Samsung seria JS 8500 na rok 2015.

hubio

New member
Chcę jeszcze dodać coś takiego. Od kupna telewizorka minęły 2 tygodnie, a ja wciąż ustawiam i ustawiam... Nie wynika to bynajmniej z tego, że telewizor jest słaby tylko dlatego, że jest taki potężny. W zależności od źródła czy HD czy SD no i oczywiście jakiej jakości HD czy SD, od rodzaju treści - czy to są wiadomości czy film z roku 1977 czy najnowszy, od wielu rzeczy zależy jakość i komfort oglądania, a ponieważ telewizor jest potężny można nim wydobyć całe pokłady wcześniej nie widzianych szczegółów. Nie wiem czy to nie jest wina tego, że wcześniej miałem 55 cali, a teraz 10 cali więcej i to automatycznie jest bardziej szczegółowy obraz czy dlatego, że to taki dobry sprzęt, ale kiedy już myślę, że mam ustawione optymalnie parametry włączę coś innego i cały plan idzie w diabły. Kiedy jednak już dla danego materiału coś ustawię do dzisiaj nie mogę wyjść z podziwu ile dotąd było szczegółów, które umykały. Telewizor jest po prostu nie z tej ziemi, ale trzeba się do niego przyzwyczaić, ogarnąć i dopasować. Najbardziej optymalne parametry jak dla mnie tak żeby obraz był dobrze skontrastowany, bez efektu teatralnego i czarne tło było widoczne, a nie stanowiło czarnej masy to podświetlenie: 20, kontrast 100, jasność: 46, kolor: 50, ostrość: 50, tonacja czerni - wyłączona (niestety nawet na średnim poziomie jest problem z odwzorowaniem tła), kontrast dynamiczny: średni, auto motion - wyraźny. Takie ustawienia nadają się dla mnie do filmów HD z tunera sat. Na gwiazdkę kupię sobie bluray Samsunga Samsung BD-H6500 i wtedy poeksperymentuję z DVD i blurayem. Jeśli chodzi o sport, muzykę, wiadomości i w zasadzie wszystko co nie jest filmem dobrze się sprawdza ustawienie domyślne: dynamiczne i tutaj można dać najlepszą czerń, auto motion: płynny i zmniejszyć podświetlenie do 15. Jeśli chodzi o SD np divixy z netu można dać podświetlenie nawet do 14 i zmniejszyć kontrast bo te materiały są bardzo jasne. Generalnie chyba największą wadą jest słabe skalowanie właśnie SD, ale z 2 strony nie miałem porównania na innym TV 65 cali bo nigdy nie miałem tak dużego i może po prostu SD zawsze nie będzie tu za dobrze wyglądać. W każdym razie na moim starym UE55D7000L (który zresztą oczywiście sprzedaję, jak ktoś chętny niech pisze na priva :) :) skalowanie z SD wyglądało znacznie lepiej. Niestety ponieważ telewizor jest prawie doskonały i uwydatnia wszystkie szczegóły to w SD razem z obrazem uwydatnia szum i zniekształcenia. Nad tym jeszcze inżynierowie z Samsunga mogą popracować żeby np. zrobić jakiś super tryb specjalnie do SD. Nadal jest dużo wartościowych filmów z lat 60tych czy nawet przedwojny, których producenci nie remasterują do HD i w telewizorze fajnie jak by była jakaś namiastka tego. Jeśli chodzi o skalowanie do 4k to już od 720p, a nawet 480i dobrej jakości, wygląda to po prostu bajecznie. To co wcześniej było ukryte przed naszym wzrokiem zostaje odsłonięte. Jak dla mnie największe, piorunujące wrażenie wciąż robią twarze. Czasami kiedy się ogląda wiadomości można zobaczyć jaki podkład na buzię ma Pani Redaktor, ile zmarszczek ma znany poseł, albo jak nie pasujące spodnie dżinsowe założył do marynarki znany publicysta :) Wrażenie robią też oczy, a w zasadzie kolor tęczówek, które ten telewizor oddaje z całą siłą nanokryształów...

Nie jestem żadnym ekspertem ani nawet nie mam wykształcenia technicznego, ale tak właśnie "humanistycznie" oceniam ten telewizor: UE65JS8500. Jest to po prostu coś co trzeba mieć. Oczywiście wyższe modele 9000 i 95000 też się liczą.
 

hubio

New member
Mam takie pytanie, może ktoś pomoże. Zacznę od tego, że nie rozumiem jak ludzie mogą oglądać coś na podświetleniu 6 albo w trybie film (podświetlenie 12). Fakt, że nie byłem w kinie wieki i pewno tak jest w kinie, ale ja po prostu nienawidzę tak ciemnego obrazu. Tyle tytułem wstępu. Telewizor jak już wspominałem jest genialny, ale wciąż tak na pierwszym planie jak i dalszym w niektórych scenach jest problem z odwzorowaniem ciemnych obszarów. Podam na przykładzie o co mi chodzi: w wiadomościach prezenter ma czarny garnitur w prążki, siedzi na pierwszym planie - nie widać prążków. W filmach na różnych scenach to samo np kiedy scena jest słabo oświetlona. W związku z tym mam 2 pytania: 1. Czy wam nie przeszkadza coś takiego i np. uznajecie, że twórca filmu słabo oświetlając kadr nie chce aby widz widział więcej 2. I najważniejsze pytanie: jak najlepiej ustawić TV aby te prążki były jednak widoczne zachowując przy tym dobry kontrast.

