TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

AG100

New member
Nie śledziłem rozmiaru 75"
Sony X90 J 65" w black Friday zjechał do 4300 PLN
X93J, X94J jakoś nie

TCLC825 65" powiedzmy do 5000 PLN

Ty kupiłeś X93J 75" a tutaj to jakoś jest obecnie z 7500 PLN + sound bar robi się dość obficie w kasę.

Chyba, że mam niedostarczane dane i Twoje decyzje opierały się na innych wyliczeniach

Sony 65X93/94J cena około 4600-4900 + soundbar = TCL 65C825 cena 5600 - 6000 zł
SONY 75' można było wyrwać za 6500 zł
Wczoraj obejrzałem na Netflix Wiedźmina - nie wiem jak wam działa Dolby Vision ale w moim modelu
C825 wygląda na to że był całkowicie skopany !!! Miejmy nadzieję że to tylko efekt uszkodzonej matrycy.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem jak ty na podstawie tej recenzji wyciągnąłeś takie wnioski. Zapomniał dodać że się nie nadaje Sony pod nowe konsole bo nadal nie działa vrr i hdmi2.1 tak jak powinno.
Ale tutaj koledzy mówią o subiektywnych swoich odczuciach o używaniu TV.
I jak ktoś się zraził do TLC ,a udało mu się wyrwać 10" więcej to rozumiem jego zadowolenie.

A ja z uporem maniaka, że te cudownie polepszone matryce, wyciągają ce100-120Hz tyle że przy 2K, bo niby dizłające HDMI 2.1 ma ograniczoną częstotliwość taktowania do połowy.
Poza tym jak ktoś pójdzie w HDR to może się przegrzać matryca i chciał AG100 pewnie uniknąć ryzyka.
Sorry, że staram się odgadnąć Twoje myślenie AG100,ale tak to odbieram.



I bardziej wierzę, ze to Sony przy dodatkowym graficznym procesorze w serii 90-94J zrobi aktualizację do VRR, niż TCL ja ja obecnym SoC.

Ja tez byłem napalony na TCL , ale im więcej opinii tym bardziej mój zapał gasł.
Byłem o krok od Sony 94J - ale wad ma sporo, a mnie parcie na 4K minęło
 

AG100

New member
Po zakupie TCL robił ogromne wrażenie w porównaniu do starego LG,
Tak właśnie rozumowałem, nie kupie tego samego TV żeby myśleć ,że za 6 miesięcy może będzie to samo. Dzisiaj chyba nie ma TV idealnych , niestety zawsze coś kosztem czegoś, a to nie ma DV, lub HDR+, a to nie ma powłoki, albo matryca IPS, albo kiepski dźwięk. A wszystko mające TV kosztują fortunę.
Żeby nie było że zachwalam teraz SONY , to przy odbiorze TCL -a 50% ładunku serwisu to TV SONY ;)
padniętych po aktualizacji oprogramowania.
Ogólnie nie ma co się obawiać - serwis TCL działa sprawnie, do 2 tyg. od zgłoszenia decyzja o zwrocie.
Pomijając fakt uszkodzonej matrycy, na dzisiaj kiedy mam porównanie oby TV TCL 65 i SONY 75" wybrałbym jednak większy SONY. Po aktualizacji na 100% SONY będzie obsługiwał lub już obsługuje 4K 120 Hz z tego co ludzie piszą na forach.
 

Dilo81

Member
AG100, z tym 100 procent to bym się nie nastawiał, bo Sony już w tamtym roku obiecało VRR w swoich telewizorach i konsoli, no i jakoś słabo im spełnianie obietnic wychodzi...
 

Dilo81

Member
A ja z uporem maniaka, że te cudownie polepszone matryce, wyciągają ce100-120Hz tyle że przy 2K, bo niby dizłające HDMI 2.1 ma ograniczoną częstotliwość taktowania...I bardziej wierzę, ze to Sony przy dodatkowym graficznym procesorze w serii 90-94J zrobi aktualizację do VRR, niż TCL
XSX po podłączeniu rozpoznaje sygnał 4K/120Hz nawet na tej ograniczonej częstotliwości taktowania...
Poza tym nie wiem jakiej aktualizacji do VRR chcesz w TCL, skoro on ma już tą funkcję w standardzie? Póki co to Sony ma niezrozumiałe problemy z jej implementacją.
 

