Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

km1963

New member
Bez reklam
mirecore napisał:
km1963

tak się składa że byłem zwolennikiem XL2 zanim pojawił się w sklepach. Jak tylko się pokazał jeździłem do ElectroWorld i siedziałem tam po trzy godziny już mnie tam kolesie poznawali i włączali mi to co chciałem DVD (TOKIO DRIFT), CYFRE i BlueRay (SWAT), z dysku twartego filmy testowe - znałem menu już na pamięć ale w żaden sposób nie możnabyło pozbyć się tych przebarwień na zadnym wystawionym w sklepie, nawet czekałem aż wjedzie 52cale i to samo. Juz ktoś powiedział - jak raz to zobaczysz to już to widzisz.

Zrezygnowałem z Sharpa i zainteresowałem się Sony X3500 - nie miał takich przebarwień ale za to smużył jak szalony. Olałem ostatecznie LCD jak w końcu pooglądałem sobie KURO a potem Panasa - powiedziałem, matko to po cholere ja tyle czasu straciłem na porównania, szukanie który LCD co ma, czy ma 100Hz czy nie, ile milisekund - sranie w banie. Po prostu idź do kogoś kto ma Plasmę posiedź trochę pooglądaj to zrozumiesz o czym ja tu piszę. Byłem wrogiem starej wypalającej się technologii plasm - a teraz mam plasmę i nie oddam za żadnego LCD.

Gratuluję zadowolenia z udanego wyboru:) to w końcu osobiste odczucie jest najważniejsze

Mój "problem" jest chyba większy bo nie tylko byłem zwolennikiem (i tylko nadzieja pozostała:( ) ale również miałem poprzednika czyli XD1 i moje oczekiwania w stosunku do następcy były większe a tu taki klops - wcale nie jest dużo lepszy

XL2 potrzebuje dobrego cyfrowego sygnału w SD a nawet można przypomnieć słowa które już padły w tym wątku "ten TV jest stworzony do HD" i dla wielu to jednak za mało bo 100Hz nie jest widoczne a nowa linia i inne menu to stanowczo za mało

To ogólne podsumowanie i myślę oddaje najważniejsze cechy ale bądżmy sprawiedliwi i nie mówmy że to nieudany model z różem i fioletem bo większość z posiadaczy nie ma różowego a czarny jest dla nich czarnym a przecież i cena jest niezła

Pisałeś o długotrwałym testowaniu na różnym materiale ale nie napisałeś nic czy próbowałeś tych ustawień?

Co do plazmy to widziałem i jeśli już to tylko Kuro (ale nie wiem które:D )
i nie tylko czerń jest dla mnie ważna ale i inne elementy ale nie będę nudził i wymieniał jakie

Pozdrawiam
 

km1963

New member
Bez reklam
Golibroda napisał:
Wywołany do tablicy twierdzę, że zwykły Kowalski kupujac TV za cięzkie pieniądze nie znający portali takich jak HDTV czy podobnych właczając telewizor ma mieć kolory "poprawne" (zbliżone do rzczywistości) a nie przekopywać się przez zakamarki menu i coś tam niwelować czy korygować. On ma właczyć TV i TV ma grać. Niewielu się zna na technicznych okresleniach i zaawansowanych funkcjach TV bo uzywa tylko przyciski kanałów, głośności i włącznik sieciowy.
A taki co za bardzo wnika (jak ja czy śmiem twierdzić ,że my) jest po prostu nięszczęliwy bo znając sie na rzeczy widzi to czego nie widzi zwykły Nowak.

ProSiaczek - moje poszukiwaia płaszczaka zaczynały sie od plasmy (byłem zwolennikiem tej technologi) panas, pionek ale odstaszały mnie węże i inne powidoki a teraz pojawił sie Panas PY85. Gdzyby ze swoimi parametrami miałby wyglad XL2 to byłby mój.
A tak jak nie spojrzeć kazdy ma jakas wadę i z kupnem płasczaka mozna czekac do emerytury......a to juz sie robi meczące.

