Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

mk5461

New member
kaczorefx napisał:
Szybkie pytanie.
XL2 i komputer po dvi-HDMI. Jak nastawię wyjście z karty na 1080p 50Hz to mogę włączyć 100Hz i tryb Filmowy. Jeśli ustawię 1080p 24Hz, to te dwie opcje w Menu są wyszarzone. Coś przegapiłem czy Sharp zakłada, że jeśli podaje sygnał 24p to jestem purystą i nie chce rzadnej obróbki?

Z opisu Sharpa wynika, że tryb filmu jest dla materiału PAL/NTSC, który był ORYGINALNIE nagrany w 24p a potem przerobiony na 50/60Hz - np. film na DVD. Elektronika jakoś to rozpoznaje i próbuje przywrócić materiał do oryginalnej postaci 24p.
Przy podaniu sygnału 24p po HDMI nie ma co przywracać, więc tryb filmu nie jest aktywny.
 

birut

New member
Z tego linku co kiki podales.To cholerka prawie w kazdej kategorii Sharpow od groma.Troche to podejzanie wyglada.Samsunga chyba zadnego nie ma.
 

mariusz_nowak

New member
Po chwili zobaczyłem coś, po czym ręce mi opadły. Kamera z bliska najechała na kwiatek, przesuwając się z góry, wzdłuż łodygi na dół. Na Philipsie obraz praktycznie podążał płynnie za ruchem kamerzysty, natomiast w Sharpie nieprzyjemnie, wyraźnie przeskakiwał.

Sprzedawca poproszony o pomoc sprawdził tylko, czy w Sharpie włączona jest opcja 100Hz. Gdy okazało się, że przez cały czas była włączona, rozłożył tylko bezradnie ręce i przyznał mi rację, że Philips jest najwyraźniej pod tym względem lepszy.

Trochę nie chcę mu wierzyć, dlatego napiszcie proszę co jeszcze trzeba zmienić w ustawieniach Sharpa, żeby się tego pozbyć. Czy w ogóle da się to jakoś wyeliminować?

Niedaleko stał też Toshiba Regza seria Z 3030 DG i działo się to samo, co w Sharpie. Jeśli Sharp nie radzi sobie przy tej rozdzielczości, to co dopiero przy full HD !?

Płynność w Philipsie super. Pionowy ruch kamery na ujęciu wieżowca a płynność jak po maśle, to zasługa Natural Motion HD oraz matrycy 3 ms. Natomiast w Sharpie jak i póżnie zaobserwowałem także i na Toshibie Z 3030 obraz przeskakiwał.[/quote]


Ja mam gorącą prośbę do KIKIEGO, czy mógłby jakoś na tą dziwną przypadłości odpowiedzieć lub podpowiedzieć jak temu zaradzić. Sam mam zamiar kupić Sharpa ale dziś też byłem świadkiem,że coś jest dziwnego z tym pionowym przeskakiwaniem obrazu,nie sądzę żeby to była wada lecz tylko coś w ustawieniach albo sprawa sygnału, a my nie umiemy tego poprawić. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam :)
 

pku

New member
To ja troche tak na i nie na temat.

Wlaczenie funkcji 100Hz, 1000Hz czy 1000000000Hz to tylko cześć sukcesu.

Clue programu polega na ... programie, a dokladniej na scalaku i algorytmie ktory realizuje.

To ze ekran/dioda/pixel/tranzystor potrafi szybko sie przelaczac /milisekundy/ oraz elektornika potrafi podac obraz z predkoscia 100 czy np. w Toshibe i kilku innych 120Hz >>> nie znaczy NIC <<< jesli brakujaca klatka jest ZLE wyliczona. A ZLE mozna zrobic na wiecej sposobów niz jest tych Herz'ow.

Tak wiec Panowie /moze i Panie/ nie tylko milisekundy i setki Herz'ów ale przede wszystkim algorytmy, predkosc scalakow, ilosc bitow/punkt PRZETWARZANYCH (a nie ile potrafi pokazac matryca)

itp itd itp itd ....

A jak potrafi pudlo policzyc - tak potrafi pokazac.
I nie ma co sie dziwic ze nagle na 8ms matrycy jest ladniej, niz na 4ms, albo ze ktos tam nie widzi roznicy miedzy 50 a 100Hz, bo po prostu jak jest dobrze policzone to i na tych slabszych panelach tez bedzie lepiej.

