Samsung QN91A-Wasze opinie o tym telewizorze.

Krychaldo

New member
Teraz co do Dolby Vision- to HDR o 12 bitowej głębi kolorów z dynamicznymi metadanymi.Oznacza to ,że każda scena może być indywidualnie dopasowywana do mozliwości TV tak by wyciagnąć z niego maksimum możliwości.

W sumie sam się zastanawiam czy DV ma na chwilę obecną ma duże znaczenie. Faktycznie wszystko zmierza ku temu, aby był to główny standard na rynku lecz na chwilę obecną daje nam jasne korzyści ?
W artykule "HDR10 vs HDR10+ vs Dolby Vision Which is better?" (nie będę linkował) wszystko przemawia na korzyść DV lecz do pełnej satysfakcji trzeba nam TV z panelem obsługującym 12 bitową głębię koloru. Sprawdziłem kilka TV wyższej półki i wszystkie są 10 bitowe. Dodatkowo obecne TV nie są jeszcze na tyle jasne aby efekt był "zwalający z nóg".

Staram się znaleźć sensowne argumenty ponieważ sam się przymierzam do zakupu telewizora i brak DV mnie trochę odstrasza w perspektywie np 6 lat. OLEDa nie chce ponieważ u mnie TV pracuje cały dzień :/ od 8 do 22 (nie ważne czy się go ogląda) więc skupiam się na miniled i led. Patrząc na ceny konkurencji w miniledach to są około 2 k droższe (lg, philips) lecz w sieci brak testów innych marek tylko można znaleźć testy Samsunga.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Z praktyki- mam TV odbierający zarówno DV jak i HDR10+ ,dla mnie te formaty oferują zbliżoną jakość bez wyraznej przewagi jednego lub drugiego formatu.Jednak obydwa te formaty wygladają nieco lepiej niz zwykłe HDR ,przy czym nie jest to taka różnica jak pomiedzy HDR a SDR.
Mam porównanie pomiędzy dokladnie tym samym materiałem w wersji DV i bez- różnica jest w niuansach ale jednak jest.Obraz wydaje się delikatnie bardziej "intensywny" ,cienie lepiej wyciągnięte z lepszym gradientem.
 

SDman

Banned
To świetny TV, jedną nogą był już u mnie w 55".
Skalowanie z mojej kablówki -rewelacyjne tak jak w Q90T.
Dlaczego nie pojąłem ryzyka, hmm wypalenia mogą się przytrafić, jasny pokój
i odbicia jednak są mocne.
Łyżkę dziegciu po PDP ST60 dołożył system (nie mający wszystkiego) i jego zła cecha a mianowicie aby wyłączyć ekran trzeba 11 kliknięć ! Pisałem o tym do Panasonica !! Nie słuchali i nic nie zrobili z tym, a mogli to dać do konfiguracji przycisku "Pictures"
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Dzisiaj mój Samsung zyskał "drugie życie".:D
Kalibracja trwała niemal dwie godziny i jeszcze mocniej utwierdzam się w słuszności zakupu.:bober:
 

SDman

Banned
To świetne wieści, podaj może jak to wyglądało, jakie masz tryby skalibrowane, czy osobna kalibracja dla SDR, HDR, HDR10+ czy coś więcej w menu się pojawiło.
Otrzymujesz na to jakiś dokument ?
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
To świetne wieści, podaj może jak to wyglądało, jakie masz tryby skalibrowane, czy osobna kalibracja dla SDR, HDR, HDR10+ czy coś więcej w menu się pojawiło.
Otrzymujesz na to jakiś dokument ?

Kalibrację dostałem na maila:lol: jak to ktoś kiedyś już robił.
A tak poważnie to na maila dostałem mające trzydzieści stron potwierdzenie przeprowadzonej kalibracji.
Jest w nim wszystko to co kalibrator robił. Pomiary przed, po kalibracji ,przedstawione zmiany w ustawieniach,wykresy,tabelki.
95% tego raportu to dla mnie czarna magia,nie jestem specjalistą.
A miły pan rozpakował swój sprzęt ,podłączył wszystko do laptopa i działo się.Kilka rzeczy podczas pracy wyjaśnił mi sam,dlaczego robi pewne ustawienie tak a nie inaczej i jaki to ma wpływ na całokształt.bardzo chętnie odpowiadał na zadawane pytania-tych było raczej niewiele.
Miałem pełny pakiet kalibracyjny.Na stronie Skalibruj TV jest opis tego co wchodzi w skład pakietu.
 

tobot

Member
Bardzo dobra informacja - szczególnie, że widać różnicę na ogromną korzyść - jak twierdzisz. Jeszcze raz dzięki, nabrałem pewności co do właściwej kalibracji.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
tobot...
podstawa to wybór odpowiedniej firmy-osoby która robi takie usługi.Żadne wysyłanie ustawień kalibracyjnych na maila tylko "face to tv" i jedziem z koksem panie.
Nie wiem na ile to reguła a na ile wyjątek ale podobno ustawienie fabryczne w moim egzemplarzu trybu "Film"(a taki sobie wcześniej zapodałem) nie były jakoś mocno odjechane względem tego "co chciał pokazać reżyser".A co za tym idzie nie ma jakichś kosmicznych różnic.
Inna sprawa że nastawy jakie zrobił kalibrator nie są na stałe i gdyby jednak coś się nie podobało oglądającemu to zawsze może to sobie zmienić.
A na wypadek kokluszu,powodzi , gradobicia oraz płaskostopia w raporcie który dostałem mam wszystkie ustawienia jakie zostały wprowadzone i jakby co to mogę sam sobie je wprowadzić.
I na koniec jeszcze jedna fajna rzecz. Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem to gdyby w czasie gwarancji musiałbym wymienić w moim tv matrycę to kalibrację nowej mam gratis.
 

