Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

bulek

New member
Nie traktuj tego jako porady, bo za nic nie chcę jeszcze pogorszyć twojej sytuacji. Z doświadczenia jednak wiem, że monitorów LCD nic tak nie czyści jak zwilżona szmatka z mikrofibrą (najlepiej taka do szyb). Usuwa wszystko i nie zostawia smug. Czytałem jednak gdzieś o tym, że może uszkodzić jakąś warstwę na panelu... czyyałem też, że polerując świeżo umyty samochód możesz sobie zmatowić lakier. Ja stosuję od dawna i nie zauważyłem żadnych negatywnych efektów.
 

tomala606

New member
Probowalem wszystkiego :/

Specjalne sciereczki i plyny = porazka

Mikrofibra na sucho , mokro tez nic nie daje tylko bardziej "biala" matryca sie robi

Niestety coraz gorzej sie robi a ci z serwisu powiedzieli zeby i za duzo tez nie trzec bo wlasnie te matryce nie maja jakischs warstw ochronnych
W innym serwisie polecili zwilzyc szmatke płynem do mycia okien i sprobowac ale ci z warszawy stanowczo powiedzieli zadnych płynow tym bardziej z alkocholem ze wzgledu na brak tych warstw ochronnych

P.S
Mam srodek ktorym byl myty telewizor
Na poczatku woda go ochlapala wiec moja panna chciala zrobic dla mnie przyjemnosc i wyczyscila mi telewizor takim czyms :) :

Nazywa sie Screen-Clene firmy Automation Facilities 250ml W sprayu ( Płyn do czyszczenia filtrow monitorowych i innych powierzchni szklanych )
Skład: Metyoksypropanol

Ma ktos jeszcze jakis pomysl na uratowanie telewizora ???
I najwazniejsze pytanie :

Jak myslicie to jest juz trwale uszkodzenie telewizora czy jest jakas nadzieja ???
 

andrzej2212

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dobrymi radami jest piekło wybrukowane, ale jedyna rzecz jaka przychodzi mi do głowy, to postaraj się gdzieś wykojarzyć jakąś matryce z uszkodzonego monitora, lub laptopa (tylko miej na względzie, że ma to być matryca matowa) i na niej kombinuj z różnymi środkami.
Większość środków sprzedawanych obecnie to właśnie specyfiki do matryc typu "Glare", dlatego wszelkie próby ratowania sprzętu przynoszą u Ciebie odwrotny skutek .
PzDr, i powodzenia.
 

Honorius

New member
tomala606 napisał:
P.S
Mam srodek ktorym byl myty telewizor
Na poczatku woda go ochlapala wiec moja panna chciala zrobic dla mnie przyjemnosc i wyczyscila mi telewizor takim czyms :) :

Nazywa sie Screen-Clene firmy Automation Facilities 250ml W sprayu ( Płyn do czyszczenia filtrow monitorowych i innych powierzchni szklanych )
Skład: Metyoksypropanol ???

Hej,
wiele Ci to pewnie nie pomoże, ale moja kobitka powiedziała, że to przez amoniak zawarty w tym środku.
 

AdamV

New member
Witam, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem 46XL2E :D Przy okazji serdecznie dziękuję wszystkim aktywnym wątkowiczom, dzięki waszym dyskusjom i wymianie opinii, wybór modelu telewizora był duuużo łatwiejszy :cool:

W sumie poza jednym :???: martwym pikselem "na dzień dobry" jestem zachwycony z zakupu - kablówka Aster wygląda ok, ale że nie jestem wielkim fanem telewizji i zdarza mi się obejrzeć coś dosłownie kilka razy w roku (serio), o tyle DVD stanowi dla mnie podstawowe źródło rozrywki domowej - tu XL2E sprawuje się lepiej niż się spodziewałem, jakość zwykłego dvd nie odstaje tak drastycznie od hddvd czy bd jak to widziałem w przypadku innych porducentów.

To tyle zachwalania - głównie na potrzeby tych, którzy szukają lub się zastanawiają.

ALE (zawsze jest jakieś ale ;) ) mam problem z formatem obrazu filmów odtwarzanych z DVD (Onkyo DV SP-504E) przez amplituner (Onkyo TX SR-805) jeżeli zapisane są na płycie w 4:3. Obraz na ekranie XL2E jest rozszerzony, a do wyboru mam jedynie dwie opcje obrazu - "Pełny" oraz "Piksel na piksel", więc w żadnym nie można uniknąć rozciągnięcia. W przypadku obrazu z kablówki, formatów obrazu do wyboru jest znacznie więcej.

Nie wiem, którego z tych urządzeń (obstawiam ampli lub tv) może być to wina, czy to kwestia jakichś ustawień, czy może siła wyższa i tak musi być (ale jakoś nie chce mi się wierzyć, przy takiej ilości możliwości konfiguracji obydwu...), czy może coś pomieszałem przy którymś ustawieniu. Przewertowałem obie instrukcje (od ampli Onkyo i Sharpa) i nie znalazłem nic, co by mnie naprowadziło na jakiś trop. Owszem, w menu telewizora jest możliwość zabawy z formatami, ale te opcje są niewidoczne, gdy przełączam się na wejście HDMI, po którym idzie obraz z ampli.

