TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

Gorbi

Member
A mnie gość z Sony mówił że cały czas firma robi grube TV ze względu na chłodzenie.
Jak najbardziej ma to sens ale ten TV nie jest jakoś przesadnie cienki.
Biorąc pod uwagę, że nawet w telefonach można spotkać heat pipe to tym bardziej nie powinno być z tym problemu w TV.


Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak najbardziej ma to sens ale ten TV nie jest jakoś przesadnie cienki.
Biorąc pod uwagę, że nawet w telefonach można spotkać heat pipe to tym bardziej nie powinno być z tym problemu w TV.


Tylko że ten TV ma subwoofer na plecach. Może więc właśnie to rozwiązanie powoduje takie problemy. Nie dość że utrudnia wymianę ciepła, to jeszcze sam dogrzewa.
 

wojtik

New member
Eksploatuje ten TV ostro, min 12h dziennie bo nie tylko ja go użytkuje, czasami w weekendy chodzi nonstop i żadne trzaski dźwięku u mnie nie występują.
Mam włączone wzmocnienie dźwięku ( żeby podbić basy ) i używam presetu "muzyka". Zwykle niskie wartości nasilenia dźwięku od 14 do max 26. Napisz proszę jak masz ustawiony dźwięk, może trzaski zdarzają się tylko na jednym presecie i np wysokiej głośności ?

Mikrofon jest wliczony ale żeby voice assist działał musisz ustawić język TV np na angielski. Na polskim nie działa, może to kiedyś naprawią.

Te trzaski nie wydobywają się z głośnika, tryb dzwięku nie ma tu żadnego znaczenia. Są one słyszalne nawet kilka minut po wyłączeniu TV. Uaktywniają się dopiero po odpaleniu materiału z Dolby Atmos, Dolby Vision. Zgłaszać to do serwisu? Wiem na pewno, że ktoś na tym forum pisał już o takim zjawisku w jego telewizorze tlc. Ciekawy jestem czy sobie w jakiś sposób z tym poradził.
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przecież zależy od radiatorów.
Jak ktoś chce oszczędzać to musi opowiadać później bajki.

Wielkość radiatorów to jedno, a zapewnienie przepływu powietrza, by te radiatory miały jak oddawać ciepło, to już inna sprawa.
A dodajmy do tego różne mody na wkomponowanie TV w ścianę, to będzie komplet.

Dam taki przykład z nieco innej beczki.
Mam jeszcze nie zakryte wejście na nieocieplony strych (nowy domek i jeszcze nie było czasu by się tym zająć).
Ostatnio zrobiło się trochę chłodno, więc musiałem zrobić cokolwiek. Miałem kawałek cienkiego styropianu o dobrej długości jednak zakrywającego tylko 2/3 szerokości tego włazu. Zakryłem więc właz tym kawałkiem z myślą że następnego dnia zrobię to jak należy.
Tamten styropian leży sobie na włazie już 2 tygodnie !
Mimo że po bokach są ogromne szpary (po ok 10-12cm szerokości i 80cm długości), to ciepło już nie ucieka do góry. Przynajmniej nie więcej niż kilkanaście procent tego co było wcześniej. Szok.

Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że w kwestii wymiany ciepła jestem specem (taki zawód i wykształcenie), a mimo to sytuacja mnie zaskoczyła i zdziwiła.

Jak więc trzeba uważać by zapewnić chłodzenie TV o tak dużej powierzchni i poborze prądu ?
 

AG100

New member
Jeśli będę miał kupić nowy to zastanawiam się co wybrać do jasnego pokoju
LG miniLED 65QNED913PA jest na matrycy IPS bez GOOGLE TV
Samsung miniLED wysoki współczynnik HDR do 2000, ale nie ma Dolby Vision bez GOOGLE TV
OLED- ceny kosmos, albo duże lustro w pokoju
Sony XR-65X90J to nie to samo co miniLED ma ciemniejszą matryca (do 800 nitów) może bym przeżył ale te przyciemnione narożniki :? :? nie wiem czy bym się przyzwyczaił.
Na siłę pozostaje SAMSUNG QE65QN91A 65" z HDR10+ (bez Dolby Vision)
Jest coś jeszcze alternatywnego ?
 