Gdyby producenci pakowali wiecej kasy w obrobke obrazu a mniej w ms, bylibyśmy duzo dalej ..... tyle ze tego nie da sie porownac w tabelkach i na forach.
 

Paczek27

New member
10bit i 24p

Kiedyś już była długa dyskusja na ten temat, ale odpowiedz byla dla mnie niejasna. Czy Sharp XL2 E ma 24p i czy to to samo co 1080p/24Hz (znalazlem takie oznaczenie na francuskiej stronie Sharpa). Czy ma 10bitowa matryce, czy 8 i tylko odtwarza z dokladnoscia 10bitow? Oczekuje na szczere odpowiedzi i najlepiej potwierdzenie jakas strona WWW.
Dzieki.
 

mietek77

New member
Jutro jadę

Ja niestety jestem może nie totalnym (ale jednak) lamusem jeśli chodzi o LCD, a po tym co przeczytałem na tym forum i w tym akurat wątku to chyba jutro kupię Sharpa 42xl2e (w Saturnie w Krakowie jest promocja za 7000) i będę zadowolony...do tego chcę dokupić PS3 (60 GB ale dzisiaj w MM powiedzieli mi że ten model jest w fazach udoskonalenia polegającego na tym, że nie będzie już odtwarzał płyt z grami na PS2 psiakrew i nie wiem czy to prawda, bo jeśli tak to tym bardziej muszę kupić ten model :mrgreen:) i zastanawiałem się nad kinem domowym, ale posiadając PS3 to mija się z celem i chyba dokupię amplituner i zestaw kolumn...czy dobrze robię, myśląc o takim zakupie?:hmm:...czekam na dobre rady (zwłaszcza odnośnie amplitunera i kolumn - zakup do mieszaknia o pokoju letko ponad 20 m2)
 

birut

New member
Przylaczam sie do pytania paczka
Czy Sharp XL2 E ma 24p i czy to to samo co 1080p/24Hz
Czy ma 10bitowa matryce, czy 8 i tylko odtwarza z dokladnoscia 10bitow?
 

mariusz_nowak

New member
kiki napisał:
mariusz_nowak - podaj jaki materiał i z czego ogladałeś na tych telewizorach ?



To było w Saturnie w Katowicach jakiś program z N-ki podłączenie po komponencie. Obok też stał 37 XD i jemu akurat nic się nie działo. To było widac tylko przy pionowych ruchach kamery. Pozdrawiam.:)
 

nowy66

New member
birut napisał:
Przylaczam sie do pytania paczka
Czy Sharp XL2 E ma 24p i czy to to samo co 1080p/24Hz
Czy ma 10bitowa matryce, czy 8 i tylko odtwarza z dokladnoscia 10bitow?
Jestem przekonany, że było o tym wczesniej w wątku ... ale - tak to jest to samo 1080p/24 (zdolność do odbierania sygnału).

XL2 ma matryce 10bitową z 10 bitowym przetwarzaniem kolorów (w odróżnieniu od X20 - przetwarzanie tak, matryca - nie). Potwierdzeniem jest pismo z odpowiedzia na tak zadane pytanie (mniej więcej) ze strony Sharp UK.

