki rysunek pokazujacy zakres dzialnia LS w pionie i poziomie w %. Jest on dosc spory, choc moze byc i tak jak pisze redlum.

NAjpierw wybierz model, zweryfikuj kalkulatorem, kup, a dopiero potem przymierzaj projektor. Warunki domowe zawsze weryfikują specyfikacje producenta.

Edit: Znalzalem, wklejam obrazek z instrukcji. Redlum miał racje, nie dasz rady z takim ustawieniem. Podane wartosci są gdy projektor stoi dokladnie prostopadle i na srodku wzgledem ekranu. Jesli go wieszasz to wiele zabierze ci pionowe przesuniecie, wiec nie za wiele zostanie na poziome. Dodatkowo wez pod uwage, ze LS pracuje na max. tylko w jednej plaszczyznie, tzn. jesli na max. wychylisz w poziomie, wtedy masz zero mozliwosci ustwienia w pionie., jesli uzyjesz tylko tylko "troche", to tez "trochę" zostanie dla innej plaszczyzny.
 
Ostatnia edycja:

Kris99

New member
Nie pamietam jak to juz jest w Epsonie, ale jest tam w instrukci (do sciagniecia) taki rysunek pokazujacy zakres dzialnia LS w pionie i poziomie w %. Jest on dosc spory, choc moze byc i tak jak pisze redlum.

NAjpierw wybierz model, zweryfikuj kalkulatorem, kup, a dopiero potem przymierzaj projektor. Warunki domowe zawsze weryfikują specyfikacje producenta.

Edit: Znalzalem, wklejam obrazek z instrukcji. Redlum miał racje, nie dasz rady z takim ustawieniem. Podane wartosci są gdy projektor stoi dokladnie prostopadle i na srodku wzgledem ekranu. Jesli go wieszasz to wiele zabierze ci pionowe przesuniecie, wiec nie za wiele zostanie na poziome. Dodatkowo wez pod uwage, ze LS pracuje na max. tylko w jednej plaszczyznie, tzn. jesli na max. wychylisz w poziomie, wtedy masz zero mozliwosci ustwienia w pionie., jesli uzyjesz tylko tylko "troche", to tez "trochę" zostanie dla innej plaszczyzny.


Sam mam ten projektor (Epson TW3200 ) i potwierdzam słowa Kolegi w 100%, przy takim ustawieniu pokoju nie dasz rady ustawić obrazu!!!
 

gt32056

New member
dzięki za odpowiedź i rysunek.

Potwierdźcie tylko czy dobrze kalkuluję:
Projektor mogę powiesić na wysokości środka ekranu, tak że nie będzie potrzeby wykorzystania LS w pionie. Natomiast w poziomie (mając obraz szerokości 240cm) będę musiał przesunąć obraz o ok 120-130 cm w lewo... masymalne co mogę uzyskać za pomocą LS to 47% x 240 cm = ~113 cm... a zatem LS i tak mnie nie uratuje

Ktoś może potwierdzić powyższe?

W mojej sytuacji, jeśli projektor nie bedzie mogl byc w samym rogu pokoju, to w zasadzie juz obojetne - i moge go ustawic również dokladnie na wprost... A tym samym - nie potrzebuje LS i moge kupić tańszy sprzęt o tych samym parametrach co np TW3200

Czy ktoś może potwierdzić również powyższe? :)
 

redlum

New member
Bez reklam
projektor na wysokości środku ekranu - jest złym pomysłem - wstaniesz z kanapy i od razu zasłaniasz cały obraz. Z LS w tym wypadku powinieneś sobie poradzić - bo jak robisz obliczenia - to licz od środka projektora - a nawet od środka obiektywu. Ale i tak najlepiej jakbyś to sam przetestował w domu. Bo zawsze mogą być drobne ochyły od normy.

PS jakbyś brał projektor DLP - to sprawdź czy nie widzisz efektu tęczy
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja mimo to wybrałbym ponownie LS, dlatego ze jest niezmiernie pomocny przy instalacji .Mimo obliczen zawsze mozna sie rozjechac z wiertarka itp nawet o centymetr, a LS - pyk - i to skoryguje. Jokas nie wyobrazam sobie dzis instalacji bez LS
 

Alkor

New member
Bez reklam
dzięki za odpowiedź i rysunek.

Potwierdźcie tylko czy dobrze kalkuluję:
Projektor mogę powiesić na wysokości środka ekranu, tak że nie będzie potrzeby wykorzystania LS w pionie. Natomiast w poziomie (mając obraz szerokości 240cm) będę musiał przesunąć obraz o ok 120-130 cm w lewo... masymalne co mogę uzyskać za pomocą LS to 47% x 240 cm = ~113 cm... a zatem LS i tak mnie nie uratuje

Ktoś może potwierdzić powyższe?

W mojej sytuacji, jeśli projektor nie bedzie mogl byc w samym rogu pokoju, to w zasadzie juz obojetne - i moge go ustawic również dokladnie na wprost... A tym samym - nie potrzebuje LS i moge kupić tańszy sprzęt o tych samym parametrach co np TW3200

Czy ktoś może potwierdzić również powyższe? :)

Witam!

Twój ekran AVTek ma chyba szer. aktywnej części 230 cm, co daje w przypadku Epsona TW3200 maksymalny przesuw poziomy 108 cm. Ostatecznie projektor będzie ok. 20 cm od bocznej ściany i zajmie minimalnie w narożniku pokoju 45 cm X 65 cm. Moim zdaniem to i tak niezły wynik.

