Przewody głośnikowe do plastików HKTS 35BQ

Bonaventura

New member
Odwieczne pytanie i temat rzeka.
Jakie kable polecilibyście Koledzy do takiego zestawu AVR 171 + HKTS 35?
Czy przewody o śr. 1.5mm będą wystarczające? Np.: Klotz LY215S.
Czy lepiej zaszaleć i dać 2.5mm, czyli np.: Klotz LY225S?
Przewody zostaną wkute w tynk, i zostaną tam zapewne na dłuuuuuugi czas (kilkanaście lat co najmniej). Potrzebował będę około 70 metrów przewodu, także jego cena jest dosyć ważna i praktycznie wszystko powyżej 10zł za metr odpada :|

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Jak widzisz w mojej stopce sprzęt mamy podobny choć nie ten sam. Nie wiem jakie w przekroju są oryginalne kable do hkts35, podejrzewam, że 2mm. Ja mam na frontach 2,5 ze względu na podłogówki. Reszta jest 2mm. Jak dasz wszędzie 2-2,5 też będzie ok. Na tyły nie potrzebne chyba takie duże przekroje, choć pewnie szkoły na temat przekrojów kabli są różne.
 

Bonaventura

New member
Nie wiem jakie w przekroju są oryginalne kable do hkts35, podejrzewam, że 2mm.

Powiem szczerze, że i ja nie wiem. Jutro to sprawdzę.

Zostałem jeszcze podpytany co do długości kabli.

Odpowiadam, że wstępnych wyliczeń mogę założyć, iż maksymalna długość przewodu nie powinna przekroczyć ok. 8 metrów.

Do tego usłyszałem, że w przypadku mojego zestawu którego amplituner i głośniki są 8Ω nie potrzeba tak grubych kabli jak w przypadku kolumn 6Ω czy 4Ω, i lepiej byłoby kupić porządniejsze kable (czystsze, co najmniej OFC 99,99%) o średnicy 1.5mm które wystarczyłyby w zupełności.

Na pytanie odnośnie mocy (W) kolumienek nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Producent podaje:
"Maximum Recommended Amplifier Power: 10W – 120W".

Natomiast amplituner AVR 171 przy obciążeniu pięciu kanałach podaje 52W na kanał. Przy obciążeniu siedmiu (jak to będzie w moim przypadku), niestety nie wiadomo.

Zamiast Klotz'a polecono mi również wziąć pod uwagę kabel Prolink'a:

Prolink CAV 1015 - OFC 99,998%
Klotz LY 215 - 99.96%
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Umówmy się, że mamy amatorski sprzęt domowy i cudów muzycznych tu nie będzie. Głównie oglądamy TV i filmy. Muzyka to pewnie albo radio internetowe lub zasoby własne. Teorii nt wpływy kabli na jakość brzmienia jest tyle, że można od tego zgłupieć. Jedni w to wierzą i słyszą różnice inni nie. Wg mnie przy KD nie ma to najmniejszego znaczenia, a przy muzyce na tym sprzęcie cudów nie będzie. W tym wszystkim trzeba znaleźć umiar i rozsądek. Jeżeli uważasz, że droższe kable wniosą inną jakość do brzmienia zestawu to przecież nikt ci nie zabroni kupić takich z większą zawartością miedzi. Przekrój 1,5mm to chyba ciut za mało zwłaszcza na fronty i zawartość miedzi raczej nie ma z tym nic wspólnego. Co do mocy wydzielanych na głośnikach to podawane przez producenta parametry to czysta teoria wynikająca z metod pomiaru. Nigdy nie uzyskasz mocy 50W/kanał w 5.1, a zwłaszcza 7.1, bo niby skąd ta moc miałaby się wziąć przy zasilaczu 120W. A nawet gdyby to nigdy nie będziesz słuchał ampli z taką mocą. Rekomendowana moc wzmacniacz to tylko wskazówka dla użytkownika jaki wzmacniacz dobrze wysteruje kolumny i nic więcej.
Masz odpowiedni wzmacniacz do odpowiednich kolumn i nie ma co teoretyzować.

