Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

Ramzes765

New member
Bez reklam
sin111 napisał:
BTW Ramzes: jak oglada sie Divx z kompa po kablu DVI->HDMI? Czy widac strasznie pixeloze?46 cali odleglosc 3m??
zalezy jakiego masz divixa - ostatnio ogladalem nowego hannibala i obraz bardzo dobry - lepszy niz z wiwy po scarcie ;)

Ogolnie z czystym sumieniem ;) moge polecic XL1e, a mysle ze XL2e nie rozni sie jakoscia obrazu wiec ten tez bedzie ok.

Paczek27
Kolejne pytanie do posiadaczy: Czy na Sharpie XL2 E można uzyskać kolory żywe i jasne jak na Philipsie czy Sonym? W żadanym sklepie nie zobaczyłem, a sprzedawcy mówią, że kolory Sharpa są "bardziej naturalne". Proszę, powiedzcie szczerze albo wklejcie jakieś zdjęcie z mocnym czerwonym i niebieskim kolorem.
Pod koniec tematu o XL1E wkelilem zdjecie z mojego TV z kanalu TVN24 - masz tam czerwony i niebieski - jak dla mnie ok. Kolory najlepiej widac na bajkach a szczegolnie bajkach w HD :D - nie mam zadnych zastrzezen do tego TV.

@mirecore
a co z kątami NOWY ???
katy to tylko spadek czarnego ale musialbys siedziec niemal z boku TV zeby Ci to przeszkadzalo, co do niebieskiego czy fioletowego to powtarzam - wszystko zniwelujesz w usytawieniach a dokladnie w ustawieniach jaskrawosci na -1 lub -2 i nie ma zadnego fioletu

Ogolnie powiem tak - to co w sklepach wyswietlaja ma sie nijak do rzeczywistosci. Ja polecam serie XL
Jak ktos ma jakies szczegolowe pytania pisac :mrgreen: odpowiem
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Ramzes765

New member
Bez reklam
ja puszczalem te filmiki ale z laptopa na TV i powiem tak: laptop nie wyrabial za bardzo a na TV bylo lepiej choc nie idealnie - ale nie wiem czy to wina laptopa czy TV - ale najbardziej skalniam sie ze ten material nie do konca jest ok
 
Ostatnia edycja:

Paczek27

New member
Postaram się zgrać na PS3 (o ile się da) i idę jutro do Saturna. Dostałem pozwolenie na podłaczenie swojej konsoli. Ostateczny sprawdzian:D.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
jak podepniesz konsole po HDMI to zapnij sie w pasy bo z fotela wypadniesz ;)

BTW
W jakim saturnie bedziesz testowal moze podjade :grin:
pozdrawiam i zycze duzo wrazen :grin:
 

Paczek27

New member
Ramzes765 napisał:
jak podepniesz konsole po HDMI to zapnij sie w pasy bo z fotela wypadniesz ;)

BTW
W jakim saturnie bedziesz testowal moze podjade :grin:
pozdrawiam i zycze duzo wrazen :grin:

Tam nie ma foteli!:D W Złotych Tarasach w Warszawie. Moje cele to: Sharp XL2 E i Philips PFL9732D.
 

nowy66

New member
Paczek27 napisał:
Napisali Ci 10bit processing (odtwarzanie), a nie 10bit panel. Zasatanawiam się nad Sharpem a Phillipsem 9732D.

No to jeszcze raz :

All X20 and XL2 signal processing power is 10bit. However only the XL2s have the PANEL processing required to display 10bit. All X20 models can therefore only display 8bit.

Albo co innego rozumiemy przez te same słowa. Dla mnie to jest jasne i jednoznaczne. A swoją drogą to mam wrażenie, że już wybrałeś.

a co z kątami NOWY ???

Tak jak do tej pory - tzn trzeba się odsunąc o min. 45 stopni, żeby zauważyć róznicę w kolorach (zwłaszcza czerni, inne bez zmian) - ale nie jest to deprymujące i NIE przechodzi w fiolet. Poza tym zdaje się że będzie to również funkcją wielkości ekranu (przy większych przekątnych siedzi się dalej i w związku z tym kąty sa mniejsze). Faktem jest że można bawiąc się ustawieniami znacznie podkęcić czerń. (kombinacja parametrów podstawowych, temepratury kolorów, trybu AV). Zdecydowanie nie demonizuję sytuacji. Bo nie ma czego.

