Suby JBL (ale nie tylko)

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
[QUOTE='[Raccoon]Bo z suchych liczb wynika, że ten Dali mocy za dużo nie ma. A kino to jednak kino. Możecie to jakoś łopatologicznie wytłumaczyć? :)[/QUOTE]
Pewnie chciłbyś by było napisane, ze ma 1000W jak w plastikach z supermarketu? :D Jeśli tyle ludzi daje się nadal nabierać to znaczy, że spece od marketingu dostaną premię :D
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
ES250 to byl kawal suba za stosunkowo male pieniadze. REL czy Velo to sa juz markowe subwoofery, nie wiem czemu ich nie chcesz?

Jak na 20m to wg szkoda kasy na takie duze subwoofery jak ES250 czy 550p. Ja mam na 20m JBL E 150p (kosztuje 1000zl) i max 60% rozkrecam, ew z nowszych Studio 140/150p za 1500zl zueplnie wystarczy.

Każdy ma z nas inne oczekiwania i wymagania.Każdy z nas jest inny.Dla ciebie to może być potwór a dla kogoś maleństwo.Moim znajomym na konkurencyjnym forum jest człowiek który miał 4 takie suby w jednym pomieszczeniu i grających jednocześnie.!!Pytam się jaki pokój masz? A on 16 metrów :)Są ludzie którzy uważają że 2 suby powinny być w kinie.I tu pytanie 2 sztuki byle jakiego suba , a może jeden ale konkretny??Jestem za tym drugim.No jak się ma salę kinową 100metrów wezmę i drugiego do kompletu hehe.Ten człowiek zakupił jeden ale konkretny i gra lepiej niż te cztery razem wzięte!!!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bo z suchych liczb wynika, że ten Dali mocy za dużo nie ma. A kino to jednak kino. Możecie to jakoś łopatologicznie wytłumaczyć? :)

Poczytaj ktorys tam watek, tez mialem kilka subow w domu i napisalem kilka zdan na ten temat.
Tak jak pisze Krzychu, bo ja osobiscie nie patrzylem na moc na papierze a jakosc basu, mial ladnie mruczec, wpasowac sie akustycznie w pomieszczenie i dawac przyjemnosc.
To mial byc tymczasowy zakup, kiedys bawilem sie drozsze konstrukcje, ale w obecnych warunkach ten tak fajnie sie sprawdza ze go przytulilem na dluzej, przynajmniej do czasu jak wygram w totka i kupie dom.
Pytanie czego oczekujesz od suba, ja nie polecam bo mam i tak ma byc, tylko dla mnie ten Dali gra tym tzw. soczystym basem :) , jest na pewnym poziomie odsluchu bardzo przyjemnie, az chce sie sluchac. Czasem tak jest, ze wlaczysz cos i wiesz ze to chcesz, bez wgledu na opinie i glosy.
Ja juz dawno nauczylem sie sluchac glosu serca, cala reszta to tylko kropka nad "i".
Jak chcesz miec bardzo konkretny sub, ale mam na mysli faktycznie konkret, to nie tak cena - nie ta bajka.
Suby bardzo roznie graja w danych warunkach, a tutaj nigdy nie bedzie jednego glosu, kazdy z nas ma inne warunki akustyczne, inna upodobania wiec trudno cos polecic jedynie slusznego, szczegolnie ze sub to istotna sprawa, to ma ladnie uzupelniac a nie dominowac.
Postaraj sie o jakis odsluch, ale najlepiej w domu - warto sie poswiecic.
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Prawdziwe suby zaczynają się od 5 tys.Poniżej jak to powiedział jeden z maniaków basu to pierdzące skrzynki:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Na placu boju zostały dwa JBLe (komplet to jednak komplet) i ewentualnie ten Dali polecany przez armanig.

Studio 150p - najtańszy
Studio 550p - w sumie niewiele droższy, a jednak model wyższy, bardziej zaawansowany, chociaż moc taka sama; tu jednak mam obawę o to, że jest to konstrukcja zamknięta więc może w kinie nie dawać takich efektów jak Studio 150p lub Dali
Dali E-12F - w tej samej cenie Studio 550, ale na minus mniejsza moc, a na plus (chociaż sam już nie wiem czy to plus) bass-reflex, czyli jak mniemam bardziej kinowa charakterystyka. Na minus jest też lakierowanie na połysk... do kolumn i ogólnie mieszkanie to u mnie nie pasuje. Powinien być czarny mat (faktura pseudo drewna - jak kolumny)