Podsumowując..
Na pewno nie 1,5mm ale więcej. Druga kwestia jest czy uznasz "marketowe" kable za 4-6 zl/mtr jako wystarczające czy też zechcesz wydać więcej na "markowe" to już twoja decyzja.
Dobre doświadczenie wielu użytkowników wskazuje, że te 2-2,5mm jest wystarczające z naciskiem na 2,5mm głównie na fronty bo tu jest główna moc. Może też zechce ci się za jakiś czas postawić na fronty np. podłogówki więc dobrze mieć komfort posiadania już odpowiednich kabli. Tym bardziej, że chcesz je wmurować co nie jest zbyt dobrym pomysłem. Nie lepiej wmontować pod tynk korytka montażowe i zostawić sobie możliwość w przyszłości łatwej wymiany kabli na inne ?

To taka moja koncepcja, z która możesz się zgodzić lub nie i przyjąć rady innych kolegów z forum.
 

Bonaventura

New member
Właśnie zmierzyłem fabryczne kable dołączone do tych HKTS. Ich średnica wynosi 1mm-1,2mm :shock:

Z punktu widzenia systemów audio ten zestaw jest mocno amatorski i budżetowy. Z punktu widzenia mojego portfela to najwyższej klasy hi-end :grin: Może stąd takie rozterki ;)

Nie należę do osób które słyszą kable, i na dobrą sprawę jest mi wszystko jedno jaki nadruk będą miały na izolacji. Nie mam zamiaru przepłacać i wydawać więcej tylko dla tego, że mają "markę" albo tylko po to aby mieć lepsze samopoczucie. Głównym kryterium dla mnie jest kwestia techniczna tego kabla. Ma nie dławić całego zestawu, a przy tym być na tyle dobry jakościowo aby się po kilku latach nie utlenił lub nie rozsypał. Ale z drugiej strony ze względu na $$ skoro wystarczyłby cieńszy to nie chciałbym przepłacić kupując grubszy. Zawsze to pare złotówek zostałoby na coś innego.

Moje pytanie o grubość kabla wynikłą stąd, że obecnie posiadam podłogówki Yamaha NS-45E podłączone 2,5mm kablem i tak jakoś dziwne wydało mi się podłączenie takich małych plastików takim samym kablem co wielokrotnie większych i mocniejszych podłogówek. Temat miał mi rozjaśnić sytuację, i dać odpowiedź jakie byłyby wystarczające do plastików.

Może też zechce ci się za jakiś czas postawić na fronty np. podłogówki więc dobrze mieć komfort posiadania już odpowiednich kabli.

Podłogówki mam obecnie i własnie za namową forumowiczów zmieniam je na plastiki hehehe :mrgreen:

Niestety pod tynkiem niewiele zmieszczę bo jest bardzo cienki (1cm-1,5cm max), ledwo pewnie i ten kabel by wszedł. A co do kwestii chowania ich w tynk, to tak jak nie wyobrażam sobie kabli elektrycznych czy rur grzewczo-kanalizacyjnych na wierzchu, tak i nie wyobrażam sobie kabli głośnikowych na widoku ;) Taka po prostu jest moja wizja estetyczna. Chociaż przez 15 lat miałem kable głośnikowe na wierzchu :razz:
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Nie wiem kto i jak namówił cię na zmianę podłogówek na podstawkowe plastiki ?
Zwykle kierunek jest odwrotny, ale cóż....z gustami się nie dyskutuje. Tak postanowiłeś zmienić....twoja wola.
Co do kabli to aż mi się wierzyć nie chce, że mają tylko 1mm średnicy. Toż to w przekroju wyjdzie jakieś 0,6-0,65mm2. Żart ?
Jeśli połączyć teorię z praktyką i wziąść pewną średnią jako kompromis to 2mm2 zadowoli i podłogowe fronty i podstawkowe satelity. Tak mi się wydaje. Przynajmniej z tym sprzętem, który obecnie masz. Oczywiste, że czystsza miedź to dłuższy czas utleniania, a tym samym żywot dłuższy i jak niektórzy twierdzą, lepsze brzmienie. Sam decyduj.
Co do bruzd w ścianach to jaki problem szlifierka do ręki i pogłębić te szczeliny ?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Wiesiek, są podłogówki i podłogówki, oraz plastiki i HKTSy ;)
Co do kabelków, to nie ma co szaleć, 2x1,5mm wystarczą. Ja miałem instalację na 2x2,5mm i do małych HK dało się podłączyć, ale już z małymi problemami
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Wiesiek, są podłogówki i podłogówki, oraz plastiki i HKTSy ;)
Co do kabelków, to nie ma co szaleć, 2x1,5mm wystarczą. Ja miałem instalację na 2x2,5mm i do małych HK dało się podłączyć, ale już z małymi problemami

