Subwoofer do muzyki Dali E-9F czy Rel T5

Whiplash

New member
Bez reklam
Rel'a słuchalem fajny, aczkolwiek byl to T7. Dali tez ma dobre opinie no i mialbym komplet. Armaniq Ty chyba miales suba Dali, jak on sie spisywal w muzyce, wmiare trzymal ten bas w ryzach?
 

lobos

New member
Bez reklam
Armaniq Ty chyba miales suba Dali, jak on sie spisywal w muzyce, wmiare trzymal ten bas w ryzach?
Jeszcze chyba go nie sprzedał. Przynajmniej w dziale sprzedaży nic nie pisał, że poszedł ;-)
Ogólnie te suby Dali są chwalone.
Nie czytałem żadnego testu, ale wg. mnie fajna sprawa to bas-refleks skierowany w dół.
Lepsza możliwość ustawienia jest na pewno. Sam jestem ciekaw jak sub Dali wypada w muzyce?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Jeszcze chyba go nie sprzedał. Przynajmniej w dziale sprzedaży nic nie pisał, że poszedł ;-)
Ogólnie te suby Dali są chwalone.
Nie czytałem żadnego testu, ale wg. mnie fajna sprawa to bas-refleks skierowany w dół.
Lepsza możliwość ustawienia jest na pewno. Sam jestem ciekaw jak sub Dali wypada w muzyce?

A masz chęc na suba ? Posluchaj Rela lub velodyne ... zapewniam że lepiej będzie jak Dali. Chyba że ten konkretny model jest jakis niesamowity - ja sluchalem znacznie lepszego( a na pewno droższego) i blado wypadł w stosunku wlaśnie do Rela czy velodyna..
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Mam miejsce i nie wykluczam rozbudowy do 2.1. Ja subem chce uzupelnic sam skraj pasma w muzyce czyli 40-60hz czyli ten bas co sie czuje a nie slyszy. Sprzet mojej klasy + akustyka pokoju nie pozwoli mi nigdy uzyskac pelnego pasma. Nie powiem, że brakuje dolu w zensorach bo jest fajnie i miekko ale z na odsluchu z czystej ciekawosci sluchalem Zensorow z REL T7, ustawilem go wlasnie na sam najnizszy bas i to bylo cos pieknego. Sub nie dominowal a jedynie w tle pieknie uzupelnial ten pomruk stopy perkusji, wiesz co mam na mysli :)

Dali nie sluchalem nigdy, biore go pod uwage dlatego, że bylby komplet. I rel i dali pasuja mi wizualnie bo jeden piano black drugi w kolorze kolumn wiec kwestia tylko brzmienia. REL T5 to 20cm 125w. Blackninja sugeruje ze troszke malo na moje 21m.

Kolejna sprawa to jak podlaczyc RELa za pomoca Speakona. Nie mam bananów wiec kable glosnikowe wsadzam w terminale A i zakrecam. Wtedy kabelki od REL podlaczyc pod terminale B i przelaczyc wzmak w tryb A+B czy kabelek od REL tez postarac sie wcisnac w terminale A ?
 
Ostatnia edycja:

degray

Member
Witam,
podłączenie jest bardzo proste:czerwony kabel do dodatniego terminala prawego głośnika,źółty kabel do dodatniego terminala lewego głośnika,czarny kabel do jednego z terminali uziemienia wzmacniacza(minusa)
miłej zabawy polecam REL :)
 

eddielublin

New member
sluchalem Zensorow z REL T7, ustawilem go wlasnie na sam najnizszy bas i to bylo cos pieknego. Sub nie dominowal a jedynie w tle pięknie uzupełniał ten pomruk stopy perkusji, wiesz co mam na mysli :)
tak, ja wiem co masz na myśli. Wczoraj odwiedziłem "przypadkowo" salon audio bo za mną tez chodzi sub, posłuchałem T7 i to jest chyba to. Dlaczego chyba? Bo grał z Dunaudio exite16, i po wyłaczeniu suba różnica była znaczna. Pofatyguję się jeszcze posłuchać z podłogowymi na przetwornikach basowych mniej więcej odpowiadających tym które posiadam. Dla porównania podłączę tez T5...
A propo subów, Pan sprzedawca uważa, że wszystko poza rel to dudniące, paździerzowe wyroby subopodobne niewarte uwagi :)
tak więc pewnie będzie u mnie T7 kiedyś.
 

SternQuest

New member
Kolego jak już masz kupować suba Dali to lepiej dołożyć i wziąść E-12F. Ja znowu słyszałem że porządne suby zaczynają się od membrany co najmniej 12". Przy E-9F membrana będzie tylko o 2" większa niż w Twoich frontach. Nie porównywałem dużo subów, ale akurat te dwa tak i powiem Ci że różnica w jakości basu między 9-tką a 12-tką jest bardzo duża. Dodam jednak że nie mam porównania do Rela.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolejna sprawa to jak podlaczyc RELa za pomoca Speakona. Nie mam bananów wiec kable glosnikowe wsadzam w terminale A i zakrecam. Wtedy kabelki od REL podlaczyc pod terminale B i przelaczyc wzmak w tryb A+B czy kabelek od REL tez postarac sie wcisnac w terminale A ?

