Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

AreckiW

New member
kini0 napisał:
Zawsze będzie jakiś nowszy model na horyzoncie.... Nie ma sensu za długo czekać, bo w ten sposób można zwlekać w nieskonczoność.... Oczywiście to tylko moje skromne zdanie...


a ja się nie zgadzam,
paru kolegów rok temu kupiło 46XD1 po 11-12 tysięcy i byli very happy, że tanio kupili, a dzisiaj można kupić go w MM we Wrocławiu za 6556 zł w ofercie bez VATu, i koledzy teraz chcą się przerzucić na XL albo HD1, to ile muszą stracić ?
w ciągu roku ponad 50% wartości, wolę zatem kupić taki TV, który nie będzie szmelcem po 1 roku....
 

AreckiW

New member
czago napisał:
nowy66, co do wyliczenia - masz rację. Napewno kupując oddzielnie te elementy wyjdzie taniej. Ja jednak (nawet kosztem ceny) wolałbym mieć HDD i tuner sat HD wbudowane w TV. Oczywiście zakładam, że jakość tunera będzie bez zarzutu.

Jeśli chodzi o 24p to z Twoich wyjaśnień wynika że obraz progresywny wyświetlany na ekranie TV z częstotliwością 24Hz nie bedzie migotał. Czy miałeś okazję sprawdzić to naocznie? Ciekawi mnie to bo z tego wynika, że migotanie obrazu 50Hz na standardowym TV jest spowodowane tylko i wyłącznie przeplotem.

czago, to nie chodzi o 24 Hz, tylko o 24 klatki na sekundę progresywnie (frames per second).
Ten tryb w TV, czyli 1080p24fps, pozwala na wyświetlanie obrazu z płyt HD DVD i BR (który tak właśnie jest nagrany na tych nośnikach) bez jakichkolwiek konwersji sygnału. Co to daje ? Powoduje to maksymalną redukcję judderingu, czyli tzw. stroboskopu wyświetlanego obrazu na ekranie, wywołanego zmianą szybkości wyświetlania obrazu z płyt HD nagranych w trybie 24 pełne klatki na sekundę na tryb 25 klatek na sekundę w Europie (sygnał w PAL, czyli 50 Hz) i 30 pełnych klatek na sekundę (sygnał w NTSC, czyli 60 Hz) wyświetlanych z przeplotem, czyli z półobrazami (tryb interlaced = z przeplotem, to są 2 półobrazy składające się na jedną pełną klatkę, stąd 25 klatek w tybie "i" to 50 Hz, a 30 klatek to 60 Hz).
Dlatego tryb 24fps jest w TV i odtwarzaczu HD bardzo ważny.
Oczywiście ktoś, nie będąc purystą HD powie, że tego na ekranie nie zauważy, może i tak, ale dlaczego mamy z tego nie korzystać, jeśli taka funkcja jest zaimplementowana w telewizorze.
Porównałbym to do trybu PURE AUDIO w amplitunerach, gdzie słuchając muzyki wyłącza się wszelkie zbędne tory audio i szczególnie video po to, żeby osiągnąć najlepszą jakość dźwięku. Jeśli ktoś mówi, że tego i tak nie usłyszy, to nie ma sprawy, jego wybór.
Nie znaczy to zapewne, że jest ignorantem, tylko, że nie jest mu to do szczęścia potrzebne.
 
Ostatnia edycja:

mirek74

New member
AreckiW napisał:
a ja się nie zgadzam,
paru kolegów rok temu kupiło 46XD1 po 11-12 tysięcy i byli very happy, że tanio kupili, a dzisiaj można kupić go w MM we Wrocławiu za 6556 zł w ofercie bez VATu, i koledzy teraz chcą się przerzucić na XL albo HD1, to ile muszą stracić ?
w ciągu roku ponad 50% wartości, wolę zatem kupić taki TV, który nie będzie szmelcem po 1 roku....
No nie źle, jeśli uważasz, że Sharp 46XD1 to szmelc to nie mam pytań. Moim zdaniem nie masz racji, nawet, jeśli kupisz dziś najnowszego w najlepszej technologii LCD lub plazmę to za rok na pewno wyjdą nowsze modele i co wtedy ten twój będzie szmelcem? Z takim podejściem to do końca życia nic nie kupisz, bo np. za jakieś 25lat prawdo podobnie będą telewizory i telewizja holograficzna, więc warto poczekać, bo, po co kupować dzisiaj np. najnowszą plazmę Pionnera jak za jakiś czas to będzie szmelc.
Pozdrawiam
 

darek_k

New member
najnowszą plazmę Pionnera jak za jakiś czas to będzie szmelc.
Jezeli poczytasz na forum to zrozumiesz że kazdy pyta jaki jest najlepszy obecnie TV a AreckiW stara sie odpowiedziec

Jeżeli pojdziemy jednak Twoim tokiem myślenia to każdy TV jest super i takie fora są niepotrzebne bo można pójśc do MM i kupic najtańszy TV ktory z pewnościa będzie lepszy niż pierwsze modele plazm z przed 10 lat (które wtedy kosztowały po 70 000 zł za 42 cale i były najnowszymi hitami a teraz lepsze modele stoja w aptekach)

Tak więc jeżeli jesteś wymagający do jakości obrazu to musisz zaplacic za nowy TV , lecz jeżeli nie to idziesz do MM i kupujesz z promocji(takie podejście jest najlepsze), ja osobiście żaluje że zauważam różnice w obrazie i szukam najlepszej pponieważ to kosztuje. Ciesze sie jedynie że nie mam doskonalego słuchu i nie denerwuje mnie dżwięk ze zwykłego TV , ponieważ nie musze kupowac sprzętu audio za dziesiątki tysięcy zł .
 
