Proszę o opinie JBL Northridge E80

audio_lama

New member
Te JBL-e były podpięte jak należy, były założone firmowe zwory, głosniki basowe pracowały. Nie wiem co było przyczyną takiego stanu rzeczy, może onkyo nie basuje? Zresztą czytałem też wiele opinii, że e80 mają charakter estradowy i grają raczej wyższym basem. Mówie, grało to strasznie sucho, płasko i agresywnie, nie pomogło przesunięcie nawet pod samą ścianę. Przetestowane na rozmaitych gatunkach muzycznych, od klasyki, przez rock, a nawet rap i ostry trance. Sprawdziłem ustawienia ampa, fronty na large, podbicie basu na +12 (pukało trochę mocniej). Czy jest na forum osoba, która wycisnęła z e80 głębokie, pełne i mięsiste brzmienie na amplitunerze onkyo, (ewentualnie denon/yamaha)? Jak narazie, widzę tylko same pozytywne opinie ludzi u których e80, grają z harmanem!?
 

dvd-r

New member
Ja tam się przesiadłem ze Scherzo 350 na JBL E100. I mimo, że mam amplitunerek Sony 840 (troszkę stary) to różnica jest kolosalna.

Przede wszystkim wysokie tony, który tak jakby wtedy nie było wcale.

JBLe grają super.

Reszta zestawu to E250 i EC35 i E30

Niestety problemy z sąsiadami przy fajniejszych filmach. Ale oglądam raczej w normalnych godzinach

Pzdr.

Artur
 

seat98

New member
audio lama no to żeś mi nabił klina do głowy,irk11111 pisze że są świetne
i mają soczysty głęboki bas a ty z kolei piszesz że grają jak pudełkowce
a przytym bas jest suchy i twardy co w rezultacie mi nie odpowiada.Cały
czas byłem w przekonaniu że JBL to naprawdę porządna amerykańska firma
która fajansu nie odwala a tu masz.Dwa lata w stecz kosztowały 3 tyś.zł a
za taką kasę należało już coś wymagać.dvd-r pisze że przesiadł się z kolumn
Tonsil Scherzo 350 na JBL E100 i rożnica jest znaczna tylko że JBL E100 są
większe od E80.Sam już nie wiem co o tym myśleć.Pozdrawiam
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
E-80 grają okrągłym dobrze kontrolowanym basem, słuchałem wiele razu najczęściej na amplitunerach HK. W ich cenie ciężko znaleźć głośniki , które mają to lepiej opanowane :)
A tu kawałeczek testu z AUDIO:
Może zabrzmi to złośliwie, ale jak na liczbę głośników, które znalazły się w kolumnach E80, dźwięk okazał się wyjątkowo kulturalny. Ale wcale nie ugrzeczniony czy miałki. Środek pasma jest twardy, gęsty i mocny. Kontury instrumentów podkreślane są bardzo zdecydowanie, kolumnom nie można także odmówić analityczności i precyzji. Nie ma śladu efekciarstwa, krzykliwości i złego smaku, naturalność dźwięków i właściwe między nimi proporcje budzą uznanie. Doskonały jest bas, zrywny i zdecydowany, ale i niskie tony charakteryzują się niezłą selek tywnością i barwami. Choć duża obudowa i liczba głośników podpowiadają, że E80 będą w kwestii basowej
bezlitosne, to jednak rzeczywistość jest inna. Kolumny wcale nie emitują wyolbrzymionej ilości najniższych tonów. Większość właściwych akcji
rozwija się w zakresie nisko−średnio−tonowym, natężenie z samego krańca pasma nie jest już tak silne. Tym bardziej góra nie zwraca na siebie
uwagi, dobrze spełnia rolę informacyjną, może brak w niej odrobiny zaciętości i żywości.
 

audio_lama

New member
Recenzje prasowe recenzjami, nawet najgorszy produkt można tak, opisać, żeby zatuszować wady, albo i tak nie wiadomo jak to naprawdę gra. Weźmy tego JBL-a. "Choć duża obudowa i liczba głośników podpowiadają, że E80 będą w kwestii basowej
bezlitosne, to jednak rzeczywistość jest inna. Kolumny wcale nie emitują wyolbrzymionej ilości najniższych tonów" !?
Delikatnie mówiąc basem to one nie grzeszą, jak na takie skrzynki, tylko ladnie opisane. "Natężenie z samego krańca pasma nie jest już tak silne" Zgadzam się, dodałbym jeszcze, że jak na podłogówki, to niskiego basu prawie w ogóle nie było :-/ "Środek pasma jest twardy" Tak, nawet bardzo, niczym skała. "Kolumnom nie można także odmówić analityczności" Dokładnie, są analityczne, mi się to podobalo, ale przez to kolumny są stosunkowo agresywne. Opisuję to co słyszałem, nie żebym miał coś do JBL-a, bo to jedna z moich ulubionych firm :) Zachęcam tyko do krótkiego odsluchu, na wszelki wypadek. Pozdrawiam
 