Ostatnia edycja:

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli będę miał kupić nowy to zastanawiam się co wybrać do jasnego pokoju
LG miniLED 65QNED913PA jest na matrycy IPS bez GOOGLE TV
Samsung miniLED wysoki współczynnik HDR do 2000, ale nie ma Dolby Vision bez GOOGLE TV
OLED- ceny kosmos, albo duże lustro w pokoju
Sony XR-65X90J to nie to samo co miniLED ma ciemniejszą matryca (do 800 nitów) może bym przeżył ale te przyciemnione narożniki :? :? nie wiem czy bym się przyzwyczaił.
Na siłę pozostaje SAMSUNG QE65QN91A 65" z HDR10+ (bez Dolby Vision)
Jest coś jeszcze alternatywnego ?
takie same dylematy to już sobie 2021 odpuściłem
Sony 65x90J 4300 (BF) - czarne robi, blooming, VRR brak
TCL 65C825 - oprogramowanie no i teraz pierwsze skowronki przepaleń, brak 4K 120Hz ( taktowanie HDMI 600 MHz miast 1990 MHz)
LG LCD - IPS
LG OLED - C1, G1- oprócz ceny - wg mnie wypali się szybko przy HDR lub statycznych elementach gier
Samsung (miniled) - brak DTS, DV co za tym idzie VRR z DV, agresywny algorytm wygaszania lud odwrotnie rozświetlania ciemnych scen.
Philips - jakoś nigdy mnie nie przekonał.
Panasonic ? - czy oni coś sami produkują obecnie co odróżnia ich powyższych.
Xiaomi - :)
Hisense - mimo zapowiedzi się nie popisał


Może w 2022 miniLED okrzepnie po doświadczeniach z 2021 i bedzie więcej stref lokalnego wygaszania z dopracowanymi algorytmami i w końcu pełne HDMI 2.1 działające nie w 2K, czy też 60Hz.

Bo na razie kupujemy obietnice producentów i się pocieszamy, że mają potencjał, to na pewno, ale to na pewno coś zaprogramują dla naszego zadowolenia. A tym sposobem kupujemy już TV za 6000 PLN zamiast za 3000 PLN jaki kiedyś. Bo może liczy się treść tego co oglądamy, a nie tylko cały dzień z pilotem do grzebania w ustawieniach.
 

deejayx

New member
takie same dylematy to już sobie 2021 odpuściłem
Sony 65x90J 4300 (BF) - czarne robi, blooming, VRR brak
TCL 65C825 - oprogramowanie no i teraz pierwsze skowronki przepaleń, brak 4K 120Hz ( taktowanie HDMI 600 MHz miast 1990 MHz)
LG LCD - IPS
LG OLED - C1, G1- oprócz ceny - wg mnie wypali się szybko przy HDR lub statycznych elementach gier
Samsung (miniled) - brak DTS, DV co za tym idzie VRR z DV, agresywny algorytm wygaszania lud odwrotnie rozświetlania ciemnych scen.
Philips - jakoś nigdy mnie nie przekonał.
Panasonic ? - czy oni coś sami produkują obecnie co odróżnia ich powyższych.
Xiaomi - :)
Hisense - mimo zapowiedzi się nie popisał


Może w 2022 miniLED okrzepnie po doświadczeniach z 2021 i bedzie więcej stref lokalnego wygaszania z dopracowanymi algorytmami i w końcu pełne HDMI 2.1 działające nie w 2K, czy też 60Hz.

Bo na razie kupujemy obietnice producentów i się pocieszamy, że mają potencjał, to na pewno, ale to na pewno coś zaprogramują dla naszego zadowolenia. A tym sposobem kupujemy już TV za 6000 PLN zamiast za 3000 PLN jaki kiedyś. Bo może liczy się treść tego co oglądamy, a nie tylko cały dzień z pilotem do grzebania w ustawieniach.
Przecież C825 posiada pełne HDMI 2.1 4K-120, przetestowane na PS5 osobiście.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przecież C825 posiada pełne HDMI 2.1 4K-120, przetestowane na PS5 osobiście.


Tylko, że wyświetla wtedy co drugą linie pionową z powodu ograniczeń SoC a co a tym idzie zmniejszonej częstotliwości łącza HDMI i pewnie tego nie widać i jest git bo jest 4K 120Hz wyświetlane w TV pewnie.

Kilka razy prosiłem by to potwierdzić co jest napisane na forach w necie.
Czyli sfotografować jakieś małe czcionki na ekranie statycznie przy ustawieniu 120Hz i 60Hz ,to sprawdzali gdzie indziej i na zdjęciach z bliska było wyraźnie widać ,że brakuje co drugiej linii w pionie przy 120Hz
 
Ostatnia edycja:

marlon80

Member
Tylko, że wyświetla wtedy co drugą linie pionową z powodu ograniczeń SoC a co a tym idzie zmniejszonej częstotliwości łącza HDMI i pewnie tego nie widać i jest git bo jest 4K 120Hz wyświetlane w TV pewnie.