pzdr
 

daw111

New member
Sharp LC 42XL2E wrażenia

Witam!
Jestem nowy. Kilka dni temu kupiłem Sharpa LC42XL2E - 1 rok analizowania sytuacji rynkowej i pół roku rodzinnych dyskusji. Oto kilka moich subiektywnych uwag:
1) jak u wielu moich poprzedników, przed ostateczną decyzją na placu boju został 42-XL2E i 40X3500 (doskonałego Philipsa 9732D odrzuciłem ze względów designerskich, a przede wszystkim dlatego, że mam stare uprzedzenia do trwałości produktów tej marki; ponadto Sony i Sharp to potentaci na najbardziej wymagającym rynku - w Japonii);
2) drzewo tej decyzji z grubsza było następujące:
a) widziałem (choć nie obok siebie) oba pracujące TV;
b) każdy wyraźnie przekroczył próg moich wymagań, przy czym Sony wywołał ciut lepsze wrażenie (w kategorii jakość obrazu SD obrabianego przez skaler danego telewizora: odwzorowanie barw i reprodukcja scen dynamicznych);
c) źródło sygnału w domu: stary tuner C+ (złącze i kabel SCART za kilkadziesiąt PLN) oraz DVD Sony DVP-NS955V (złącze Component za 69 PLN). Za kilka tygodni n-box, później także BlueRay (nagrywam od roku kamerą Sony HDR-FX7E);
d) przekątna 40-42 cale, jako, że ma to być domowy TV! (mam osobną instalację kina domowego z projektorem DLP i ekranem 80 cali), do silnie prześwietlonego salonu (tylko dlatego od razu odpadły plazmy oraz Samsung linii F86BD!) o powierzchni 30 m2; odległość oglądania ok. 4-4,5m. Dodam, że nie lubię ostentacynych gratów i ten rozmiar TV jest wyłącznie skutkiem czytania tego forum;
e) w pracach graficznych używam kalibrowanego sprzętowo (nie przeze mnie!) monitora NEC 2190UXi i Eizo S2431 (?) z matrycą S-PVA - tu porównania nie wytrzymuje ani Sharp ani Sony, ale to są telewizory!!!
f) produkt Sharpa za 7900 PLN (Saturn Gdańsk), Sony za ok. 10600 PLN (Centrym Sony Gdynia po uwzględnieniu promocji -1080i) - por. więc resume.
3) Rekapitulacja zasadniczych wad/zalet Sharpa (cons Sony), które znalazłem na forum:
a) fioletowy odcień - wg mnie jest to marginalne zjawisko wywołane strukturą i (lub) fakturą powierzchni ekranu zauważalne tylko w bardzo ciemnych scenach; b) reprodukcja kolorów twarzy - rzeczywiście w transmisjach telewizyjnych ze studia twarze niektórych osób wyglądają nienaturalnie (i zwraca to uwagę) c) buczenie matrycy - "obsłuchałem" w sklepach prawie 10 egzemplarzy 42XL2E, nie mówiąc o tym w domu i nic - grobowa cisza; d) błyszcząca ramka wokół matrycy - jak na razie nikt w domu nie narzeka (zimowa pora?), ale tu trzeba zauważyć, że Sharp sprawia wrażenie mniejszego niż Sony - dla mnie to poważna zaleta; e) efekty stroboskopowe/pikselizacja przy pionowym ruchu kamery wzdłuż łodygi - mam różne swoje materiały filmowe na DVD, z liścimi i gałęziami itp - do tej pory takiego efektu nie stwierdziłem; f) nierówne podświetlenie matrycy w narożnikach - nie zauważyłem; g) b. długie czasy przełączania - zakładam, że chodzi o kanały analogowej TV kablowej - mam sat C+ i nie mogę zweryfikować tej informacji; h) brak HDD w obu telewizorach - dopiero teraz wiem, że może to mieć znaczenie przy zakupie - zwykły n-box wyprowadza sygnał na raz tylko przez 1 wyjście (albo HDMI albo SCART), n-box recorder wymaga instalacji dwukablowej i jest droższy w opłatach!; i) kąty widzenia i czerń - matryca S-IPS tak ma, przy patrzeniu na wprost i pod stosunkowo niewielkim kątem wszystko jest super (pogorszenie czerni i bardzo lekkie matowienie kolorów wg mnie dopiero powyżej kąta 40 st. od osi prostopadłej do matrycy); j) kolory i temperatura barwowa - ustawienia proste (warto poczytać wcześniejsze posty), niewielka liczba predefiniowanych parametrów to w wypadku telewizora klasy prosumer zaleta; kolory Sharpa rodzina oceniała jako przyjemne, mocno (jak na LCD TV) realistyczne i niemęczące przy długim oglądaniu; k) brak wejścia USB - teraz wiem, że mogłoby być; l) upscaling - u mnie skuteczny, choć w scenach dynamicznych i ze szczegółami widoczne są zmiękczenia obrazu (myślę, że subiektywnie będzie ono tym większe im większa będzie matryca).