Może ktoś ma jakiś pomysł, czy i ew. co można z tym zrobić?
 

bulek

New member
Myślę, że to kwestia upscalingu jaki robi twój DVD. Z tego co widzę, to może wysyłać 1080i, a jak puszczasz go przez ampli, to pewnie ampli jeszcze dodatkowo usuwa przeplot, więc docelowo na TV trafia 1080p. Przy takim obrazie zawsze są tylko te dwie opcie dostepne (czyli pełny i piksel na piksel). Spróbuj jakoś zmusić swoje DVD, żeby wysłał 576i jak odtwarzasz te filmy 4:3... wtedy opcji będzie więcej.
 

nowy66

New member
AdamV napisał:
.... a do wyboru mam jedynie dwie opcje obrazu - "Pełny" oraz "Piksel na piksel", więc w żadnym nie można uniknąć rozciągnięcia. W przypadku obrazu z kablówki, formatów obrazu do wyboru jest znacznie więcej.

...Może ktoś ma jakiś pomysł, czy i ew. co można z tym zrobić?

Poprzez hdmi nic innego nie zrobisz - niestety. Taki urok - Sharp "myśli", że jeśli sygnał idzie po hdmi to jest HD - a jedną z cech HD jest16/9. Jedynym sposobem aby oglądać HD i mieć możliwość zabawy formatem to podłączyć przez comopnent+audio (2 kable). Z tymn,że jest to zaprzeczenie dobrej cechy XL2 czyli właśnie dot-by-dot (zero skalowania).
Zobacz jeszcze w ustawieniach DVD- jaki sygnał wypuszcza jeśli jest nagrany 4/3 : u mnie można wybrać albo 4/3 albo 16/9 .... ale i tak niczego to nie zmienia (przez hdmi).
Z tym, że większość nowych filmów i nowych koncertów jest już nagrywana w 16/9, więc problem się będzie zmnieeeeejszaaaał.

pzdr
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
AdamV cokolwiek podlaczysz po hdmi to masz do wyboru tylko 2 opcje skalowania obrazu. Nie wiem jak jest u innych producentow ale u kolegi na LG jest dokladnie tak samo. Obraz po hdmi - TV uwaza za 16:9
Jak chcesz miec innaczej podlacz DVD z TV componentem ewentualnie scartem a audio do aplitunerka optykiem albo coaxial.
 

bulek

New member
To nie jest prawda. Mam u siebie podłączony dekoder UPC do ampli cinchem, ampli wrzuca video na HDMI i wypuszcza do telewizora. Mogę wybierać dowolne tryby wyświetlania mimo, że TV bierze obraz z HDMI. Tak samo było ze starym Belwoodem, który równiez przepuszczałem przez mój ampli. Tak więc Sharp nie uważa wszystkiego co przez HDMI za HD. Zależy jaka rozdzielczość przyjdzie z sygnałem. Na pewno 480i i 576i dają możliwość wyboru różnych formatów wyświetlania nawet jak przychodzą przez HDMI.
 

Jimmy

New member
AdamV napisał:
Obraz na ekranie XL2E jest rozszerzony, a do wyboru mam jedynie dwie opcje obrazu - "Pełny" oraz "Piksel na piksel", więc w żadnym nie można uniknąć rozciągnięcia. W przypadku obrazu z kablówki, formatów obrazu do wyboru jest znacznie więcej.

Może ktoś ma jakiś pomysł, czy i ew. co można z tym zrobić?
Witam,
Ten temat przewija się od dawna i ta przypadłość, gdy sygnał idzie po HDMI nie dotyczy tylko Sharpa, ale i innych telewizorów. Ja z kolei walczyłem z tym problemem w drugą stronę, bo nie znoszę pasów po bokach ekranu.
Z moich doswiadczeń wynika, że gdy sygnał idzie po HDMI to TV wyświetla z reguły tak jak to wychodzi z zewnętrznego źródła. Jeśli na wyjściu HDMI zewnętrznego źrodła jest 16:9 to będziesz miał na ekranie 16:9, jeśli 4:3, to na ekranie też 4:3. Inaczej to się trochę odbywa przy różnych ustawieniach rozdzielczości zewnętrznego źródła. Problem jest dość złożony.
W twoim przypadku poszukałbym przyczyny w ustawieniach odtwarzacza.
Pozdrawiam
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
bulek napisał:
To nie jest prawda. Mam u siebie podłączony dekoder UPC do ampli cinchem, ampli wrzuca video na HDMI i wypuszcza do telewizora. Mogę wybierać dowolne tryby wyświetlania mimo, że TV bierze obraz z HDMI. Tak samo było ze starym Belwoodem, który równiez przepuszczałem przez mój ampli. Tak więc Sharp nie uważa wszystkiego co przez HDMI za HD. Zależy jaka rozdzielczość przyjdzie z sygnałem. Na pewno 480i i 576i dają możliwość wyboru różnych formatów wyświetlania nawet jak przychodzą przez HDMI.

