[Nasze Zestawy AV] Projekt Kino 2016

bubafat

Active member
Bez reklam
Discrete subwoofers and Audyssey Sub EQ HT[emoji769] (v p. 239)
The unit has two subwoofer output capability and can adjust the level
and delay for each subwoofer individually.
Audyssey Sub EQ HT[emoji769] makes the integration seamless by first
compensating for any level and delay differences between the two
subwoofers and then applying Audyssey MultEQŽ XT32 to both
subwoofers together for improved deep bass response and detail.

Zrodlo. Manual marantza 7010.

Czyli ustawia niezaleznie opoznienie i poziom dzwieku. Potem ustawia MultiEQ dla obu?

Ale nie znalazlem w manualu info co robi ten MultiEQ i czy faktycznie dotyczy on suba. Moze czas najwyzszy aby zainteresowac sie zewnetrznym DSP tylko dosyc sporawo to kosztuje.

Skoro SVS ma w sobie taka korekte, to chociaz wiadomo za co sie placi :)
Ja czytam odwrotnie niż Ty. Ustawienia EQ są globalne, a nie indywidualne, jak przy pomocy miniDSP/nanoAVR. Gdyby tak ie było te urządzenia i filtry nie miałyby racji bytu. A co jeśli suby się różnia?
Ja wiem czy kosztuj? Ostatnie minidsp widziałem za 80e czy f. Procesor Beringhera za dwieście coś funtow.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Rabit, jak chcesz mieć wygodę to zdecydowanie Velodyne, jego autokalibracja załatwia sprawę. Mogę Cię ze swoim ożenić jak chcesz bo REL już poszedł, a velo jeszcze nie miałem czasu wystawić nawet :D

Lolo, jak chcesz wyciągnąć 100% z tego BK to obawiam się, że bez zewnętrznego DSP się nie obejdzie. Przytaczasz przykład Magoga, ale on już w większości kwestię korekcji załatwił na etapie budowy, więc może wystarczy że zrobisz "kopiuj, wklej" od niego do swojej piwnicy :)
 

RAF1977

Banned
Tak teraz będzie do kina ustawione.
Właśnie robię kalibrację.
4cde153da3316b3d27c392867345250b.jpg
 

rabit

Active member
Bez reklam
Drogi Drunku, nie dla mnie taki poważny subwoofer, w takiej cenie. Filmy oglądam rzadko, a do stereo wcale nie będę używał suba, bo moje kolumny grają bardzo dobrze. Więc zastanawiam się, czy aby na pewno, jest mi ogólnie potrzebny jakiś subwoofer? Może kupię jakiegoś Klipscha (chyba najłatwiej sprzedać jak by co) i zapytam sąsiadów czy im to mocno przeszkadza. Jak po paru tygodniach, będą dalej odpowiadać mi na "dzień dobry", to sprzedam i kupie coś lepszego, ewentualnie gdyby poszło nie po mojej myśli, to chociaż mała strata będzie.
 

Drunk

New member
Bez reklam
RAF, odśwież swój wątek i opisz wrażenia czy czujesz/słyszysz różnicę na plus przy symetrycznym ustawieniu :)

Rabit, spoko i tak nie było wam pisane bo velo już oddany ;). Do kina bierz co najmniej R-112SW, te suby Klipscha z serii R mają najlepszy stosunek parametrów do ceny. Zapoluj na używkę, to przy odsprzedaży nic nie stracisz ;)
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Lepiej, lepiej. Wcześniej miałem prawy, za blisko miejsca odsłuchu. I to było słychać.

Jak otwierasz drzwi z prawej strony ??
Słychać w ogóle te Wafle przy dwóch takich smokach ??
Jakoś to dla mnie mało proporcjonalne, miałem kino, i wolałbym zainwestować we większe fronty niż pchać się w suby.
 

RAF1977

Banned
Grają, grają.
Mam cały zestaw z jednej linii i to są największe kolumny w tej linii modelowej.

Jak wcześniej pisałem, na codzień ten sub tam nie stoi.
Tylko na seanse go tam będę stawiał.

Wogole duże suby, na codzień nie grają.
Na codzień mam dwa małe koło tylnych kolumn.

Ps
Do kina żadne fronty subwoofera nie zastąpią.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Ja jak podłączyłem velo pod preampa stereo i ustawiłem pełny zakres kanałów L i R żeby porównać z kanałem LFE to była bieda w kinie, a kiedyś też myślałem że mocne fronty suba zastąpią ale to miałem wtedy do czynienia ze słabymi subami ;)

Wszystko zależy co dla kogo jest priorytetem, u mnie jest pół na pół i pogodziłem kino ze stereo tak, że nie mam kompromisów i jestem z rezultatu zadowolony, oczywiście pomijając to na ile pozwalają warunki lokalowe.

Też wolę stereo bez subów, bo jak dla mnie nic nie wnoszą a testowałem zarówno REL'a, Velo, jak i te dwa nowe. Efekt był na plus jedynie w hip hopie ale nie słucham tego typu muzyki więc dla mnie był bez znaczenia ;)
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Grają, grają.
Mam cały zestaw z jednej linii i to są największe kolumny w tej linii modelowej.

Jak wcześniej pisałem, na codzień ten sub tam nie stoi.
Tylko na seanse go tam będę stawiał.

Wogole duże suby, na codzień nie grają.
Na codzień mam dwa małe koło tylnych kolumn.

Ps
Do kina żadne fronty subwoofera nie zastąpią.

Doskonale wiem że fronty nie zastąpią suba, nie są od tego.
Wiem co to za Wafle, moim zdaniem po prostu jedno tu blokuje drugie, przy kalibracji sub musi się hamować żeby nie być za bardzo nad resztą. Ale skoro jesteś zadowolony to najważniejsze.
 