Speakona podpinasz razem z gablami głośnikowymi.Ten kabel od Ral-a ma cienkie końcówki i nie będzie problemu go wcisnąć razem z głośnikowymi. Można ewentualnie założyć widełki jak to zrobiła Melidika. MDRSUB

Do stereo jak zawsze moim faworytem jest Rel.

tak, ja wiem co masz na myśli. Wczoraj odwiedziłem "przypadkowo" salon audio bo za mną tez chodzi sub, posłuchałem T7 i to jest chyba to. Dlaczego chyba? Bo grał z Dunaudio exite16, i po wyłaczeniu suba różnica była znaczna. Pofatyguję się jeszcze posłuchać z podłogowymi na przetwornikach basowych mniej więcej odpowiadających tym które posiadam. Dla porównania podłączę tez T5...
A propo subów, Pan sprzedawca uważa, że wszystko poza rel to dudniące, paździerzowe wyroby subopodobne niewarte uwagi :)
tak więc pewnie będzie u mnie T7 kiedyś.

Decydując się na T7 warto rozważyć T9 bo różnica w cenie mała. Ty Eddie masz chyba duży metraż?
 
Ostatnia edycja:

eddielublin

New member
Decydując się na T7 warto rozważyć T9 bo różnica w cenie mała. Ty Eddie masz chyba duży metraż?

niby 400 pln katalogowo różnicy, więc może rzeczywiście warto rozważyć. Pomieszczenie mam spore salonokuchnia ok 50m. Miałem kiedyś na odsłuchach R328 od Werf-a, na moje potrzeby vol był na 20-30%. W salonie w którym słuchałem przestrzeń jest dość duża, t7 na 50% już dawał wystarczający dla mnie efekt. Mi chodzi o dopełnienie/dociążenie dolnego pasma a nie dominującą rolę, "zagłuszającą" inne pasma.
 

martinxxx.ma

New member
Jeśli tylko do muzyki to rel będzie idealny....szybki i dokładny ale nie spektakularny.... taki metraż to wg.mnie t9..... velodyne np.eq max 12 to sub bardziej kinowy z niskim zejściem ale w muzyce też daje rade i to naprawdę dobrze.....jak ktoś ma preferencje kino/muzyka 70/30 to velodyne jest idealny. ... ale tak jak pisałem jeśli tylko do muzyki to tylko rel..... i właśnie t9....
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Whiplash jeszcze jedna sprawa. Pytałeś czy T5 da radę na 21m. Moim zdaniem tak. Pamiętaj, że stereo to nie kino domowe. Chodzi bardziej o uzupełnienie najniższego pasma. Ja mam trochę mniejszy pokój bo 19m2, ale za to mam trochę przestrzeni otwartej. Nie wiem na ile to mi wpływa na akustykę, alę jakby to wszystko razem zliczyć zrobi się ze 30m2. Do stereo (choć raczej słucham na samych kolumnach) mam ustawione volume na godzinę 11 i odcięcie na około 50hz i basu jest bardzo dużo. Dużym plusem Rel-a jest niskie zejście. Przetwornik może nie jest duży bo 20cm, ale ma solidne zawieszenie i potrafi się mocno wychylić. Dodatkowo sub jest bardzo dobrze wykonany i moim zdaniem bardzo ładny, ale to już ma mniejsze znaczenie.
 

werf

Active member
Bez reklam
Też skłaniał bym się ku T5 ,kiedyś miałem w 20m.Co prawda w kinie nie jest wstanie to wytworzyć odpowiedniego ciśnienia ale jako uzupełniacz pasma do stereo spiszę się świetnie
 

lobos

New member
Bez reklam
Panowie a do 30m2 lepszy Dali E-12F czy w podobnej kwocie Velodyne Impact 12?
Najbardziej pasowałby mi EQ-MAX 12, ale to już prawie dwa razy tyle trzeba dać :-(
Dodam, że w moim przypadku w większości do filmów.
 

martinxxx.ma

New member
Eq-max ma niesamowitą zaletę w tej klasie cenowej a mianowicie dsp, kalibrację i pilota.... automatyczna kalibracja to świetna sprawa bo przecież każdy ma akystycznie inny salon a ona dobiera odpowiednio basik do naszych warunków.... Velodyne to firma która skupia się tylko na subach i to oznacza że wiedzą co robią....podobnie zresztą rel....
 

martinxxx.ma

New member
Rel t5 z takim przetwornikiem nie może mieć niskiego zejścia....po pierwsze zejście zaležy od wielkości głośnika czym więcej cali tym niżej....po drugie obudowy zamknięte to niestety w kinie brak spektakularnych efektów no chyba że są to bardzo wysokie modele i bardzo drogie.... po trzecie t5 z tego co pamiętam nie posiada membrany biernej więc nie można tu mówić o jakimś większym zejściu i mocniejszym basie...zależy kto czego słuchał wcześniej...
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
W audio był kiedyś test i T5 schodził najniżej z testowanych. REL - T-5 - Subwoofery - Testy sprztu audio Jasne, że wyższe modele potrafią zejść niżej, ale mówimy tu o budżecie w okolicach 2k w przypadku Whiplash i przede wszystkim stereo.

Jeśli ktoś szuka suba bardziej pod kino domowe to lepiej inwestować w wyższe modele T7,T9. Choć w niedużych metrażach T5 też daje radę w kinie. Szczególnie w blokowych warunkach.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lobos nie widzę kolumn w sygnaturze? Sprzedałeś? Miałem chyba Klipsch? Tak sobie pomyślałem, że mógłbyś do kompletu rozważyć Klipsch R-112SW lub RW-12d lub R-115SW.
 
Do góry