tobot

Member
I na koniec jeszcze jedna fajna rzecz. Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem to gdyby w czasie gwarancji musiałbym wymienić w moim tv matrycę to kalibrację nowej mam gratis.


wow! Super. Teraz wiadomo co to jest kalibracja, a nie szumienie na ten temat. Pełne, profesjonalne podejście. Właśnie wysłałem prośbę o wycenę :)
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Ja jestem zadowolony chociaż wiem że są ludzie którzy uważają że usługa tej firmy kosztuje za dużo,że sprzęt nie taki,że można to zrobić samemu i takie tam różne opinie.
Ja wiedziałem że chcę kalibracji w nowym tv i ją zamówiłem.
Że jest drogo?Jest,ale ja nie żałuję.Tym bardziej że już kiedyś miałem kalibrować plazmę Panasonica ale wtedy nic z tego nie wyszło z różnych względów zresztą.
I jeśli kiedyś będę zmieniał tv to kalibracja będzie obowiązkowa.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
SDman...
żadnego dodatkowego trybu w menu nie zauważyłem ale ja jestem jak typowy polski "Janusz",w dodatku ślepy na jedno oko.Mogłem więc coś przegapić.
Co do drugiej części twojego pytania...nie wiem,ale postaram skontaktować się panem który to robił i dowiedzieć się co i jak.Wczoraj tych informacji jak na mój mało inteligentny umysł było zbyt dużo i niewiele z tego mi dzisiaj zostało_Oprócz fajnie grającego TV oczywiście.:D
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
SDman...już wiem nieco więcej.
Nowego trybu w menu nie mam bo o trzeba to robić przez menu serwisowe a to w odbiorniku na gwarancji może spowodować "nerwowość" Samsunga w razie naprawy gwarancyjnej.Po gwarancji jak najbardziej tak,robi się dodatkowe tryby.
Jeśli chodzi o osobne ustawienie na dzień i noc to w LCD nie ma takiej potrzeby.Robi się takie coś w PDP i OLEDZIE.Fachowiec użył zbyt mądrych dla mnie terminów i powodów dlaczego tak to wyglada, żebym mógł je zapamiętać i je tu przekazać.Starość,co zrobić:?
I na koniec SDR,HDR,HDR+.Wszystko ustawiane jest osobno.

To co opisałem dotyczy Samsunga.U innych producentów może to wyglądać nieco inaczej.Zwłaszcza "grzebanie" w menu serwisowym na gwarancji.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Masz jakieś zdjęcia sprzed i po kalibracji by zobaczyć różnicę?

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Nie mam zdjęć.Nie mam na tyle dobrego aparatu by te różnice pokazać,dodatkowo zdjęcie na forum jest poddane kompresji.
A poza tym zmiany po kalibracji to nie jest przynajmniej w przypadku mojego egzemplarza jakaś rewolucja.
Jak już chyba wspominałem w moim egzemplarzu nie było zbyt dużych różnic w ustawieniach przed i po kalibracji.Nie wiem czy to przypadek czy reguła w Qledach .Z tego co mówił kalibrator różnie z tym bywa u różnych producentów.
Czasem zmiany kalibracyjne są minimalne a czasem z szybowca mamy odrzutowiec.Ale błędnym jest myślenie że po kalibracji ten odrzutowiec to już jest takie nie wiem co,że na księżyc doleci.I jeszcze wróci.
I na koniec najważniejsza według mnie sprawa w tej całej zabawie.
Trzeba umieć patrzeć i potrafić dostrzec te różnice.Jest spora grupa ludzi którym gdyby na głowę spadło dziesięć skalibrowanych tv to i tak niczego by nie zauważyli.
Oczywiście nie należy popadać w skrajności,to jest tylko tv który służy do ogladanie obrazu.Oczywiście w miarę jak najlepszego.Ale jeśli ktoś ogląda to jak tv jest ustawiony zamiast jakiejś treści to jest już źle.
Ja niestety zaczynam się łapać na tym że z różnych względów pewnych rzeczy już nie dostrzegam.Wzrok już nie ten. Kiedyś bez problemu i mgnieniu oka rozróżniałem CRT 50HZ od 100HZ.A spora część ludzi tego nie widziała.
Ehhh...SKS:(
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Zastanawiam się czy jest sens kalibrować jeśli te różnice są niewyczuwalne....

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Gdybym jutro kupił nowy tv to tez bym go skalibrował.
To nie jest tak że różnice są niewyczuwalne .Dużo zależy od tego jak było przed kalibracją oraz od tego co potrafimy dostrzec.
Ja największą różnicę(nie żeby jakąś ogromną) widzę w kolorze ludzkiej skóry i w kolorze białym.Poprawiły się detale na czarnym tle.
Podkreślam jeszcze raz.W moim tv nie było dużych różnic między tym co było a tym co jest.Zupełnie inaczej może być nawet w innym egzemplarzu takiego Samsunga,że o innych producentach nie wspomnę.
Owszem,wzrok już nie ten,ale nic na to nie poradzę.Ale zasypianie ze świadomością że ma się skalibrowany tv jest całkiem fajne:D.
I na forum można pocwaniakować;)
 
Do góry