Kilka razy prosiłem by to potwierdzić co jest napisane na forach w necie.
Czyli sfotografować jakieś małe czcionki na ekranie statycznie przy ustawieniu 120Hz i 60Hz ,to sprawdzali gdzie indziej i na zdjęciach z bliska było wyraźnie widać ,że brakuje co drugiej linii w pionie przy 120Hz

O jakich ty przepaleniach w TCL mówisz? :?:
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
O jakich ty przepaleniach w TCL mówisz? :?:


Czy ktoś czyta czy tylko zadaje pytania ? tak na zaczepkę :)

Kolega kilka stron wcześniej napisał, ze mu siadła matryca z powodu przegrzania od podświetlania.

Czyli matryca zastosowana w TCL825 w jego przypadku nie była wystarczająco chłodzona by wyemitować nadmiar ciepła podczas emitowania obrazu o wysokiej jasności = wysokiej emisji energii.

Stąd myślę warto poczekać by zobaczyć jak nowe miniled TV będą się ludziom sprawować bo może jest jak z OLED tu wypala się punk organiczny a tutaj przepala się LCD od ciepła emitowanego z podświetlenia miniled czyli małe diody w dużej ilości dla polepszenia jasności by mieć HDR.

Przy mikroled to pewnie pieca nie potrzeba w pokoju w jasność 3000 nitów pobór 1kW LOL i wtedy każdy będzie pisał z posiadaczy jak mu oczy wypala i to jest git bo nie widzi różnicy czy patrzy w słońce czy w logo Polsatu w TV
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
A może Telewizor LG 65NANO953NA 65″ LED 8K WebOS Dolby Atmos Dolby Vision za 4 666 PLN tyle że IPS i 60Hz


[FONT=&quot]Prawdziwa rozdzielczość 8K tzw. Real 8K w modelach 8K idealna np. pod granie na PC
[/FONT]
[FONT=&quot]Procesor obrazu Alpha 9 Gen 3, który za pomocą algorytmów głębokiego uczenia ulepszy wyświetlany obraz;[/FONT]
[FONT=&quot] Obsługa aplikacji Apple TV; Tryb Dolby Vision IQ, optymalizujący treści także z uwzględnieniem warunków oświetlenia otoczenia;
[/FONT]
[FONT=&quot]Obsługa najnowszego kodeka AV1 (działający już teraz streaming w 8K np. YouTube – sprawdzone w redakcji
[/FONT]
[FONT=&quot] HDMI 2.1 – 8K przy 60 Hz. Model NANO953 posiada 60Hz matrycę. Przyjmuje 4K 120Hz ale wyświetla maksymalnie 60FPS.[/FONT]
[FONT=&quot] Obsługa AMD FreeSyncTM Premium oraz innych funkcji dla graczy jak VRR czy ALLM;[/FONT]
[FONT=&quot] Nowe tryby HGiG Mode oraz Filmmaker Mode, odpowiadają za optymalizację wyświetlanego obrazu w zależności od pory dnia, tak, aby otrzymać efekt zamierzony z intencjami jego twórców;[/FONT]
[FONT=&quot] Wsparcie dla Apple AirPlay 2 i HomeKit; ThinQ AI w języku polskim – wydawanie poleceń do telewizora; Najnowsza wersja systemu multimedialnego webOS[/FONT]
[FONT=&quot] Wsparcie dla eARC Doskonałe kąty widzenia dzięki matrycy IPS

[/FONT]
 
Ostatnia edycja:

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
W sobotę zgłoszenie usterki -online, w poniedziałek przed 12 tel. z serwisu o przyjęciu zgłoszenia i informacja, że następnego dnia najpóźniej nastąpi kontakt z serwisu.
Dzisiaj zjawił się serwis, porobił zdjęcia i diagnoza - padnięta matryca ;(.
Teraz oczekiwanie, czy wymiana matrycy w chodzi w grę, jest opłacalna i będzie dostępna, lub będzie wydany certyfikat o wymianie na nowy w sklepie.
Podobno powodem usterki matrycy jest fakt, że są to te same matryce co w QLED, w miniLED - te matryce nie wytrzymują poziomu HDR - przegrzewają się i efekt jak na zdjęciu. A że ja mam TV w jasnym pokoju gdzie podświetlenie jest na często na maksa - efekt jest taki jak na zdjęciu wcześniej wstawionym.
Nawet jak wymienią na nową matrycę to pewnie kwestia czasu kiedy to się powtórzy ( ktoś kto nie ma jasnego pokoju raczej nie powinien mieć z tym problemu.
Jak naprawa ?
 