Tomasz76

New member
Koledzy pomóżcie jeszcze raz. Mam mega problemy z tv. To co napisze może wydawać się dziwne ale tv psuje dekodery multimedi (pewnie jakoś programowo). Mam w domu 4 i już 3 uwalił w 4 dni. Pierwsay technicy wymienili. Te wywalone nie działają na innych telewizorach. Masakra. Do tego teraz gniazdo Ethernet nie działa..

Opisz dokładnie problem. Co to znaczy że psuje Ci dekodery ?
Trochę nie chce mi się wierzyć że oprogramowanie TV psuje CI dekoder, zazwyczaj sygnały idą w jednym kierunku chyba używasz portu eARC i masz włączone wszystkie funkcje sterowania po HDMI. Może warto zrobić test i podłączyć taki dekoder najpierw do innego TV zobaczyć czy działa prawidłowo i dopiero po jakimś czasie podłączyć do TCL'a. Żeby znaleźć źródło problemu trzeba wyeliminować wszystkie możliwości i zacząć od najprostszej możliwej konfiguracji.

Kiedy otrzymamy to zapowiadane GTV ?
Bo na razie ani widu ani słychu [emoji107]

Miało być w końcu roku 2021 ale widać że się nie wyrobią stawiam na Luty 2022.
Podobno samo Google TV ma dużo problemów, więc może lepiej poczekać dłużej niż dostać bubla.

Panowie powiedzcie czy warto zmienić swojego Sony KE-55XH9005 na tego TLC C825?
Ten mój Sony w zasadzie ma dobry obraz jednak jeśli zmiana by jeszcze miała coś na PLUS wprowadzić to pomyślał bym. Chyba że sobie mam pogorszyć lub niewiele polepszyć, wtedy nie ma sensu....

Jeśli planujesz większy TV i zależy Ci na jakiejś konkretnej cesze ( dźwięk, obsługa wszystkich formatów HDR itp ), to można to rozważyć, w przeciwnym przypadku wstrzymaj się. Technologia się cały czas rozwija zobaczymy co wrzucą na rynek z końcem 2022.

Po reklamacji muszę coś wybrać i mam 2 typy zamiast TCL C828 :
1.Xiaomi Mi TV Q1 75" 192 strefy, jasność do 1000 nitów. DV HDR+ - cena taka sama jak 65 TCL C825
2. Sony Bravia XR-75X93/94J 42 strefy, DV tylko HDR - jasność do 800 nitów -cena 1000 zł trzeba dołożyć.

Co będzie lepsze ? ten TiTV Q1 w testach wypada nieźle.

Ilością stref czy szczytową wartością luminacji bym się nie kierował. Najważniejszy jest rozmiar i rodzaj matrycy (panel, jakość wykonania SOC), obsługiwane formaty i soft. Po opiniach widzisz jak się kupuje ja jestem zadowolony i pewna grupa też a reszta psioczy na TCL. Tak samo będzie z tymi które podałeś w porównaniu.

Dzisiaj SONY 75X93J zastąpił TCL C825 i powiem tak:

- w cenie około 1000 zł mniej jeśli ktoś ma nagłośnienie dodatkowe to nie ma co przepłacać, ale nawet nie mając nagłośnienia to lepszym rozwiązaniem jest zakup TV + soundbar do 1000 zł który i tak lepiej zagra niż w TCL.

TCL odjechał - jak serwis zabierał TCL to zauważyłem po wyjęciu kamerki jest bardzo gorąca ! TV w środkowej części był znacznie cieplejszy, być może stąd powstałe przebarwienia.
Po zmianie z 65 na 75" gdyby nie ceny, chciałbym TV 85" :smile:

Chcesz powiedzieć że ten 75" Sony kupiłeś 1000 zł taniej od TCL 65C825 ?

Bo po tej wypowiedzi można pomyśleć, że lepiej kupić Sony 75" + za 1000 zł Soundbar który i tak zagra lepiej ( tu się jednak nie zgodzę, na pewno nie każdy ), niż kupić TCL 65" 65C825, ja się pytam jakim cudem ?


Nie śledziłem rozmiaru 75"
Sony X90 J 65" w black Friday zjechał do 4300 PLN
X93J, X94J jakoś nie

TCLC825 65" powiedzmy do 5000 PLN

Ty kupiłeś X93J 75" a tutaj to jakoś jest obecnie z 7500 PLN + sound bar robi się dość obficie w kasę.
Chyba, że mam niedostarczane dane i Twoje decyzje opierały się na innych wyliczeniach

Tutaj właśnie też nie rozumiem, to zupełnie inny poziom kosztów, w dodatku + soudbar za 1000zł robi się jakaś absurdalna kwota, a jedyną realną korzyścią jest to +10", bo reszta to raczej bardziej coś za coś niż tylko same plusy.