Poza tym lipa z testami w Internecie. Studio 150 było testowane. Testów 550 i Dali nie mogę znaleźć. Mogą być po angielsku.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No to dobierz sobie faktycznie cos pod JBL, skoro juz masz taki zestaw.
Dali ma lakierowany tylko front, ale jak zalozysz maskownice to zostaje malo widoczny kawalek polysku (poniewaz maskownica jest okragla). Cala reszta jest juz standartowa.
Moze jak nie bedziesz mial kilku w domu, to zgodnie z zasada "czego oczy (uszy) nie widza temu sercu nie zal" i bedziesz zadowolony.
Zestawienie kilku w domu to fajna sprawa, dobierasz taki bas ktory ma cieszyc kupujacego, zachowujac przy tym ogolnie przyjete standarty.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Z tym "czego uszy/oczy..." to jest święta zasada. Potem dopiero jest problem jak się u kogoś usłyszy ;P hehe aczkolwiek nawet wtedy z reguły okazuje się, że "to tylko kwestia akustyki" (oczywiście nie zawsze).

armanig - specu mój ;P pytanie jest następujące:
Czy zamknięta obudowa suba da radę w KD? Czy jest może ryzyko, że bass będzie za słaby, żeby określić go "spektakularne efekty dźwiękowe"? ;P
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolego drogi, teori nt. ktora konstrukcja do czego jest stworzona jest cala masa, z cala pewnoscia jest to prawda, ale ja tego az tak nie rozpatruje. To juz trzeba konkretnej kasy na sprzet i suba aby dobierac stricte pod kd lub muzyke.
Wiem ze chcialbys aby ktos Cie popchnal (bez skojarzen) do zakupu tego JBL, ale ja tego nie zrobie :) Nie dlatego ze sub jest zly, bo to nieprawda, tylko niechcialbym abys trafil kiedys na odsluch i potem bluzgal, a wiem juz ze suby bardzo roznie graja.
Mialem w domu kilka subow i jedynie czym sie sugerowalem to jakoscia basu, w kazdych warunkach i na roznym zrodle.
Mam swoje specyficzne upodobania i tego sie trzymam, ale nalezy pamietac ze ja obecnie (co juz dlugo trwa) nie slucham glosno, nie mam na to warunkow wiec z bolem serca musialem wybrac taka konstrukcje ktora w moich warunkach spelnila oczekiwania. Dlatego tez sugerowalem np. Dali.
Jak sluchasz glosno, to moze sie okazac ze i to bedzie lipa dla Ciebie.

Swoja droga, mieszkasz w Wawie, nie mozesz gdzies podejsc? Bedziesz mial z glowy.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Zapraszasz? ;P hehe
W sumie o tym myślałem, ale akurat sub to przede wszystkim akustyka, więc odsłuch w domu byłby bezcenny.
Ja niby pod kątem preferencji powinienem wybrać konstr. zamknięta, bo lubię punktowy bas, ale z drugiej strony preferuję KD ponad stereo, więc boję się, że zamknięta się nie nadaje. Muszę sprawdzić empirycznie z tego wniosek :)

Tak sobie myślę, że ideał to kolumny zamknięte (stereo) i do tego subwoofer bass-reflex (KD), nie? ;P
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kolego drogi, teori nt. ktora konstrukcja do czego jest stworzona jest cala masa, z cala pewnoscia jest to prawda, ale ja tego az tak nie rozpatruje. To juz trzeba konkretnej kasy na sprzet i suba aby dobierac stricte pod kd lub muzyke.
Wiem ze chcialbys aby ktos Cie popchnal (bez skojarzen) do zakupu tego JBL, ale ja tego nie zrobie :) Nie dlatego ze sub jest zly, bo to nieprawda, tylko niechcialbym abys trafil kiedys na odsluch i potem bluzgal, a wiem juz ze suby bardzo roznie graja.
Mialem w domu kilka subow i jedynie czym sie sugerowalem to jakoscia basu, w kazdych warunkach i na roznym zrodle.
Mam swoje specyficzne upodobania i tego sie trzymam, ale nalezy pamietac ze ja obecnie (co juz dlugo trwa) nie slucham glosno, nie mam na to warunkow wiec z bolem serca musialem wybrac taka konstrukcje ktora w moich warunkach spelnila oczekiwania. Dlatego tez sugerowalem np. Dali.
Jak sluchasz glosno, to moze sie okazac ze i to bedzie lipa dla Ciebie.

Swoja droga, mieszkasz w Wawie, nie mozesz gdzies podejsc? Bedziesz mial z glowy.