Resume: Samo tempo wprowadzania nowych modeli LCD i mnogość konkurencyjnych rozwiązań sugeruje wyraźnie, że wciąż jest to technologia niedojrzała, tyle że wspierana nieprawdopodobną kampanią marketingową. Koalicja wszystkich producentów i sprzedawców "rozwalcowała" nawet mnie - "betonowego" posiadacza 32 calowego rewelacyjnego CRT 100Hz (a jeszcze kilka dni temu świętowałem 5 rocznicę pytania, jakie zadał mi sympatyczny kolega: "jak to, to Ty jeszcze nie masz plazmy? (sic!). Dlatego odrzuciłem aktualny model topowy Sony (wg mnie nie warto inwestować). Nie jestem jednak przedstawicielem handlowym/adwokatem Sharpa i decyzję o zakupie podjąłem sam. Sorry za długi wywód.
Pozdrawiam i życzę pomyślności fanom wszystkich LCDów.
 

sin111

New member
DAW111 za pierwszy post na tym forum naleza Ci sie gratulacje - subiektywne podejscie do sprawy oraz przeanalizowanie wielu problemow i watpliwosci - chwala Ci za to...czekamy w takim razie na opinie innych SZCESLIWYCH posiadaczy tego modelu. Ja za tydzien wrzuce swoj kometarz i mozliwe ze jakies fotki...obym sie nie rozczarowal tym lcd'kiem...mam nadzieje ze kasa bedzie dobrze ulokowana..ale poki co jeszce tydzien.. i nikt juz nie zmieni mojego zdania ad wyboru lcd...Sharp 4 ever :p - czekam na riposte:p
 

mirecore

New member
dzieki DAW111, to się nazywa konkret...

ale ja jestem dalej upierdliwy,

nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem,
czy patrząc na wprost w najciemniejszych scenach pojawia się ten fiolet/niebieski ???
 

daw111

New member
Sharp LC 42XL2E wrażenia cd

Witam i dziękuję za pozdrowienia!
Kontynuując:
1) fiolet/niebieski:
a) jak będę miał czas, jutro wieczorem zrobię próby (test wrażeń subiektywnych z wykorzystaniem oryginalnych DVD; poproszę o ocenę żonę i córkę; opiszę warunki)
b) porównując (subiektywnie!) do paneli monitorów LCD S-PVA używanych w domu czerń uzyskiwana w Sharp LC 42XL2E jest minimalnie przesunięta w stronę fioletu. Powtórzę jednak, że mając porównanie do monitorów NECa i EIZO, ja nie odczuwam dyskomfortu. Dla mnie czarna czerń jest sucha i potrzebuję jej tylko w pracach proofingowych. Dlatego każdy powinien obejrzeć TV zanim go kupi - jeśli komuś to przeszkadza od początku, powinien po prostu Sharpa odrzucić. Wyraźnie widzę też wpływ oświetlenia - przednie, żarowe, żółte nawet o niewielkiej mocy pogłębia efekt fioletu i zmiena percepcję barw. Tu wg mnie widać siłę patentu Philipsa - Ambilight. Być może coś pokombinuję z delikatnym podświetleniem z tyłu (mam miejsce);
2) zmiana ustawień na wyjściu Component mojego DVD na Progressive zaowocowała minimalną ale odczuwalną poprawą detaliczności i płynności obrazu z oryginalnych płyt: "Troja", "300". Co ciekawe nastąpiło niewielkie pogorszenie jakości obrazu z płyty DVD wypalonej przeze mnie (wesele, tylko ciemne sceny gdzie generalnie HDR-FX7 ujawnia swoje słabości). Wydale mi się, że deinterlacing w DVD jest dość skuteczny i ułatwia upscaling dokonywany przez scalaki telewizora.
3) Decyzja o zakupie jest wynikiem uśredniania danych cząstkowych! Podam skrótowo przykład: jeżdżę Pajero 3.2 DiD - silnik chodzi jak w ciągniku rolniczym, a prędkość na autostradzie jest frustrująca. Od lat miałem limuzyny w wesji benzynowej z dużymi silnikami (średni czas użytkowania - 10 miesięcy). I co - Miciek ma wady to fakt, ale jego zalety dały taki efekt, że jeżdżę tym ciagnikiem ponad 4 lata i następny będzie taki sam. To skutek uśredniania decyzji. Życzę każdemu aby jego "średnia" wyboru LCD też dała satysfakcję - jakikolwiek byłby to model, jakiejkolwiek fimy.
Pozdrawiam
 