Pozdrawiam
Piotr

P.S.
Obecnie mam CRT Loewe 29 cali. Jak go kupowałem w 1994 roku to wszyscy pukali sie w głowę po co mi 29 cali. Ja go jednak wziąłem właśnie - za obraz (żadna firma tego nie miała). Bił na głowę wszystkie firmy mozliwościami. Obraz przetwarzany w pełni cyfrowo, dzwięk NICAM (o którym nikt nic nie słyszał w Polsce dopiero potem zapadła decyzja o formie kodowania), Działa super do tej pory, nie zauważyłem zmiany parametrów wyświetlania.
I dlatego tak dokładnie wybieram nowy TV bo nie chcę "podciąc sobie żył" uszczęśliwiając się nową technologią, z której "wyciagnę" gorsze parametry i obraz niz z mojego starusza. A moze to tylko sentyment ;)

Moją intencją nie było wskazywanie palcem na osobę sorki :) (mam nadzieję że nie masz mi za złe) ale na moim zdaniem niewłaściwe nieoddające rzeczywistości spojrzenie na XL2

Niestety nadal nie mogę się z Tobą zgodzić (może Inni Forumowicze) ale w dobie dzisiejszej wymiany informacji (internet) nikt nie kupuje kota w worku a tym bardziej nie wyobrażam sobie aby przy coraz bardziej skomplikowanych urządzeniach nie poszerzać swojej wiedzy aby w pełni wykorzystywać możliwości jakie dane urządzenie posiada dla osiągnięcia pełnej satysfakcji (może czasami przesadzamy ulegając marketingowym sztuczkom handlowców ale napewno czytamy sprawdzamy testujemy jednocześnie stając się klientem bardziej wymagającym)

Czasy w których jedyną czynnością bylo "włącz i zapomnij" jak np w CRT bezpowrotnie mineły a zwykły Nowak zapewne w tym momencie czyta odpowiedni wątek:D - popatrz na liczniki tematów

Wydaje mi się że posiadając tak dobry CRT w takim rozmiarze (a przecież im większy TV tym większe niedoskonałości obu technologii widać ) nie wiele na obecnym rynku wyświetlaczy Cię zadowoli a czy pojdziesz na kompromis czy będziesz czekał aż technologię dopracują lub wprowadzą nowe (lepsze od kineskopowca) to na szczęście Twój problem:D

Pozdrawiam:)
 

Golibroda

New member
O i to właśnie chodzi.

Wydać 10k zł aby strzelić sobie w nogę i pogorszyć swoje odczucia estetyczne z przyjemnosci ogladania obrazu a nie tylko telewizora jako techniki ?

Wiem ,że kompromis na dzień dzisiejszy jest niezbeędny (do obecnych technologii) i zwlekanie też nie ma sensu, ale posiadanie czegoś co zamiast cieszyć będzie męczyło to też zły wybór.

A wracając do hipotetycznych Nowaków - to ilu ich tutaj jest w stosunku do kupujących Lcd czy plazmy. Śmiem twierdzić, że ułamek procenta potencjalnych "nabywaczy". Tutaj sa ludzie, którzy choć trochę interesuja się nowymi technologiami a na pewno nie ma takich co tylko idą z małzonką wybrać w supermarkecie nowy duzy i swiecący TV ;).

I wiem,ze problem jest mój...powtarzam, może w domowych pieleszach odbierałbym inaczej jakiś TV niż w sklepach......ale na prezentację domową trudno mi się zdecydować bo musiałbym mieć kilka modeli na "dłuzej" niz na dwie godzinki ;).

Pozdrawiam wszystkich
i czytam oraz szukam z Wami dobrych rozwiązań.....:mrgreen:

Piotr


P.S.
Ach zapomniałem dodac,że WAF mam 100% i jestem w tej komfortowej sytuacji,ze do zakupu od dawna namawia mnie zona a bedąc świadomy niedoskonałości bronie sie rękoma i nogami.....ale szablon na sciane juz mam (osobny watek).:p
 
Ostatnia edycja:

mirecore

New member
ja nie namawiam nikogo do żadnego modelu, opisałem tylko moje rozczarowanie tym telewizorem. Raczej namawiam do wybrania takiego telewizora który w naszym odczuciu gra najlepiej.

Osoby które stoją jeszcze przed zakupem i właśnie ślęczą nad forum i próbują znaleźć odpowiedni TV, powinny zrobić sobie listę TV które padają na forum jako najlepsze (włącznie z plasmą Panasonic) i obejrzeć je na własne oczy z możliwością podłączenia kilku różnych sygnałów i rozpracowaniem ustawień w menu.