Witam.

Podeśle ktoś link do softu V083 ?

Proszę bardzo ;)

http://celesw.tcl.com/CSEU TV/Software/MT96/V083/V8-T615T01-LF1V083.zip
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
XSX po podłączeniu rozpoznaje sygnał 4K/120Hz nawet na tej ograniczonej częstotliwości taktowania...
Poza tym nie wiem jakiej aktualizacji do VRR chcesz w TCL, skoro on ma już tą funkcję w standardzie? Póki co to Sony ma niezrozumiałe problemy z jej implementacją.
Nie dopisanie - miałem na myśli, że
Sony widząc ograniczenie użynanych w TV SoC (mediatek) dodało do serii X90/94 J w 2021 dodatkowy czip graficzny by sprostać 4k 120Hz.

I stąd moje przekonanie,że prędzej Sony zrobi update oprogramowania do VRR niż
TCL zdoła osiągnąć 4K 120 Hz bo nie zdoła ze względu na ograniczenie SoC.

Nie śledzę wątku Sony, ale jakiś mc temu Sony wdrożyło VRR do serii Tv z 2020 roku dlaczego nie do 2021 nie wiem bo Sony się jarałem przez chwilę bo 65" za 4300 PLN wyglądało ok.

Tylko direc LED ilości , już nie pamiętam, 42 stref to mega blooming , brak VRR a za 2 lata brak upadatu Androida. Ktoś zaczyna nas naciągać na wymianę TV co 2 lata, a to wypalenia, a to brak wsparcia, a to nowe funkcje na papierze.
 

Dilo81

Member
Szczerze? Do TCL mam podpięte PS5 i okazyjnie XSX. Ogrywałem Dirt 5, WRC 9 w 120 klatkach na sekundę i gdyby nie informacje na tym forum, to pewnie nie zwróciłbym uwagi, że ten tv nie wyświetla w tym trybie pełnego 4K. Obraz jest ostry, jedynie kolory jakby troszkę mniej wyraziste. Dla mnie jest to bicie piany bez uzasadnionego powodu, bo ani to zbytnio nie rzuca się w oczy, ani różnica między 120 i 60 klatkami nie jest powodem dla którego warto ograniczać graficzne wodotryski w samej grze. 120 FPS to taka sama sztuka dla sztuki, jak 8K. Niby coś tam daje, a w praktyce okazuje się zbedne. Co innego VRR, bo on na XSX naprawdę robi roznicę. Poza tym, PS5 i XSX już teraz mają problemy z wyświetlaniem wymagających gier w 60kl przy 4K, a gdzie mowa o 120.
Zastanawiam się, dlaczego według Ciebie brak aktualizacji do nowszego softu wymusi wymianę telewizora co dwa lata. Z jakich aplikacji, poza streamingiem video i w przyszłości gier, korzystasz? Netflix, czy HBO będzie działać tak samo.
Sony, choć byłem ich fanem, odrzuciło mnie właśnie tymi obietnicami bez pokrycia.
 

deejayx

New member
Opisz dokładnie problem. Co to znaczy że psuje Ci dekodery ?
Trochę nie chce mi się wierzyć że oprogramowanie TV psuje CI dekoder, zazwyczaj sygnały idą w jednym kierunku chyba używasz portu eARC i masz włączone wszystkie funkcje sterowania po HDMI. Może warto zrobić test i podłączyć taki dekoder najpierw do innego TV zobaczyć czy działa prawidłowo i dopiero po jakimś czasie podłączyć do TCL'a. Żeby znaleźć źródło problemu trzeba wyeliminować wszystkie możliwości i zacząć od najprostszej możliwej konfiguracji.



Miało być w końcu roku 2021 ale widać że się nie wyrobią stawiam na Luty 2022.
Podobno samo Google TV ma dużo problemów, więc może lepiej poczekać dłużej niż dostać bubla.



Jeśli planujesz większy TV i zależy Ci na jakiejś konkretnej cesze ( dźwięk, obsługa wszystkich formatów HDR itp ), to można to rozważyć, w przeciwnym przypadku wstrzymaj się. Technologia się cały czas rozwija zobaczymy co wrzucą na rynek z końcem 2022.



Ilością stref czy szczytową wartością luminacji bym się nie kierował. Najważniejszy jest rozmiar i rodzaj matrycy (panel, jakość wykonania SOC), obsługiwane formaty i soft. Po opiniach widzisz jak się kupuje ja jestem zadowolony i pewna grupa też a reszta psioczy na TCL. Tak samo będzie z tymi które podałeś w porównaniu.