daw111

New member
Sharp 42XL2E cd

Witam!
Coś wieloznaczne to "no nie".
Właśnie piliśmy z żoną kawę i zaprosiłem ją do mikrotestu (DVD "Braterstwo wilków" dystrybutor BestFilm - plansze tytułowe i z napisami + sceny w deszczu i nocne; oświetlenie dzienne z tyłu z boku i z przodu - okna zostały zasłonięte). Wnioski mojej żony:
1) tak, jest minimalna różnica w reprodukcji czerni (różnica ta jest dalece nieistotna, nawet wówczas gdy zwróciłem na nią uwagę);
2) obrazy z Sharpa podobają się (ustawienia fabryczne - tryb FILM);
3) my faceci to dopiero mamy księżycowe problemy, ale to pewnie znak dobrobytu i braku sensownego zajęcia etc.
4) dodam jeszcze, że mój entuzjazm dla tego telewizora wciąż rośnie - to dopiero frajda.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

mirecore

New member
moja chciała zobaczyć na własne oczy to nad czym się zastanawiam czyli XL2, zabrałem ją do EW w Promce i co??? błąd
nie mogłem jej odciagnąć od sciany z tym kiczowaty Philipsem co tak świeci dookoła - tak sie uparła że już się o raty pytała bo by se w sypialni postawiła - to dopiero jest masakra albo miazga jak mój syn mawia...

rozpłakałem się jak napisałeś że ten czarny nie jest taki czarny...

muszę jeszcze raz go zobaczyć i pokręcić nim...

dzięki za konkretne info DAW111
 

daw111

New member
Witam!
To problem, ponieważ oznacza że żona dokonała wyboru w próbie ślepej. Moja akurat uznała, że o ile podczas pracy telewizora obudowa i efekt jest akceptowalny (z trudem!) to już wyłączony TV wygląda nieciekawie.
Pozdrawiam
 

Paczek27

New member
Właśnie wróciłem z Saturna. Nie zabrałem aparatu, ale PS3. Najpierw podłączono mnie do Sharpa XL2 E (sprzedawca bardzo, bardzo, bardzo go chwalił). Włączyłęm zapowiedź filmu: "Hitman", "Na fali" (taka bajka) i "Królestwo niebieskie". Stałem metr od 46 cali, więc straszne ziarno. Nie przejmowałem się tym i patrzyłem na kolory, ruch i czerń-fiolet. Pobawiłęm się menu itp. Obraz piękny, płynny, tylko ten fiolet. Sorry, ale nawet jak przechyliłem głowę to go widziałem. Może da się w opcjach to zmienić jak już ktoś pisał. Telewizor oceniam na 5(świetna jakość obrazu, pilot i ten wygląd!!!).
Pora na Philipsa 42PFL9732D. Start Ps3 taki sam, obraz w "Hitmanie" identyczny jak na Sharpie. "Na fali" to był film, który wyglądał lepiej niż na XL2 E. Kolory bardziej intensywne i żywsze. Potem włączyłęm grę Assassin's Creed i faktycznie się trochę przycinała. Minimalnie i rzadko, ale jednak. Nie wiem jak w Sharpie, bo nie włączyłem tam gry. Ocena telewizora 5+ (dzwięk tylko 2 X 8 W, ale lepszy niż w XL2 E. Lepszy, żywszy obraz niż na Sharpie. Słabszy pilot, wygląd i menu). Na koniec, gdy wyłączyłem PS3 zobaczyłem, że beznadziejnie ustawiłem Philipsa. Na dole na tym samym modelu, tylko 52 calowym leciała ta sama reklama i czerń (reklama Saturna) była 10 razy lepsza niż na tym co ja testowałem.

Philips jest droższy i nie wiem czy się na nigo zdecyduję. Oba tv są świetne, więc na 100% będę zadowolony. Przekonałem sprzedawcę na Philipsa:D (albo oszukiwał).
 
Ostatnia edycja:

sin111

New member
troche mnie zmartiles opinia o sharpie..kolory i ta czern.ale ja juz sie na niego zdecydowalem i odwrotu(chyba) nie ma.dzis bylem w sklepie Dixons i widzialem Samsunga 46M87 - ktorego rozwazalem na samym poczatku.Leciala reklamowka samsunga z odtwarzacza blu-ray podlaczonego przez HDMI - filmiki m.in z batman:Begins, Happy Feet i jakies zegarki mechaniczne - REWELACJA - czern,barwy,szybkosc matrycy(poscig w batmanie) - a jezeli sharp xl2 jest lepszy,nowszy od tego samsunga to mi wiecej do szczescia nei potrzeba...bo w sumei to ten samsung by mi tak na prawde wystarczyl...;)
 
Do góry