Polecam ElectroWorld tam obsługa oddaje ci wszystko co ma do dyspozycji, podłączą ci nawet BlueRay - w przeciwieństwie do MediaMarkt gdzie nadęte bufony traktują cię z góry jak idiotę a sygnał który mają z jednej nteny na kilkanaście TV jest żenujący
 

km1963

New member
Bez reklam
mirecore napisał:
km1963

ale w żaden sposób nie możnabyło pozbyć się tych przebarwień na zadnym wystawionym w sklepie, nawet czekałem aż wjedzie 52cale i to samo.


Pozwolę sobie w kontekście powyższej wypowiedzi na ponowne pytanie i jest ono jedynie ustaleniem faktów dla tak kategorycznego stwierdzenia

Pisałeś o długotrwałym testowaniu na różnym materiale ale nie napisałeś nic czy próbowałeś tych ustawień?

Pozdrawiam
 

mirecore

New member
no napisałem rozgryzłem całe menu - jest dosyć proste i nie pamietam już dokładnie - było tam coś TEMPERATURA ODCIENI czy KOLORÓW i to trzeba dać na ŚREDNI (neutralne) ale próbowałem każde ustawienia i zawsze widziałem przebarwienia w białym i czarnym. Widać było ewidentnie że to nie zależało od ustawień w menu - wyglądało to jakby ktoś dał taką szybkę o jednym stałym kolorze na wszystko - takie moje odczucie - to były pierwsze modele na rynku - teraz może coś poprawili... postrzeganie kolorów jest subiektywne ja mam zboczenie zawodowe, zajmuje siękorekcją zdjęć do czasopism, więc jestem bardzo wyczulony na balans bieli, średnich i cieni.
 
Ostatnia edycja:

km1963

New member
Bez reklam
mirecore napisał:
no napisałem rozgryzłem całe menu - jest dosyć proste i nie pamietam już dokładnie - było tam coś TEMPERATURA ODCIENI czy KOLORÓW i to trzeba dać na ŚREDNI (neutralne) ale próbowałem każde ustawienia i zawsze widziałem przebarwienia w białym i czarnym. Widać było ewidentnie że to nie zależało od ustawień w menu - wyglądało to jakby ktoś dał taką szybkę o jednym stałym kolorze na wszystko - takie moje odczucie - to były pierwsze modele na rynku - teraz może coś poprawili... postrzeganie kolorów jest subiektywne ja mam zboczenie zawodowe, zajmuje siękorekcją zdjęć do czasopism, więc jestem bardzo wyczulony na balans bieli, średnich i cieni.

OK

Osobiście widziałem modele skalibrowane które nie pokazywały różowego i modele np. w Arkadii które na demie z niedżwiedziami na śniegu bez mojego przeczulenia pokazywały "różowy biały":( (każdy to widział) ale wtedy podejrzewałem promocję stoiska Sony:p (obok) gdzie obraz był bez zarzutu

a dla przypomnienia i wykorzystania w testach

red push jest niewidoczny przy poniższych ustawieniach (użytkownika nie firmowych):

wszelkiej maści polepszacze wyłączone
temperatura - średnio-niska
barwa 2
kolor -4

Pozdrawiam
 

Golibroda

New member
mirecore - ta "szybka" to wprowadzone przez SHARPA podświetlanie "o wielu długosciach fali" czyli sumaryczna temperatura barwna podświetlających lamp (chyba,że sie mylę) :p .

km1963 - mozesz wymienić wszystkie "wszelkiej maści polepszacze (a może pogarszacze - zgodnie z sugestią)", aż pójdę dziś do sklepu i powyłączam oraz ustawię TV zgodnie z wartościmi powyżej.:mrgreen:

Pozdrawiam
Piotr
 
Ostatnia edycja:

mirecore

New member
no sorry, jak mam wyłączyć wszystkie polepszacze to po co o nich piszą w ulotkach reklamowych!

pamiętam że w opcjach zaawansowanych wyłączałem wszystko ColorXVycc (chyba tak to się nazywa) i tym podobne...

tam jest też chyba opcja oglądania obrazu jako czarno-biały (monochromatyczny) i też widziałem te przebarwienia

moim zdaniem przyspieszenie matrycy pociągneło za sobą pogorszenie jakości kolorów - tak też czytałem gdzieś w necie: że matryce LCD mozna zrobić na dwa sposoby albo szybką albo dokładną: i z moich obserwacji wynika że SONY wybrało dokładną a SHARP szybką
 

Golibroda

New member
Wracając do tej fioletowej czerni spojrzałem ponownie na mój monitor LCD.