Obecnie eksperymentuję i mam takie ustawienia: podśw. 20, kontrast 100, jasność 54, kolor: 54 ostrość 60, zaawansowane: tonacja czerni wyłączona, kontrast dynamiczny: wysoko, gamma: +1, auto motion plus: wyraźny, diody LED SMART: wysoko. Reszta domyślnie dla trybu standardowego.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tak się dzieje tez często jak właśnie chce się pokazać na testach głęboką czerń że kosztem tej czerni gubi się detale .. jak sam nie będziesz mógł ustawić, a będzie Ci to przeszkadzało to warto kalibrację zamówić.. powiedz o co Ci chodzi i jak będzie lepiej to płacisz a jak nie to podziękujesz... być może tv nie jest w stanie za bardzo cos z tym zrobić...
 

hubio

New member
Dzięki za odpowiedź. No właśnie wiele osób goni za doskonałą czernią, a nie przeszkadza im gubienie detali. Dla mnie jednak ważniejsze są te detale choć na tym telewizorze nawet taka osoba jak ja, która nigdy nie goniła za doskonałą czernią umie docenić tą czerń bo jest doskonała. W zasadzie oczywiście mogę tak rozjaśnić żeby te detale były widoczne, ale to się dzieje kosztem kontrastu. Kalibracja może tu nie wiele pomóc. A jak sądzicie lepiej oglądać ten telewizor przy zgaszonym świetle czy włączonym, czy jakiejś lampce ? Zawsze dotychczas oglądałem po ciemku.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To już jest uzależnione od preferencji- patrząc zdrowotnie to oglądając tv w ciemności - Twoje oczy dostają strasznie po "uszach" że tak powiem dlatego między innymi Philips ma coś takiego jak ambilight , które służy też jako dodatkowe oświetlenie... część ludzi za tv ma oświetlenie diodowe i wg mnie jest to najlepszy sposób lub ewentualnie jakieś mniejsze lampki bo tez z czymś takim się spotkałem.. Oglądając w ciemności widać wszelakie niedoskonałości obrazu - przy świetle jest to mniej widoczne np. choćby wspomniana czerń...
 

matteo23

New member
Czy u siebie też zauważacie, że obraz się trzęsie?
Jakby kamerzyście trzęsła się ręka przy filmowaniu.
Można to jakoś wyeliminować?
 

hubio

New member
Czy u siebie też zauważacie, że obraz się trzęsie?
Jakby kamerzyście trzęsła się ręka przy filmowaniu.
Można to jakoś wyeliminować?


Nic takiego nie zauważyłem. Jedynie np. jak jest powolny najazd kamery z góry np, drzew czy z oddala jakiegoś pola, autostrady to jak by przerywało na milisekundy. To kwestia oczywiście motion plus. Ja mam wyraźny lub 10/5.
 

slawkor

Member
Bez reklam
Przy ustawieniu płynny tez mam taki efekt, szczegolnie w amerykańskich serialach. Ale mam ustawiony teraz 10/4 w trybie kino i jest dużo lepiej.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
 

hubio

New member
Przy ustawieniu płynny tez mam taki efekt, szczegolnie w amerykańskich serialach. Ale mam ustawiony teraz 10/4 w trybie kino i jest dużo lepiej.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Dodam tylko, że inżynierowie Samsunga poszli kilka kroków na przód bo w poprzednim TV jaki miałem z 2011 r czyli UE55D7000L ten efekt był znacznie częściej i znacznie dłużej :) Czyli w poprzednim np taki najazd z daleka na samochód jadący po drodze powodował przerywanie w ciągu 5 sekund, czasami nawet podczas całej sceny i było to rzeczywiście widoczne. Teraz to trwa max 2 sekundy i jest praktycznie nieodczuwalne. Zauważyłem dotąd tylko 2 razy, a TV mam już prawie 2 misiące. W obu miałem motion na 10/5 więc wyjście to samo.
 

matteo23

New member
Postaram się wrzucić film z tym zjawiskiem.
Jak sobie poradziliście z kalbiracją obrazu?
Ja zauważam u siebie zbyt dużo zieleni na twarzach w scenach z ciemnymi pomieszczeniami. Podobnie jest kolorem żółtym.
Zmieniłem ustwienia obrazu z ciepły1 na standardowy. Trochę pomogło.
Korzystałem z kalibracji ze stron w internecie..
 