seat98

New member
Teraz nie pozostaje mi nic innego jak udać się na odsłuch do sklepu,ale to
i tak całkowicie co innego niż w mieszkaniu.Salony a/v z reguły są o dużych
pow.i dobrze wytłumione przez co dźwięk się nie odbija i nie wpada w skrajnych przypadkach w rezonans.Tak czy owak kupno kolum w salonie a/v
po wcześniejszym ich przesłuchaniu jest po części kupnem w ciemno,gdyż w domu może być wielkie rozczarowanie w dodatku mieszkając w bloku.
Pozdrawiam.
 

seat98

New member
Dzisiaj do południa troszkę polatałem sobie z kolumnami po pokoju szukać
miejsca o lepszym brzmieniu.Przez przypadek natknąłem się na stronę
www.hifi.pl i wszedłem w zakładkę porady a następnie w artykuły poradnicze
i znlazłem wyczerpujące informacje na temat ustawienia kolumn,rezonansu
dźwięku,umeblowania i wiele innych rzeczy.Na początku przed zmianą ułożenia
kolumn odtworzyłem sobie jeden utwór muzyczny aby mieć odniesienie do innego położenia.Okazało się że jak bardziej kolumny odsuwały się ku środkowi
pokoju to dżwięk stawał się bardziej czystszy szczególnie jeśli chodzi o niskie partie dźwięku.Na początku odsunąłem je 60cm od ściny bocznej i tylniej a
następnie 80cm i na końcu 100cm.Cały czas odtwarzałem jeden i ten sam utwór muzyczny który powodował w wyjściowym położeniu kolumn buczenie.
Gdy kolumny odsunołem 100cm od ściany bocznej i tylnej to owe buczenie znikło.W moim pokoju 4mx3m kolumny znalazły się prawie na środku pokoju
gdzie ma się to nijak do estetyki i muisałem zsunąć je na 60cm od ściany.
Teraz już wiem że to nie wina kolumn tylko ich ułożenia ale z tym się trzeba pogodzić bo niema innej alernatywy.Przynajmniej samemu udało mi się rozwiązać problem i mocno polecam każdemu takie doświadczenie zrobić
jak ma jakiś problem podobny do mojego.Z pewnością gdybym zakupił JBL-ki
buczenie by nie znikło tylko mógłbym się niżle załamać ale już wiem gdzie tkwił szczegół i mogę udać się na odsłuch bo niźle wpadły mi te JBL Northridge E 80 w oko.
 

akab

New member
Witam w moim pokoiku 16m e-80 grają super, basu jest dużo , reszta pasma też jest ok ja jestem zadowolony polecam , ale najlepiej posłuchać samemu
 

seat98

New member
Teraz nie pozostaje mi nic innego jak tylko jechać na odsłuch ale muszę poczekac bo na razie nie ma ich w salonie A/V.Jak tylko uda mi się ich posłuchać to opiszę tutaj moje wrażenia.
_____________________________________
TX25AD1P,DVD S52,Yamaha RXV-630,Wharfedale 8.1,Tonsil 2x200,AKG K501
 

Foggy

New member
Przyłączę się do dyskusji.
Mam JBL E80 i Sub 150 (+ satelity JBL + centr. JBL) podpięte do KD Denon. Dość wysoki pokój 35m2. Bardzo długo wybierałem kolumny. Jeździłem do różnych salonów z płytami testowymi z muzyką, która lubię i z filmami…. Podłączałem kolumny do takiego samego Denona, który posiadam. W końcu wybrałem to, co najbardziej mi pasowało. Często zachwalane różne kolumny, dla mnie brzmiały albo zbyt ostro albo nijak. Uważam, ze dźwięk, który usłyszę, powinien być naturalny. I to właśnie osiągnąłem. Gdy na filmie pada deszcz, spoglądam w okno czy to tylko na filmie, gdy słyszę kroki, potrafię zatrzymać film i sprawdzić kto przyszedł a to tylko w filmie było. Przy dobrze nagranym filmie, po włączeniu suba, czuję jak drży fotel ale nie słyszę huku i nie drażni uszu jak to ma miejsce u znajomego przy plastikowym subie Sony z KD Sony. Porównując do drugiego zestawu wzm Pioneer + CD Pioneer + małe, stare kolumny Tonsil, to w JBL + Denon dźwięk jest miły, delikatny, czysty, naturalny.
Oglądając koncert Jarra, i słuchając przez JBL, dostrzegłem ogromną różnicę między DTS a DD a do tego odkryłem nowe dźwięki w jego utworach.
Jeśli chodzi o muzykę z CD – czasem używam wzm Pioneer + Tonsile. Dźwięk jest ostry, przesycony. Do dance, trance, house - Pioneer i Tonsile ok. Muzyka ambient, jazz – jednak, zdecydowanie JBL.
Pozdrawiam i życzę zadowolenia z wyboru
 