Ostatnia edycja:

kini0

New member
Bez reklam
Właśnie... To tak jakbyś teraz chciał kupić TV który ujży światło dzienne za 5 lat.... Bo obecne Ci nie odpowiadają gdyż za rok beda stare!
 

kcv

New member
AreckiW napisał:
a ja się nie zgadzam,
paru kolegów rok temu kupiło 46XD1 po 11-12 tysięcy i byli very happy, że tanio kupili, a dzisiaj można kupić go w MM we Wrocławiu za 6556 zł w ofercie bez VATu, i koledzy teraz chcą się przerzucić na XL albo HD1, to ile muszą stracić ?
w ciągu roku ponad 50% wartości, wolę zatem kupić taki TV, który nie będzie szmelcem po 1 roku....
Można porównać to do zakupu samochodu. POMYŚL;)
 

mirek74

New member
darek_k napisał:
Jezeli poczytasz na forum to zrozumiesz że kazdy pyta jaki jest najlepszy obecnie TV a AreckiW stara sie odpowiedziec

Jeżeli pojdziemy jednak Twoim tokiem myślenia to każdy TV jest super i takie fora są niepotrzebne bo można pójśc do MM i kupic najtańszy TV ktory z pewnościa będzie lepszy niż pierwsze modele plazm z przed 10 lat (które wtedy kosztowały po 70 000 zł za 42 cale i były najnowszymi hitami a teraz lepsze modele stoja w aptekach)

Tak więc jeżeli jesteś wymagający do jakości obrazu to musisz zaplacic za nowy TV , lecz jeżeli nie to idziesz do MM i kupujesz z promocji(takie podejście jest najlepsze), ja osobiście żaluje że zauważam różnice w obrazie i szukam najlepszej pponieważ to kosztuje. Ciesze sie jedynie że nie mam doskonalego słuchu i nie denerwuje mnie dżwięk ze zwykłego TV , ponieważ nie musze kupowac sprzętu audio za dziesiątki tysięcy zł .
Dobrze, że myślenie nie boli, bo byś wił się w konwulsjach. Gość napisał, że Sharp 46XD1E to szmelc, też tak uważasz?. Ten TV będzie prezentował dobry poziom nawet za kilka lat. Mowa tu o TV za blisko 7000zł, który jest w sferze marzeń 95 % Polaków. Ciekawy jestem gdzie ja napisałem, że każdy TV jest dobry, jeśli to wnioskujesz z mojego postu to współczuję Ci czytania ze zrozumieniem. Chodziło mi o to, że jak będziesz szukał najlepszego to nigdy nie znajdziesz, bo cały czas wychodzi coś nowszego, można tak w nieskończoność. I właśnie przez taki tok myślenia jak twój tracisz radość z tego, co masz, przecież nigdy nie będziesz miał tego, co najlepsze, bo cię na to nie stać. Jednak, jeśli szukasz najlepszego to polecam plazmy i LCD firmy RUNCO, jeśli przełkniesz cenę to gwarantuję zadowolenie przez długie lata.
 
Ostatnia edycja:

nowy66

New member
Oficjalne informacje nt Sharpa na IFA (to już za tydzień!)

http://www.sharpnews.co.uk/?p=707

Pozwolę sobie oddzielnie wkleić kawałek :

XL2 Aquos Series – Slim-line design combined with a technological punch
The XL2 series demonstrate cutting edge LCD technology and contain a host of features including a 3 x HDMI interface and 100-hertz technology. These features eliminate the pauses between images so that one is seamlessly followed by the next; truD HD which removes the smear effect or jerkiness on a screen with rapid movement; and four-wavelength background lighting (RGB plus) which ensures excellent representation of colours. This premium quality series, in Sharp’s signature piano lacquer-black finish, boasts an elegant, streamlined design combined with exceptional picture and sound quality. Packed with functionality and elegance, the XL2 series has a slick look to appeal to the style-conscious homeowner. The XL2 AQUOS series will be available in 42”, 46” and 52” models.


i trochę danych :

Aquos XL2 Series
HD Ready 1080P 42”, 46” & 52”
Full HD LCD Panel (1920×1080 Pixels)
Slim frame & Super thin design
High Response Time 4m/s
100Hz Double frame driving
Built-In Freeview Digital Tuner
10bit signal processing
10000:1 Dynamic contrast
2000:1 Panel contrast
RGB Plus
3 HDMI Terminals
Side Terminal
SRS TruSurround
Universal RC
AQUOS LINK


Według mnie to może być lepszy model niz HD1 (price/value)

pzdr
 
Ostatnia edycja:

czago

Banned
AreckiW, dzięki za wyjaśnienia. To co napisałeś jest dla mnie jasne. Ale nie dostałem odpowiedzi na pytanie: z jaką częstotliwością jest wyświetlany obraz w trybie 1080/24p. Czy 24Hz, czy jednak 100Hz?


nowy66 napisał:
Według mnie to może być lepszy model niz HD1 (price/value)

Ale raczej tylko w kategorii cena/jakość. Obiektywnie LX2 raczej w niczym nie jest lepszy od HD1.
 