Tańszej alternatywy LCD z Lens Shift 1080p po prostu nie ma.

Jeśli chodzi o inne projektory, to można brać pod uwagę nieco tańsze DLP: Optoma HD20, Samsung A600, BenQ W1100, niestety nie mają one LS - instalacja jest trudna, ale wykonalna. W grę wchodzi tylko montaż sufitowy lub na tylnej ścianie. Ich zaletą w stosunku do Epsona jest większa jasność maksymalna w ustawieniach kinowych, rzędu 600-700 lm (BenQ nawet podobno 800 lm) oraz nieco lepsza ostrość.

Jeśli chodzi o Epsona TW3200, pewien problem może być z jasnością obrazu na tym szarym 104" AVTek-u. W tym położeniu zoomu, w najlepszym trybie kinowym Natural osiągnie maksymalnie ok. 500 lm, co da na ekranie jasność 12-13 fL przy pełnej mocy lampy, a jasność z czasem będzie spadać. Większość ekspertów zaleca jednak 15-16 fL (50-55 cd/m2). Można powiedzieć, że jasność będzie całkiem dobra, chociaż w/w DLP miałyby pewną przewagę. Bardzo cenna byłaby możliwość porównania Epsona z Optomą lub Samsungiem w twoich warunkach, ale trzeba by chyba kupić dwa projektory, a później jeden zwrócić.

Pozdrawiam.
 

gt32056

New member
Witam!

Tańszej alternatywy LCD z Lens Shift 1080p po prostu nie ma.

Jeśli chodzi o inne projektory, to można brać pod uwagę nieco tańsze DLP: Optoma HD20, Samsung A600, BenQ W1100, niestety nie mają one LS - instalacja jest trudna, ale wykonalna. W grę wchodzi tylko montaż sufitowy lub na tylnej ścianie.


Dzięki wielkie za bardzo merytoryczną odpowiedź. Dzięki wypowiedziom na takim poziomie profesjonalizm tego forum naprawdę rośnie!

Co rozumiesz pod pojęciem "trudna instalacja"? Czy chodzi o to, że projektor będzie musiał być idealnie na wprost środka ekranu, a takie zamontowanie na ścianie za plecami (montaż sufitowy u mnie odpada) jest o tyle trudne, że mogę nie trafić z montażem idealnie na wprost ekranu? Czy projektory bez LS nie mają żadnej możliwości korekcji obrazu (np korekcja trapezoidalna w pionie)?

A to zapytam jeszcze inaczej, bo jestem tak skołowany że trudno podjąć decyzję - co Wy, mając w kieszeni ok. 3000 zł, byście zrobili w mojej sytuacji i na jaki projektor byście się zdecydowali? Zakładając że projektor może zarówno w rogu lub na tylnej ścianie.
 

Przemek_PC

New member
A jak często po okresie euforii tuż po zakupie zamierzasz używać projektora? Może nie ma się co bawić w stały montaż tylko kiedy zamierzasz z projektora korzystać stawiasz go choćby na stoliku przed sobą albo za sobą na czymś wyższym i oglądasz. Po seansie chowasz projektor do szafy i czeka on tam do następnego razu? Też miałem w planach półkę, chowanie kabli w ścianie ale po jakimś czasie od zakupu projektora częstotliwość jego używania spadła do 1-2 seansów tygodniowo, zwykle w piątek i sobotę.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To tez zalezy od wygody uzutkowania. JA tez rzadko go uzywam, lecz poprostu siadam i naciskam pilota, bez zabawy w wyciaganie z szafy, rozwijanie kabli, podłacznie, ustawianie obrazu.
 

gt32056

New member
update update update! :)

No dobrze, panie i panowie - czas nadszedł.
Remont i urządzanie dobiega końcowi, zatem miesiąc listopad będzie miesiącem zakupu projektora :)
Ostatecznie projektor będzie mógł zostać umieszczony na wprost ekranu (zatem LS nie będzie konieczny), w odległości ok 5,0m, a to będzie wyglądać tak:
24ziyd1.jpg


Na Epsona TW3200 nie zdecyduję się, bo blisko 4000 zl to jednak poza moim budżetem. Idealnie gdybym z ceną zmieścił się w max 2500-3000 zł.

Zatem zbierając wszystkie sugerowane przez Was wytyczne, proszę o poradę - którym modelem w tem przedziale cenowym powinienem się zainteresować:

-- raczej LCD a nie DLP (strach przez tęczą)
-- HD Ready (nie musi byc Full HD)
-- głównie do filmów/TV/sport (tylko wieczorami, i nie codziennie);
-- pokój nie jest specjalnie zaciemniony
-- projektor na stałe w tym samym miejscu (powiedzmy na wys. 1,5-2,0m);
-- dobrze żeby nie był zbyt głęboki w wymiarach - będzie umieszczony na półce zaraz nad głowami osób siedzących na kanapie, więc zbytnie odstawanie od ściany nie wskazane ; ) )
-- ekran jest matt grey, z częścią aktywną szer. 230 cm
-- ps. pewnie w tej cenie nie zmieszczę się żeby mieć hd ready z 3D?

Z góry dzięki wielkie za sugestie!!
Będę wdzięczny choćby za wrzucenie/polecenie modelu... opisy mogę doczytać sam na forum ;)
 

gt32056

New member
Panowie, koledzy! Ten jeden ostatni raz - proszę o pomoc, proszę o hinty :)
Co w LCD/DLP będzie nadawało się do mojego pokoju (jak powyżej), tak żeby budżet wyniósł ok 3000 zł...
 
Do góry