Tomasz76

New member
Wiecie co, jak tak śledzę po cichu ten wątek to sobie myślę ze ja mam chyba jakiś inny TV, tylko dlaczego wygląda tak samo, jak na wrzucanych czasem tu zdjęciach, i też ma oznaczenie 65C825 :hmm:

Asystent głosowy z pilota mi działa bez problemu ( ba nawet dokupiłem dodatkowy pilot ze skrótami Netflix i Youtube i też mi w nim działa wyszukiwanie głosem ). Nie mam prawie wcale bloomingu, owszem środek TV mam na wysokości wzroku i oglądam centralnie więc może dzięki temu, no ale takie chyba było założenie projektowe tego modelu, cena względem pewnych ograniczeń.

Konsola działa w 4K 120Hz, czy obniża rozdzielczość ? Nie wiem, ja tego nie widzę a skoro tak, to nie zamierzam sie doszukiwać wad pod mikroskopem, czy w powiększeniach zdjęć z telefonu itd... Żeby się później biczować że TV jest zły bo... No właśnie, nie po to kupowałem duży TV żeby patrzeć na niego z bliska, tylko po to by siedzieć wygodnie na kanapie i mieć frajdę z grania na dużym ekranie. Gdyby było tak feralnie jak niektórzy o tym piszą, że rozmyte mgła itd... na pewno bym zauważył, a zresztą nie tylko ja używam tego TV ( to dla tych co zaraz odeślą mnie do okulisty ).

Oprogramowane bywa zawodne fakt to jedyna istotna wada, która nieco mi przeszkadza, czasem wywali YT do pulpitu, w Netflixie nie uruchamia dolby Atmos ale wiecie co, dolby Atmos w żadnym zestawie 2.1 nie spełnia nawet minimum założeń tego sytemu, jedynie jest dekodowane a później i tak konwertowane do czegoś w rodzaju surround sound. Możemy się oszukiwać że mamy Atmos ale mamy jedynie imitację, a raczej emulację dźwięku przestrzennego. Tak więc nie ronił bym przez to łez, a czekał na aktualizację która wcześniej czy później da ten znaczek DB Atmos :krol:

Uszkodzenia czy dysfunkcje zdarzają się w każdym sprzęcie, po to jest gwarancja, owszem gdyby nagle cały świat i wszystkie fora rozpisywały się, że notorycznie przegrzewają się matryce albo pada coś innego można by na tym TV wieszać psy, a tak to należy uznać że trafił się felerny egzemplarz i należy go reklamować ( mi np migają diody statusu "stand by", mimo że mam ustawione światło stałe ), czy powinienem reklamować ? Pewnie tak ale taka pierdoła że szkoda mi zachodu.

Owszem mogę rozumiem pretensje czy rozczarowanie, bo TV nie jest idealny, a sporo osób zachwalało go pod niebiosa. Jednak należy zrozumieć, że te ahy i ochy były podyktowane współczynnikiem jakości do ceny w porównaniu do konkurencji, która zresztą również ma swoje mankamenty. W tej cenie trudno o lepszy TV jeśli możemy oglądać go centralnie, nie mamy i nie planujemy soundbara, jesteśmy fanami Androida i częściej oglądamy dobrej jakości źródła a nie sygnał SD to nie powinniśmy się zawieść. A gdy trafi się nam uszkodzony model to przecież od czegoś jest gwarancja, prawda ?

PS. Ciekawostka... Testowałem ten TV podłączając do niego zewnętrzne głośniki, dość popularny model Edifer R2850DB stosowany zamiast soundbarów ( zjada każdy SB do 3k na śniadanie przy odtwarzaniu muzyki ) i.... no właśnie krystaliczny dźwięk pełen detali na średnicy, super wyraźne dialogi i zarazem koszmarny dudniący bas, twarda chłodna barwa. Zestaw za prawie 1500 zł przegrywał w ogólnym rozrachunku z wbudowanym dźwiękiem w TV. Cieplejsza barwa, miękki nie dudniący bas i to za free. To daje trochę do myślenia tym dla których dźwięk to wciąż istotny argument przy zakupie TV w budżecie do 6k.
 

Adresik84

Member
Asystent działa Ci ale język masz na angielski ? Komendy rozumie po naszemu ?
I jaką wersję softu masz ?

Podeślij tego pilota bo zależy mi na YouTube

W końcu ktoś potwierdzil że mu się YouTube wyłącza :)bo już myślałem że to tylko mój typ tak ma
 
Do góry