Wybierany starannie jak TV (długo i dokładnie)

I co ....... nabytek super....rzadko jestem tak zadowolony z wyboru.

A co to ma do SHARPA ?
Jak patrze na mój monitor LCD to nawet przy bardzo duzych katach rzędu maximum 178 stopni nie widzę żadnych przebarwien czerni, kolory są doskonałe (dla aptekarzy - może zmienia obraz się nieznacznie - niemierzalnie okiem), biały to biały.

I nie rozumiem dlaczego monitor choć tylko 19 cali ale z przed 2 lat jest taki doskonały. Moze to matryca, bo tam jest MVA ?

A co jest w TV SHARP ?, jaka technologia TN ?

Pozdrawiam i nadal zachęcam do dyskusji.

Piotr
 
Ostatnia edycja:

ProSiaczek

New member
Jako, że i ja zostałem wywołany do tablicy więc wspomnę tylko, że nie jeżdżę do sklepów tylko popatrzeć ale i jak jest tylko możliwość to biorę pilota do ręki i staram się ustawić optymalne kolory dla siebie.

Niestety należę to tych ludzi co ciągle poszukują optymalnego TV a zacząłem jak na rynek wchodził XD1, dopiero potem odnalazłem to forum i tak trwam w wyborze do dzisiaj.

Każdy z wybranych coś ma nie tak i chyba tak będzie aż do... no właśnie do kiedy???
Jestem też zdania, że tv po włączeniu ewentualnie drobnych poprawkach od razu ma wyświetlać poprawny obraz a nie wyczyniać jakieś kalibracje, kupować specjalne płyty do tego, przekopywać się przez forum celem znalezienia optymalnego ustawienia.

A tak naprawdę każdy tv jest super jeżeli człowiek jest z niego zadowolony.
 

km1963

New member
Bez reklam
Golibroda napisał:
mirecore - ta "szybka" to wprowadzone przez SHARPA podświetlanie "o wielu długosciach fali" czyli sumaryczna temperatura barwna podświetlających lamp (chyba,że sie mylę) :p .

km1963 - mozesz wymienić wszystkie "wszelkiej maści polepszacze (a może pogarszacze - zgodnie z sugestią)", aż pójdę dziś do sklepu i powyłączam oraz ustawię TV zgodnie z wartościmi powyżej.:mrgreen:

Pozdrawiam
Piotr

Proszę przykładowe ustawienia ( po kalibracji ) znalezione w sieci

Użytkownik:
OPC: OFF
Podświetlenie: +1
Kontrast: +34
Jasność: +2
kolor: -3 / -4
barwa: +2
ostrość: +3

Zaawansowane:
Temp kolor: średnio-niska
100Hz: ON
Active Kontrast: OFF
FilmMode: OFF
3D-YC: OFF
DNR: niskie

Pozdrawiam
 

mirecore

New member
mogę jedynie stwierdzić że ja napewno takich dokładnie ustawień nie robiłem - więc to cenne info dla tych którzy jeszcze się decydują i mogą to sprawdzić

golibroda - jak sprawdzisz na tych ustawieniach to podziel się opinią - ciekawe tylko czy pozostając na stałe z takim ustawieniem da się normalnie oglądać

jak pamiętam robiłem wszystko z tej palety (podświetlenie, kontrast itd.) na zero (ale problem nie znikał)
 

Golibroda

New member
Dziękuję, ale to są ustawienia a nie wymienione polepszacze :p , i ja te ustawienia znam.

Do ProSiaczka - a myslałem,że tylko ja taki wymagajacy i niezdecydowany wariat jestem.
Zaczynałem od plazm Pionka 436, poprzez Panasa PV60, potem skierowałem się na osławionego XD1, czekałem na XL2 a teraz wzrok kieruje na PY85 Panasa..................