Pełna zgoda i popieram. Nawet nie będę dyskutował :D
Wydawało mi się, że 2mm2 to dobry kompromis i być może sam zainteresowany ma rację idąc ku "lepszym" 1,5.

Pozdr
 
Ostatnia edycja:

Bonaventura

New member
Nie wiem kto i jak namówił cię na zmianę podłogówek na podstawkowe plastiki ?
Zwykle kierunek jest odwrotny, ale cóż....z gustami się nie dyskutuje. Tak postanowiłeś zmienić....twoja wola.

Pierwotnie wcale nie miałem takiego zamiaru. Ba, nigdy wcześniej nawet nie spojrzałem na plastiki. Dopóki nie trafiłem na to forum. W tym temacie wszystko się zmieniło:

http://www.hdtv.com.pl/forum/kino-d...ilmow-w-srednim-pokoju-w-cenie-do-2000zl.html

Co do kabli to aż mi się wierzyć nie chce, że mają tylko 1mm średnicy. Toż to w przekroju wyjdzie jakieś 0,6-0,65mm2. Żart ?

Z ręką na sercu, mierzyłem je dla pewności wielokrotnie. Mógłbym nawet dodać zdjęcie gdyby była potrzeba.

Co do bruzd w ścianach to jaki problem szlifierka do ręki i pogłębić te szczeliny ?

Po szlifierce bardzo się pyli :razz: Sam tynk to bym skuł ręcznie przecinakiem, mniejsze spustoszenie. Ale faktycznie jak nie będzie innej opcji to się wejdzie odrobinę w ścianę.

Rozejrzę się jeszcze co tu można tanio i dobrze zakupić w kablach 1,5mm. Na znanym portalu aukcyjnym ceny oscylują w okolicach 7-8zł za metr i chyba nie będę się porywał na droższe bo to jak słyszę i czytam nie będzie miało większego sensu w tym przypadku.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Rozejrzę się jeszcze co tu można tanio i dobrze zakupić w kablach 1,5mm. Na znanym portalu aukcyjnym ceny oscylują w okolicach 7-8zł za metr i chyba nie będę się porywał na droższe bo to jak słyszę i czytam nie będzie miało większego sensu w tym przypadku.
Wydaje mi się, że takie o połowę tańsze spokojnie wystarczą, ważne aby były pewnej firmy i z jak największą zawartością miedzi ;)
 

Bonaventura

New member
Możesz podpowiedzieć które to są te pewne firmy? Bo ja w kablach to tylko kojarzę Klotz'a ;)
Jak przeglądam opisy kabli w cenach 3-5zł to nawet nie podają jaki jest ich skład. Chyba nie mają się czym pochwalić...
 

lobos

New member
Bez reklam
@Bonaventura,
Tutaj masz tani i sprawdzony miedziany kabelek:
POLSKI kabel głośnikowy CZYSTA Miedź Cu 2x1,5 mm (5125322820) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Co do maskowania kabli w ścianie to jak chcesz, żeby dobrze to wyglądało to musisz trochę głębiej podkuć. Później jak zagipsujesz to musisz mieć co zetrzeć ;-) Jak nie dasz kable min. 1cm w ścianę to później będzie widać na ścianie jak biegnie ;-)
Bez przesady, ale trochę głębiej trzeba.
Poza tym będziesz miał pewność, że przy byle poruszeniu kablem nie wyrwiesz go ze ściany.
 
Do góry