pzdr
 

emeryt21

New member
Doswiadczenia z walki i pracy z LC 46XL2E

Wczoraj przywiezli mi telewizor jak w tytule.Wlaczylem dostrojenie analogowe,bo innego narazie nie mam.Ten sygnal analogowy pochodzi z "kablowki" osiedlowej.Jakosc niestety ponizej sredniej.Tak bylo,jest i napewno bedzie.Z rozmowy z pracownikami firmy dowiedzialem sie,ze nie maja nawet najmniejszego zamiaru cos poprawiac.Narazie skupiaja sie na zwiekszaniu ilosci kanalow.Rzeczywiscie "odkrylem",ze mam dostep do dalszych 15 kanalow,czego nie wiedzialem.Nikt nie byl laskaw o tym poinformowac mimo,ze maja swoj kanal informacyjny.Ostatnio zatem mam dostep do 65 kanalow analogowych.
Telewizor dziala tak,ze zaparlo mi decg w piersiach.Zupelnie tak jak powiedzial pan premier,byly zreszta.Biale jest biale,czarne jest czarne.Na razie na kanalach,gdzie jest w miare silny sygnal,nie zauwazylem zadnych fioletow mimo,ze podejzliwie ogladalem pod dosyc duzym katem (45 stopni).W naroznikach nie ma zadnych odchylen od jaskrawosci czy tez kolorow.Nie zuwazylem tez,jak dotad,zadnych brakujacych pikseli.
Krotko mowiac pierwsze wrazenie doskonale.Teraz marzy mi sie prawdziwy obraz hi definition.Musza zdecydowac sie,jaka wybrac platforme.
Jeszcze dzisiaj sprobuje podloczyc magnetowid.Mam dwa,stary lekko popsuty i nowy na system NTSC i 110V,niestety.Mam troche filmow na DVD i VHS wiec to bedzie proba jak dziala NTSC na tym telewizorze,
Jutro jade w sprawie polskiej gwarancji,bo w pudelku (wlasciwie to ogromnym pudle)od telewizora byl druk gwarancji "for residents UK only" i kabel zasilajacy tez dla residents UK bo wtyczke ma jak piesc boksera,oni chyba nie maja wszystkich w domu,ci Anglicy.Na szczescie byl rowniez "nasz" kabel zasilajacy i o dziwo z wtyczka calkiem normalna t.j. bolce o srednicy 3 mm a nie takie niemieckie kolki (4 mm).
Tyle pierwszych wrazen.Za kilka dni dopisze dalszy ciag.Czekam rowniez na porady znawcow tematu co do "nastawow"telewizora,bo jak dotad nic jeszcze nie robilem z tym fantem a obraz z "normalnym" sygnale jest tak ostry,ze trudno patrzec "bez okularow slonecznych".
 

czago

Banned
maluk napisał:
Przekonany do Sharpa na forum, dzisiaj odwiedziłem Saturna na Targówku w W-wie.

Stał tam właśnie w/w Sharp, a obok Philips 42 PFL 9632 D. Parametry podobne: oba full HD, oba 100Hz, poza tym, że Philips miał krótszy czas reakcji matrycy – 3ms, ale mniejszy kontrast – tylko 8000:1.

Na obydwu puszczony był ten sam materiał reklamowy Samsunga – w rozdzielczości 1366 x 768.

Obraz na obydwu był podobnej jakości, tyle, że na Philipsie mniej rozmyty i przez to bardziej wyraźne były szczegóły.

Po chwili zobaczyłem coś, po czym ręce mi opadły. Kamera z bliska najechała na kwiatek, przesuwając się z góry, wzdłuż łodygi na dół. Na Philipsie obraz praktycznie podążał płynnie za ruchem kamerzysty, natomiast w Sharpie nieprzyjemnie, wyraźnie przeskakiwał.

Sprzedawca poproszony o pomoc sprawdził tylko, czy w Sharpie włączona jest opcja 100Hz. Gdy okazało się, że przez cały czas była włączona, rozłożył tylko bezradnie ręce i przyznał mi rację, że Philips jest najwyraźniej pod tym względem lepszy.

Trochę nie chcę mu wierzyć, dlatego napiszcie proszę co jeszcze trzeba zmienić w ustawieniach Sharpa, żeby się tego pozbyć. Czy w ogóle da się to jakoś wyeliminować?

Niedaleko stał też Toshiba Regza seria Z 3030 DG i działo się to samo, co w Sharpie. Jeśli Sharp nie radzi sobie przy tej rozdzielczości, to co dopiero przy full HD !?

Z góry dziękuję za radę i pozdrawiam,

Maciek


O kurczę, wczoraj przypatrzyłem się jak to jest u Soniaków.
I rzeczywiście - masz rację!

Tylko modele wyposażone w układ kompensacji ruchu (tak to się chyba nazywa) MotionFlow, a więc modele serii X3000/3500 i D3000 miały płynny obraz podczas ruchu kamery. Natomiast na pozostałych modelach (nawet W i V) podczas ruchu kamery obraz wyraźnie szarpał/przeskakiwał - nie był idealnie płynny.

Mój wniosek: na TV LCD wyposażonych w taki układ jak MotionFlow (np. taki układ w Philipsie nazywa się Natural Motion) obraz jest płynny. Na TV LCD nie mających takiego układy obraz będzie nieprzyjemnie skakał (efekt stroboskopu) podczas ruchu kamery.

Jeżeli żaden z modeli Sharpa nie ma takiego układu to obraz na każdym Sharpie będzie skakał.