Ostatnia edycja:

jarwisz

New member
Bez reklam
czago napisał:
AreckiW, dzięki za wyjaśnienia. To co napisałeś jest dla mnie jasne. Ale nie dostałem odpowiedzi na pytanie: z jaką częstotliwością jest wyświetlany obraz w trybie 1080/24p. Czy 24Hz, czy jednak 100Hz?

przecież Ci już odpowiedział
- tu nie ma mowy o 24Hz tylko o 24 klatkach na sek.
Obraz wyświetlany z częstotliwością 24Hz byłby nie do oglądania - byłoby smużenie,smużenie i nic innego

pozd
 

czago

Banned
jarwisz napisał:
przecież Ci już odpowiedział
- tu nie ma mowy o 24Hz tylko o 24 klatkach na sek.
Obraz wyświetlany z częstotliwością 24Hz byłby nie do oglądania - byłoby smużenie,smużenie i nic innego

pozd

jarwisz, to co napisałeś jest właśnie dla mnie niejasne. 24 klatki na sekundę to właśnie częstotliwość 24Hz.

Przecież zwykły obraz TV ma 25 ramek na sekundę. Każda ramka składa się z dwóch półobrazów wyświetlanych osobno czyli w jednej sekundzie jest wyświetlanych 50 półobrazów. Zatem częstotliwość wyświetlania wynosi 50Hz.

Analogicznie - skoro obraz 1080/24p jest wyświetlany 24 klatki na sekundę bez żadnej ingerencji/konwersji odbiornika to znaczy że jest wyświetlany z częstotliwością 24Hz. A sam napisałeś, że taki obraz byłby nie do oglądania.

Jak to wyjaśnić?
 

jarwisz

New member
Bez reklam
można zaczac od tego
1 "p" - film wyświetlany jest w trybie pełnych obrazów
2."p" 50 Hz : 24 klatek na sekundę 48 pełnych obrazów na sekundę

napisałem 50Hz a nie 48Hz gdyż nie ma takiej częstotliwości i zapewne odbiornik ją podnosi

Nie umiem tego inaczej wytłumaczyć - może jakiś inżynier się tu wypowie

a to jeszcze znalazłem w miarę dobrze wyjaśnione od Kol.TOMEK z .......
"24 fps - z taką prędkością przesuwa się najczęściej taśma filmowa. Łatwo sobie wyobrazić przyspieszenie obrazu aby osiągnąć 25 klatek - tak się u nas dzieje - czyli film biegnie szybciej - prawie niezauważalnie - 4%.
Koryguje się wtedy dźwięk, żeby nie był na wysoki.

Ale nowy BD ( Siny Ryj) na podawać też oryginalne 1080/24p - wtedy - nie problemu z ruchem. I wtedy odświeżanie ekranu jest rzeczywiście wielokrotnością 24 (np. 72Hz). Do tego potrzebny jest tv, który to zaakceptuje na wejściu 24p i wyświetli. "
 
Ostatnia edycja:

czago

Banned
Zatem pozostaje pytanie:
Czy odbiornik akceptujący sygnał 1080/24p wyświetla go bez żadnej ingerencji z częstotliwością 24Hz (czyli 24 klatki/obrazy na sekundę) czy jednak zwielokrotnia tę częstotliwość?
 

kini0

New member
Bez reklam
Czago jeśli TV wyświetlałby 24 ramki na sekundę wywaliłbyś odbiornik przez okno....:D
W 1080/24P chodzi o to że każda z klatek jest wyświetlana wielokrotnie, ale nie zmienia się TEMPO .... Obraz nie jest anie przyśpieszany ani spowalniany. W przypadku KURO każda klatka wyświetlana jest 3krotnie- 3x24=72Hz. Przy standardowych 50/60Hz konieczne byłyby dodatkowe zabiegi- np. PRZYśPIESZENIE wyświetlanego obrazu.
Pozdrawiam.
 

czago

Banned
OK. To wyjaśnia sprawę. Czyli film z BD zachowuje swoje tempo (w przeciwieństwie np. do DVD) ale wyświetlany jest przez TV z częstotliwością będącą wielokrotnością 24Hz przez kilkakrotne powtarzanie tej samej klatki.

Dzięki wszystkim za wytłumaczenie.
 

gromel

New member
Hmm, wiec skoro nowy soft PS3 wprowadza "[SIZE=-1]Force 24Hz output for Blu-ray over HDMI" czyli wymusza 24hz to sharp mi tego nie odtworzy? Bo wlasnie chcialem go sobie sprawic.
[/SIZE]
 
Do góry