jaroslavus

New member
Foggy napisał:
Jeśli chodzi o muzykę z CD – czasem używam wzm Pioneer + Tonsile. Dźwięk jest ostry, przesycony. Do dance, trance, house - Pioneer i Tonsile ok. Muzyka ambient, jazz – jednak, zdecydowanie JBL.
Pozdrawiam i życzę zadowolenia z wyboru
Czy słuchałeś dali. Wydaje się i tak niektórzy uważają, że lepiej gra średnicą. Myślę o denonie tylko zastanawiam się dali vs JBL.
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Wbrew obiegowym opiniom ja po odsłuchu uważam, że grają podobnie. Wiele zależy też od elektroniki. Musisz posłuchać konkretnego zestawu.
 

Foggy

New member
Na pewno słuchałem, tylko... nie pamiętam różnic. Tak więc w sprawie Dali nie pomogę. Poświęciłem masę czasu na odsłuchy oraz na przegladanie opini na forum. I faktycznie, elekronika jest bardzo ważna. Najlepiej, moim zdaniem, posłuchać kilku wybranych zestawów kolumn z wybranym wzmacniaczem. Ale dochodzi tu również problem "środowiska odsłuchowego". W salonie usłyszysz inne brzmienie i w domu również inne.
 

ThYX

New member
jaroslavus napisał:
Czy słuchałeś dali. Wydaje się i tak niektórzy uważają, że lepiej gra średnicą...

To zależy o które DALI pytasz ? Nic jednak nie zastąpi odłuchu (koniecznie w tym samym pomieszczeniu) różnych WYGRZANYCH kolumnu z tą samą elektroniką .. Tak więc wybór musi nastąpić w salonie hifi, a nie przez czytanie forum .... a forum potraktować wyłącznie jako wskaźnik co by tu posłuchać :)))
 

seat98

New member
Jbl E80

No i wreszcie kupilem JBL E80 prawie w ciemno ,bo co to za odsłuch w madia markt ale nigdy bym nie powiedział że takie małe kolumienki będą miały takiego kopa zarówno w muzyce jak i kinie domowym.Dźwięk z łatwością wypełnia pokój i jest on zrównoważony tonalnie.Brzmienie jest po prostu bardzo naturalne i nie męczące do którego łatwo jest się przyzwyczaić.Wokale brzmią bardzo czysto i czytelnie dzięki dobremu głośnikowi sredniotonowemu i tweeterowi.Z kolei bas jest bardzo energiczny i mięsisty, nigdy podczas testowania zarówno na stereo jak i kine domowym nie zabrakło mu potężnej energi i co njważniejsze,bas nie był podbarwiony a jego obecność objawiała się niskimi i bardzodynamicznymi ipulsami.Ogolnie są to barzdo dobre kolumny z klasy sprzętu C nie ustępujące jakością dużo droższych kolumn.Dużo złych opini jest na forach o tych kolumnach ale ci słuchacze mają chyba drewniane uszy skoro nie potrafią wychwycić z nich pięknej i precyzyjnej sceny dzwiękowej jaką dostarczają JBL E80.Kolumny testowałem w pokoju 4.30m na 3m i podłączyłem je do amplitunera Yamaha RXV630,DVD Panasonic S52,CD Technics SLP700,wzmacniacz Technics SUV500.
 

PopaY

New member
Bez reklam
Ja już sam zgłupiałem jeśli chodzi o kupno kolumn... MIało być do 1500zł, a się okaże, że dam 2x tyle i kupię zestaw JBL Northridge Cine Pack czyli 2x E80, 2x E20 i 1x EC25. Tylko niech mi ktoś napisze czy EC25 i satelitki E20 mają z tyłu jakieś uchyty do zawieszenia na ścianie? Bo ścianę mam już "dziurawą" i kołki z niej wystają więc wolałbym nie dokupować dodatkowych uchwytów.
 

BD

Member
Bez reklam
Glosniki nie maja zadnych uchwytow do zawieszenia jedynie sa do przyklejenia gumowe podkladki aby ustawic je na twardej powierzchni ..........
 

PopaY

New member
Bez reklam
Dzięki za odpowiedź. A już myślałem, że znalazłem wreszcie kolumny, a tu znów "zonk"... No nic, szukam dalej.
 
Do góry