Sony Xh95 ustawienia obrazu.

conqest

Well-known member
Bez reklam
Co znaczy pełne uruchomienie? Ponowna instalacja wszystkiego?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
To ma coś wspólnego z soundbarem? Tzn czy będzie miało wpływ na załączanie się belki przy odpalaniu tv?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
To znaczy zrestartowanie całego androida. W opcjach, w zakładce informacje jest URUCHOM PONOWNIE. Nic nie zeruje.

Wystarczy w dowolnym momencie przez ok 3s przytrzymać przycisk wł/wył TV na pilocie (ten zielony na górze) i pojawi się okno z możliwością ponownego pełnego uruchomienia TV.
 

Agrafka234

New member
Witam
Od kilku dni posiadam 75XH95. Ogólnie pierwszy zauroczenie minęło ale jestem zadowolony z wyboru. Na kiepskim sygnale z DVB-T obraz jest przy tym rozmiarze naprawdę kiepski i z tym się trzeba niestety pogodzić.
Martwią mnie bardziej ciemniejsze rogi ekranu :( Jest to widoczne szczególnie na jasnych tłach. Powiedzcie czy to przypadłość mojego egzemplarza czy ten model tak ma. Wygląda to podobnie jak w teście tego modelu. Jak to u Was wygląda ?
 

Agrafka234

New member
Dzięki.Wiec wymiana nie ma sensu. Irytujące są jeszcze tęczowe refleksy od światła ale to jak rozumiem zasługa powłoki. Może nowe modele będą pozbawione tych wad. Szczególnie te rozjaśnione rogi to trochę obciach dla Sony.
 

tomwega

Member
Ale o czym mowa,ja w sony 75 w855c też to miałem i dalej to jest,problem opisywany wielokrotnie.
Po prostu ten typ tak ma i trzeba się z tym pogodzić, choć jest to dosyć irytujące.
Żadna reklamacja czy zwrot nie pomoże.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Agrafka234

New member
Było chyba od początku. Nie widzę żeby się powiększało. Czyli reklamować nie ma sensu. Trzeba by mieć możliwości dokładnego sprawdzenia przed zakupem a nie jest to proste. Ze względu na wielkość TV zwrot do sklepu też jest dość kłopotliwy. Trzeba się będzie chyba z tym pogodzić :(
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Winietowanie to niestety domena wielu obecnych modeli. Nie tylko SONY. Wydaje mi się, że w dużym stopniu zależy od zastosowanego rodzaju podświetlenia. W moim egzemplarzu też to występuje. Rogi ekranu są minimalnie ciemniejsze ale widać to tylko na jednolitym jasnym tle, które w codziennym użytkowaniu praktycznie nie występuje (czasem jest na reklamach). Kilka miesięcy po zakupie przestałem się gapić w rogi i myśleć o nich, tylko zacząłem normalnie korzystać z TV aż nagle uświadomiłem sobie, że zupełnie zapomniałem o nich, pomimo, że oczywiście są dalej lekko przyciemnione jak były.
Na szczęście obraz w tym TV ma tak piękne kolory i ogólną bardzo wysoką jakość pod każdym względem, że rekompensują one kilkukrotnie te drobne wady.
Niestety na dzień dzisiejszy nie ma TV, który nie miałby co najmniej kilku wad. Nawet te modele z najwyższej półki mają ich całkiem sporo. Kwestia tego, co potrafimy zaakceptować i z czym się pogodzić.
 
Ostatnia edycja:

abovePL

New member
To co teraz napiszę może być kontrowersyjne, ale funkcja X-tended Dynamic Range w trybie HDR bardziej przeszkadza niż pomaga według mnie.

Zaczęło się od animacji Sing 2016 w UHD oglądanej w ciemności z ledami za TV. Obraz przez cały czas seansu był mega jasny wręcz oślepiający i przy tym taki jakiś wyblakły, a przecież obniżenie jasności ekranu bardzo negatywie wpływa na efekt HDR i ogólną jakość.

Ten sam problem z jasnością doświadczyłem w Days of Thunder 1990 UHD (bardzo ładnie zremasterowany). Ponadto rozkwit dolnych pasków był wręcz irytujący.

Od razu skierowałem swoje kroki w kierunku opcji X-tended Dynamic Range, która decyduje o jasności w danej scenie. Po wyłączeniu tej funkcji obraz nagle zyskał na jakości. Kontrast się poprawił, jest większa głębia oraz czerń w tym i paski góra-dół. Nie ma tej "szarzyzny" w momencie jak w scenie pojawia się lampa lub coś jasnego i X-tended Dynamic Range według algorytmu stara się rozjaśnić to miejsce zgodnie z ideą funkcji. Kolory również zyskały i są "głębsze" jeżeli mogę tak powiedzieć. Teraz obraz w HDR ma bliżej do OLED niż wcześniej. Jasne elementy o ironio dalej są jasne i oślepiające, ale nie ma rozkwitu i nie cierpi na tym cały obraz. Jak zrobicie sobie pauzę w danej scenie i pobawicie się tą opcją, to wcale nie ma efektu wow z włączoną na maks. Za to widać jak wpływa negatywnie na resztę obrazu.

Lokalne wygaszanie mam na średnie, gdyż w SDR/HDR działa najdokładniej. Wysokie mocno przygasza jasne miejsca oraz negatywnie wpływa na kolory.

Obejrzałem tak resztę filmu i byłem zszokowany, że XDR tak mocno "psuł" obraz, a efekt z włączoną nie był wcale jakiś piorunujący. W momencie gdy czerń jest głębsza poprawia się też ogólny kontrast oraz kolory. Robiłem testy z John Wick, Alien i w każdym filmie była poprawa. Interesujące.

I kwestia napisów: z włączoną funkcją XDR ciemnoszare napisy są wręcz śnieżnobiałe, oślepiające. A co dopiero jak włączycie białe napisy... Wypalają oczy. Jak wyłączycie XDR ciemnoszare napisy nagle są ciemnoszare, a nie białe jak wcześniej. To tylko potwierdza, że XDR w jakimś stopniu wpływa na kolory. To samo widać w napisach końcowych na czarnym tle. Z XDR widać bezczelny rozkwit, zaś z XDR WYŁ nie ma efektu halo aczkolwiek napisy są jasne i bardziej naturalne.

Rozumiem, że Sony chciało zszokować swoich klientów mega jasnym HDR, ale jakim kosztem. Ja póki co rezygnuje z tej funkcji.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Tylko obawiam się, że jak wyłączysz ledy za TV to nieco zmienisz zdanie. Czerń przestanie być czarna (a była idealnie czarna z lokalnym wygaszaniem) i przy okazji możesz dostrzec clouding i inne wady nierównomiernego podświetlenia.
 

abovePL

New member
Tylko obawiam się, że jak wyłączysz ledy za TV to nieco zmienisz zdanie. Czerń przestanie być czarna (a była idealnie czarna z lokalnym wygaszaniem) i przy okazji możesz dostrzec clouding i inne wady nierównomiernego podświetlenia.

Lokalne wygaszanie zostaje na średnim cały czas. Jest to najlepsza opcja. Wysokie prześwietla detale w bieli.

A jak wyłączyłem XDR to czerń zrobiła się znacznie... czarniejsza. Dużo lepiej to wygląda np. w świetnym Mad Max :)
 
Do góry