To dziwne, bo ja mam bellwood puszczony do ampli i do TV po HDMI i do wyboru tylko pełny i underscan. Mozliwe ze w moim (XL1) jest innaczej, ale u kolegi na LG tez tak jest wiec juz nie wiem od czego to zalezy.
 

sin111

New member
Tez walczylem z tym problemem przez jakis czas - w ustawieniach tv nic nie zwojujesz - ja dopiero na moim ferdku 8900 znalazlem ustawienia zmiany trybu ekrany 4:3, 4:3 Letterbox(co to bo zadnej roznicy nie widac) no i 16:9. I w koncu prezenterzy Faktow schudli z 15 kilo a filmy na C+HD elegancko na calym ekranie sa wyswietlane.
 

Jimmy

New member
Ramzes765 napisał:
To dziwne, bo ja mam bellwood puszczony do ampli i do TV po HDMI i do wyboru tylko pełny i underscan. Mozliwe ze w moim (XL1) jest innaczej, ale u kolegi na LG tez tak jest wiec juz nie wiem od czego to zalezy.

Aby mieć więcej opcji niż tylko pełny i underscan, musisz zmienić w źródle zewnetrznym rozdzielczość na wyjściu HDMI do 576p, o ile masz taką możliwość. Wtedy masz wszystkie opcje skalowania na telewizorze. Ja tak w końcu ustawiłem na swoim tunerze sat i tylko wtedy gdy jest coś ciekawego na kanałach HD i rzeczywiście w wysokiej rozdzielczości (co zdarza się rzadko), to przestawiam na 1080i.
W momecie gdy ustawisz rozdzielczość na 720 lub 1080, wtedy masz tylko pełny i underscan.
 

bulek

New member
Ramzes765 napisał:
To dziwne, bo ja mam bellwood puszczony do ampli
Dopisując się do tego co napisał Jimmy dodam, że pewnie masz bellwooda usb, a ja miałem starszego i jakoś nigdy nie mogłem go zmusić do wysyłania 720p (słyszałem, że wersja usb już to ma), więc na stałe wysyłał 576i.
 

AdamV

New member
widzę, że niechcący wsadziłem kij w mrowisko ;)

bardzo chciałem podziękować wszystkim za cenne uwagi - naprawdę doceniam wasze zaangażowanie i chęć pomocy :)

@bulek - tobie szczególnie gorące podziekowania przesyłam - to był dobry trop - po wyłączeniu skalowania w playerze w opcjach do wyboru formatu w tv pojawiły się wszystkie potrzebne :) fakt, że obraz traci na jakości w ten sposób, ale coś za coś - może z czasem przywyknę do "szerokich pysków" bohaterów Alternatywy 4 ;)

co do opinii "po HDMI wszystko będzie rozciągnięte" to nie jest to prawdą przynajmniej w moim przypadku (odtwarzacz i ampli Onkyo + 46XL2E) - mam tylko jedno podłączenie do tv, właśnie po HDMI i wyłączenie upscalingu załatwiło problem! :D

jeszcze raz dzięksy bulek i wszyscy wspierający nowicjuszy, jak ja ;)
 

krzynek1

New member
witam, mam pytanie do uzytkownikow tv 46xl2e

mianowicie przy podlaczeniu go do koputera przy rozdzielczosci 1080p jakie maksymalne odswiezanie moozecie wymusic ?

ja na karcie nv 7900gs moge tylko 60 Hz :hmm:
 

Sir_Misiek

New member
Zwlekałem, zwlekałem ale w końcu się doczekałem i kupiłem zamiast modelu XD1, który chciałem kiedyś, tv 42xl2e. Pierwsze wrażenie: trzeba było brać 46" :p Powiem szczerze, że mile się zaskoczyłem jakością obrazu SD, no chyba, że Multimedia w rejonie łódzkim po prostu najgorzej nie nadaje ;) Nic innego na razie nie podłączałem, bo mama obległa tv i ogląda jakieś seriale, ale w końcu ona wyłożyła kasę, więc trzeba się z tym pogodzić i cichutko czekać na swoją kolej :p

Pytanie mam, co kupić do czyszczenia tego LCD'ka? W komplecie była szmatka, ale czy dokupić do tego jakiś preparat? Jeśli tak to jaki?
 
Ostatnia edycja:

bulek

New member
krzynek1 napisał:
mianowicie przy podlaczeniu go do koputera przy rozdzielczosci 1080p jakie maksymalne odswiezanie moozecie wymusic ?
60 Hz to maksymalne odświeżanie przy podłączeniu kompa. Właściwie w/g instrukcji to jedyne poprawne odświeżanie (VESA 60Hz), a przy innych może nastąpić zniekształcenie obrazu (chociaż u mnie się nie zdarza).
 
Do góry