Uważam że mocy z tego Dali na 20 mkw będzie sporo. Niektórzy mają sporo słabsze konstrukcje, z mniejszą średnicą głośnika i też dają radę. [Raccoon] są plusy i minysy subów zamkniętych i BR. Ja mam teraz porównanie. Jakośc basu, szczególnie w stereo na plus zamkniętego. Mniej kombinowania w kiepskich warunkach akustycznych, zamknięty lepiej sie adaptuje. Bas mam równie mocny, ale... No właśnie, nie ma tego cisnienia, nie czuć wibracji powietrza, zatykania w uszach jak w przypadku suba BR. Przykład: scena wybuchu. W zamkniętym jest mocne uderzenie i wyciszenie, w BR było czyc jakby podmuch i bas dłużej wybrzmiewał/ ciągnął się po podłodze. Jak napisał Armanig, trzeba kombinowac i testować. Ja wybrałem REL'a bo mam kiepską akustyke i małe pomieszczenie, chociaż mocy mu nie brakuje. Mam go ustawionego na godz. 10 - ta i w ampli wyciszony na -5dB. W większym pomieszczeniu pod typowo efekty kinowe, możliwe że już bym brał coś z BR. No i dochodzi akustyka, więc która konstrukcja lepiej zagra to w tym momencie loteria.
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Uważam że mocy z tego Dali na 20 mkw będzie sporo. Niektórzy mają sporo słabsze konstrukcje, z mniejszą średnicą głośnika i też dają radę. [Raccoon] są plusy i minysy subów zamkniętych i BR. Ja mam teraz porównanie. Jakośc basu, szczególnie w stereo na plus zamkniętego. Mniej kombinowania w kiepskich warunkach akustycznych, zamknięty lepiej sie adaptuje. Bas mam równie mocny, ale... No właśnie, nie ma tego cisnienia, nie czuć wibracji powietrza, zatykania w uszach jak w przypadku suba BR. Przykład: scena wybuchu. W zamkniętym jest mocne uderzenie i wyciszenie, w BR było czyc jakby podmuch i bas dłużej wybrzmiewał/ ciągnął się po podłodze. Jak napisał Armanig, trzeba kombinowac i testować. Ja wybrałem REL'a bo mam kiepską akustyke i małe pomieszczenie, chociaż mocy mu nie brakuje. Mam go ustawionego na godz. 10 - ta i w ampli wyciszony na -5dB. W większym pomieszczeniu pod typowo efekty kinowe, możliwe że już bym brał coś z BR. No i dochodzi akustyka, więc która konstrukcja lepiej zagra to w tym momencie loteria.

W najdroższych konstrukcjach czołowych producentów widzę tylko zamknięte obudowy.Paradigm,Velodyne.Bo wnioskuję że "przeciągany bas" nie jest zalecany przez speców.Ma uderzyć i się uciszyć a nie jeszcze dalej mi tu buczeć:) W super subach mus być zamknięta obudowa bo tam siedzą prawdziwe potwory o mocy PRAWDZIWEJ ponad 1200W!!!Gdyby to był Bas Reflex Rozerwało by prawdopodobnie głośnik .Mylę się??
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
z bolem serca musialem wybrac taka konstrukcje ktora w moich warunkach spelnila oczekiwania. Dlatego tez sugerowalem np. Dali.

Chyba aż tak bardzo nie bolało? ;) Ten Dali przecież całkiem fajny. Dlaczego z bólem? Większe, droższe się nie sprawdziły? Pamiętam, że w którymś wątku pisałeś jakich konstrukcji jeszcze słuchałeś, możesz przypomnieć?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chyba aż tak bardzo nie bolało? ;) Ten Dali przecież całkiem fajny. Dlaczego z bólem? Większe, droższe się nie sprawdziły? Pamiętam, że w którymś wątku pisałeś jakich konstrukcji jeszcze słuchałeś, możesz przypomnieć?

Nie nie. Nic nie bolalo, to sama przyjemnosc :) Zle to widocznie ujalem. Sub bardzo fajny i polecam, ale bywaly czasy gdzie mialem konstrukcje z innego pulapu, o tym pisalem juz bardzo dawno temu.
Nie mam niestety domku jak niektorzy :D i musze zadawalac sie "kwadratem" w bloku, a tu jak wiadomo poszalec nie mozna. Natomiast ostatnio pisalismy o konstrukcjach, z tego co pamietam do 3k. Nie chcialem juz popelniac bledow jak zaczynalem przygode na samym poczatku, no i przytargalem kilka konstrukcji.

armanig: i ja mam taką prośbę. Ewentualnie linka przypomnij :)

Sprawdz sobie tego linka, cos tu chyba jest. Chociaz i tak sam musisz zdecydowac:
http://www.hdtv.com.pl/forum/kino-domowe/95480-moj-pierwszy-zakup-pomocy-7.html#post885294
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
A skąd przytargałeś? Kto tak daje do odsłuchów? :)