Chcesz powiedzieć że ten 75" Sony kupiłeś 1000 zł taniej od TCL 65C825 ?

Bo po tej wypowiedzi można pomyśleć, że lepiej kupić Sony 75" + za 1000 zł Soundbar który i tak zagra lepiej ( tu się jednak nie zgodzę, na pewno nie każdy ), niż kupić TCL 65" 65C825, ja się pytam jakim cudem ?




Tutaj właśnie też nie rozumiem, to zupełnie inny poziom kosztów, w dodatku + soudbar za 1000zł robi się jakaś absurdalna kwota, a jedyną realną korzyścią jest to +10", bo reszta to raczej bardziej coś za coś niż tylko same plusy.



Proszę bardzo ;)

http://celesw.tcl.com/CSEU TV/Software/MT96/V083/V8-T615T01-LF1V083.zip

Dziękuję Tomku, wesołych świąt 🎁
 

AG100

New member
Już wyjaśniłem że chodzi o 65" TCL i Sony 65X90J, SONY + Soundbar = TCL 65C825
Dźwięk w SONY jest bez porównania dużo gorszy niż w TCL C825.

Ja dodałem kilka stówek do 75" tydzień temu w promocji można było kupić SONY 75X93J za 6500 zł ;) dzisiaj niestety cena 7600.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Szczerze? Do TCL mam podpięte PS5 i okazyjnie XSX. Ogrywałem Dirt 5, WRC 9 w 120 klatkach na sekundę i gdyby nie informacje na tym forum, to pewnie nie zwróciłbym uwagi, że ten tv nie wyświetla w tym trybie pełnego 4K. Obraz jest ostry, jedynie kolory jakby troszkę mniej wyraziste. Dla mnie jest to bicie piany bez uzasadnionego powodu, bo ani to zbytnio nie rzuca się w oczy, ani różnica między 120 i 60 klatkami nie jest powodem dla którego warto ograniczać graficzne wodotryski w samej grze. 120 FPS to taka sama sztuka dla sztuki, jak 8K. Niby coś tam daje, a w praktyce okazuje się zbedne. Co innego VRR, bo on na XSX naprawdę robi roznicę. Poza tym, PS5 i XSX już teraz mają problemy z wyświetlaniem wymagających gier w 60kl przy 4K, a gdzie mowa o 120.
Zastanawiam się, dlaczego według Ciebie brak aktualizacji do nowszego softu wymusi wymianę telewizora co dwa lata. Z jakich aplikacji, poza streamingiem video i w przyszłości gier, korzystasz? Netflix, czy HBO będzie działać tak samo.
Sony, choć byłem ich fanem, odrzuciło mnie właśnie tymi obietnicami bez pokrycia.


Moje pytanie jak grywasz na TCL to czy lepiej to wygląda 4K 60Hz czy 4K(2K) 120Hz ?

Co do wymiany TV co 2 lata to trendy wymiany TV wskazują, że czas się skraca i raczej nie powodu chęci wymiany a sztucznie kreowana przez producentów takiej potrzeby.
W przypadku Android TV myślę, że nie tylko chodzi o aplikacje, a to że sam TV pracuje pod kontrolą tego systemu. Brak wsparcia ze strony producenta może powodować konflikty.
Co do samych aplikacji jak np. NF wprowadzi na stałe tylko AV1, a TV nie będzie miał kodeka to może np film 4K w starym kodeku H265 być tylko dostępny w 1K.
A może znowu SoC nie wyrobi kodeka wymagającego więcej obliczeń był przekształcić 4x bardziej skompresowany sygnał w dobry obraz.
Zachęt jest wiele, a cel jeden zysk co roku większy.


To tylko przykład , chodzi o to, że przestajemy być panami swoich decyzji i czasami dyskutujemy jak politycy o rzeczach , jak napisałeś, nie istotnych dla całokształtu.
Bo czy kontrast 1 do nieskończoności lub 1000 nitów, czy wbudowany bumbox zastąpią dobry film ?
 

Dilo81

Member
Moje pytanie jak grywasz na TCL to czy lepiej to wygląda 4K 60Hz czy 4K(2K) 120Hz ?
Lepiej wygląda to w 60 kl, przez wspomniane bardziej nasycone kolory, a także fakt, że w trybie wydajności gra obcina detale i jakość różnych efektów, ale to już kwestia sprzętu do grania, a nie telewizora. Między 60, a 120 klatkami różnicy w zasadzie nie widzę, ale to pewnie subiektywne wrazenie. W każdym bądź razie tak jak pisałem, tragedii nie ma. Tak wogóle, to Panasonic uporał się z tym problemem w aktualizacji.
 

