Sony Xh95 ustawienia obrazu.

abovePL

New member
Podczas seansu Pitch Black w UHD miarka się przebrała jeżeli chodzi o ten telewizor (X950H). No nie mogę oglądać HDR'a gdzie jasne partie są chamsko rozświetlane i pojawia się szary efekt halo. Pal licho dokładność obrazu, kolorów itp gdy czerń jest szara. Strasznie to wkurza.

Rozwiązanie?
Tryb FILM
Lokalne wygaszanie: DUŻE
X-Tended Dynamic Range: MAŁA
Jasność: MAKS
Gamma: 0
Kontrast: 88
Reszta bajerów wyłączona.

Czerń jest wtedy cholernie dobra z lekkim przepaleniem jasnych partii, ale coś za coś. I powiem, że HDR daje bardziej po oczach mimo obniżenia funkcji XDR czyli punktowej jasności. Coś***jak OLED z 500-600 nitami w ciemnym pokoju, który robi większe WOW gdy czerń jest głęboka.

Nie będę już***więcej kombinował. To jest ostateczna poprawka. Mam gdzieś dokładność obrazu z szarą czernią. Człowiek więcej się denerwuje niż film ogląda.

Ponadto ustawcie sobie dla UHD, FHD czy nawet telewizji SD ostrość na 50 i realizm ręcznie na 30. Mega przyjemnie wydobywa detale bez artefaktów. Świetna funkcja w Braviach.

I trzecia porada:
tryb WŁASNE
Jasność: 5-10
Kontrast: 90
Gamma: -2
Poziom czerni: 48
Lokalne: ŚREDNIE
XDR: Małe

W filmach SDR włączenie XDR na MAŁE skutkuje poprawą kontrastu i jest takim małym konwerterem SDR na mini HDR. Fajnie podkreśla jasne partie i potem można śmiało obniżyć ogólną jasność do 5-10 punktów. Mocno zyska na tym czerń, bo będzie głęboka jak i sam SDR z poprawą kontrastu. Karmazynowy Przypływ w powyższych ustawieniach prezentuje się cholernie dobrze.

Wiem, że nikt tego nie zaleca, bo to psucie wizji reżysera, ale obraz zyskuje.
 

szyzag123

Member
Witam :)

Mój znajomy kupił w kwietniu w Media Expert Sony KD (on ma KE) 55XH9505. W jego imieniu chciałbym poprosić o kalibrację pod Netflixa Premium oraz PS5.

Z góry dziękuję. :)
 

abovePL

New member
Jakby ktoś chciał sobie poprawić czerń w SDR a głównie HDR, to mam pewien sposób.

HDR: XDR WYŁĄCZONY. Ruch WŁASNE - GŁADKOŚĆ 1. Oszczędzanie energii SŁABE.
Jasność MAKS. Lokalne wygaszanie ŚREDNIE. Efekt WOW wciąż występuje, ale bloomingu prawie nie ma. Warto też dać sobie jakieś oświetlenie za telewizorem. Efekt jest na prawdę prawie jak na oledzie.

SDR: jasność 5-10. Ja mam 10 przy nocnym oglądaniu. Lokalne wygaszanie ŚREDNIE. XDR WYŁĄCZONY. Ruch WŁASNE - GŁADKOŚĆ 1. Oszczędzanie energii SŁABE.
 

Manarino

Banned
Jakby ktoś chciał sobie poprawić czerń w SDR a głównie HDR, to mam pewien sposób.

HDR: XDR WYŁĄCZONY. Ruch WŁASNE - GŁADKOŚĆ 1. Oszczędzanie energii SŁABE.
Jasność MAKS. Lokalne wygaszanie ŚREDNIE. Efekt WOW wciąż występuje, ale bloomingu prawie nie ma. Warto też dać sobie jakieś oświetlenie za telewizorem. Efekt jest na prawdę prawie jak na oledzie.

SDR: jasność 5-10. Ja mam 10 przy nocnym oglądaniu. Lokalne wygaszanie ŚREDNIE. XDR WYŁĄCZONY. Ruch WŁASNE - GŁADKOŚĆ 1. Oszczędzanie energii SŁABE.


Prawie tak,jak na oledzie :)
 
Ostatnia edycja:

abovePL

New member
Za to nie ma problemów z wypalaniem, bandingiem, ABL, ABSL i wciąż zostaje zapas jasności jakby ktoś chciał do pokoju dziennego.

Chciałem oleda kupić z racji promocji na A80J, ale tyle się naczytałem o wadach i ABL/ABSL że szlag by mnie trafił. Ponadto pograłbym z 3 tygodnie w Diablo 2 RE I miałbym wypalony pasek. Ponadto w tak ciemnych grach oled drastycznie obniża jasność.
 

SDman

Banned
Za to nie ma problemów z wypalaniem, bandingiem, ABL, ABSL i wciąż zostaje zapas jasności jakby ktoś chciał do pokoju dziennego.

Chciałem oleda kupić z racji promocji na A80J, ale tyle się naczytałem o wadach i ABL/ABSL że szlag by mnie trafił. Ponadto pograłbym z 3 tygodnie w Diablo 2 RE I miałbym wypalony pasek. Ponadto w tak ciemnych grach oled drastycznie obniża jasność.
Komfort oglądania TV jak się chce i co się chce jest bezcenny dla całej Rodziny. Mniejsze odbicia również dają świetny efekt.
XH95 dobrze ustawiony spokojnie może stanąć vs OLED.
Witam :)

Mój znajomy kupił w kwietniu w Media Expert Sony KD (on ma KE) 55XH9505. W jego imieniu chciałbym poprosić o kalibrację pod Netflixa Premium oraz PS5.

Z góry dziękuję. :)
Kalibrację to się zamawia do domu, za bycie "niebieskim" dostaje się ustawienia nie wiele różniące się od tych, które są ogólnodostępne w necie, ot takie moje i wielu osób spostrzeżenie, miałem wypróbowałem i nie skorzystałem.
 
Ostatnia edycja:
Wydaje się. Nie ma pokazanych ustawień obrazu.

Niestety nie mam tak zaawansowanej konsoli aby to sprawdzić u siebie bo tylko switcha mam. Na netflixie na filmach hdr czy tez dolby vision nie zauważyłem rozmycia. Obraz jest ostry i widać ładnie detale.
No raczej nie, mam podłączonego kompa więc wiem co mówię. Jedynie ratuje się teraz nvidia sharpness. Porównania robiłem w realu z innym tv oraz monitorem.
 

abovePL

New member
Ustawienie funkcji REALIZM na 20 robi szał jeżeli chodzi o filmy czy gry. Wychodzi sporo detali bez artefaktów. Genialna funkcja. Do filmów FHD/4K mam ustawioną na 30.
 
Do góry