Skad przytargalem? To juz Ci pisze. Ide do sklepu i kupuje (jak mi nie chca pozyczyc) wierz albo nie, ale mam czasami dosyc jezdzenia i bawienia sie w dylematy. Dla mnie czas jest wiecej warty. Czesto moje sprzety mozesz zobaczyc na allegro, ludzie sie dziwia dlaczego sprzedaje tydzien po kupnie. Fakt ze na tym trace, ale przynajmniej mam satysfakcje ze testowalem w warunkach jakich zyje i nikt nie bedzie mi wmawial co jest dla mnie lepsze. Pomijam juz czas spedzony w salonach, ale to nigdy nie jest to co w domu. Tam jest zawsze lepiej..
Fakt ze mam troche znajomych i tez zdarza sie ze robimy odsluchy.
Mam tez znajomego w rodzinnym miescie ktory ma dostep (ograniczony) do sprzetu i jakos to sie kreci. Za granica tez mam taka mozliwosc.
To samo z roznymi gadzetami, pojawiaja sie i czekasz na opinie a tu cisza. Wiec ide i kupuje, testuje na sobie, a jak nie pasuje to allegro lub znajomy i po sprawie. Ostatnio jak kompletowalem Marantza, to tez w ramach "testu" staly 2 ampli, a nawet 3 bo jeszcze Onkyo 905, potem CD (te stoja dalej), wmaczniacze (tez stoja) i takie takie tam "wypozyczanie" :) Nie ma co zanudzac, bo jeszcze osobna historia z telewizorami :D
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Kumam :) Ja mam alergię na allegro :) w życiu sprzedałem tam ze 2 rzeczy ;P ale fakt, jeśli założy się, że stracisz na odsłuchu 300/500 zł i w zamian dostaniesz najlepszy możliwy wybór, to jest bardzo ok :) biorąc pod uwagę, że na imprezie potrafi polecieć z portfela kilka stówek, a sprzęt kupujesz na lata... :)

A co z opcją odesłania w ciągu 10 dni? Nie korzystasz?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokladnie, odpada paliwo, czas na odsluchy w salonach (chociaz to przyjemnosc), kupi sie jeszcze jakis kabelek ktorego nie potrzebuje, cos do jedzenia po wyjsciu (czlowiek jakis zawsze glodny sie robi jak poslucha zacnych sprzetow :) i suma sumarum, takie odsprzedawanie nie jest najgorszym rozwiazaniem.
Co do zwrotow. Nie korzystam, mam juz swoje doswiadczenia - nie chce sie denerwowac, byc moze nieslusznie.
To nie UK. Tam to jest naturalne i nieprawdopodone dla kogos kto sie chowal w czasach biedy w Polsce. Wystarczy poczytac amazona, czy inne strony gdzie wypowiadaja sie zagraniczni koledzy, komus cos nie pasuje i odsyla, ot tak. Absolutnie naturalne i wpisane na stale w realia biznesu.
Tam nawet jak masz za wysoki rachunek za telefon bo na wakacjach Cie ponioslo, a jestes dlugoletnim klientem to mozesz wynegocjowac obnizke platnosci. Przyklady mozna mnozyc. Zalatw to u nas :D
Przyklad serwisow - jak czytam u nas jakie koledzy maja przejscia, to wlos sie jezy na glowie. Ostatnio ktos tu pisal jak to serwisant bedac wezwany do usterki w ramach gwarancji, stwierdzil ze tv zostal zalany i odmowil naprawy, mimo ze nic takiego nie mialo miejsca (przynajmniej tak twierdzi autor). Nie mam tez zamiaru oczerwniac porzadnych ludzi i firmy, ale te wyjatki sa dosyc czeste.
Ale rozumiem to co sie dzieje w Polandi, inny ustroj inna historia, rozumiem tez sprzedawcow. Jakby tak sie zebralo 20 "testerow" i zaczeli nagle odsylac sprzet, to bardzo latwo zalatwic nieduza firme ktora walczy o byt w naszym pieknym kraju :)
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Mam prawie taki sam zestaw co ty i posiadam JBL Studio 550p zakupiony u kolegi Blackninja i powiem że na moim 25m2 sub jest ustawiony na pół gwizdka a i tak gra dość głośno. Drzemie w nim moc:) Na początku mi troche dudnił ale pobawiłam się ustawianiami i jest już dobrze. Wina akustyki. W kinie masakra a w muzyce też jest bardzo dobrze. I

Kolego, a możesz coś więcej napisać. Bo biorę tego suba pod uwagę.
 
Do góry