RAF1977

Banned
Tak na próbę podłączyłem te duże wysokopoziomowo, (też mam od niedawna osobny tor do stereo, z pominięciem AVR) i też, nie moja bajka.
Do stereo albo dwie kolumny albo słuchawki.
Albo.....
Auro3d
Ale wtedy to przez AVR oczywiście i wtedy subwoofery grają, te z tyłu.
Ale z auro3d, to taka inna bajka.
Nie mówię, że lepsza, tylko inna.
Raz mam ochotę na tradycyjne stero, raz na słuchawkach a raz na auro3d.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Ścieżki przeznaczenia przywiodły do mnie ten oto zacny klocek:







Dzisiaj zamykam się w pokoju i spędzam dzień pod znakiem Dirac'a :)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Nie tylko Chińczycy są na tym świecie, posłucham dla odmiany czegoś poskładanego przez Czerwonych Khmerów ;)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Zobaczymy jak wypadnie amplifikacja w klasie G. Podłączę do niego tylko kolumnę centralną(podobno reprodukuje bardzo dobrze głos), a reszta będzie na końcówkach. Z tego co się naczytałem, to dirac świetnie integruje ze sobą wszystkie głośniki łącznie z subami(na których AccuEQ się wyłożyło) dając jednolite brzmienie z każdego kanału. Jak będzie w praktyce przekonamy się podczas seansu :)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Po weekendzie mogę już powiedzieć parę rzeczy o Arcamie w porównaniu do Onkyo.

Jeśli chodzi o brzmienie Arcama to jest to bez wątpienia jego wielki atut. Bezpośrednio wpiętą mam tylko kolumnę centralną, a resztę po pre out, mimo tego nie słyszę różnicy między C a L/R. Sekcja przedwzmacniacza jest bardzo dobra, subwoofery musiałem nawet o 10dB przyciszyć.

Dźwięk ogólnie jest bardzo naturalny i przyjemny w odbiorze, a wokale nie są już wycofane tak jak w Onkyo, czego mi brakowało. Kolejna rzecz to efekty przestrzenne - w końcu mam uczucie że dźwięk mnie owiewa ze wszystkich stron. Ten ampli tchnął sporo życia w dźwięk co mnie bardzo cieszy, bo do takiego grania w kinie dążyłem. Sufit też wyraźnie zaznacza swoją obecność. Wszystko oczywiście jest idealnie ze sobą zszyte zarówno jeśli chodzi o natężenie dźwięku jak i barwę. Przejścia między kanałami są gładkie i nie słychać żadnej różnicy, na punkcie czego byłem zawsze wyczulony.

Doskonałe brzmienie to po części również zasługa dobrego systemu kalibracji jakim jest Dirac. W brew pozorom jest bardzo łatwy w obsłudze. Oczywiście przed przystąpieniem do zabawy skorzystałem cennych porad doświadczonych wyjadaczy.

Zacząłem od wyznaczenia wspólnego przebiegu częstotliwość dla wszystkich głośników łącznie z subwooferami. Wspólna część obejmuje zakres pomiędzy 80 a 16kHz(120hz suby). Poza tym przedziałem zbocze dla poszczególnych grup zostało dopasowane do ich "naturalnego". Zabieg ten daje nam w pełni spójny dźwięk dla wszystkich głośników z subem łącznie.

Oto wykres dla wszystkich kolumn przed(biały) i po(zielony) optymalizacji:

Po wyznaczeniu wspólnego przebiegu charakterystyki, podzieliłem kolumny na gruby tych samych pod kątem możliwości głośników aby właściwie zoptymalizować im skraje pasma.

Wykresy przed i po dla poszczególnych grup:

L+C+R:


Sur + sur barck:


H1:


H2:


Subwoofery:


Z wyglądy ampli na żywo wygląda o wiele ładniej niż na fotkach i na tym byłby koniec jego atutów ;)

Funkcjonalność tego klocka jest wręcz przedpotopowa z menu jak w sprzętach sprzed 10 lat, ustawień mało nad czym ubolewam, bo cierpi na tym „customizacja” i pod tym względem biją go wszystkie inne klocki popularnych marek. Ogólnie wszystko poza dźwiękiem i kalibracją oceniam w tym klocku na duży minus. Szczerze to nie opłaca się kupować tego ampli jako nówki nawet z rabatem, ale używka w dobrej cenie jest jak najbardziej godna polecenia. Być może poprzedni właściciel szybko się go pozbył ze wzglądu na jego nieprzystępność w obsłudze;)

Dzięki Dirac'owi mogłem wrócić do wcześniejszego ustawienia:


Crossover w Arcamie jest jeden dla 7 kanałów podstawowych i jeden dla top'ów, oba ustawione mam na 80hz, ustawienia LFE nie ma w ogóle, ale ustawiłem sobie w DSP subów na 120hz.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Skręciłem kolumny, bo po testach okazało się, że grają w kinie przestrzenniej i nawet przy filmie z yt w trybie stereo poszedłem 2x sprawdzić do kolumny bocznej czy czasem nie gra. Z tego co kiedyś czytałem to w kinie zaleca się skręcanie kolumn po przekątnej do najbardziej wysuniętych miejsc odsłuchowych na skrajach, wtedy osoby siedzące najbardziej z boku otrzymują również prawidłowy "obraz" dźwiękowy. Trzeba samemu popróbować jak jest najlepiej.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ladne te suby, praktycznie od 20hz do 200hz graja i bez kalibracji.

Rozumiem ze kalibracja subow nie jest niezalezna. Oba suby kalibruje jako jeden.
 
Do góry