Czy to wariactwo nie ma końca...........chce juz kupic :mrgreen: a tak to mnie tylko głowa boli :eek:

Namiary na lekarza......poproszę.

Pozdrawiam
Piotr
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
Temat wałkowany był już od niepamiętnych czasów.
Red push jest efektem towarzyszącym celowemu zabiegowi marketingowemu mającemu sprawić, aby obraz z telewizora był bardziej atrakcyjny dla przeciętnego nabywcy podczas ogladania w sklepie.
Przy porównaniu obrazu na ustawieniach fabrycznych XL2 z innymi LCD w sklepie widać faktycznie lekko różowawe podbarwienie, którego trudno się całkiem pozbyć w drodze zmiany ustawień.
Ale...
LUDZIE! Przestańcie szukać problemu tam, gdzie go nie ma!
Po ustawieniu XL2 w domu w życiu nikt nie zauważy tego nieszczęsnego podbarwienia. Jako 4-miesieczny właściciel XL2E pisałem już o tym kilkakrotnie, wklejałem też zdjęcia z aparatu foto. Biały jest biały, a czarny taki jak powinien być w LCD. Nikt z moich sąsiadów i gości nie zauważył żadnego podbarwienia, a przepytywani na tą okoliczność byli wszyscy, wszyscy zreszta byli zachwyceni kolorami. AMEN!
Zresztą wg mnie na opinii o telewizorze nie powinna ważyć wyłącznie ocena kolorów i tym podobnych parametrów dotyczacych obrazu (jeśli miałbym sie do obrazu przyczepić, to jedyna rzeczą przeszkadzającą mi w oglądaniu jest słaba płynność w dynamicznych scenach, szczególnie przy obrocie kamery).
Kupujący powinien sie poważnie zastanowić nad funkcjonalnością sprzętu!!! A tu jest dość kiepsko, bo pilot XL2 - pomimo pięknego wyglądu - jest do bani! Fatalna ergonomia, ciężko znaleźć właściwy przycisk po ciemku (mimo iż pilot jest podświetlany - absurd!!!), bardzo ważny przycisk (wykorzystywany na okragło przycisk wyboru typu skalowania proporcji ekranu) ukryty został pod wyłamujacą się od 1-go dnia użytkowania klapką. Do tego beznadziejne czasy reakcji na naciśnięcie klawisza pilota (przyciszanie głośności z reguły bywa mordęgą jeśli trzeba szybko przyciszyć o znaczną wartość), fatalne czasy przełączania programów i źródeł...
Wyżej opisane niedogodności funkcjonalne + słaba płynność ruchu - to są prawdziwe problemy tego TV, a nie jakieśtam podbarwienia.
Pomimo powyższego wybrałem ten LCD, bo w kompleksowym porównaniu wypadł dla mnie najlepiej ze znajdujących się w kręgu mojego zainteresowania. :p
A jakość obrazu była w tym porównaniu elementem bardzo pozytywnym. :)
Nie bedę ukrywał, że w sumie języczkiem u wagi okazał się jednak inny element, a jest nim bardzo wysoki poziom prezentowany przez serwis Sharpa, a spokojny sen wyceniam bardzo wysoko :)
 
Ostatnia edycja:

Hoodzielec

New member
Bez reklam
nudziłem się w robocie :p
ale to ty masz problem z przemęczeniem (jako pseudo-lekarz zapisz sobie krople do oczu), skoro nawet na monochromatycznym ustawieniu widzisz podbarwienie, hehe...
:twisted:
 

mirecore

New member
mogę tobie oleju Mobil1 do głowy przepisać !

chyba jako jedyny na świecie masz w telewizorze szare i czarne piksele... a może nawet i białe...

powszechnie wiadomo że tam gdzie tworzy się kolor z RGB za szary i czarny odpowiada równa wartoś każdego z kolorów - inaczej mówiąc obraz monochromatyczny w RGB tworzy się z kolorów, a przebarwienie w tym TV prawdopodobnie i tak bierze się z podświetlenia które przechodząc przez warstwy zabarwia się w taki sposób albo coś w tym rodzaju...
 
Do góry