teudas

New member
Mam pytanie jaką kombinacją klawiszy wejść w ustawienia telewizora i sprawdzić ile czasu działał czy ile razy był restartowany czas? W jednym ze sklepów usłyszałem że gościu nie pokaże mi tych ustawień bo telewizor straci gwarancję :) Niestety w większości sklepów typu mediam czy rtveuro w mojej okolicy jest po jednej sztuce-wystawka.
 

fx25

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam pytanie jaką kombinacją klawiszy wejść w ustawienia telewizora i sprawdzić ile czasu działał czy ile razy był restartowany czas? W jednym ze sklepów usłyszałem że gościu nie pokaże mi tych ustawień bo telewizor straci gwarancję :) Niestety w większości sklepów typu mediam czy rtveuro w mojej okolicy jest po jednej sztuce-wystawka.
U mnie zadziałał sposób 2 z linku

https://www.youtube.com/watch?v=wduACEycreA[URL] I wybierasz: SVC , INFO, SVC INFO,
 

hubio

New member
Postaram się wrzucić film z tym zjawiskiem.
Jak sobie poradziliście z kalbiracją obrazu?
Ja zauważam u siebie zbyt dużo zieleni na twarzach w scenach z ciemnymi pomieszczeniami. Podobnie jest kolorem żółtym.
Zmieniłem ustwienia obrazu z ciepły1 na standardowy. Trochę pomogło.
Korzystałem z kalibracji ze stron w internecie..

Ja nie kalibrowałem wcale. Nie wiem czy jest jakikolwiek sens oprócz takiego mentalnego placebo. Są tak różne rodzaje oświetlenia sceny, źródła od SD po UHD i tysięcy innych spraw, że za każdym razem może być inaczej. Po prostu trzeba cierpliwie wybrać jakieś kompromisowe ustawienie i tyle. Jeśli widziałeś te zielone twarze na każdym odtwarzanym materiale niezależnie od źródła i rodzaju i to była reguła to ok. Ja żadnej prawidłowości nie zauważyłem. Np obraz niby w jakości HD 1080p a więc ten sam zupełnie inaczej wygląda z odtwarzacza bluray Samsunga i inaczej z tunera satelitarnego, a jeszcze inaczej z odtwarzacza hdd Minix i samego telewizora w końcu. Wiadomo każde coś dokłada. Chyba najlepiej wygląda para: bluray Samsung i ten TV. Zwykłe filmy DVD w SD wyglądają REWELACYJNIE.
 

marcism

New member
Cześć,

Jestem właśnie po weekendzie zabawy z JS8500 65". Przesiadka z 8letniej topowej plazmy Panasonica 42" która wygląda przy tym smoku jak monitorek do komputera.

Jeżeli chodzi o moje subiektywne odczucia to jest nieźle, materiały z próbek 4K wbijają w fotel, materiał w HD jest ok, ale najlepiej taki bez kompresji :)
Niestety ten TV podobnie jak dobry sprzęt HiFi wyolbrzymia wszystkie niedociągnięcia w skompresowanym materiale.

Czy udało się Wam podłączyć TV z jakimś NASem?
Mam serwerek na Ubuntu robiący za domowy NAS z Media Center na KODI który był podłączony do starego Panasonica. JS8500 niestety "nie widzi" udostępnionych folderów na tym serwerku. Instrukcja Samsunga to użycie do sparowania PC-TV aplikacji Smart View, której na linuxa nie ma :)

Poczytałem, że problem można obejść wykorzystując np. Plex https://plex.tv/ (bardzo fajny media server i streamer poza siec domową).

Zainstalowałem Plexa na Ubuntu, działa u mnie tylko w trybie lokalnym bez transkodowania materiału który przesyła. Samsung wszystko ładnie odtwarza za wyjątkiem próbek 4K.
Podejrzewałem niewydolność domowej WiFi ale po wpięciu telewizora do sieci po kablu jest podobnie.

Może macie jakieś sprawdzone rozwiązania jeżeli chodzi o odtwarzanie na SmartTV po sieci lokalnej inicjowane bezpośrednio z TV? Sprawdzę czy TV radzi sobie z 4K puszczonym z KODI po DLNA.
 

marcism

New member
Czy udało się Wam podłączyć TV z jakimś NASem?

Odpowiem sam sobie. TV bez problemów wykrywa media server - w KODI miałem wyłączoną usługę.

Wszystko ładnie się odtwarza, materiał w 4K bez żadnych zacięć.

Serwer Plexa odinstalowałem - strasznie obciążał serwer i miał problem ze strumieniowaniem materiałów w 4k. Wydaje mi się, że pomimo włączenia w nim bezpośredniego wysyłania danych bez transkodowania i tak jakieś transkodowanie wykonuje.
 

slawkor

Member
Bez reklam
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 675b87180f2d8.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 8e35a09a55de5.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - e18a09b69d870.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 216bad54d4af4.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 721fdeafadf30.jpg

Tak wygląda clouding na Samsung 55js8500 przynajmniej u mnie.
 
Do góry