7ommy

New member
Opisz dokładnie problem. Co to znaczy że psuje Ci dekodery ?
Trochę nie chce mi się wierzyć że oprogramowanie TV psuje CI dekoder, zazwyczaj sygnały idą w jednym kierunku chyba używasz portu eARC i masz włączone wszystkie funkcje sterowania po HDMI. Może warto zrobić test i podłączyć taki dekoder najpierw do innego TV zobaczyć czy działa prawidłowo i dopiero po jakimś czasie podłączyć do TCL'a. Żeby znaleźć źródło problemu trzeba wyeliminować wszystkie możliwości i zacząć od najprostszej możliwej konfiguracji.

Kolego próbowałem wszytskiego.
Mam 4 dekodery. Na każdym innym tv chodzą normalnie, po podpięciu do tcl po paru godzinach hdmi przestaje działać. Nawet przywrócenie dekodera do ustawień fabrycznych nic nie daje. Na innym tv wtedy zaczyna działać ale tylko na Scart (kablu Euro). Hdmi pada i już nigdzie nie wstaje. Próbowałem różnych wejsc, różnych kabli.
Dekodery podobno nie mają HDPC, więc to nie sprawa blokady. Nie pamiętam czy miałem wyłączoną funkcje sterowania hdmi (nie pamiętam nazwy w Menu).
Poprosiłem o wymianę dekodera na inny model. Zobaczymy. Innych pomysłów nikt nie ma.
 

Tomasz76

New member
Kolego próbowałem wszytskiego.
Mam 4 dekodery. Na każdym innym tv chodzą normalnie, po podpięciu do tcl po paru godzinach hdmi przestaje działać. Nawet przywrócenie dekodera do ustawień fabrycznych nic nie daje. Na innym tv wtedy zaczyna działać ale tylko na Scart (kablu Euro). Hdmi pada i już nigdzie nie wstaje. Próbowałem różnych wejsc, różnych kabli.
Dekodery podobno nie mają HDPC, więc to nie sprawa blokady. Nie pamiętam czy miałem wyłączoną funkcje sterowania hdmi (nie pamiętam nazwy w Menu).
Poprosiłem o wymianę dekodera na inny model. Zobaczymy. Innych pomysłów nikt nie ma.

To naprawdę dziwna sprawa, ponieważ HDMI to standard ze ściśle opisaną specyfikacją elektryczną gniazda ( kompatybilną w dół ) i jego obsługa musiała by być mocno odbiegająca od standardu żeby "psuć" inne urządzenia połączone portem HDMI. Trudno mi sobie wyobrazić żeby taki potentat na rynku elektroniki użytkowej jak TCL, pozwolił sobie na takie nadużycie tym bardziej że produkuje tych TV naprawdę dużo. Jeśli to nie wina dekodera ( a o tym przekonasz się, po tym jak dostarczą Ci inny model ), to podejrzewam uszkodzenie portu w Twojej sztuce telewizora TCL lub wadliwy kabel HDMI, który robi jakieś zwarcie.

Do swojego 65C825 podłączyłem już naprawdę dużo urządzeń i żadne nie stwarzało problemu zarówno podczas użytkowania jak i po jego zakończeniu ( konsole PS4 i PS5, Tuner C+ jak i nagrywarka Horizon od UPC, Amazon Fire Stick 4k Max, komputer przez port HDMi itp... ).
 

Dilo81

Member
Na innym tv wtedy zaczyna działać ale tylko na Scart (kablu Euro). Hdmi pada i już nigdzie nie wstaje. Próbowałem różnych wejsc, różnych kabli.
Dekodery podobno nie mają HDPC, więc to nie sprawa blokady.
Jesteś pewien, że te dekodery nie mają HDCP? Bo coś mi się zdaje ze w niektórych dekoderach Multimedia jak najbardziej to problematyczne zabezpieczenie występuje. Tu wskazywałby na to fakt, że przez złącze "Euro" sygnał idzie.
Czy próbowałeś zmienić tryb HDMI?
Czy podłączałeś dekodery przy odłączonym prądzie? Czasem delikatnie nierówne wpinanie kabla potrafi zrobić zwarcie i uszkodzić sprzęt. Nie bez powodu w instrukcjach na to nalegają.
 
Do góry