P.S.: Co ciekawe - różnica rzuca się w oczy tylko jak porównuje się telewizory (jeden z układem, drugi bez) stojące obok siebie. Jak patrzy się pojedynczo to nie jest to już aż tak bardzo widoczne.
Miejsce obserwacji: Centrum Sony na ul. Jana Pawła II
Źródło sygnału: Blu-ray po HDMI
 

emeryt21

New member
"skakanie obrazu"

Wczoraj specjalnie szukalem meczu tenisowego.Znalazlem i obserwowalem pileczke.Zapewniam,ze zadnych "skokow" nie widzialem mimo,ze sygnal mam analogowy.
 

Paczek27

New member
czago napisał:
O kurczę, wczoraj przypatrzyłem się jak to jest u Soniaków.
I rzeczywiście - masz rację!

Tylko modele wyposażone w układ kompensacji ruchu (tak to się chyba nazywa) MotionFlow, a więc modele serii X3000/3500 i D3000 miały płynny obraz podczas ruchu kamery. Natomiast na pozostałych modelach (nawet W i V) podczas ruchu kamery obraz wyraźnie szarpał/przeskakiwał - nie był idealnie płynny.

Mój wniosek: na TV LCD wyposażonych w taki układ jak MotionFlow (np. taki układ w Philipsie nazywa się Natural Motion) obraz jest płynny. Na TV LCD nie mających takiego układy obraz będzie nieprzyjemnie skakał (efekt stroboskopu) podczas ruchu kamery.

Jeżeli żaden z modeli Sharpa nie ma takiego układu to obraz na każdym Sharpie będzie skakał.

P.S.: Co ciekawe - różnica rzuca się w oczy tylko jak porównuje się telewizory (jeden z układem, drugi bez) stojące obok siebie. Jak patrzy się pojedynczo to nie jest to już aż tak bardzo widoczne.
Miejsce obserwacji: Centrum Sony na ul. Jana Pawła II
Źródło sygnału: Blu-ray po HDMI

W Sharpie nazywało się to TruD, a w XL2 E ma nową nazwę. To system stabilizacji ekranu. Nie jest to tak ważne, gdy LCD ma 100Hz. Na Sonym W może Ci coś przeskakiwać, bo nie ma 100Hz. Sharp XL1 E, XL2 E i HD1 E posiadają 100Hz, tylko w tym sklepie mogła być ta opcja wyłączona.
 

Paczek27

New member
emeryt21 napisał:
Wczoraj specjalnie szukalem meczu tenisowego.Znalazlem i obserwowalem pileczke.Zapewniam,ze zadnych "skokow" nie widzialem mimo,ze sygnal mam analogowy.

Czy masz możliwość przetestować XL2 E na N-ce albo grze w full HD? Jak się zastanawiasz nad telewizją, to słyszałem, że HD1 E ma problemy z Cyfrą +. Nie wiem jak w tym Sharpie. Czy masz w opcjach wybór trybu 24p?
 

czago

Banned
emeryt21 napisał:
Wczoraj specjalnie szukalem meczu tenisowego.Znalazlem i obserwowalem pileczke.Zapewniam,ze zadnych "skokow" nie widzialem mimo,ze sygnal mam analogowy.

To nie chodzi o skoki piłeczki. To chodzi o skoki całego obrazu podczas ruchu kamery. Oczywiście te skoki obrazu (efekt stroboskopu) są bardzo małe i dobrze widoczne tylko przy bezpośrednim porównaniu gdy obok stoi LCD wyposażony w układ typu MotinFlow lub Natural Motion.


Paczek27 napisał:
W Sharpie nazywało się to TruD, a w XL2 E ma nową nazwę. To system stabilizacji ekranu. Nie jest to tak ważne, gdy LCD ma 100Hz. Na Sonym W może Ci coś przeskakiwać, bo nie ma 100Hz. Sharp XL1 E, XL2 E i HD1 E posiadają 100Hz, tylko w tym sklepie mogła być ta opcja wyłączona.

Tylko że w sklepie w Sharpie XL2 100Hz było włączone - jak napisał autor postu (maluk) zostało to sprawdzone. A obraz pomimo tego skakał w porównaniu do Philipsa.
Wniosek: albo w Sharpie 100Hz nie działa tak jak np. w Sonym, albo 100Hz musi być wspomagane jeszcze jakimś układem (np. tak jak w Sony MotinFlow+100Hz), albo 100Hz w ogóle nie ma wpływu na ten niekorzystny efekt (np. w Philipsie układ Natural Motion bez 100Hz także go eliminuje).

P.S.: A może tu chodzi o źródło sygnału i sposób połączenia?
 
Do góry